werd gekozen, dat zich zal onledig houden met de aamenstelling van een reglement en met hetgeen vorder aan het streven van don bond kan bevorderlijk zijn. Uit de door ons ontvangen officiüole lyst der bekroningen van de te Brussel gehouden internationale tentoonstelling blijkt dat, behalve do vroeger door ons vermelde toegekende onderscheidingen, nog hekroond zijn met eer.e zilveren medaille do hoeren Delius en Co. te Amsterdam. De gewone audiöntlo van den minister van justitie zal, te beginnen mot Dinsdag 13 Nov. a. s., aanvangen to halftwee. Het stoomschip „Zaandam" vertrok 10 Nov. van Nieuw York naar Amsterdam; do „Soenda", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 12 Nov. te Southampton. Gciueig d Niea w o. Sedert een paar jaren vertoont zich, vooral in de binnenwateren van Zuid en Noord Holland, een zoogenaamd rood kroos, welk plantje zich steeds verder over ons land verspreidt. Deze plant, de „Azolla Corolianiana," moet afkomstig zijn uit Amerika en schijnt ontsnapt te wezen uit don Leid- schen Academietuin. Ze behoort tot de varen- achtigo gewassen (niet tot de echte varens) en zou in het Nederlandsch „waterwaren" kunnen worden genoemd. Men schrijft ons uit Zootorwoudo: Zondag 11 dozer hordachten Johannes Zu d- wyk en Maria Elisabeth Moons hunne 50- jarig huwelijksfeest, waarvan de viering op aanstaanden Woensdag 14 dezer zal plaats hebben. Mogen de moer met aardsche goederen gezegende ingezotenen het. gouden bruidspaar, dat tot de behoeftigen behoort, hen in staat stellen dien dag luisterrijk te vieren! Te Havelto bevinden zich in li9t veld heuveltjes, die, naar het vermoeden van dr. W. Pleyto, consorvator van het archa eologisch kabinet te Leiden, van Germaansehen oorsprong zouden zijn. Dr. Schoor, leeraar san de rijks hoogere burgerschool te Moppel, die dat vermoeden deelt, heeft dienaangaando oen onderzoek in loco ingesteld, mot don uit slag dat werkelijk in een dier heuveltjes, op eeno diepte van ongeveer 2 meter, asch werd govonden, waarondor half verbrande menschen- beenderen, liggende op houtskolen. Men schrijft uit Nieuw v e o n bij Alfen, dat omtrent de uitkomsten van den oogst op de in de polders (voormalige droog makerijen) Niouwkoop en Zevonhoven gele gen landen het volgende kan worden mode- gedoold: De wintergewassen (tarwe en rogge) op kleigronden waren voldoende, doch die op licht- of bolland leverden, bijzonder ton go- volge der late nachtvorston, eeno ongunstige uitkomst, door welke oorzaak de enkele stukken van beide soorten land, waarop koolzaad was uitgezaaid, voor het meeren- doel moesten worden omgeploegd, en dat gewas alzoo als bijna geheel mislukt kan worden beschouwd. Daartegenover kan van de karwy getuigd worden dat die een ruim middelmatig beschot gaf, vermoedelijk omdat do planton dezer vrucht eerst in hot voor jaar boven den grond komen. De zomerge wassen gerst, haver en duivenboonen, slaag don naar wensch. Laatstgenoemden, welke in ruime mate waren uitgezaaid, haddon voor dor, groei eeno uiterst gunstige weersgesteldheid, waardoor zij bevrijd zijn gebleven van de gewone plaag, de luis, welke jaren achtereen aan genoemde boonensoort, tot groote schade der verbou wers, des zomers knaagde. Do opbrengst van bedoeld gewas zal alzoo goed zjjn. Do suikerbieten, w Iko klein van stuk bleven, lieten in uitkomst veel te wenschen over, ook omdat vele planten niet tot haar recht kwamen of totaal vernietigd werden. Hoewel veel van dit gewas reeds gerooid is, zoo be vindt een niet onaanzienlijk gedeelte zich nog in den grond, wat, nu do vorst zoo on verwachts is ingevallen, groote schade voor de betrokken verbouwers staat te verooszaken en oene ontzettende teleurstelling voor de arbeidende klasso is, welke zich voorgesteld had mot het rooien daarvan nog een 2- of 3tal weken aan den arbeid te zullen kunnen blijven. Do primitieve hooioogst viel, door de lang aanhoudende voorjaarskoude, minder dan middelmatig uit, doch de vochtige weersge steldheid van einde Juli tot begin Sept. kwam den drooggemaakten polder-weilanden intijds ten goode, ten govolgo waarvan eene massa nahooi zeer gunstig werd gewonnen, wat eeno groote zorg, bijzonder van hen, die uit sluitend veehouders, alias koeboeron, zjjn, afwentelde. De teolbooren, op hunne beurt, worden zeer gebaat door den goeden prijs, welken zij voor hun stroogewas r,a de dor- sching bedingen. Ton slotte mag vermelding verdienen dat do opbrengst van zuivel, vermoedelijk door do doorgaande koele weersgesteldheid van don afgeloopen zomer, veel gunstiger was dan in de beide voorafgegane jaren, en de prijzen hooger liepen dan in 1887. De veestapel had niet noemenswaard van ziekte te lijden. (N. R. C.) In de Hugo-De-Grootstraat te Rotterdam is een 7-jarig knaapje door oen wagen overreden, on zdó zwajr gekwetst, dat het kort daarna overleed. Met het stoomschip „Edam" der Nodeil. Amerikaansche Stoomvaartmaatschap pij zijn weer van Amsterdam naar Nieuw York vertrokken: 129 volwassen personen, 29 kin deren van 1 tot 10 jaar en 5 zuigelingen. Er waren voorts 31 passagiers eerste klasso aan boord. De hoer P. J. Smulders, hoofd dor openbare school to "W'ouwsche Plantage, is door de arr.-rochtbank te Breda veroordeeld tot f 50 boete, subs, eeno maand gevangenisstraf, wegens het laten zingen en verspreiden van liefjes, beleedigend voor ambtenaren. Omtrent een ernstigon brand, welke te Midwolde (nabij Winschoten) gewoed hoeft, deolt de „N. Winsch. Crt." o. a. het volgende mede: Donderdag-morgen, ongeveer kwart over twaalven, ontstond in de groote woning, toe- bohoorendo aan don heer Doornbosch te Nieuw-Scheemda en bewoond door den hoer B. Joling, brand. Door eene onbekende oorzaak brak de brand in het „stroogolf", midden in de schuur, uit, terwijl men in dezelfde ruimte bozig was het koren te dorschen met hot blok. Van de twintig koeion konden slechts drie worden gered. Do paarden en de varkens kondon in veiligheid worden gebracht. Do boerengereedschappen werden, evenals de aan zienlijke hoeveelheid gedorsclit en ongodorscht koren, door het vuur vernield. Slechts het voorhuis is, hoewol beschadigd, blijven staan. Door den feilen wind aangewakkerd, sloeg do vuurgloed over op het huis van den arbei der Jan Smit, dat weldra tot den grond af brandde. Van daar baanden zich de vonken oen weg tot in hot huis van den arbeider H. Haijenga, dat almede in een puinhoop werd horschapen. Ook de behuizingen, toebehoo- rendo aan do Gebr. Van Bergen en de erven Koolman, werden door het vuur vernield. Personen zijn bij dezen brand niet om gekomen. Te Waponvolde (gem. Heerde) word Zaterdag een kind van nauwelijks 5 jaren door de moeder alleen thuis gelaten. Pas was de moedor eenige oogenblikken weg, of de kleertjes van het meisje vatton vuur door eenige vonken uit de kachol. Verschrikt liep hot do deur uit, maar in een oogwenk stond het in brand. Een buurman, die dit zag, liet niets onboproefd om het vuur te blusschen, maar het arme kind had reeds zoovele brand wonden bekomen, dat het na eenige uren lgdens aan do gevolgen overleed. Eene dame toSt.-Anna, bjj N y m e- gen, vermiste in den laatsten tijd gedurig muntpapiar en zilvergeld uit hare secretaire, zonder dat zij zich rekenschap kon geven hoe het daaruit wegraakte. Zij gaf het bij de politie aan, en deze is het gelukt in hare dienst bode do diovogge te ontdekken. Met een val- schen sleutel wist zij bp afwezigheid van hare mevrouw de secretaire te openen en nam daar uit hot geld weg, waarvoor zjj zich allerlei zaken aanschafte. Door eene koo gered. Bjjhet overzetten van het Oude Maasje werd iemand uit Kaatsheuvel, die met eene koe in de pont stond, door eenige koeien derwijze op gedrongen, dat hij met zijne koe overboord werd goworpen. "Weldra was hij in de diepto verdwonen en hij zou zeker verdronken zijn, indien do koe, die hij bleef vasthouden, niet met hem voortgezwommon ware, waardoor h(j na eenige oogenblikken weder boven kwam en gered kon worden. Do koe, die onder de pont doorzwom, heeft alzoo den drenkeling gered 1 Gisternacht is te Vonloo het huis met stalling, schuur en inboedel van den landbouwer E. Hendrix, door eene onbe kende oorzaak afgebrand. Alles was verzekerd. De vroegefe wevers van defirma Jannink Zonen te Enschedee hebben do loonen, welke z(j nog te goed hadden, af gehaald. Uit Dussoldorf wordt gemeld dat de socialisten der provincie 800,000 M. bijeengebracht h9bbén ter oprichting van een sociaal democratisch blad. In het East-end te Londen is do spanning onder de bevolking, wolke in den laatsten tijd aanmerkelijk was verminderd, weer tot het hoogste gestegen, nu weer een nieuw slachtoffer van den moordenaar van "Whitechapel is ontdekt. In Dorset-street, een nauw straatje in Spi- talüolds,' niet verder dan een steenworp ver wijderd van de plaats, waar juffrouw Chapman vermoord werd, woonde eeno arme vrouw, die tot de laagste klasse der bevolking be hoorde. Zij bewoonde een armoedig kamertje on werd Vrijdag-middag door een buurman vermoord govonden. Het slachtoffer was bekend onder den naam van Mary Jane en woor.de al sedert eenige jaren in deze buurt. De kamer, waar zy ver moord werd, bewoonde zij echter eerst sinds een paar maanden. Hot lijk werd gephotogra- pheerd en door een geneesheer onderzocht. Ook do chef der politie, sir Charles Warren, kwam onmiddellijk ter plaatse, doch niemand twijfelde er aan, of de moord was gepleegd door donzelfdon misdadiger, die do vorige vrouwen doodde. Dorset street ligt in de onmiddellijke nabij heid van Harburystreet, Mitresquare en Ber- nerstroet, in wolke straten die drie laatste moorden wordon gepleegd. Bovondien ligt Gouldstonstreet, waar indertijd hot met bloed bevlekte voorschoot van oene der slachtoffers word gevonden, geen tweehonderd schreden van het huis, waar Mary Jane woonde, ver wijderd. De politie wordt daardoor bevestigd in hare meening, dat alle misdaden door dezelfde hand zjjn gepleegd. Mary Jane is nu het zevende slachtoffer van den geheimzinnigen moordenaar. Vooral in Whitechapel zelf heerscht onder do bevolking nog steeds groote gisting over dezon moord. Nu en dan kostte het der politie inderdaad moeite do orde t9 handha ven, maar de politiemacht, welke in deze wijk bijeen is, is sterk genoog om haar gezag te handhaven. De ontevredenheid richl zich vooral tegen de leiders van den veiligheids dienst en het gerucht werd reeds verspreid dat sir Charles Warren zijn ontslag hoeft ge nomen als hoofd der politie. De honden zijn niet gebruikt om de een voudigo reden dat do speurhonden, welke de politie sedert eenigen tijd ho9ft, niet te vin den waren. Het bleek dat do honden by do laatste proefneming in Surrey aan hunne ge leiders wisten te ontsnappen. Misschien zoe ken zy nog steeds naar het spoor ton minste geen der uitgezonden dieren keerde terug. Aan gissingen over den vermoedelijken moordenaar is géén gebrek. Een defectieve heeft er op gewezen dat alle moorden in Whitechapel gepleegd zyn in hot laatste der week. Het vermoeden is daardoor nu gerezen, dat do moordenaar zich bevindt aan boord van eene der veebooten, welke steeds in het laatst der week te Londen komen en in hot begin der volgende week weer naar het vader land vortrekkon. INGEaONDEN. Mijnheer de Redacteur 1 Hoezeer het mijne overtuiging is, dat eeno onjuiste vermelding van het door iemand in eene openbare samenkomst gesprokene, veelal aan don spreker zelvon ligt en ik dus in den regol berust in het geen men mij daar heeft doen zeggen, wjjkt het door u op mijn naam opgeteekende te veel af van de denkbeelden, welko ik althans gewensclit heb te ontwik kelen, dat ik meen eenige plaats te mogen vragen tor verduidelijking en verbetering. Ik heb zeker niet kunnen zeggen dat ik gestemd ben tegen de progressie op belasting gebied, welke trouwens ook wordt waarge nomen in het ontwerp der verordening; ik gaf dat mede te kennen in den laatsten ver kiezingsstrijd, ik acht echter eene vrij sterke progressie voor de plaatselijke belasting, inzonderheid in eene gomeento, welko, gelijk Leiden, in zulke bijzondere omstandigheden verkeert, ten eenonmale onraadzaam, maar wensch ze zeer bepaald voor het Rijk, doch daarvan is echter n onze dagen geone quaestie meer. De invoering ccner rijksbelasting op de inkomsten is minder dan ooit waarschijnlijk. Ook in 't geen men mij over de dienst boden doet zeggen, kan ik niet berusten. In plaats van voorbeelden, dat men zich ten onrochte als dionstbodo deed aangeven ik or vele van oeno andere strekking, tq duiking der belasting. De aanslag naa> inkomen zal waarschijnlijk wel niets doch ik wensch ze niet vrij te stellen, i omdat zij dienstboden zijn. Wil men do belasting handhaven meerderjarige studenten zonder eigen io| sten, waaitoe studie-beurzen kunnen en ten worden gorekend, men noeme het teringsbétasting, welke, bjj e ne eerlijks gifto, zeer zeker meor zal opbrengen. De vaststelling van oen maximum dg brengst, ook voor de aanvullings-kob acht ook ik door de wet geboden en noodzakelijkst. Mot de plaatsing van het voorgaan: u mij zeer verplichten. Hoogachtend, Leiden, Uw dw. dieua: 12 November 1888. A. Van Eck BUXTENLAN S>. Frankrijk. De Kamer van Afgevaardigden heeft i« Zaterdag gehouden zitting de begrootiiij Justitie aangenomen on daarop een aan gemaakt met de behandeling der begrw van oorlog. Op de aanmerkingen, welke van sou zijden worden gemaakt, kondigde de mii van oorlog, De Froycinet, aan, dat voor eene uitbreiding van het effectief dor cc gnietin te wachten was, en dat andore uit» dan die voor de verhooging van de sold officieren noodzakelijk zouden zijn. Do op eene vermindering der begrooting oorlog noemde lijj hersenschimmig. Men: zich zelfs voorbereiden op bijzondere kra inspanning om de verdediging dos lam verzekeren. Een groot land mag do bevef zijner eer slechts van zichzelven lat/,: hangen. Zoolang in den algemeenon toe: geeno verandering komt, mag men niet waehton dat hot budget bonedon 550 mil zal dalen. Het juiste cijfer der buitenge' kredieten is 500 millioen, welke over schillende diensten worden verdeeld. Met uitgavon stelt men zich echter geonszir: agressief doel voor oogen. Niemand z zich over verwonderen dat Frankryk onafhankelijkheid voor geheel Europa wil zekeren. Doze rode werd levendig toegejuichh Vrijdag kwam de „Union de la jein républic-aine", onder voorzitterschap van afgevaardigde Labordóre, bijten om in der zalen te Parijs eeno rede van den Millerand ten gunste der opheffing van Senaat en het presidentschap der repu te hooren. Maar nauwelijks had de spt geöindigd, of er werd geroepen„Let Commune 1" en de tribune stormonder ingenomen. Aan andero voordrachten of beraadslaging viel nu niet te donken. L dère hief do zitting op en de couc draaide het gas uit. Eene andero bijeenkomst van leden do: servatieve party te Parps is dooranarclt uiteengedreven De beide partyen wt handgemeen en de conservatieven slo met stokken mot loodon knoppen op dein gors los en wierpon ze de deur uit. 1 de anarchisten een zwaar gewonden ma haddon weggebracht, kwamen zo teru begon het gevecht opnieuw. Op do t(j dat ongovoc-r 300 anarchiston in aan waren, sloot de voorzitter do vergaderttt menigte werd daartia op straat dooffdep uiteengejaagd. Ongeveer 15 personen w gewond. Dultaokland. Do Duitscho Ryksregeering heeft bj Bondsraad een voorstel ingediend tot rer van den Zondags-arbeid, en wel bijwjja verordomng, waartoe by don Rijksdag: tiging zal worden aangevraagd. De Is van dit voorstel komt hierop neder: lo. Zooveel mogeiyke beperking van s op Zon- en feestdag. Zooveel mogelijke mijding van ander dan huish mdeiyk 2o. Toelating van Zondagearbeid voo: ver die volgons den aard van liet M om technische rodenon onvermijdeiyk is. ook van reparatiewerk, zonder hotwei! arbeid niet op den eerstvolgenden wei! zon kunnen worden voortgezetvoorts van werkzaamheden tot het schoonltt van machines en fabriekslokalenbij dt delon van vorvocr toelating van Zon arbeid, voor zoovor als naar de oische; den dienst op spoor-en waterwegen no

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 2