Maandag iS F^oveiiibei'. A°. 1338. fcze (Courant wordt dagelijksmet uitzondering van gen- en feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad. Feuilleton. Brandtmann's Dochter. Mn 001P l«°. ÜOiU. DAGBLAD. VT.U3 rZZKEl COURAXT: T/^<>r Lt-iilfn yur 3 masu.len1.10. I ib/teo t-r i «'»*t1.40. \f2«-.u«krlijl:e Nornm^re0.05. PRIJS DER ADVERTENTTBN: Van 1—6 regels 1.05. Iedere regel meer ƒ0.174. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het in- caseeeren bniten de stad wordt 0.10 berekend. BUITENLAND. Dultaokland. De Duitscho keizer heeft zijn wensch te jnnen gegeven, persoonlijk de zittingen van jn Rijksdag te openen. Prins Von Bismarck ll, naar men verzekert, daarby niet tegen- lordig zjjn. Niet minder dan 2253 nieuwe leden dit jaar bij het Borlynsche studenten- irps ingeschreven, d. i. circa 200 meer dan it vorige jaar. De drie socialistische leden van den lerlynschen gemeenteraad zyu voornemens iet stedelijk bestuur te interpelleeren over de ontvangst, welke den burgemeester by den keizer is ten deel gevallen. Het stadsbestuur sou daardoor voor eene vry netelige vraag geplaatst worden. De interpellatie kon echter tot dusver niet geschieden, omdat zy door 5 leden geteekend moet zyn en do socialisten nog geen twee medeonderteekenaars konden krijgen. Luxemburg. Het groothertogdom Luxemburg gordt zich tan om in Juni 1889 het feest van zijn i0 jarig onafhankelijk volksbestaan te vieren. De minister-president Eyschen heeft eene irculaire gericht tot de hoofden der verschil- ende takken van dienst, om hem alle docu- nenten aan te wijzen, die dienen kun- ren tot samenstelling van eene volledige ge schiedenis des lands gedurende die halvo eeuw, opdat daaruit blijken kunne hoe groot 3e vooruitgang is, die op elk gebied aldaar jp te merken valt. Men weet dat Luxemburg eerst in 1839, na den vrede tusschen Nederland en België, zjjne tegenwoordige grenzen en staatsinstellin gen kreeg. Groot-BrltmnnlA In de gisteren door het Lagerhuis gebon den zitting, verklaarde baron Henry Dé Worms, d.tt do afbakening der grenzen van het pro tectoraat over Bechuanaland niets te maken heeft met de sfeer van Engelands invloed op het gebied ten zuiden der rivior Zambesi; deze invloed strekt zich uit over het gebied ten noorden van de Transvaal, terwijl het protectoraat over Bechuanaland, ten zuiden van do Zambesi tot oostwaarts van den 20sten breedtegraad, zich uitstrekt tot de Portugee- sche provincie Sofala ten westen. Sir James Fergusson herhaalde zjjno vroe gere verklaring dat er in de tractaten tus schen Groot-Britannië en Nederland geene enkele bepaling bestaat, welke do Engelscho onderdanen in de Nederlandsche koloniën van den militiedienst vrijstelt. Tenzij men dus kunne aantoonen dat andere vreemdelingen worden vrijgesteld, bestaat er geene reden om tegen dergeljjken dienst vertoogen in to dienen. Bjj het feestmaal van den lord-mayor van Londen op Guildhal1, beantwoordde lord Salisbury gisteren een toost op het ministerie. Hij verklaarde o. a. dat de gebeurtenissen te Soeakim de aandacht verdienen, hoewel hjj den toestand niet met bezorgdheid beschouwde. Ofschoon Engelands verplichtingen jegens Egypte nog niet geheel tot vervulling zijn gekomen, omdat nog voor de beveiliging der grenzen moet gezorgd worden, zal hjj met genoegen den dag zien aanbreken, waarop Engelands verantwoordelijkheid jegens Egypte ophoudt. Aan het slot zijner rede, liet lord Salisbury zich ongeveer aldus uit: „Alle regeeringen van Europa wenschen ernstig den vrede en ik hoop dat zij in deze gevoelens zullen vol harden. De eenige bezorgdheid is, dat eene uitbarsting van het volksgevoel do regeerin gen zou kunnen medesleepen. Eone andere zorg wordt wol is waar geboren uit de jaar lijks toenemende kosten voor uitrustingen, maar dit mag ons vertrouwen in het behoud van den vrede niet verminderen. Ia elk geval blijven wij niet onvoorbereid, ofschoon wy den vrede boven alles stellen. Wij vertegenwoor digen een volk, dat het in dit opzicht volko men met ons eens is." De heer Gladstone heeft te Birmingham ook weer over Ierland gesproken. Ofschoon in de groote zaal plaats was voor 17,000 personen, konden allen, die den leider der oppositie wilden hooren, niet worden toegelaten. Zelfs waren er, die 20 gulden voor eene plaats betaalden. De heer Gladstone werd vergezeld door zijne eclitgenooto en de voornaamste leiders zijner partijSir William Harcourt, lord Rosebery, lord Spencer, Morley en Trevelyan. De redevoering duurde twee uren, maar bevatte niet veel nieuws. De hoofdzaak was, dat de heer Gladstone zjjn „Home-rule"-po- litiek en zjjn verbond met den heer Parnell handhaafde. Oo»tonr.-IIong.-3I(>iinrcbh-. De oneenigheid, welke tusschen den kroon prins en de kroonprinses van Oostenrijk heerscht, is het gevolg daarvan, dat de kroon prins weer de betrekking hoeft aangeknoopt met eene dame, die hy vóór zyn huwelijk reeds kende en die hem zelfs naar België ver gezelde, toon hy zich met prinses Stéphanie verloofde. De kroonprinses dacht er een oogen blik over om naar hare moeder terug te keeren, maar zy heeft ten slotte in een modus vivendi toegestemd; zij zal biyven, maar feitelyk ge scheiden van haren echtgenootevenals hare schoonouders dat sedert vele jaren zyn. De vereeniging van do fractiën der lin kerzijde in het Oostenryksche Huis van Afge vaardigden tot ééne aaneengesloten oppositie party is tot stand gekomen. Zy zal de „ver- eenigde Duitsche linkerzyde" heeten en, daar tot nu toe niemand zich teruggetrokken heeft, 112 Afgevaardigden sterk zyn. Het Huis telt 353 leden. De keizer van Oostenryk heeft een besluit doen uitgeven, waarbij hy zyn wensch uitdrukt, dat zyn troonsbestygings jubilé op geenerlei wyze gevierd worde. Zweden en Noorwegen. Uit Stokholm wordt berichtDe koningin, wier zenuwgestel nog uitermate zwak is, heeft vóór eenige dagen eene isoleerkuur aan gevangen in het slot Ulriksdal, welke tot Kerstmis zal duren. Het verblyf in Noorwegen, in de versterkende berglucht heeft der koningin, in den jongsten zomer veel goed gedaan daarentegen is het verblyf te Bournemouth van geen gunstigen invloed geweest op haar Rnaland. "Van bevoegde zjjde wordt uit St.-Potersburg bericht dat de minister van verkeer, admi raal Possiet, aan wien, naar bekend is, het ongeluk, dat den keizeriykon trein trof, voor een deel zou te wyten zyn, ontslagen en voorloopig vervangen is door den heer Vish- negradsky, minister van financiën. Volgens de Weener „Politische Correspon- donz" heeft de czaar, op het ongeval zin spelende, uitgeroepen„D,t ongeluk was te wyten aan bedrog, diefstal en plichtverzuim. Maar, bij den hemel! daarin zal verandering komen." In Polen is een wydvertakt nihilistisch genootschap ontdekt. Verscheidene regee- ringsambtenaars, die verdacht werden daar toe te belmoren, en 23 studenten zijn ge vangengenomen. De directeur van don Kaukasus spoor weg, Alennikoff, schoot zich dood den lOden Oct., de ontsporing by Borki had plaats 17 Oct.er bestaat dus geen verband tusschen beide feiten. Alennikoff liet een brief achter, waarin hy zyn zelfmoord door geldelyke verlegenheid verklaart. Argentinië. De dood van den ex-president der Argen- tynsche republiek, generaal Domingo Faustino Sarmierito, wordt door het geheele land levendig betreurd. Van 1842 tot 1874 was Sarmiento eigeniyk de spil, waarom het geheele staats leven van Argentinië draaide. Ofschoon mili tair van beroep, mag hy beschouwd worden als de grondleggor van het Argentynsche schoolwezenhy was het, die er de eerste normaalscholen in het leven riep. Ook met de pen was hy byzonder vaardig en meer dan twee dozyn dagbladen werden door hem in hot leven geroepen. In de volle kracht des levens deed hy eene reis door Europa en kwam daar mot allo mannen van beteekenis in aan raking. Sarmiento was gezant, daarna minister van oorlog, om van 1868 tot 1874 als presi dent aan het hoofd der republiek to staan. Hy stierf in den ouderdom van 77 jaar e:i werd op staatskosten! met veel eerbowyzen ten gravo gedragen. Telegramïu en. SOEAKIM, 9 November. Gisterochtend zyn de infanterie en eene batterij artillerie op verkenning gegaan naar de door den rechter vleugel des vyands ingenomen stelling. De vjjand heeft daar groote krachten ten toon gespreid en zyne artillerie onderhield een zeer goed gericht vuur. De verliezen der Egyptenaren bedroegen vier doodendie van den vyand zyn nog niet bekend. Generaal Grenfell zal morgen naar Alexan dria vertrekken. PARIJS, 9 November. De inderlyd abusie- velyk voor een Duitscher gehouden Lehr, die luitenant Lorillard te Belfort verwondde, is nu veroordeeld tot vyf jaren gevangenisstraf. - Een inwoner van Frouard is, als verdacht van hoogverraad, te Nancy gevangengezet. Naar beweerd wordt, hoeft men by zyn kind een brief van zyne hand gevonden, gericht aan den gouverneur van Straatsburg, waarin hij een aanbod (zooals blykt-, reeds vroeger gedaan) herhaalt om hom voor den prijs van 40,000 franken oen Lebelgeweer met patroon te verschaffen. 12) Novelle. Naar het Duitsch van Gravin M. Keyserling. De zon stond reeds laag aan den hemel. De roode lijsterbessen glinsterden in de gouden stralen. Zy wilden zich zeker vertoonen aan do kleine gevederde gaston, die zoo dikwyls van hen gepikt hadden. Maar geen vogel zong meer in het groen en do takken hingen stiJ. De zon speelde nu niet meer vroolyk door de bladeren; het was alsof de natuur in diep nadenken lag verzonkener lag een waas van zwaarmoedigheid over het landschap. Mining was in smartelyke gedachten ver diept. Zy spoorde haar paard niet meer aan; het stapte langzaam, dommelig voort, totdat het eindelijk stilstond onder eene groep prach tige beuken. Mining had den geheelen dag geene rust gevonden om na te denkon over het gebeurde van dien morgen, maar nu ge voelde zy) dat de wonde in haar hart nog niot genezen was. Zy had gemeend dat zy had overwonnen en nu had zij weer datzelfde smartelijk verlangen, die macbteloozo begeerte haar eene verar.de: irg jn haar droevig lot „Het „nooit," dat Fred Wórmors had ge sproken, klonk haar nog in de ooren. Het had haro hoop vernietigd. Wat had hy haar gedaan Hy kon het niet hebbon geweten - neen anders had hy het niet kunnen doen. Maar ook als hy het niet geweten had als zyne liefde hem blind gemaakt had voor de hare, zij kan hem niet vergeven, dat voelt zij nu ook. Nooit! Zeker, dat blijft. Nooit zal zy Hendrik ook maar wederzien. Wat zou hem nu nog tot haar voeren? Er klinkt een voetstap achter haar en zy keert zich om. Eene rilling gaat haar dooi de leden. Zy ziet hem, aan wien haar hart hangt, rustig in het goudgroene licht van het woud staan. Enzy denkt aan den „voorlooper", waaraan men in die streken gelooft. Is het een spook, de geest van hem, dien zij liefheeft, die haar zyn dood aankondigt? „Hendrik!" fluisteren hare bevende lippen. „Mining!" klinkt hot krachtig terug en het spook komt op haar af en steekt haar eene warme, tastbare hand toe. Als zy die hand in de haro voelt, komt die eigenaardige glans, welken hy zich herinnert, do oude vrooiykheid weer op haar gelaat. Zij spreken enk6'e woor den tot opheldering; hy helpt haar uit den wajen en zij wandelen samen onder de bcukon. Hij js vanmorgen uit Streisand gekomen. Zyn schip iigt daar in de haven en hy heeft in het dorp naar haar gevraagd. Hy wilde weten of zy getrouwd was. Het had hem mot met rust gelaten. Wanneor hy gehoord had dat zy Fred Wórmers of een ander getrouwd had, dan zou hy naar Stralsund teruggegaan zyn, zonder eene poging to doen om haar te zien. Maar zy hadden hem verteld dat zy nog vry was en toen was hy haar tegemoet gegaan. Mining geeft hom op alles slechts korte, zachte antwoorden. Zy voelt hoe het bloed haar naar do wangen stygt en vreest zich to verraden zooals toen. Hendrik blyft staan, vat hare hand en buigt zich tot haar: „Mining, heb ik verkeerd go daan met my te laten verjagen? Had ik mogen blyven Zy zwygt, maar bloost sterker. En hy vraagt zacht: „Mag ik hopen dat je eens myno vrouw zult worden?" En zij vleit het blonde hoofd tegen zyne borst en fluistert: „ja." Maar met zachte hand buigt hy haar hoofd achterover en kust haren mond. De zon zinkt dieper en scbynt reeds door de stammen. De kruinen der hoornen zyn in een roeden nevel gehuld. Onder d9 dikke beuken begint het al donkerder te wor den. Maar Minings gelaat is enkel zonneschijn, en arm in ar:n wandelen do gelieven. Zij wil hem het jachthuis laten zien, dat, schilder achtig met mos en klimop begroeid, in liet hooge gras ligt. De deur is gesloten; er is geen venster in. Wanneer do hertog komt jagen, maakt de houtvester het huisjo' open. Er zyn banken tegen den ruwen, uit boom stammen getimmorden buitenwand aange bracht. In de verte weerklinkt het geschreeu w van den reiger, welke nog niet naar het zuiden is getrokken; het is een klagend,jammerend geluid, dat de stilte verbreekt. Maar Mining luistert er niot naar. Zy houdt do hand van haren verloofde vast en leidt hem langs een zypad door hooge dennen. „Ik wil je nog het schoonste van al het schoone laten zien," zegt zy en bukt zich naast hem onder de laag afhangende donnetakken, welke hunne hoof- don raken. Hendrik lacht en maakt van de gelegenheid gebruik om haar te kussen. Aan het einde van don denneweg staat eene bank in het groen. Hier heeft men een ruim uitzicht door oen boschpad. Aan den horizon gaat do zon juist onder. De gouden kogel zendt zijno helderroodo stralen over de aarde. (Wordt vervohjd)

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 5