a~.rxwr wt J sién, waarmede enkele dienaren van de koningin der aarde haar de gunst van het publiek trachten te ontnemen; zy heeft zich reeds een burgerschapsrecht veroverd, hetwelk wy hepen dat zy nog lang moge behouden. Mocht zy immer gesteund worden door krachten en talenten zooals wy die gisteren bewonderden, dan twyfelen wy niet aan do vervulling van dien wensch. Mr. L. H. Nlenvrn. Hot is bekend hoe hoog de Leid- sc'ue maskorades in het geheele land staan aangeschreven on met welk eone belangstel ling daarom de lustrumfeesten alhier telkens worden tegemoet gezien. De tyd voor zulk een gekostumeerden optocht begint langza merhand weer te naderen en dat de commissie, met de voorbereiding en regeling daarvan belast, zich weer nauwkeurig van hare moei- ïyke en omvangryke taak zal kwyten, is boven alle verdenking verheven. Zóó ver als een vorig bericht het deed voorkomen en ons van bevriende zyde werd verzekerd, is men echter nog niet. De bedoelde rytoeren waren er mis schien wel voorloopers van, doch geconstitu eerd is de commissie zelve nog niet. Nu had mon alleen nog maar te doen met een feest avond, uitgaande van eenige studenten, en met eene ryparty van een studentengezelschap. In ieder geval mag men gerust zeggen„Goed voorgaan doet goed volgen!" M a a n d a g-n amiddag heeft de stoomtram weder oen offer geëischt. Tus- scben Veur en Voorschoten geraakte er een man onder, die, vroeseiyk verminkt, onmiddel- ïyk den dood vond. - Men zegt dat de onge lukkige doof was. 1 Tot groot gerief van de ingo- zctenen der gemeenten Zoetermeer en Zeg waard, is door den heer E. Ooms te Zegwaard een omnibusdienst geopend op do steden Leiden en Delft, ter gelegenheid van de daar gehouden wordende markten op Zaterdag en Donderdag. De uren van vertrek zyn bepaald als volgt: des Zaterdags van Zegwaard, 's morgens halfnegenterug van Leiden half twee; des Donderdags van Zegwaard 's morgens 8 urenterug van Delft 1 uur. De rechtbank te 's-Hago veroor- deelde gisteren de deerne, die in het huis van bewaring aldaar diefstal pleegde, tot ééne maand gevangenisstraf; den Delfcschen w^ens mensch, dat terecht had gestaan wegens de ontduiking van de patentbelasting; alsmede de metselaar, die beklaagd was van ernstige mishandeling van twee tappers in de „Drie Hoekjes", te 's-Hage. Het „Hotel des Galeries" te Scheveningen, is, te beginnen met het a. s. seizoen, voor het eerst sedert zyn bestaan verpacht, on wel voor vyf jaren aan den heer Bender, maltre-d'hotel aan het Oranje Hotel, voor de som van f 10,500 per jaar met vermeerdering van f 500 por jaar. In den nacht van 4 op 5 dezer, is brand ontstaan in een hooiberg op het erf van den landbouwer A. J., onder de gemeente Hof van Delft. Het vuur heeft zich, ten ge volge van het spoedig aanrukken van 2 spui ten, tot den berg bepaald; ook is hulp ver leend door eene spuit der Nod. Gist- en Spiritus fabriek. Door onvoorzichtigheid met een brandenden lucifer, sprong Zaterdag in den vooravond eone flesch, gevuld met brand spiritus, in den drogistwinkel van den heer PI. v. d. H. in de Jansstraat te Haarlem. Hoewel de vlammen spoedig, ook met behulp der buren, werden gebluscht, bekwamen de heer v. d. H, en zyn zoon vry belangryke brandwonden, de eerste aan de hand en de ander aan den arm. Maandagmorgen brak een felle brand uit in het hotel „Everts", te Veendam. Dank zy der spoedige hulp van vier spuiten, was men den brand weldra meester, zoodat het voorste gedeelte van het gebouw staan bleef. Door den hevigen wind liepen de ge bouwen aan de overzyde der vaart groot ge vaar. De brand wordt toegeschreven aan het broeien van hooi in de schuren. Zaterdag-nacht is in de kazerne te Deventer eene kist, welke in het bureau van de 1ste compagnie van de infanterie stond, opengebroken, een kistje, dat or in stond, met een vreemden sleutel opengemaakt en daaruit f 10u aan zilvergeld ontvreemd. De dader is nog niet gevat. Door een bewoner van Water- graafsmeer is by de politie aangifte gedaan van de vormissing van 240 stuks ruwe dia manten. Men schryft uit Enschede e, dd. 5 dezer des namiddags, aan het „Hbl.": De groote vergadering van werklieden heeft ge lukkig niet die gevolgen gehad, welke men er van vreesde. Na afloop, omstreeks halfacht gisteravond, is ioder langzamerhand rustig naar huis gegaan. Nieuwsgierigen maken hot over 't algemeen wat levendiger, maar van ongeregeldheden is tot nog toe niets gebleken. De schuttery was dan ook niet in 't geweer, maar moest opkomen zoodra de trom geroerd werd. De politie was hedenmorgen by de fabriek aanwezig om te verhinderen dat degenen, die aan het werk wilden gaan, daarin belet werden. De werkstaking duurt nog voort. In de hedennamiddag, op initiatief van den commis saris des Koninge, met verschillende fabrikan ten gehouden vergadering, is eene commissie van vyf invloedryke ingezetenen in hot leven geroepen tot onderzoek en, zoo mogelyk, tot oplossing der bestaande goschillen. Dat schimmelplanten gevaar- lyk kunnen zijn, "bleek verleden weok in oen Zuid-Hollandsch dorp. Eene vrouw had eene kloof in de hand, en voor verzachting streek zy er wat reuzelvet in, doch het ongeluk wilde, dat daarop schimmel stond. Byna onmid- deliyk begon de hand op te zwellen, en ver volgens de arm; nog denzelfden dag was de vrouw een lyk. Het op den Ooster by Brouwers haven als gestrand vermelde stoomschip (zie ons vorig nommer) is het Duitsche barkschip „Pomona," kapitein Neumann, van Kiganaar Antwerpen, met hout. De equipage, bestaande uit elf man, is gered en te Brouwershaven door den loodskotter aangebracht. Het schip is wrak. Het stoomschip „Saxmundham," van Newcastle naar Ancona, en het Noorsche barkschip „Nor," kapitein Bjonness, geladen met petroleum, zyn Zondag-ochtend, op do hoogte van St.-Catherine's Punt, in aanvaring geraakt. Het stoomschip werd midscheeps aan stuurboord door do „Nor" ingoloopen, terwijl het grootste gedeelte van de equipage bene den in het schip was. Men slaagde er in om tweo booten te water te krygen, maar ten gevolge van het stormachtige weder gelukte scmp met de. zich nog aan boord bevindende bemanning in de diepte weg. Men vreest dat by deze ramp 22 mensclien het loven hebben verloren. De by Alaska in nood verkee- rende walvischvaarders (reeds vroeger ver meld) zyn uit het ys verlost. buitenland. DulUohlaud De „Norddeutsche Allgomeine Zeitung" deelt den bekenden uitval van keizer Wilhelm tegen de liberale pers mede, zonder er iets by te voegen. De „Vossische Zeitung" stelt zich op het zelfde standpunt als de heer Richter. Ook dit liberale blad keurt hot optreden des keizers af, doch verzekert tevens dat de onafhanke- ïyke pers hare vryheid zoowel tegen het stadsbestuur, als tegen ieder ander zal weten te verdedigen. Ook het „Berliner Tageblatt* en de „Bör- son-Courier" verzekeren dat zy zich niet de minste beperking der door de grondwet toe gestane rechten zullen laten welgevallen en evenals altyd 's keizers „getrouwe oppositie" zullen blyven. De door de Duitsche bladen verspreide tyding dat keizer Wilhelm in de eerstvolgende dagen de hoven van Weimar, Meiningen en Coburg voornemens zou zyn te bezoeken, schynt reeds zeer twyfelachtig door het feit, dat zoowel de groothertog van Weimar als de hertog van Coburg-Gotha nog niet in hunne landen aanwezig zyn. De laatste ver toeft thans nog op zyne bezittingen in Neder- Oostenryk. De te Belfort mishandelde Duitscho studenten hebben thans een adres aan don rykskanselior gerieht, waarin zy te kennen geven dat zy geen Franschen advocaat bereid hebben kunnen vinden om hunne belangen voor te staan. De zaak wordt hierdoor op diplomatisch gebied gebracht en krygt een j noteliger karakter. In de laatste dagen ly'dt Yon Bisiüarck weder zeer aan rheumatiek. Zyne geneeshee- ren raden hem aan den winter in Tyrol te gaan doorbrengen. Het voorstol tot vermeerdering van het keizerlyk inkomen in Duitschland zal niot door de regeering, maar uit den Ryksdag zelf worden ingediend. Men verwacht dat het zal worden aangenomen. Groot-Brltnimlë. In antwoord op een adres van welkomst to Birmingham, heeft do heer Gladstone gis- teron eene uitvoerige rede gehouden, waarin hy het te Nottingham ontwikkelde programma nader toelichtte. Mot betrekking tot de houding der regeering by de onderhandelingen met de Voreonigde Staten over de visschery-quaestie, vorklaarde hy dat de liberale party niets heeft gedaan wat de bestaande moeilijkheden zou kunnen vergrooten. Hy sprak ook over het gebeurde met lord Sackville en uitte de hoop, dat het incident op bevredigende wyze zal worden opgelost. Daarna hield de liberaal-nationale vereeni- ging eene bijeenkomst, waar de heer Glad stone met byzondere hartelykhoid werd ont vangen. In eene uitvoerige rede behandelde hy do binnen- en de buitenlandsche politiek en gaf hy zyn vertrouwen te kennen in het welslagen der pogingen van de Gladstonia- nen ten gunste van de „Home rule." Hij hoopte dat eene bevredigende schikking van het vraagstuk der visscheryen den band tus- schen Engeland en de Vereenigde Staten zou versterken. Sprokende over het incident Sack ville, meende hy te mogen aannemen dat de regeering der Vereenigde Staten gebrek aan hoffolykheid jegens Engeland had betoond. Over het geheel hechtte hy zyne goedkeuring aan de politiek van de tegenwoordige regeering. Oranje in Engeland. Den 5den November 1688 landde de Neder- landsche stadhouder Willem III met een leger van 15,000 man in de baai van Torbay, op Engelands Zuidkust. Het doel van de komst des Prinsen van Oranje bleek uit het opschrift op den wimpel, welke met de Engelsehe vlag aan den grooten mast van zyn schip wapperde „De Protestautsche godsdienst en Engelands vryheid." Op den Engelschen troon zat toen Jakob II, de vierdo koning uit het Huis Stuart, die over Engeland regeerde. Reeds bij zijne troonsbe klimming in 16S5 wankelde de troon der Knitfa. iJaJIfi WimJTO^OTTevreÖeid veroorzaakt en deze bereikto weldra haar toppunt, toen de hardvochtige Jakob zyn broe der opvolgde. Vooral joeg deze vorst door zijne onver draagzaamheid de Protestanten tegen zich in het harnas. De koning verleende do hoogsto waardigheden uitsluitend aan zyne geloofsge nooten en weigerde de rechten te erkennen der Protestanten, zonder zich daarby om de bestaande wetten, zoo deze zyne plannen be lemmerden, te bekommeren. Het protestantsche Engeland vestigde alle hoop op den Nederlandschen stadhouder. Deze was met 's konings oudste dochter Maria ge huwd en was dus 's konings naaste erfgenaam. Deze hoop viel echter in duigen, toen den koning in 1686 uit zyn tweede huwelijk een zoon werd geboren. De aanzienlykste mannen der tegenparty verlieten toen Engeland en vestigden zich in Den Haag, waar zy zich in betrekking stelden met den Prins van Oranje en dezen weldra overhaalden naar Engeland over te steken, ton einde aan de regeering van zyn schoonvader een einde te maken. Jakob bekommerde zich niet om de krijgs- toeiustingen der Staten-Generaal, waarvan de bedoeling toch duidelyk genoeg was. Hy bleef de ontevredenheid des volks trotseeren en eerst toen zijn schoonzoon te Brixham was geland, sloeg hem do vrees om het hart. Onmiddeliyk herriep hy alle besluiten, welke hy, in strijd met de wetten, had ge nomen, maar nu was het te laat. Het volk had het vertrouwen op den koning verloren en haalde den prins van Oranje als een be- vryder met gejuich in. De hortog van Marl borough, dien hy tot bestryding van den prins uitzond, sloot zich met het leger by Willem aan, en weldra was Jakob genood zaakt de wyk te nemen naar Frankryk, waar hy zyne overige levensdagen doorbracht. Eenigo maanden later werden Willem en Maria door de Nationale Conventie tot koning en koningin uitgeroepen. De Nederlandscho vorst bevestigde voorgoed Engolands vryheid j en blooi, welke onder zyne beide voorgangers groot gevaar hadden geloopen, legde den i grondslag tot de vryheid der pers, bt derde handel en scheepvaart, richtte te Lob de eerste groote Bank op en maakte aa godsdienstige vervolging een einde. Vandaar dat de herdenking van Wil] komst in Engeland niet onopgemerkt voo ging. Te Brixham, waar de eerste krygs: werd gehouden, zal, ter herinnering aan feit, een standbeeld voor koning Willem woi opgericht, waarvoorrgisteren met de gebrn lyke plechtigheid door den Nederlands* gezant, graaf Van Bylandt, de eerste werd gelegd, in tegenwoordigheid van groot aantal belangstellenden, nadat v* in de voornaamste kerk te Brixham byzondere godsdienstoefening was gehol om den Almachtige te danken voor de rJ ryke omwenteling van 1688 en voor de zl ningen, daaruit voor Engeland voortgevlj Een oogenblik vóór dat de eerste s] gelegd werd voor het monument van Willen brak de zon door de wolken. De haven I Brixham gaf op dat oogenblik een schitter! tafereel te zien. De talryke schepen wJ vroolyk met vlaggen versierd en met toescu were bedekt. Ook op elke plek, waar iets! de plechtigheid te zien was, tot zelfs o;l daken der huizen, was de menigte opee| pakt. Graaf Van Bylandt zeide, nadat de stl legging had plaats gehad, dat hy er trof op was, Nederland te vertegenwom'dige midden der groote Britsche natie. Aan het door ongeveer 250 gasten bil woonde banket in de feesteiyk versitf Market-hall, zat graaf Van Bylandt tusscl lord Churston, die de tafel presideerde, en dl echtgenoote. Na den feestdronk op konir| Victoria, dronk lord ChurBton op Z. M. Koning der Nederlanden, en zeide dat 'sj nings groote belangstelling, medewerking bescherming by de plechtigheid van denl ton hoogste gewaardeerd werden. Ook 1 naam van de stad Brixham dankte hy zjj Majesteit daar hartelijk voor. De woorl werden gevolgd door luide toejuichingen! door het spelen van Nederlandsche volks] deren. Graaf Van Bylandt stond onder toejuicl gen op om zijn dank voor doze woorden I to spreken. Hij zeido dat hem de eervl taak was ten deel gevallen hier niet all! den Koning der Nederlanden, maar bet goh f Nederlandsche volk te vertegenwoordig -a-1— LulJu nolifjn, do Brits! en de Nederlandsche, hechter aan olkanl te verbinden dan dit herinneringsfeest. Gl volk koestert oprechter wenschen voorEnj lands heil dan het Nederlandsche, dat Groot-Britannië eene van de machtigste I weegkrachten voor het welzyn van Euro! ziet. De gezant sprak de hoop uit dat fiere geest, welke den stadhouder Willem vi Oranje bezielde, lang moge leven in do hart] der Nederlandsche en Engelsehe natiën. (War f toejuiching). Kolonel Robertson zeide in antwoord I den volgenden dronk ter eere van het legil dat Willem de Derde een van de groot! veldheoron geweest is, die ooit over het Britscl leger het bevel gevoerd hebben. Nog vele andere feestdronken volgden. Het banket werd besloten door een drorj van lord Churston op de pers, welke do den correspondent van de „N. R. C." beanl woord werd. Lord Churston deelde ook mode dat hy val graaf Van Bylandt een belangrijk geschiet kundig werk over het Huis van Oranje heel ontvangen, als eerste bydrage voor eene opeJ bare boekery, welke te Brixham zal opgericïl worden Graaf Van Bylandt verhoogde de waa:| de van dit geschenk door aan het banket verf schillende toepasselyke godeelten er van in he| Engelsch te vertalen. Gedurende het banket las de president eel telegram voor van lord Somerset, waarin werl medegedeeld dat gisteren de eerste steen gel legd was voor het gedenkteeken te Beril Pomoroy, waar Willem van Oranje de eerstJ maal het Parlement byeenriep. De voorlezing! van dit telegram werd met veel geestdrift! begroet, welke zich herhaalde telkens wan neer ovor den Koning der Nederlanden of dea 1 Nederlandschen gezant gesproken word. Luid I Churston sprak ook de van elders gekomen gasten toe, en gedacht daarby inzonderheid] de hoeren Maas en Luscombe, consuls te| Londen en te Plymouth. Het geheele stadje was ter eere van deze| plechtigheid in feostgewaad. De huizen en de] schepen in de haven waren met vlaggen en] groen versierd en er was eone talryke menigte belangstellenden op do been. Men droeg oranje

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 2