N°. SS12. Woensdag 7 November. A°. 1888. <§eze jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van ,§pn- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 6 November. Feuilleton. Brandtmann's Dochter. LEIDSCH PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per postn 1.40. Afzonderlijke Nommerso.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meeryo.lTJ. Grootere letters naar plaatsrnimto. Voor het in- casseeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. jEen oude bekende za! Leiden weor komen ooken, nl. de heer B. Van dor Kaa, oud-élève in het Blinden instituut to Amsterdam, 'aandag a. s. zal hy hier ln het kerkgebouw r Doopsgezinde gemeente het orgel bespelon dat hy dit doet op eene wyze, waarvoor m alle lof tookomt, dit bewezen roeds de 'vbrige door hom in genoemd kerkgebouw ge geven uitvoeringen. Het is daarom te hopen At het den van zyn gezicht beroofden orga nist ook thans niet aan belangstellingen deel- Btning zal ontbreken. - In de gisteravond in hot lokaal „Ephraïm" ehouden ledenvergadering der Coöperatieve Pinkelvereeniging „Door volharding verkre- en", werd door eene commissie, bestaande it een drietal loden, rapport uitgebracht om- •ent het halfjaarlykseh verslag van genoemde ereeniging. Door die commissie werd hulde ebracht aan den y ver en do moeite, door het testuur, maar vooral door den secretaris boekhouder aan don dag gelegd, en hoozeer zy dat ook op prijs stelde, toch moende de commissie dor vergadering in overweging to oeten geven tot het aanstellen van een boek- ouder over te gaan, welk voorstel tusschen' verschillende sprekers een langdurig debat litlokte en hetwelk tot uitkomst had dat e secretaris-boekhouder tot het einde van bet oekjaar zijne function zal biyven waarnomen. Door den voorzitter werd tevens medege- eeld dat een schryven was ontvangen van on der commissarissen van toezicht, die voor ijne betrokking als zoodanig bedankte. Aan- ezion dus deze betrekking vacant was, werd en lia ais zoodanig in zyne piaats gekozc. )ok werd nog benoemd een drietal plaats- ervangende leden, om de commissie, met het lazien der boeken belast, bij ontstentenis te vervangen. Ook werd modogedeold dat door het bestuur net een tweetal winkeliers contracten waren ;osloton. Na dankzegging voor de opkomst, alootde president do vergadering. 1 Het officiöel bulletin in de Staatscou rant van gisteravond luidt aldus: „Volgens vorklaring van den behandelen- en geneesheer, blyfc de Koning in beter schap toenemen en is de ontsteking in mond en keelholte nagenoeg verdwenen. Hierdoor is de belemmering in de voeding geweken en kan de hoop gekoesterd worden dat Zijner Majesteits krachten spoedig zullen terug- keeren". Te Regeerinheeft ingediend een voor stel tot het tegengaan van overmatigen arbeid vau jei gdigo personen en vrouwen. Het rust op dezeliue grondslagen als de voorstellen der enquête-commissie. Hot verbod tot het ver richten van arbeid door kinderen benoden de twaalf jaren wordt bahouden; uitbreiding tot 13-jarigen leeftyd of bepaling van het aantal werkuren, acht de Regeoring vooralsnog onge raden, in afwachting van een vollediger onderzoek. Onder strafbaren arbeid wordt nu verstaan alle werkzaamheden in of voor oonig bedrijf, verricht door kinderen beneden twaalf jaren. Uitgezonderd zyn veldarbeid en licht huis werk. Bepaalde soorten van arbeid kunnen voorwaardelijk of onvoorwaardelijk vorbodon worden by alg6meenen bestuursmaatregel voor kinderen benoden zestien jaar. Nachtarbeid door vrouwen in fabrieken en werkplaatsen wordt verboden. Jongelieden beneden IS jaren mogen ovonmin langer wer ken dan van 5 uren 's ochtends tot 7 uren 's avonds des zomers en van 7 tot 7 uren 's winters, behoudens by bestuursmaatregel voor sommige bedrijven te maken uitzonde ring. Rusttijden voor jongeliodon en vrouwen van 2 uren tusschen do werkuren worden gewaarborgd buiten do arbeidslokalon. Zon- dagsarbeid wordt voor hen verboden. Voor Israëlieten kan vrijstelling worden gegeven. Beperking van den arbeids- en rusttijd geldt niet voor schippers en zeevisschers aan boord. Arbeid door vrouwon binnen 4 weken na hare bevalling wordt verboden. ■Werkgevers moeten identiteits-kaarten van toeri ng "van "clem" Té at F ij S "van" do arbeidenden, terwijl lijsten van het personeel en do rusttijden in de fabriokslokalon moeten opgehangen wor den. Ambtenaren van het geneeskundig staats toezicht worden belast met hBt toezicht op de handhaving van de wot. Onder arbeid verstaat deze wet alle werk zaamheden in of voor eenig bedrijf, behalve: lo. werkzaamheden in de open lucht in of voor de bedrijven van landbouw, tuinbouw, veehouderij of veenderij; 2'. werkzaamheden buiten fabiieken on werkplaatsen in of voor het bedrijf van hen, bij wien degene, die ze I verricht, inwoont, voor zoovor die werkzaam- i heden, ook buiten eonig bedrijf, in eene huis- houding of stalling plegen voor te komen, i -Hedenvoormiddag heeft 'sKonlngs lyfarts, dr. Vinkhuyzen, zich uit Dsn Haag naar het j Loo begeven, ten einde Z. M. te bezoeken. Met Leidsclie Toonccl. Niet zoozeer door het aantal zijnor opera- cornpositiön, a's wel door het lieflijke, het melodieuze zijner muziek, heeft Ambroiso Thomas, in -;871 directeur van het Parysche Conservatoire, eone bepaalde vermaardheid verkregen. Het is vooral zjjno „Mignon", welke hem eene bijzondere veroering, eene algemeene be kendheid heeft doen verwerven. Zjjne romance „Connais tu le pays, Oil fleurit l'oranger?" is in elke taal overgezot, in eiken schouw burg ten gehoore gebracht, in elk salon en bij elke piano gezongen of uitgegalmd. Geen enkel tot den beschaafden stand behoorend wezen, dat niot eenige malen in zijn leven heeft geschreeuwd dat hij dóór wilde leven, daar wilde sterven, dat niet enkele keeren hooft gezongen Cost li, que je voudrals vivre. C'est lit, quo je voudrais mourir. De muziek der „Mignon" staat dan ook verre boven het libretto. De heldin is al wederom een gestolen kind en al weer door Zigeuners. Natuurlijk is do kleine van hooge geboorte, van adellijke afkomst, en natuurlijk wordt ze ten slotte herkend door haren vader Lothario, die sedert de verdwijning van zyn kind heinde en verre als minnezanger heeft rondgezworven, enkel met hot doel om het verloren meisje weder te vinden. Even natuurlijk is het dat Cupido zjjne pijlen op haar afschiet, haar verliefd doet worden op een flinken, krachtigen -im""or«a,atiiuiï1''pttaAïwov* natuurlijke slot is dat deze zjjne liefde voor eene andore, voor eene tooneelspeelster, Philine geheeten, laat varen om Mignon naar het altaar te voeren. Wat de uitvoering betreft, kunnen wjj ver zekeren dat zij in alle mogelijke opzichten do volle goedkeuring van het talrijk publiek heeft mogen wegdragen. Men heeft mevrouw Albers Jahn in do titelrol luide toegejuicht, toen zij mot haar lief, helder, klankvol sopraangeluid het: „Kent gy 't schoon, het heerlijk land, Waar aan den gulden trans," ten gehoore bracht; men hoeft, haar hulde gebracht, haar met een bloemgeschenk vereerd, toen zij haar lied zong „Er was eens een arm klein kind Bü een Zigeunerbende." Kortomhet Leidsche publiek hoeft bewezen dat hot 't talent dezer lieve actrice weet te waardeoren en op lioogen prys stelde. Op uitnemende wjjze werd zjj tor zyde gestaan door haren echtgenoot, den heer Albers, als Lothario. Fraai klonk het lied: „De rust keert eindelijk dan weder," enz. door dien krachtigen en tevens beschaafden bas gezongenook in het duet met Mignon bewonderden wjj hem zeer. Mevrouw Orelio Van Zant, als Philine, gaf ons do zware aria met do menigvuldige trillers „Ik ben Titania, Godinne, Blonde koningin der lucht," bijna geheel zuiver weer; slechts aan het slot schoot hare stem een oogenbhk te kort. Ook zjj werd met een prachtigen bloemruiker be loond, haar door een der leden van de stu denten-commissie aangeboden. De heor E. v. d. Kerckhoven was bij zonder goed gedisponeerdby zong de wer kelijk zware party van Wilhelm Meister met eene kracht, oen glood en tevens met eene zekerheid, welke hem eene algemeene waar deering te beurt deed vallen, wolke hem de meest uitbundige bijvalsbetuigingen deed ver werven. De heer Derickx als Laërte was eon goede trial, dio uitstekend acteerde; vooral het ver haal omtrent het in de sloot vallen van den comedianten troep werd met den noodigen humor voorgedragen. Deze acteur geeft bljjk van bepaalde studie; hoewel z(jne uitspraak onzer taal nog niet zuiver te noemen is, hoewel ■7fin OPPonf fproffin/1 rV1" Ji :s op het goed uitspreken der korte <z legge by zich nog meor toe; hy spreke dan niet van temden, maar van tanden. De koren waren zeer pryzenswaardig, vooral in hunne laatste acte. Het orkest was niet altyd even zuiver; vooral in den aanvang was dit het geval. Aan de miso-en-scöne had wel een weinig meer zorg kunnen besteed worden; als byv. Mignon zegt „terwijl ik in dien fau teuil gedoken lag", en ,,zy heeft altyd op een gewonen stoel gezeten", klinkt deze uitdruk king wol een weinig zonderling. Een rood fluweelen fauteuil naast eene grooto eiken houten tafel als eenig salon-ameublement vol deed evenmin aan de eischen, welke men daarvoor mag stellen. Do Hollandsche Opera heeft by ons te lande roeds eene zekere stabiliteit gekregen, niot- i tegenstaande de afbrekende, partydige recen- 7) Novelle. Naar het Duitsch van Gravin M. Keyserling. Elke jonge man uit het dorp was bereid der ryke erfgename de liefde te schenken, die de vader haar onthield. De stuurman stond op, zoodra do maaltyd was afgeloopen en ruimde Würmers het veld. Het dorp was badplaats, zooals tegenwoor dig byna elk dorp aan de Oostzee. Een paar ondernemende geesten hadden eenige groote houten schuren vanbinnen in kleine vertrek ken afgedeeld en vanbuiten wit bepleisterd en met zwarte letters op de witte kalk ge schreven: Hotel. De gebouwen waren goed genoeg voor de vreemdelingen om er's zomers te logoeren en 's winters voor de dorpelingen om er zich bjj feestelyke gelegenheden te ver maken. Op Zondag-avond werd er in Spüricke's hotel een bal gegeven. Do vyf muzikale genieën, die do trots van het dorp waren, zaten met rood9 gezichten op eene verhevenheid en kwelden zichzelven en hunne instrumenten. Langs do muren waren eenige petroleumlamp jes aangebracht, welke weinig licht verspreid den, en daaronder stonden ruw getimmerde banken. Dit gaf dor zaal nog geen zeer feeste- lyk aanzien. Maar tusschen de walmende lampjes prijkten dikke kransen van denne- groen uit het bosch, wier heerlijke, frissclie geur den damp van petroleumlampen, tabaks- pypen en menschen overstemde. Op een ver hoogd gedeelte van de zaal stonden stoelen en tafels, waaraan de eerzame vaders en moe ders zich met eten, rooken en drinken den tyd kortten. In het andere, grootere gedeelte der zaal bewoog zic-h het jongore geslacht. De jonge mannen zagen er over het geheel wat verhit uit, maar mochten zich verheugen in hot bezit van stevige knuisten, zoodat men het hen kon aanzien dat zy zich in don stryd des levens evenmin als in de balzaal van de plaats zouden laten dringen. Hendrik Kraft was ook onder de dansenden en stak een hoofd boven de meesten uit. „Dat kan geen kwaad, als men zoo'n knap pen kop heeft als die jongen," zei een van do toeschouwers luid, zoodat Hendrik, die naast Mining stond, het hoorde. Hy lachte, ma" li. ling bloosde. Hot was alsof iemand hare eigen gedachten had uitge sproken en Frod "Wormers zag haar van de oveizydo zóó kwaad en verwytend aan, alsof hy dat vermoedde. Wat had Fred oigoniyk tegen Kraft? Waarom mocht Mining hem niet aardig vinden? Een paar dagen had zy zich door Fred's invloed laten meeslepen, maar nu kwam de wensch bij haar op zich van zyne tirannie te bevryden. De menschen mochten zeggen wat zy wil den; zy had zich op dezen avond verheugd, au wilde zy zich het pleizier niet laten be derven. Haar mooi gezicht klaarde op by die gedachte en glimlachend zag zy den stuurman aan. Hy koesterde zich in den glans van hare schoonheid als in de stralen der zon. Van avond was zy voor hem volkomen afgeschei den van haren ryken vader en daardoor meer bereikbaar. Hy vergat don strandoverste ge heel die was tehuis en vergat ook al het andere, behalve dat eene: dat hy verliefd was op de dochter. In de danszaal waren, behalve Mining, nog veel andere mooie meisjes, die ook zonder het feestgewaad, waarin zy nu gedost waren, er aardig uitzagen. Zy vonden zichzelven echter nu veel mooier. Sedert er eiken zomer voel vreemdelingen in het dorp kwamen, hadden er zich naaisters gevestigd, die de dorpsschoo- nen voorzagen van de modes van het ja3r, namelyk van het vorige. Dat deed er echter niets toe, daar zy de nieuwste modes toch niet kenden; zy droegen hunneouderwotsche kleeren dan ook in het goede geloof, dat zji zeer modieus waren en mot dozelfde naievo ingonomenheid, als de stadsdames de hunne voor twaalf maanden hadden gedragon. Mining had eene blauw zyden japon aan, overladen met fluweel en gitten, dat meer voor den ryk- dom van haren vader dan voor de handigheid der naaister getuigde. Maar hare schoonheid leed niet onder die overdreven pracht. Zy zag er allerliefst mee uit. De schipbreukelingen, die allen aan het feest deelnamen, gaven dat dui- delyk te kennen door hunne bewondoronde blikken. Zy was ontegenzeggeiyk do koningin van den avonden Wörmers was niet do eenige, die den bevoorrechten Hendrik Kraft benijdde. Dat bewustzyn bedwelmde den stuurman; als hy het bekoorlyke meisje naast zich zag en bedacht dat zy om zynentwil don dood had getrotseerd, dat zyn arm haar had om vat, zyn hoofd op haren schouder had g-erust, dan was het hem, alsof hy oen onbetwistbaar recht op haar had, waaraan niemand kon twijfelen. Lie gelukkige overtuiging gaf brem den moed byna alleen met Mining te dar,senhij week niot, van hare zijde. Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 1