Dames!!!! leest dit s.v.p. Friesche Komijne Kaas DE KREEK, Hooigracht 7. r. Ouderloos Meisje, t. XXiil en laatste Eölner-D omban-Loler ij B. J. BUSSAULT, Köln, Brandenburgerstr. 2. D N°. 3817. Dinsdag 13 November. A0. 1888. feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad. Goddefroy's tweede reis naai de Westkust van Afrika. Vervolg der Advertentiën. Yoor f 1.75. Melati van Java, Frank en Brunings. Trekking op 21 Februari 1889. BLOTEN f S.-. Repetitie op Dinsdag 13 Nov. WEILAND, in Eerste tiental 2.50. LEIDSOH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Tooi Lelden per 8 maanden1.10. Pranee per poet.1.40. Afzonderlijke Nommera0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 1—6 regels 1.05. Iedere regel meer/0.17|. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het in- cas8eeren huiten de stad wordt 0.10 berekend. YI. Monrovia ligt op de noordelijke helling van het voorgebergte Messurado. De rivier van Messurado, welke langs de stad naar zee stroomt, is een mondingsarm van de aanzienlijk St.-Pauls-rivier, welke een weinig meer noorde lijk in zee valt. Op eenigen afstand van het strand en nagenoeg evenwijdig daarmede, loopt een natuurlijk kanaal, dat de beide rivieren ver bindt, Stockton-creek genaamd, dat, tegenover de stad uitkomende, den gereedsten waterweg vormt om van Monrovia naar den mond der St.-Paul te komen. Van de rivier af loopen de straten van Monrovia steil naar boven. Ongeveer op den top van den berg verrijst de Baptisten kerk. Vóór de monding der Mes surado ligt aan de zuidzijde eene uitgestrekte, van den wal afstekende zandbankeene klei nere ligt verder noordwaarts en door deniet zeer breede geul tusschen beiden wordt de ge meenschap van de stad met de reede onder houden. De gebouwen van al de factorijen en handelsfirma's van Monrovia liggen aan den voet van den berg, vlak aan den rivier-oever, voor het gemak van het aanleggen der booten. De groote booten, die voor het laden en lossen der goederen gebruikt worden, zijn sterk ge bouwd om aan de zware branding weerstand te kunnen bieden. Het werk op die booten is weder opgedragen aan Kru-boy's, die ook te Monrovia hunne afzonderlijke woonplaats heb ben in de onmiddellijke nabijheid der zee. De „Lualaba" lag geankerd vóór de geul, op 400 a 500 meters afstands van den wal. Zij had belangrijke hoeveelheden koopwaren voor het huis Hedler aan boord, waarom dan ook in den vroegen morgen van 6 October een vijftal der genoemde booten langs zij kwamen om de goederen naar den wal te brengen. Het weder was onstuimig, de bran ding zóó hevig, dat het waarschijnlijk daarom minder raadzaam was de passagiers met de sloepen aan wal te laten gaan. Zy moesten dus wachten tot althans een paar der booten van den heer Hedler geladen waren om dan met dien den tocht naar de stad te aanvaarden. Dat dit niet zonder reden was, bleek later op den dag, toen zelfs eene der Iaadbooten in de branding omsloeg, waardoor zeventig balen zout, gelukkig verzekerd, in de diepte weg zonken. Het duurde tot negen uren eer de booten van boord gingen en nog een uur ongeveer eer zy, de Messurado-rivier opvarende, de aanlegplaats bereikten. De passagiers, die aan wal wilden gaan, hadden zich in twee groe- pon verdeeld. De graaf De Lalaing met zyn gevolg bevond zich in de ééne boot; in de andere had Goddefroy met zijne reisgezellen en twee der Belgische officieren plaats geno men. Goddefroy verklaarde aan deze officieren, dat hy voornemens was den korten tyd, dien hy aan wal zou kunnen doorbrengen, aan het opsporen van photographieèn en ethnographi- sche voorwerpen te besteden. Het gevolg daarvan was dat zy zich in de stad dadeiyk van hem scheidden en de andere groep pas sagiers opzochten. De kapitein, bezield met den wensch om den meest mogeiyken spoed te maken, maar niet kunnende berekenen, wanneer het lossen zou zyn afgeloopen, had geen tyd bepaald, waarop de passagiers weder aan boord moes ten zyn, maar alleen te kennen gegeven dat hy een uur vóór het vertrek, als waarschu wing, een schot zou doen lossen. Goddefroy haastte zich derhalve om een pbotograaf op te zoeken, maar vond zich zeer teleurgesteld toen hy niets by hem vond, dat hom van dienst kon zyn. En nauwelyks was dit vruch teloos onderzoek afgeloopen, of daar hoorde hy het schot reeds vallen. Hy besloot dus maar naar de aanlegplaats terug te keeren, en kwam op den weg langs de woning van den heer Hedler, die hem uitnoodigde binnen te treden en een glas bier met hem te drin ken. Inmiddels zag die koopman ook de andere groep passagiers naderen en haalde hy hen over in deze verversching te deelen, terwyi hy zich gereedmaakte hen naar de laadboot te begeleiden. Ongelukkig was Goddefroy verre van wel. In de laatste dagen hadden onderscheidene passagiers der „Lualaba" aan koorts geleden; by Goddefroy ging zy gepaard met brakingen van gal. Terwyi men nog by den heer Hedler byeen was, werd hy plotse ling zeer ongesteld en liep in allerijl den tuin in om de gevolgen aan het oog zyner mede reizigers te onttrekken. Hij raakte eene groote hoeveelheid gal kwyt, en kon, toen de heer Vandenberghe hem kwam waarschuwen dat men nog een kop koffie ging drinken, zyne roepstem niet volgen, maar moest hem verkla ren dat hy het best achtte in de lucht te blyven en zich stilletjes alleen naar de aanlegplaats te begeven. De overige passagiers, wèl overtuigd, dat de „Lualaba" niet zonder hen allen zou af varen, maakten geen byzonderen haast en toon zy, op de plaats der inscheping geko men, Goddefroy daar niet vonden, kwamen zy tot de zeer voorbarige conclusie dat hy zich reeds aan boord der „Lualaba" zou be geven hebben. Zoo althans vernam hy later van den heer Hedler, die hen naar de boot begeleid had. Aan de afvaartplaats gekomen, zag Goddefroy met schrik dat zyne reisge- nooten reeds lang van wal waren gestoken zy waren op eene andere plaats dan die der aankomst in do boot gegaan. Nu was goede raad duur; maar drie negers, Goddefroy's verlegenheid ziende, boden zich aan om, tegen goede betaling, hem met hunne kano aan boord der „Lualaba" te brengen. Dit voorstel werd zonder aarzelen aangenomen, en de negers, uitmuntende roeiers, deden hun uiterste best; maar voor Europeanen is do vaart met zulk eene kano geen pleiziertochtje. Het vaartuigje, ongeveer vier meters lang en een halven meter breed, was, met vier personen, zeer zwaar geladen, en voor Goddefroy was geene andere plaats dan op den bodem van het bootje, waar hy onbeweeglyk moest blyven zitten om het niet te doen kantelen. God defroy was weldra doornat. De negers ver keerden eene wyl in de meening dat de „Lualaba" gestopt had, maar konden zich weldra overtuigen dat de afstand tusschen het schip en de kano steeds grooter werd. Er schoot niets anders over dan de terugreis te aanvaarden en te trachten £00 spoedig mogelijk aan de woedende branding te ont komen. Goddefroy, te Monrovia teruggekomen, zocht natuurlyk zyn troost by den heer Hedler, dien hy reeds aan boord van de „Lualaba" als een zeer welwillend en vriendeiyk man had leeren kennen. De gemoedelyke Duitscher bood hem dadelyk zyne woning aan en voor zag hem van al het noodige. Zyne natte onder- en bovenkleederen stelde hy hem in staat met droge te verwisselenzyn hoed, welken Goddefroy gebruikt had om de kano uit te hoozen, verving hy door een nieuwen. Aan zyne geldelyke verlegenheid kwam hy te gemoet door de belofte dat hij zyn borg zou blyven voor de passage gelden op de eerste boot, waarmede hy de reis naar Banana zou kunnen voortzetten. In het kort: Goddefroy werd door don heer Hedler, en op zyn voor beeld door zyne drie Duitsche employés, met beleefdheden overladen, en vond in hunne menschlievendheid de beste leniging voor de moeilykheden, waarin hy zich geplaatst zag. Gelukkig dat, in weerwil der doorgestane vermoeienissen, zyne gezondheid zich vry goed hield. Wel gevoelde hy zich somtijds koortsig en afgemat, maar de goede verpleging, welke hy genoot, bewaarde hom voor ernstiger ge volgen. Ily werd zorgvuldig opgepast door een ouden, trouwen neger, die reeds negen jaren by den heer Hedler in dienst was ge weest en nu grooten lust toonde om Goddefroy op zyn verdoren tocht te vergezellen. Do neger bracht hem eiken dag een ruiker ver- sche rozen, - rozen uit Europa, welke in den tuin van den heer Hedler voortreffelijk gedyen. Inwoning, kost en huiselijk verkeer worden gezocht voor een welopgevoed leeftyd achttien jaren, tegen billijke vergoe ding, daar, waar zy in de gelegenheid is, zich in alle huishoudelyke bezigheden te be kwamen. Brieven franco aan het Bureel van dit Blad onder letter N. Drie prachtvolle nieuwe Werken van 4.50, nu voor f 1.75, en misschien nog No. 1. Melati van Java. Door eigen Schuld, een verbaal met 4 Platen. No. 2. II. C. Frank. Else, een verhaal met 4 Platen. No. 3. I*. F. Brunings. Mijn Vriendin Cor, een verhaal mot 4 Platen. Als extra Premie ontvangt ieder hierby nog bovendien op den koop toe EES BOS, waarop men zoo maar voor niemendal eene nieuwe PIANINO kan Cadeau krygen. TUANQ niet getalmd of gedraald, want I rinllw dri0 zulke overheerlyke Wer ken voor slechts f 1.75, in plaats van ƒ4.50, met misschien nog eene nieuwe Pianino er by Cadeau, 't kan nooit mooier. Te bekomen by B. BOLLE, Bazaar van Goedkoops Boeken, Hang by de Vischmarkt, te Rotterdamfranco thuis op ontvangst van Postwissel van sl. 1.75, waarby staatVoor Jongejuffrouwen. Hoofdprijzen (alleen in baar geld.) 95,000, 30,00®, 15,000 MARK, enz., (V oor Porto en E ij sten 2 5 Cent s). Eenig Generaal-Agent: Ik Ondergeteekende heb van myn Eierenhandolaar bericht ontvangen dat ik van heden af de versche Eieren niet duurder mag verkoopen dan 6 Cents per stuk by de 10 tegelyk, daar hy zorgen zal dat ik nog eene redelyke verdienste zal bebben, en geeft hy (Leverancier) de verzekering dat ik in staat gesteld zal worden, (zoodra de aanvoer weder grooter kan plaats vinden) om altyd tot zuinige pryzen om te zetten, vooral by hoeveelheden; tevens geeft ondergeteekende door dezen het geëerde publiek kennis, dat ook van heden af de Puike weder is afgeslagen, thans 17 Cents per >/2 kilo, 33 Cents per kilo, 48 Cents de 3 pond, by 15 pond a 14 Cents en by de heele Kaas circa 30 a 34 pond voor 13'/2 Cents per kilo; beneden het pond 10 Cents per '/2 pond. BOTER 37'/j, 42'/2 en 47'/2 Cents per '/2 kilo, by 5 kilo nog goedkooper. Ge marineerde Haring 6 Cents. Aanbevelend, Getrouwe opkomst zeer gcwenscht. HET BESTUUR. De Notaris VAN GREUNINGEN, te Oude wetering, zal op Dinsdag 2? jVorcmhcr 1888, des voormiddags te 10 uren, in de Herberg van W. ZOETEMELK, te Rijp we tering, publiek doen VEIL.EN en VERKOOPEN EENE PARTIJ EXTRA BEST liggende in den gecombineerd drooggemaakten Veender- en Lykerpolder, binnen Alkemade ter gezamenlyke grootte van 12 hectaren, 63 aren en 10 centiaren. Te veilen in 5 perceelen. Alles breeder by biljetten omschreven. Te aanvaarden by de betaling der koop penningen op 24 December 1888. By A. W. 8IJTIIOFF te Leiden zyn uitgegeven TEN DIENSTE VAN HET ONDERWIJS OP CATECHISATIËN EN ZONDAGSSCHOLEN. Vervaardigd onder toezicht der Commissie voor de Zondagsscholen van den Nederlandschen Protestantenbond.

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 5