T "O N°. 8815. Zaterdag XO November, A®. 1888. Leiden, 9 November. feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van <§on- en feestdagen, uitgegeven. DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlgke Nomnaera0.05. Ofltteieele Kennisgeyingeu. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Zaterdag 10 Nov., des namiddags te twee uren. Nog te behandelen: 1°. Verzoelc van M. Laken om eene stoep te leggen aan de Garenmarkt. (227) 2°. Idem alsvoren van P. Engels aan het Galge water. (227) 3°. Idem van G. Van Eeden Sr. om eene buis te leg gen naar de Haarlemmertrekvaart. (228) Aan de universiteit alhier is met goed ge volg afgelegd het candidaats-examen in de godgeleerdheid (1ste ged.) door de hoeren J. I" Hooykaas en P. J. Raaphet doctoraal examen in de Nederlandsche letteren door den heer A. Hendriks; dat in de rechtsweten schap door de hoeren H. J. A. Huider en Ph. Kleintjes. Horgen, 10 November, zal het studenten gezelschap „Utile Dulci," naar de „Vox" meedeelt, zijn 25-jarig bestaan in eene feeste Ijjke bijeenkomst van eereleden en leden her donken. Naar het „W. v. h. R." verneemt, is prof. Van der Hoeven gereed met de hem opgedragen bewerking der militaire strafwet boeken, maar maakt bij de regeering een punt van overweging uit het door hem ingediende ontwerp aan het oordeel eener militaire com missie te onderwerpen. Bij de te Amsterdam vanwege het depar tement van koloniën gehouden aanbesteding, werd o. a. hot minst ingeschreven door de firma Gebr. Van Wjjk en Co., alhier, voor de levering van 2200 stuks wollen dekens, 1900 stuks wollen dekens en 580 stuks wollen paardendekons, respectievelijk voor ƒ7678, ƒ6821 en ƒ5278. Het tweede deel van Ungers nieuwen Vondel (by den heer A. W. SythofF te Leiden) a is verschenen en bevat o. a.Hierusalem ver- r woest, De Hoorlyckheyd van Salomon en De Holden Godes, met portretten van Oldenbar- nevelt en Broderode, een facsimile naar Von dels Stockske van Joan Van Oldenbarnevelt enz. In de eerste openbare bijeenkomst van het departement Hazerswoude-Koudekerk der Haatschappy tot Nut van 't Algemeen, zal Dinsdag 13 dezer, des avonds optreden mr. J. R. Boerlage, van Amsterdam. De naam van den bekenden spreker maakt alle aan sporing tot opkomst aldaar overbodig. Ter gelegenheid van de herdenking van het 75-jarig bestaan van Neerlands onafhan- keiykheid, zal op Zaterdag 17 November a. s., des avonds te halfzeven, eene openbare zang uitvoering plaats hebben in het schoollokaal door de 1ste en 2de kl. der te Koudekerk bestaande zangschool, onder directie van den heer S. Westra. Door den lieer Ryneke, president der commissie voor de versiering der Jonkerfrans- straat te Rotterdam, werd op een aan Z. H. den Koning gericht telegram het volgende antwoord ontvangen „Zyne Hajesteit, gevoelig voor de betuigin gen van verknochtheid, door u namens de feestcommissie den Koning aangeboden, draagt my op, u en der feestcommissie daarvoor Hoogstdeszelfs dank over te brengen, en u mode te deelen dat Zyne Hajesteit zich veel beter gevoelt, en 'sKonings gezondheidstoe stand weder veel gunstiger is." Het telegram was onderteekend door den adjudant van dienst Van de Poll. Op grond van dit aan Burg. en Weths. medegedeelde telegram, waarby op last van Z. H den Koning zelf wordt verzekerd dat de gf zondheidstoestand van Z. H. weder veel gunstiger is, hebben Burg. en Weths. beslo ten do feestelykheden op 17 dezer te doen doorgaan. By de hiervolgende publicatie wordt daar van aan de burgerij kennis gegeven: „Burgemeester en Wethouders van Rot terdam PRIJS DER A.DVERTENTIEN: Y»n 1—6 regels 1.06. Iedere regel meer/0.171- Grootere lettere na&r plaatsruimte. Voor het in- caeeeeren buiten de etad wordt 0.10 berekend. „Overwegende dat hunne kennisgeving van den 6den dezer is opgevat als een verbod om de herdenking van het herstel van Neer lands onafhankelykheid op den 17den Novem- bar e. k. feestelyk te vieren; „meenen te moeten doen opmerken „dat zy zich er toe hebben bepaald, de ingezetenen uit te noodigen, om onderdo aangegeven omstandigheden de feestviering uit te stellen; „en achten zich te eer verplicht op dit misverstand te wyzen, nu hier ter stede be richten zyn ontvangen, waarin, op bevel des Konings, wordt medegedeeld dat de gezond heidstoestand van Zyne Hajesteit weder veel gunstiger is, en de gemeente op dien grond ook tot de feestviering zal medewerken." De commissie te Rotterdam, welke zich had geconstitueerd om op 17 Nov. a. s. eene algemeene feestviering voor te bereiden, heeft gisteravond in het Notarishuis eene by- eenkomst gehouden. Naar aanleiding van de gunstiger berichten omtrent 'sKonings gezondheidstoestand, en in aansluiting aan de kennisgeving van Bur gemeester en Wethouders, heeft die commis sie eenstemmig besloten, ook harerzyds de toebereidselen voor de feestelykheden op 17 Nov. weder op te nemen, evenals de commis sie voor de versiering der Hoofdsteeg. De leden der afdeeling Arnhem der Nederlandsche Haatschappy tot bevordering van Geneeskunst hebben besloten in het ver volg geene „verklaringen van den huis arts" af te geven, waar die voor maatschap pyen van levensverzekering en dergelyke mochten worden gevraagd. De leden zyn namelyk overtuigd dat de belangen der maatschappyen van levensver zekering enz. genoegzaam gewaarborgd zyn door de rapporten, haar verstrekt door de geneesheeren, aan de maatschappyen verbon den, terwyi zy „de verklaringen van den huisarts" overtollig en instrydachten met de geheimhouding, den geneesheeren in de uitoefening van hun ambt opgelegd. Het drietal candidaten, dat zich gisteren, den tweeden dag, te Utrecht aan het examen voor apothekersbediende onderwierp, was niet gelukkiger dan dat van den eersten dagook dit werd afgewezen. Slechts één hunner, uit Rotterdam, heeft na een zeer voldoend prac- tisch examen ook het theoretisch examen afgelegd, doch scheen, ofschoon tot het laatste oogenblik daarmee bezig gehouden, by telling der punten niet aan de gestelde eischen van 't laatste te hebben voldaan. Door de arrondissements-rechtbank te Roermond is, ter vervulling van de by dat college opengevallen griffiersplaats, opgemaakt de navolgende alphabetische lyst van aanbe veling: mr. Cb. <3. H. H. baron De Bieber- stein Rogalla Zawadsky, kantonrechter-plaats- vervanger, advocaat en procureur aldaar; mr. J. Lechner, griffier der arrondissements rechtbank te Zieriksee; en mr. A. F. H. Leurs, substituutgriffier by eerstgemelde rechtbank. (St.-Crt.) Het stoomschip „Conrad", van Amster dam naar Batavia, vertrok van Genua 8 Nov. de „P. Caland", van Nieuw-York naar Am sterdam, passeerde 8 Nov. Lizardde „Bromo", van Rotterdam naar Java, vertrok 8 Nov. van Suez; de „Drente", van Batavia naar Rotterdam, vertrok 8 Nov. van Harseille; de „Oranje-Nassau" vertrok 28 Oct. van Para maribo naar Amsterdam; de „Prins Frederik Hendrik" arriveerde 30 Oct. van Amsterdam te Paramaribo en 8 Nov. te Trinidadde „Semarang", van Batavia naar Rotterdam, passeerde 7 Nov. Perim. De audiëntiën van den minister van waterstaat, haDdel en nyverheid zullen voort aan, met ingang van 17 November 1888, in plaats van des Donderdags worden gehouden des Zaterdags te één uur. Z. H. heeft aan jhr. mr. F. P. Van der Hoeven, Zr. Hs. buitengewonen gezant en gevolmachtigden minister by het keizerlyk Duitscbe hof, vergunning verleend tot het aannemen der versierselen van Grootkruis der Ernestinische huisorde, hem door Z. H. den hertog van Saksen Altenburg geschon ken; aan mr. C. Visser, op verzoek, met ingang van 1 Jan. 1889, eervol ontslag ver leend als kantonrechter te Zaandam; aan K. F. Bode, op zyn verzoek, eervol ontslag verleend als notaris te Sappemeer; de tweede luitenants L. J. K. De Reede, van het 6de, en A. F. Sutherland, van hot 3de reg. inf., voor den tyd van drie jaren ge detacheerd by de landmacht in West-Indië. Door do geneeskundige staatscommissie alhier is heden tot arts bevorderd de heer C. H. Hille en toegelaten tot het eerste ge deelte de heer D. K. Hunting Jr. Het Beursplan-Krasnapolsky is eergis teren ingediend by Burg. en Weth. der hoofd stad. Het begeleidend adres bevat de grond slagen voor eene overeenkomst, volgens welke eene riaamlooze vennootschap, zonder bezwaar voor de gemeentekas, bereid is eene Beurs te bouwen en de verdere terreinwerken uit te voeren. Na tachtig jaar gaat het gebouw in onbeiasten eigendom aan de gemeente over en reeds onmiddellyk treedt de gemeente in het genot van een deel der overwinst, indien in het boekjaar meer dan vyf ten honderd rente wordt gemaakt over het maatschappe- lyk kapitaal. De ontwerpen van den architect Jan Sprin ger bestaan uit eene uitvoerige terreinkaart, de plattegronden der verschillende Beursver- diepingen en eenige schetsen van de gevels, gedacht in den gemengden berg- en baksteen bouw uit den bloeityd onzer vaderlandsche kunst. OoMvmyd Nlciwi. Een boertje, dat hedenmorgen op den Zoeterwoudschen weg met een koe beest, dit laatste hoogstwaarschynlyk ter plaatsing op de markt alhier bestemd, voort- wandelde, werd achterop gereden door eon rytuig, dat door één paard werd getrokken. Dat paard kwam .wat al te dicht in de nabyheid van het rund, dat met verkeerden poot uit stal of weiland scheen gestapt te zyn, althans, het wilde geen hoefbreed voor zyn mede-viervoeter wyken, trots de krach tige pogingen van zyn geleider om hem daar toe te noodzaken. Dat edele streven van dezen mensch om een conflict tusschen beesten te voorkomen, zag de buitenbewoner beloond met een trap van een der dieren op zyne borst en ook met een paar hoofdwonden. De man kon gelukkig by den in de na byheid wonenden koffiehuishouder onder dak komen. Gisteravond begaven zich ver- scheidene ingezetenen van Warmond naar het lokaal „de Zon" om het eerste concert der muziekvereeniging „Harmonie" van Warmond by te wonen. De verschillende muzieknommers werden net uitgevoerd, vooral „Mon Rève, valse", „Der Wanderer, Romance pour Baryton", en „Fantasie sur des motifs de 1'Opéra Frei schütz." Het laatste nommer van het programma: Kermismarseh over de liederen „Sur ie bi du bout du banc", „de meisjes van Breda" en „das Fischer-Madchen", was wel geschikt om allen in eene feesteiyke stemming te bren gen, die nog verhoogd werd door de opvoering van het blyspel met zang„Schuiven gaan ze." De feestvierenden keerden dan ook verge noegd huiswaarts met de overtuiging dat het dien avond gebleken was dat „Oefening kunst baart." Verzet tegen eene militaire pa trouille was een der onderwerpen, waarmede de rechtbank te 's-Hage zich gisteren bezig hield. Don 29sten Juli van dit jaar gaf een ad judant onderofficier in de kazerne te Leiden aan eene patrouille last een beschonken scheeps kok, die reeds sedert een half uur tevergeefs gezocht, doch eindeiyk weer in eene der straten gezien was, te arresteeren. By die arrestatie ondervond de patrouille verzet van eene groote volksmenigte, waar onder zich ook bevonden een bewaarder van de strafgevangenis en een telegrambesteller. Dezen stonden gisteren terecht onder de aanklacht de patrouille bemoeielykt te hebben. De gevangenbewaarder beweerde, en hield deze bewering met klem vol, dat hy slechts met eene goede bedoeling tusschenbeide was gekomen, n.l. om de patrouille te vrywaren tegen overlast van het opdringende volk. Alleen had hy de militairen aangemaand met bezadigdheid op te treden en meer monsch- lievendheid jegens den arrestant, die, volgens hem, getrokken en gesleurd werd, in acht te nemen. De tweede bekl. betoogde dat de getuigen zich in zyn persoon vergist hebben. Substituut-officier, mr. baron De Vos Van Steenwyk, vorderde tegen ieder ééne maand gevangenisstraf. Mr. J. H. Goudsmit, advocaat te Leiden, trachtte by de rechtbank zyne vaste meening ingang te doen vinden dat de 1ste bekl., de gevangenbewaarder, met eene goede bedoeling was tusschenbeide gekomen. Een man, om trent wien èn de directeur èn de regenten van de gevangenis te Leiden verklaren dat hy de beste en de vredelievendste gevangen bewaarder is, gaat, meende pleitor, niet zon der eenige reden verzet plegen tegen militairen, die hun plicht doen, te meer, daar plichtsbe trachting eene groote deugd van zyn cliënt is. Was de rechtbank van een ander gevoelen, dan verzocht pi. oplegging van eene geldboete. Uitspraak over 8 dagen. De Haagsche rechtbank veroor deelde gisteren de Friesche dienstmaagd, die ten nadeele harer hospita verschillende voor werpen van waarde ontvreemd had, tot 3 jaren gevangenisstraf, te verminderen met 1 maand wegens reeds ondergaan voorarrest; den pohtie-agent, die een burger met zyn wapenstok slagen had gegeven zonder dat deze tot die tuchtiging aanleiding had ge geven, tot 7 dagen gevangenisstraf den bakkersknecht, die zyn kameraad met een stuk yzer op het hoofd sloeg, ten gevolge waarvan de verwonde geruimen tyd in een der ziekenhuizen te 's Hage moest verpleegd worden, tot 6 maanden gevangenisstraf. De rechtbank te Rotterdam ver oordeelde gisteren de inbrekers „Poppejan" en „Kleine Thys" tot vyf jaren gevangenisstraf. De rechtbank te Haarlem heeft gisteren Gerardus Tollenaar, die in de vorige week terechtstond wegens brandstichting in in de te Beverwyk gelegen woning van zyn oom J. Van den Berg, te Utrecht, in dep nacht van 12 op 13 September jl., en tegen wien door 't O. M. eene gevangenisstraf voor den tyd van 4 jaren werd geëischt, veroor deeld tot eene gevangenisstraf voor den tyd van 3 jaren. Hen meldt uit Enschedee aan de „N. R. Ct.": Een paar vroegere wevers hebben zich aan gemeld om het werk te hervatten, maar kon den, ingevolge de genomen besluiten, thans niet meer worden aangenomen. Van wel- meenende zyde is hun echter de raad gege ven zich met meer anderen te verstaan, en gezameniyk by de door den Commissaris des Konings in het leven geroepen commissie voorspraak te verzoeken, om zoodoende nog te trachten hunne plaatsen in de fabriek terug te erlangen, alvorens die door anderen

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 1