Burgerlijke Stand van Leiden, genietroepen te Utrecht ovorgeplaatst by den staf der genie, resp. te Gorkum, Amsterdam, Utrecht en Naarden, terwijl bjj het corps ge- metroepen zyn ingedeeld de lsto luitenants van den staf dor genie H. E. Heidenrijk, A. D. J. Berkhout en C. C. Petri. De Vereeniging van gepeDsionneerde on der-officieren en minderen van het Ned. leger, heeft in hel afgeloopen boekjaar ongeveer 15,000 aan hulpbehoevende oud-militairen, hunne weduwen en weezen, kunnen uitkeeren. Te Woorden heeft zich eene commissie gevormd om het 75-jarig jubilé van Woerdens bevrijding van do Fransche troepen op 28 Nov. a. s. feestelijk te herdenken. B. en Ws. van Botterdam hebben be kend gemaakt dat op don 17den Nov. a. s. •wegens do feestelijke herdenking van hot herstel van Nederlands onafhankelijkheid geone beurs zal worden gehouden, terwijl de markten, welke op dien dag zouden vallen, den 16den zullen gehouden worden. Zooals bekend is, werd ec-nige maanden geledon door de Maatschappij ter bevordering van Bouwkunst, afdeoling Haarlem en om streken, eene prijsvraag uitgeschreven voor hot inrichten van „do Hertenkamp" lu Haarlem tot oen ontspanningsoord, en daartoe oen pro gramma uitgeschreven, waarin eoDige hoofdver- eischten waren aangegeven, waaraan do in te zendon boantwoordingen moesten voldoen. Daar dit punt, en terecht, als een der schoonste in ons vaderland voor oen dusdanig doel werd aangemerkt, ligt het voor de hand dat do verwachting omtrent de in te zenden beantwoordingen zeer gespannen was. Den 12den November hield de jury, bestaande uit de heeren architecten Muysken, Stoel, Van den Arend, den hoogleeraar der Politechnische School, Guchel, en nog oen paar heeren, eindzitting in de bovenzaal der Sociëteit „do Vereeniging" te Haarlom en had de opening der tentoonstelling, welke toten met 17 dezer duurt, van do ingekomen ontwerpen plaats. Het bleek reeds dadelijk dat de gespannen verwachting zoo mogelijk overtroffen is door de keur van inzending. Wellicht is nooit eene prijsvraag mot een zoo beperkt en uitgelezen aantal ontwerpen beantwoord als dat hier hoeft plaats gehad. Het ontworpen gebouw, vooral volgons de bekroonde ontwerpen, mag in alle deelen als een modelgebouw beschouwd worden, daar de ruime en fraaie entrees tot alle localiteiten, de inrichting en combinatie van concort-, res tauratie-, biljart-, conversatie-, bestuur-, ver gader- en verdere zalen, alsmede de ruime veranda's en balkons, Diets te wenschen over laten. Ook de situatieteekeningon, waarop do te plaatsen kiosken, paviljoens, muziektent, fon tein enz. waren aangegeven, toonden een alleszins volmaakt geheel aan. Do concurrentie was zóó scherp, dat de jury zich verplicht heeft gezien or een tweeden 2den prijs aan toe te voegen, hetgeen voorzeker wel tot de uiterst zeldzame gevallen kan gerekend worden. Do uitslag der bekroning, welke de jury alle eer aandoet was als volgt: 1ste prjjs de heer Vam der Steur, 2de prijs do heer J. H. Wolsenaar, 2de prjjs de heer Van der Ban, allen te Haarlem woonachtig. De schout-bij nacht J. B. De Josselin Dö Jong, directeur en commandant der marine te Willemsoord, en de kapt.-luit.-ter-zee W. M. E. Berroets, commandant van Zr. Ms. schroefstoomschip „Alkmaar," z(jn door den koning van Denemarken onderscheidenlijk benoemd tot commandeur en ridder der Dan- nebrogsorde. Uit Vlissingen meldt menZondag morgen wordt het stoomjacht „Victoria and Albert" mot den Prins van Wales alhier verwacht, om de keizerin-woduwo Victoria af te halen, die mot den mailtrein van 10 uren des avonds vermoedelijk alhier aankomt. Men meldt uit Frederiksoord Z. M. do Koning heeft in den laatsten tijd herhaalde malen blyk gegeven van grooto belangstelling in do Maatschappij van Wel dadigheid. Jaarlijks toch schenkt Z. M. f 500 aan de Maatschappij; bovendien is ter bevorde ring van den bloei der Boschbouwschool, wolko alhier kortelings is verrezen, f 1000 toegezegd. Op last van Z. M. is nu eene verzameling vruchtboomen gezonden, welke geplaatst zijn op het terrein dor Gerard Adriaan Van Swieten- Tuinbouwschool. De toezending van eene vol ledige verzameling groentezaden is door Z. M. in uitzicht gesteld, terwijl onlangs nog eene dorschmachine en een wenmolen voor tuin- bouwgebruik, afkomstig uit de fabriek van G. Stout te Tiol, door Z. M. ten geschenke zijn aangeboden, en andore werktuigen in bruikleen zijn afgestaan. Het stoomschip „Prinses Marie," van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 13 Nov. te Genua; de „Semarang," van Batavia naar Rotterdam, arriveerde 13 Nov. te Suez; de „Noord-Brabant" vertrok 13 Nov. van Batavia naar Rotterdam; de „Prins van Oranje", van Batavia naar Amsterdam, vertrok 13 Nov. van Padang; de „Soenda," van Amsterdam naar Batavia, vertrok 13 Nov. van Southampton. Z. M. heeft, met ingang van 1 December a. 8., bjj het personeel van den geneeskundi gen dienst der landmacht, benoemd tot reserve officier van gezondheid der 2de klasse B. Smits, arts, te Bunnik; den met verlof hier te lande aanwezigen officier van gezond heid 1ste kl. van het leger in Nederlandsch- Inuió F. G. A. Huber, ter zake van lichaams gebreken, met ingang van 1 Dec. 1888, eervol uit Zr. Ms. militairen dienst ontslagen, met toekenning van pensioen. <3emea (d Nieuwe In dn zitting dor Haagscho recht bank van 13 Sept. 11. weigerde een getuige, P. C. B., wonende te Leiden, de aflegging der belofte volgens zjjne godsdienstige gezind heid, waarvoor hy alsnu zelf is gedagvaard om te verschijnen voor de arrond.-rechtbank. Bjj gelogenheid van den gedenk- dag van Neèrlands onafhankelijk volksbestaan, zal in de recreatiezaal van de kazorne van het regiment grenadiers en jagers te 's-Hage Zaterdag-avond aan de onderofficieren een feest worden bereid, bestaande uit een concert van de Kon. Ned. kapel, afgewisseld door voordrachten en een bal. Aan eiken onder officier wordt bovendien eene geldelijke te gemoetkoming gegeven. Ook aan de korpo raals en de manschappen zal een feest worden bereid. In zake het geval van kwade administratie bjj eene compagnio jagers, is ook de korporaal-kleermaker van het 5de bataljon jagers gearresteerd. Gisternamiddag is uit Grimsby te Scheveningen telegrafisch bericht ont vangen, dat. in eerstgenoemde haven door eene Engelsche vischsmak eene grooto party netten met toobehooren is aangebracht, af komstig van eene bomschuit van den reeder R. De Niet. (Vod.) Uit Alfen aan don Rijn wordt, dd. 13 Nov., aan de „N. R. C." gemeld: Hedenmorgen, circa 11 uren, bleef een schip, dat met hooi to breed geladen was, vast zitten in de brug, gelegen over den Rijn, tusschen de gemeenten Alfen en Aarlan- dervoen, waardoor do passage over die brug niet kan plaats hebben. Het is te wenschen dat het bostuur van Rijnland eens het oog zal gaan vestigen op dezen zoowol voor do scheepvaart als voor de dorpsbewoners onhoudbaren toestand. Ongelukken kunnen anders niet uitblijven. Het overzetten met roeibootjes had o. a. heden ten gevolge dat zeven menschen waaronder ook dr. Numans door hot kan telen der schuit, in het diepe vaarwater by de brug terechtkwamen, waaruit zy gelukkig intyds konden gered worden. Wy ontvingen heden een tele grafisch bericht uit Beriyn, dat geeno aange name verrassing kan worden genoemd en on getwijfeld veel opzien zal wekken, vooral by hen, die zich de Duitschers en meer byzonder vorst Von Bismarck, niet anders kunnen voor stellen dan steeds annexeerplannen koesterer.de en immer zinnende op do beste wyze om het ryke Nederland in zyne macht te krygen. Dit bericht bevatte de mededeeling dat in de „Bórsenkurier" oen van hoogerhand ge ïnspireerd artikel voorkomt, betreffende het proces van den Duitschen vryheer Barnekow tegen den Nederlandschen industriëel Heino- kon te Amsterdam. Dit artikel gaat danig te keer tegen do Nederlandsche rechtspleging betreffende vreemdelingen, welke de minister Du Tour Van Bellinckhave zolf verschrikkelyk heeft genoemd togen Barnekow. Wijzende op herhaalde waarschuwingen van officiëele Duit- sche zydo aan de Nederlandscho rechtspleging en do geldsquaestie van vorstelijke personen in herinnering brengend, volgt do bedreiging, dat hot lydelyk aanzien zyne grenzen heeft en dat het wol eens zou kunnen gebeuren dat Nederland gedwongen zou worden eeno be paalde bescherming van do rechten van anderen vast te stellen. Een dergelijk schryven in oen blad als de „Börsenkurier" is steeds belangryk, maar men kan den omvang er van niet bepalen zoolang andere bladen hunne stem niet hebben doen hooren. De min of meer dreigende toon ver raste ons niet byzonder; daar geraakt men aan gewend en dat geeft het geheel een meer be langryk cacheteeno soort knal effect. RN.) Men schryft uit Enschedee aan de „Zw. Crt.": Gaf de heer Domela Nieuwenhuis, lid dor Tweede Kamer, 100 van zyn salaris als Kamerlid voor de werkstakers, met byschrift: „Werkstakers, houdt goeden moed", een ander lid der Tweede Kamer, do heer W. A. baron Van der Feltz, uit Asson, heeft aan don bur- gemeestor f 100 gezonden voor de goedgezinde arbeiders, dio niet aan de werkstaking deel namen; aan 13 arboidors word dit buitenkansje gisteravond uitgedeeld. Do firma G. Jannink Zonen heeft van hare zyde de arbeiders, die dooi de werksta king in hun verdienste schade geleden hebben, ook extra beloond. Tot dusver zijn 35 der vroegere arbeiders weder toegelaten. De firma Jannink heeft tevens te kennen gegeven dat ook do overige werklieden weder kunnen worden toegelaten, altyd met uitzon dering van de belhamels. De wevers stroomen de fabriek binnen. De ijsbanen van de ysclub „Kra- lingen en omstreken" zyn 11. Zondag door pl. m. 5700 personen (leden en geïntrodu- ceorden) bezocht geworden. Het aantal leden wordt steeds grooter en ook worden er steeds meer dames- en kinder- kaarten aangevraagd. Een zeer oppassend werkman te Sneek, die eene en dezelfde firma 45 jaren achtereen trouw en eeriyk diende, is, terwyi hy bezig was met afnemen van jaloezieën, van do ladder gestort en onmiddellyk op de plaats dood gebleven. Te Sneek is eene vrouw in de jenever gestikt. Gisternamiddag om vier uren brak te Enschedee een hevige brand uit in een blok van 3 woningen aan de Hengeloo- sche straat, even buiten de kom der gemoente. In oen uur tyds was hot geheele gebouw uitgebrand. Men was een oogenblik bevreesd dat ook de nabygelegon Enschedeesche katoen- spinnery vuur zou vatten, maar, dank zy do onmiddellyke, doeltreffende voorzorgen der ijverige directie, was alle vrees dadelyk wegge nomen en bleof men op do fabriek rustig door werken. Huis en inboedels zyn verzekerd. In oen gezin te Gel d e rsch-V en en daal doet zich oen geval van vergiftiging voor. Het negenjarig zoontje is daaraan heden overleden, terwyi de ouders ernstig ziek zyn. De oorzaak is niet bekend. Gisteren is door de Arnhomsche politie in Klarendal een persoon aangehouden, die daar de aandacht trok door zyne kleeding, welke bestond uit eene politiemuts, een mouw vest en eene burgerbroek. Het bleek dat men met een artillerist te doen had, die 7 maan den geledon deserteerde. Hy is naar do ka zerne overgebracht. De Engelsche regoering heef het ontslag van het hoofd der Londènsche politie, sir Charles Warren, aangenomen. De minister van binnenlandsche zaken Matthews doelde dit in het Lagerhuis mede en deze boodschap werd door alle partyen met byval begroet. Sir Charles, terstond door een journalist hierover ondervraagd, zelde dat hy eerst als zyn opvolger benoemd en hy dus van alle verantwoordolykbeid ontslagen zou zyn, zich volkomen zou kunnen rechtvaardigen. Toch deelde hy nu reeds mede dat do politie by het vervullen van hare taak belemmerd werd door het toezicht, hetwelk de minister van binnenlandsche zaken, tot wiens departement de politie behoort, steeds oefende. De minister deelde de bevelen uit, maar niettemin werd hot hoofd dor politie door de regeerir.g ver- antwoordeiyk gesteld voor de misdaden, welkte to Londen gepleegd werden. „Hebt gy uw ontslag genomen wegons do moorden in Whitechapel?" „Neen", zeido sir Charles heftig. „Ik ver zond myn vorzoek om ontslag reeds den Ssten Novomber, onmiddellijk nadat de minister Matthews in het Lagerhuis over mijn hoogst onschuldig artikel over de politie had ge- sprokon." „Hebt gy iets van den moordenaar gehoord?" „Neen wij volgen nog steeds alle sporen. Tot dusver hebben wy 1400 brieven ontvangen ea elk denkbeeld, dat ons aan de hand werd gegeven, is nauwkeurig onderzocht. Zoo b. v. ried iemand ons aan eene zekere gracht op een zeker punt te onderzoeken. Wy d«Jt dit, maar vonden niets. De menschen prat; er over, alsof wy niets hebben gedaan. E slachthuis staat onder toezicht en nog stee is de politie bezig sporen te volgen, well nog niet als valsch zyn gebleken." Een nieuw spoor, dat even onzeker i wordt nu weer uit Bern aangewezen. V; daar herinnert iemand aan den Rus Nico!: Wassili, die) vóór 16 jaren dergelyke vrouwe: moorden te Parijs ploegde, maar, nadat zyi schuld was gebleken, niet werd gostral omdat de geneesheeren hem voor kjankzinr. verklaarden. Wassili werd in een krankzint gengesticht geplaatst, maar in Januari ontslagen, daar zyn toestand zyne verde opsluiting niet moer rechtvaardigde. Het ve moeden wordt daarom geopperd, dat de: krankzinnige naar Londen is gegaan en da: zyn oud handwerk weer hoeft opgevat. Op het oogenblik bevindt zich nog sleciii één persoon wegens vermoedens, die tegi hem zyn gerezen, in arrest. De man hee nog niet voldoende kunnen ophelderen hc hy do laatste dagen beeft doorgebracht. De politie heeft alle slaaphuizen in Dorst street onderzocht, maar zonder gevolg. 0 schoon hot straatje niet groot is, bleek toe dat in de slaaphuizen, welke men daar vind eiken nacht 1200 menschen hun intrek name: Nu weer wordt verzekerd dat do spem honden niet zoek zyn, maar dat de polit ze niet wilde gebruiken, daar er te veel tjj was vorloopen sedert het plegen van de moord en er na dien tyd te veel personen geneesheeren en agenten in het vertn waren geweest. De eigenaar van het huis, waar do ve moorde vrouw haren ïutrek had genome heeft een brief ontvangen, geteekend „Ja. the Ripper", van dezen inhoud„Houd i maar kalm. Ik ben van plan nog een moo:i te begaan, maar nu wil ik eene moeder e eeDO dochter hebben." Deze brief werd, eve: als de vorige geschriften van „Jack den mos denaar", aan de politie ter hand gesteld. In het Lagerhuis verklaarde de minis!: Matthews, dat de regeering geene moeite zo sparen om den moordenaar op te sporea maar eene premie voor het ontdekken va den misdadiger zou niet wordon uitgeloofi Sir William Harcourt beeft in 1884 voorgoe met dit stelsel gebroken en do opvolgers va dezen minister hebben steeds dezelfde pe dragsiyn gevolgd. Dat men den moordenaa nog niet heeft ontdekt, is, volgens den mimi ter, niet te wyten aan de verkeerde inrict ting der politie, maar uitsluitend aan c buitengewone scherpzinnigheid, waarmede man zyne misdadige plannen weet uit !i voeren. van 8 tot en met 14, Novomber. BEVALLEN: W. M. Van Wetten geb. Kalmei Z. S. C. De Wolf gel). Seller Z. J. De Ruiüu geb. Kooien D. O. W. Nijland geb. Van At'd D. M. A. De Water geb. Feekman Z. J. Par geb. Stjjger D. M. P. 8. De Tombo geb. Voo: zaat 2 Z. W. Uljee geb. De Zwager D. E. Vcri geb. Van Rjjn D. J. Wassenaar gob. Delfos Z.- C. Kettenis geb. Van Dam D. M. Kleyn gel Batetra Z. L. Roesteen geb. r. Wageniugeu D.- C. E. Van de Pntto geb. Molenbroek Z. M. E Blom geb. Bonnewite D. M. Van der Worm gó Van Hooidonk Z. II. Keereweer geb. Baars Z. - J. Willebrand geb. Yenver D. J. F. E. Po lm; gob. Boonekamp D. V. De la Rio geb. Nopff D. J. C. Van Hoorn geb. Schoondergang Z. - E. Yclberg geb. Ouwerkork Z. O. A. W. Ell geb. Keyzer D. C. J. Kres geb. Dn Mortier D - O. Bink geb. Van der Rcydon D. C. L. Wijnbe geb. Ammerlaan Z. C. H. Vogelvangor geb. L« nards Z. M. J. Prins geb. Pilkens D. J. 1 Van der Voorden geb. Wo'fï D. J. Seyn gu GarrcF Z. E. H. Fin geb- Verstraateu D. E. Hr. geb. Legct D. GEHUWD: P. rrovoo wedr. en A. Voogdt jd. - H. Van Gemert jm. cn C. Leemans jd. D. Ht wedr. en M. Jansen wed. J. Culpa jm. en C. I C!er jd. D. Prins jm. cn M. C. Doornik jd. J. Kranenveld jm. cn M. J. Bri'tiin jd. L. No..- jra. en J. Helvenstein jd. H. Maris jm. en A. 1 Van der Stein jd. G. Overdijk jm. en J. Simco jd. J. Haasbeek jm. en M' E. Van der Veen jd.- J. L. Van Tongeren jm. eo C. G. Hovenier jd. - P. A. Van dor Veen jm. en P. Verhaar jd. I'M Verhoeven jm. en C. Nenteboom jd OVERLEDEN: W. Boot D 9 j. G. A. J. Tetb< M. 72 j. J. P. Kettenis Z. 8 m. E. Pardci D. 7 m. J. C. v. Bommel Z. 2 m. F. D. 3 w. J. M. Mulhovins geb. v. Weerlee V. 71 j. J. A. De Hondt Z. 18 m. - M. Hollebcek Zl 4 j. M. v. Deuroen Z. 81 j. J. v. d. Bit) 6 m. J. M. Rijke D. 1 m. M. Langeza&l 71 j. A. H. Router Z. 11 m. M. Tit gebl Stekweg Z. leven). J. Gerritsen geb. De Man 59 j. D. Zaalberg Z. 3 j. BUITENLAND. FrankrjjU- De Kamer van Afgevaardigden heeft d teren de begrooting van buitenlandsche zafcj in behandeling genomen. Do minister Goblet sprak daarby over -j

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 2