Ge«*n(d IVlon-wm- De gehuwde man, die zich vóór enkele dagen schuldig had gemaakt aan diefstal en oplichting ten nadeele van ingeze tenen alhier, is, niettegenstaande het door de politie ^tegen hem opgemaakt proces-ver baal, toch daarmede voortgegaan, zoodat hy aangehouden en ter beschikking van de Haag- sche justitie is gesteld. Gisternamiddag had er aan den Vliet een erg schouwspel plaats. Een bejaarde man,-die met zekere dame in eene tappory een brandewjjntje had gedronken, kwam bj) haar te huis, alwaar hy door een anderen heer werd aangevallen en mishan deld, hetgeen zich zelfs op de straat voort zette, toen een der buren naar buiten was gegaan en de mishandelde ontzet had. De dader, die zich niot aan de politie wilde overgeven, is hedenmorgen vroeg by hot ver laten zyner woning door een politieagent aangehouden en naar het politiebureel over gebracht. Proces verbaal werd tegen hem, maar ook tegen de vrouw opgemaakt, daar ook laatstgenoemde aan de mishandeling heeft deelgenomen. In de R.-K. school op de Haar lemmerstraat, naby de Bakkersteeg alhier, ontstond hedenmorgen te tien uren, terwyl de leerlingen dus aanwezig waren, in een der lokalen een binnenbrand, doordien een der onderwyzers op onvoorzichtige, althans niet op de juiste wyze de kachel tot meor dienstyver wilde aansporen. Gelukkig werd de brand spoedig bedwongen door een schoor steenveger, die zich met een paar andere lieden in den schoorsteen begaf en het vuur uitdoofde. De leerlingen waren inmiddels van het terrein van den brand verwyderd. In het Vondelpark te Amster dam, waar gisteren op de vyvers de waag halzen reeds scliaatsenreden, zakten drie personen door het ys. Alle drie werden spoedig door dreggen opgehaald, doch één was reeds bewusteloos. Bu de jongste trekking van de loten der stad Parys, viel de prys van 100,000 fr. op het lot van oen brigadier van de wacht by de Kamer. De kerkdiefstallen in Limburg schynen weder te beginnen. In de kerk te Vaals is Woensdag oen altaarkleed ontvreemd. Het is aan de politie nog niet gelukt den dief te achterhalen. Om het hospitaal voor zieke kindoren in Great-Ormond-street te Londen aan geld te helpen, hoeft men aldaar eene groote poppententoonstelling georganiseerd. Er zün 2000 poppen ingezonden, waaronder zeer kostbare en kunstig gemaakte. De poppen- industrie in Engeland breidt zich zeer uit. Niet lang geleden kwamen de meeste poppen uit ons land, en nu nog komen er vele van het vaste land, China, Japan en uit Indië. Op de gisteren te Rotterdam gehouden najaars-paardenmarkt waren aange voerd 274 paarden en 4 ezels. De handel was redeiyk. De bekende inbreker M. Robbink, van Apeldoorn, is door de rechtbank te Zutfen tot 3 jaren gevangenisstraf veroordeeld. Te beginnen met morgen, Zondag, zal de Exploitatie-maatschappy des Zondag3 6 goederentreinen minder doen loopen. Zoo zal met aanvang van genoemden datum o. a. des Zondags geen goederentrein meer ryden op de lyn Leeuwarden Stavoren. Een landbouwer in de gemeente Maasland heeft dezer dagen aangifte gedaan van de geboorte van zün 27ste kind. Van dit 27tal zjln thans nog 20 kinderen in leven. De regeering der Vereenigde Staten van Noord-Amerika heeft besloten, tot wering der cholera en van andere besmet- toiyke ziekten uit China, Japan en Indië, oen groot quarantaine station op te richten te San-Francisco, en daartoe aan den president i/ millioen gulden toegolegd. Vermoedelyk zal dit station later door andere gevolgd worden. Te Bazel is in eene groote ver gadering besloten by de regeering er op aan te dringen, dat aan het leger dos Hoils het verbluf binnen Zwitserland verboden worde. De Hollandsche gedelegeerden op hot werklieden-congres te Londen wensch- ton dat, de proces-verbaal der zittingen ook in h' Huil? Is h zou worden voorgelezen, cap d: v, r<i verworpen. A Jgensde „Temps", vi. 1 er Croll h>' Fransch vlooiend en zei :*s mei zekere „ch.n ie' Een v r h 6 i d s i) o o m To Eist bevindt zich oen boom, welke het jaar 1S13 werd geplant. Deze zal tl; ge legenheid van het 75 jarig vryheidsfeest worden versierd. Twee personen, die tegen woordig waren bij dat planten, zyn nog in leven. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur! Vergun my een plaatsje in uw veelgelezen blad naar aanleiding van de vergadering der Vryzinnigo Kiesvereeniging, gisteravond ge houden. Aangezien ik onder de aanwezigen ook uw verslaggever aantrof, waar ook zou die ont breken als het eene publieke zaak betreft -is het dus onnoodig dat ik het verhandelde be spreek dat ligt dan ook niet in myne bedoe ling, daar het toch slechts gebrekkig zou zyn in vergelyking van zyn verslag. Toen de heer Treub gisteravond van de replikanten het laatst had gesproken, had ook ik nog iets in overweging willen geven. Het late uur en het reeds eerder meerma len gevraagde „verlangt nog een der heeren het woord?" zal er den geachten voorzitter toe gebracht hebben om in plaats van direct na het gezegde van den heer T. de vergadering te sluiten, dit nog eens te herhalen. Het ligt in de verste verte niet in myne bedoeling om hiervan een verwijt te maken ik geloof dat de thans door my gevolgde weg wellicht verkieslyker is; dit als reden waarom ik dit niet gisteravond zei. Ik had dan nl. willen vragen of ik de - volgende vragen in de overdenking van het bestuur der Vr. K. mocht aanbevelen, en wel lo. Ligt het niet op don weg van het bestuur der Vr. K. om na te gaan of eene wyziging van het bestaande belastingstelsel "gewenscht is, daar er zich, zooals de heer „Treub meende, nooit officiëele klachten „opdeden. Zoo ja, is dit van zoo'n overwegend belang om het stelsel niet met slechts kleine wyzi- gingen te behouden, en is het noodig het stelsel geheel te wijzigen, dan ,.2o. Ware het dan niet wenschelyk dat door het richten van adressen aan den Gemeente raad bleek wat de belastingschuldigen in dit opzicht wenschen, zonder in het minst ook „eenige pressie op zijne leden uit te willen „oefenen." Ik meen toch dat de belastingschuldigen hierin ook wol eenig recht hebben om een enkel woord mee te praten of een wenk te geven. Het geldt hier niet het stichten van een nieuw gebouw, het dempen van grachten, het vergrooten of vernieuwen van bestaande ge bouwen of iets dergeiyks, waarvoor gelden moeten worden uitgetrokken of waarby slechts enkele personen gebaat zyn, neen, het betreft hier een punt van algemeen belang zonder eenige richting, en juist daarom, meen ik, is het voor de gemeenteraadsleden hoogst moeie- lijk om eene juiste beslissing te nemen en maatregelen te beramen dat die belasting juist worde toegopast en zou hunnetaakgomakkelyk worden gemaakt, als de belastingschuldigen omtrent hunne zienswyze lieten biyken. Wie toch treft de voorgestelde wyziging vooral? Hen, die een inkomen hebben van f 1000 tot f 3500. Zy toch moeten dragen wat zy, wier inkomen minder of meer dan go noemde bedragen is, minder betalen. - Niet alleen de middelstand ziet hierin eene onjuiste verdeeling, wy hobben het gisteravond gehoord hoe onze geachte voorzitter deze onbillijkheid aantoonde, en alweer doet biyken dat hy al3 voorzitter van eene liberale kiesvereeniging toont „de rechte man op de rechte plaats te zijn", als hy verklaart dat hy, als de concept- regeling wordt aangenomen, a. s. jaar aan merkelijk minder belasting zal moeten opbren gen, en dit eene onjuiste verdeeling noemt. Hiermede, Mynheer de Redacteur, heb ik gezegd wat my op het hart lag en dank ik u reeds by voorbaat voor de opneming van deze regelen.J' R' Telegrammea WEENEN, 9 November. Gisteren is hot Wienor Tageblatt" in beslag genomen wegens een artikel, botrefl'ende het verbod om de portretten van keizer Frederik in de winkels tentoon te stellen. Hot W. Tageblatt" beklaagt zier over iezon maatregel, -laar vers h- lond9 B-.u .-jns'he bladen voel heftiger artikelen over dit onder werp hebben bevat. 1 3NDEN, November. Keizerin Frederik - 1 aan 1 agin Victoria do insignenor kouseHbandorde teruggeven, welke dooi de O', o-leden koir.er gedragen werden en welko volgens de ridderwet na den dood van den houder aan de koningin moeten worden terug gegeven. Do koningin zal ze aan prins Hendrik van Pruisen schenken. Do heer Sydney Buxton zal in het Lager huis voorstellen, dat aan de koningin een adies zal worden gezonden, ter vorming van een internationaal congres van gevolmachtig den, om tot eene spoedige en finale afschaf fing van den slavenhandel in A frika te geraken. HAMBURG, 9 November. In het socia listen-proces tegen Lassen c. s. werd Lassen wegens storing der openbare orde veroor deeld tot vier maanden hechtenis, terwyl drie beklaagden tot twee maanden, zes tot ééne maand en acht tot veertien dagen ge vangenisstraf werden veroordeeld. BERN, 9 November. To Pertit en te Vua- ronnos zyn nog moor huizon ingostort, tor- wyi men bezig was aan het opruimen der puinhoopen, veroorzaakt door de vorige in stortingen. CHRISTIANIA, 9 November. De stoomer „Fox," welke, op de vaart van Groenland naar Fahrsund (Zuid-Noorwegen), hier aan gekomen is, meldt dat de expeditie Hausens den 4den October over het Groenlandscho Us behouden te Godthaab is aangekomen. MADRID, 9 Novemher. De heer Canovas wordt morgen alhier verwacht. Men maakt melding van agitatie onder do studenten. Gisteren hebben te Sevilla twee bataljons de straten in den omtrek van de Beurs bezet om vyandige demonstratiën tegen den heer Canovas, terwyl deze eene redevoering hield, te beletten. Volgens de „Imparcial", zou de heer Canovas woorden gebezigd hebben, bezwarend en van ernstige beteokenis voor de regeering en de Spaansche rechtbanken. BERLIJN, 9 November. Heden is een kei zerlijk besluit openbaar gemaakt, waarby do Ryksdag op 22 dezer wordt byeengoroepen. -De „Reichsanzeiger" bevat een keizer- lyk besluit, waarbij de staatssecretaris Mat- zahm wordt aangesteld als opvolger van Von Bismarck voor de flnantiëele administratie, welke tot heden door den kanselier werd gehouden. TRIPOLI, 10 November. Volgens berich ten uit Banjazy, is in hot sultanaat Madhaï, ten westen van Darfour, een groote veldslag geleverd tusschon de aanhangers van den Mahdi en do inwoners van Madhaï. De aan hangers van den Mahdi violen ten getale van .0,000 man de stad Madhaï aan. Aanvankelyk werden zy met verlies van 3000 man terug geslagen, maar ten slotte maakten zy zich toch van de stad van den Sultan moester. NIEUW-YORK, 10 November. By Pittsburg, in Kansas, zyn door eene ontploffing 160 mijnwerkers in eene myn bedolven. Men gelooft dat allen zyn omgekomen. - Generaal Harrison zal, zoodra hy het bewind aanvaardt, den heer James Blaine, den eigeniy ken leider der republikeinsche party] in plaats van den heer Bayard, tot minister van buitenlandsche zaken en voorzitter van den ministerraad benoemen. LONDEN, 10 November. Lord Salisbury hield gisteren eene redevoering aan den lord- mayor-maaltyd in Guildhall. Over het gebeurde met den Engelschen gezant te Washington sprak de minister slechts terloops, maar na de vermelding der jongste gebeurtenissen in Afghanistan, sprak lord Salisbury uitvoeriger over Egypte. „U.t hetgeen nu te Soeakim voorvalt, zeide de minister, blykt dat onze zaak tn Sgypte nog niet ten einde is. De tyd zal komen, waarop Egypto zich met eigen krachten kan redden, maar zoolang het fanatisme en het verraad dor Zwarten Egypte's grenzen bedie' gen, is het duidelyk dat Engeland gehouden is zyne verplichtingen te vervullen. Laten wy hopen dat de dag, waarop onze verantwoor dolykheid zal ophouden, spoedig zal aan breken I Betreffende de buitenlandsche staatkunde geloofd lord Salisbury, dat alle Europeescho regeeringen bezield zyn met den oprechten wensch om den vrede te handhaven. De mi nister hoopt dat zy daarby zullen volharden. Eóne zaak is slechts te vreozen, nl. dat de gisting van de gomoederon dor volken de bovenhand verkrygt op de bezadigdheid dor regeering. Eene andere reden tot bezorgdheid zie' lord Salisbury in do noodzakelijkheid, dat elk land steeds zijne leg9rs moet vermeerderen. eigens zlfoc ..atti-ur in in 'i; r 9,001"',000 a -2/ 00,000 ma schappen onder do wapenen. Eyenw?' kan dit f--it 'sministers vertrou wen op het behoud des vredes niet verzwak ken. In Engeland begeert noch de regocring noch het volk den oorlog. De Engelschen wenschen te werken in vrede. In het Lagerhuis zeide de minister Fer- gusson in antwoord op eene vraag van den heer Talbot, dat de eskaders, welke naar Afrika's oostkust zyn gezonden, voornemens zyn afzonderlyk op te treden. TANGER, 10 November. Naar aanleiding van de moeilykheden, waarmede het byeen komen eener Marokkaansche conferentie te Madrid gepaard zou gaan, heeft de sultan nu officieel het voornemen, eene dergelyke confe rentie byeen te roepen, laten varen. PARIJS, 10 November. Het „Journal desL Débats" verneemt uit Berlyn dat de Russische) regeering eene leening van 500,000,000 heeft gesloten met bankiers to Borlyn, Parijs, London en St.-Petersburg. G cmeenter(iad. t In de hedennamiddag gehouden gemeente raadszitting waren tegenwoordig de heeren: De Kanter, voorzitter, Bool, Knappert, Van Buttingha Wichers, Zillesen, Juta, Du Rieu Zaayer, Van Hamel, Schneither, Van Reenen Fockema Androae, Le Poole, Verster Van, Wulverhorst, De Sturler, Van der Hoeven Cock, Tieleman, Koetser, Zaalberg, Hassolbach, De Gooje, Kaiser, Was, Alma en Driessen. Na lezing en goedkeuring van de notulen der vorige vergadering en mededeeling der sedert ingekomen stukken, kwamen aan de orde de volgende punten: 1". Suppletoire staat van bogrooting voor 1888. (218 cn 222) 2®. Voorstel tot voldoeniDg van een bedrag van| ƒ10.37 uit don post Onvoorziene uitgaven de beirooting voor 1888 (221 en 223) 3°. Idem tot oprichting van een doolhof op dea] Burg. (219) -li Idem tot het aangaan van eene 3Va pct.-eon versieleening, groot nominaal ƒ600.000. (225 en 22Gi 5°. Verzoek van M. Laken om eene stoep te legget] aan do Garenmarkt. (227) Gfl. Idem alsvoren van P. Engels aan het Galge water. (227) 7°. Idem van G. Van Eeden Sr. om eene huis to leg gen naar de Haarlemmertrekvaart. (228) Zonder hoofdelyke stemming werden goed gekeurd do punten 1 en 2. Ton opzichte van punt 3 was door de com missie van financiën een gunstig rapport uit gebracht. De heer Du Rieu wenschte echter alvorens| tot eene definitieve beslissing over te gaan - eerst een onderzoek te doen instellen omtrent don oorsprong van den Burg. Daaromtren verkeert men nog in het onzekere. En toch isl het van niet weinig belang, ook in verband] met het voorstel, om er een doolhof te maken Dit kon een reeds gedoeltelyk ingesteld onder zoek omtrent de muren onder den grom tegenwerken. Bovendien acht hy een dooihc niet iets van dezen tyd. Hy voorziet vac| die slingerpaden mot doornenhagen heel vee verdriet. Hebben de kinderen dezer eeuw no; wel zooveel geduld om er te gaan dolen Hy gelooft het niet en vreest dat men di hagen zal gaan vernielen, om des te spoe diger een uitweg te vinden. De kastelein zal op hen geen verhaal kunnen vinden. Laai men liever het tegenwoordig plantsoen, dï| inderdaad niet mooi is, wat opknappen, me behoud der boomen, welke, op hunne hoog: standplaats, in de stad een eigenaardig ge| zicht opleveren. De heer Juta is tegen het voorstel om kosten uit de gemeente kas te doen vindei Hy gelooft dat de zaak meer by den kastelei thuis behoort. Als die er belang in ziet, las hom dan het doolhof aanloggen. De Voorzitter liet de beslissing aan del Raad over. Hy geloofde echter niet dat een do-: hof zou vernield wordenover schending va: plantsoen alhier door de jeugd hoeft ma weinig te klagen. Bovendien wordt er ee: beschaafd publiek verwacht. Den heer Jul merkte hy op dat den Burg het eigendo: der gemeente is, welke er ook reeds ee' biljartzaal en eene kogelbaan heeft laten makeij De kastelein mag er biet bouwen. De heer Kaiser verklaarde er zich ook teges om geld voor een doolhof uit te geven. Er z\)i hier reeds schuilheokon genoeg. De heer Bool gelooft evenwel dat me: Leiden met het doolhof eon grooten die" zal doen. Het plan is gemaakt naar het do( hof o.:.Ier Engelsche pomeente, waarheen^ kons veie vreemdelingen trekker Do heer Van der Hoeven was tegen i, omdat de v ree.-v bi: -- ei ar zullen getrokko: w- r o man all: len kastelein voordeel s'.len oplevc heer Bool zeide dat hot doel was ezoek aan de geir.eonte ten goedo v rs Burg voor Do net

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 2