|N°. 8811. Dinsdag; Noyember. A0. 1888. M y i ra i (D.ese iCourant' wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 5 November. Feuilleton. Brandtmann's Dochter. i JfF PF.I.TR DE2ER COUEAiTT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. s Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 1—6 regels ƒ1.05. Iedere regel meer 0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het in- casseeren buiten de stad -wordt 0.10 berekend. gemeld dat onze S. Rosenstein door commandeur (ridder Gouden Leeuw van Met zekerheid wordt adgenoot prof. dr. S. M. benoemd is tot «rde klasse) van den t&ssau [1—Naar wy vernemen, heeft de Koning zijn dank betuigd aan onzen stadgenoot den heer B De Boer Hz., hoofdopzichter van de ryks- bpiversiteitsgobouwen, voor de door dezen bouwkundige onlangs aangeboden oude project- lekeningen van het „Buitenverblijf, genaamd It Loo", vervaardigd door P. W. Schanck het jaar 1778, welke teekeningen door M. tovens met belangstelling zijn aange nomen. I Zooals bekend is, hebben do hoeren uenen, Hooykaas, Koster en Oort zich be- Jst met de taak, oene nieuwe Nederlandsche fcrtaling van het Oude Testament te bewer ken, volgons do uitkomsten der nieuwere godsdienstwetenschap. Van hun arbeid is thans eene proef gezonden aan allen, die tot het fonds hebben bijgedragenby prof. Oort Leiden zijn op aanvraag nog enkele exem plaren verkrijgbaar. De proeve bevat stukken lit Genesis, Exodus, Deuteronomium, Konin- Bn en Jezaia, met inleidingen en toolichtende bnteokoningon. Aldus bewerkt, zal de goheelo arbeid allicht bh paar duizend bladzijden beslaan en dus feor omvangrijk zijn. Reeds zijn de genoomdo IdeeLngen (K-halve jezaia) in haar geheel prioopig gedrukt; e.enzoo het boek Jozna; fertler is do beworking ver gevorderd van pnticu-, Niimori, Samuel on Jezaia. I Uit do boweïk'ng blijkt dat men zooveel logolijk den stijl en den zinbouw van het Irspronkolyke heeft trachten te bewaren. |Met de voltooiing zullen nog-eemge jaren Imoeid zijn. Hen hoopt dat het reeds vrij nzienljjko fonds, dat indertijd voor den arbeid is bijeengebracht on door den heer R. Mees ÏAzn. te Rotterdam, don penningmeester, wordt beheerd, voldoend zal worden aange vuld om etno ongestoorde uitgaaf n-.ogelyk te |maken. Hbl Uit 's-Gravenhago wordt gemeld dat 'IKonings toestand gisteren (Zondag) dezelfde las als den dag te voren. Van andore zijde vernam men ook dat de toe- and des Konings zeer gunstig is en Z. M. leds Zaterdag jl. weder geruimen tijd heeft parbeid in het salon, dat aan het slaapvertrok renst. «De Koningin en prinses Wilhelmina hebben 6) Novelle. Naar het Duitsch van Gravin M. Keyserling. Hy schudde het hoofd en er kwam een arteljjke trek op zijn open gelaat. „Dan k niet. Later werd hot heel treurig bij ons uis. Moedor word weduwe en had veel ellende. In hot mooie, vrooiyke huis, dat mijn vader Bebouwd had, kon zy niet blijven en als ik de kleine, armoedige kamertjes kwam, elke zij gehuurd had, dan brak mij het hart, mdat ik zag hoeveel moeite zij had om zich hare kinderen te onderhouden." Mining had harer tafel den rug toegekeerd n zag den sprekende vol belangstelling aan. Ja, het moet verschrikkelijk wezen zyn ader te verliezen," zei zij, „maar ik geloof sch dat het nog zwaarder valt do moeder moeten missen." -Maar de vader is de kostwinner en als hij (erft, komen honger en armoede in huis," itwoordde hy. „Het brood, dat men uit eemde handen ontvangt, is bitter. Ge weet >t niet; ge zyt in overvloed opgegroeid, ijne broertjes en zusjes heeft moeder 's win- gisteren (Zondag) ieder afzonderlijk een rijtoer gemaakt. De nadere berichten van het Loo omtrent den toestand des Konings luiden steeds ge ruststellender en do vrees voor oogenblik- kelijk gevaar schijnt niet meer aanwezig. Morgen wordt dr. Vinkhujjzen uit de residentie b(j den hoogen zieke verwacht. De hofarts op het Loo, dr. Van Vlaanderen, bezoekt dage lijks herhaalde malen Z. M. Aangezien de keelaandoening, waaraan Z. M. de Koning lijdende is geweest, nu gelukkig als geweken kan worden beschouwd, worden er geene verdere berichten in de residentie verwacht. B(j do heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes, in partijen van 100, 50, 10 en 5 hectolitors, waren de hoogste prijzen 42, 22, 4.40 en ƒ2.10; de laagste ƒ42, 20.50, 4.20 en ƒ2.10. Heden, 5 November, is hot 25 jaar geleden dat do heer C. P. Aartse, hoofd der Christelijke school te Voorschoten, als hoofd eener school optrad te Aarlanderveen. Morgen, Dinsdag, hoopt de jubilaris dit feit te herdenken met zijn Bestuur en zijne leer lingen. Aan bewyzon van belangstelling en waardoering belooft het dezen algemeen ge- achten onderwijzer niet te zullen ontbreken. Prinses Von Wied is gisteren wederom uit Amsterdam in de residentie gekomen en ontving ton Paleize in het Voorhout oenige dames uit Don Haag. Te vijf uren keerdo do Prinsen naar do hoofdstad terug. Omtrent de heden plaats hebbendo ope ning van het telefonisch verkeer tusschen Amsterdam en Rotterdam, meldt de „N. R. Crt." hot volgende: De directie dor „Noderlandsche Bell Telefoon- Maatschappij" verdiont hulde voor den spoed, waarmodo zy do zaak tot stand bracht. Het kon. besluit, waarbij do vergunning werd ge geven tot aanleg dor lyn, dagteekont van April 1888. Den 13don October daaraanvolgende was do geleiding gereed on werd het eersto telefonisch gesprek van Amsterdam met Rot terdam gevoerd. Een niet onaanzienlijk dool dor tijdruimte tusschen deze data werd besteed voor overleggingen met het Ryk over do richting, welke men zou hebben te volgen, en met onderhandelingen tusschen de Maat schappij en de eigenaars der gronden, waarover de route zich uitstrekken moest. Dat men ook in dozen zoo spoedig tot eene schikking kwam, getuigt zeer zeker voor den tact, waarmede de onderhandelingen zyn gevoerd. Do richting der geleiding geheel afge scheiden van dio der rijkstelegraaflijnen is als volgt: Amsterdam-Haarlemmerstraatweg- Osdorperwegen tot het stoomgemaal „Do Lijn den," alwaar de geleiding den Haarlemmer- meerpolder binnenvalt. Bij Leimuiden wordt do polder verlaten en loopt do lyn door de gemeente Riinsaterwoude, den Vier Ambachts polder naar Oudshoorn, om verder langs den Lagen Ryndyk bij Sint-Molonaarsbrug den Rijn te passeeren. Van daar wordt de richting genomen langs den rijksstraatweg den tol onder Koudekerk naar Hazerswoude, Wad dingsveen, door den Zuidplaspolder naar Nieuwerkork, waar de geleiding, den Alexan- derpolder snijdende, zich naar de Rolto richt om er aan het plaatselijk telefoonnet te worden aangesloten. Do geleiding, welke over 1600 palen loopt en 80 K. M. lang is, bestaat nit drie draden van zwaar koper, 3 millimeter dik. Op 10 punten heeft men kabels in het water moe ten leggen. Do leiding is gemaakt door en onder op zicht van de Telefoonmaatschappij zelve, doch zal verder ondor toezicht staan van het Rijk, ook wat het onderhoud botreft. De ryksop- zichtor A. Colette Jr. ia met het onderzoek belast geweest en hooft vóór eenige dagen de inrichting in olk opzicht deugdelijk en geschikt ter exploitatie bevonden. In afwachting dat eenige bezwaren zijn weggeruimd en een voldoend personeel zich zal hebben geoefend, kan de geleiding alleen in werking worden gesteld tusschen do beido beurzen en do publioke stations to Amsterdam on. te Rotterdam, De verbinding mét do woningen en kantoren der gèabonneerden zal echter niet lang behooven uit teblijven. Te Amsterdam is op de Beurs eene verbeterde gelegenheid ingericht; te Rotterdam zal men zich in den aanvang met de bestaande cellen moeten be helpen. Op ceno aanvraag aan B. en Ws. om ook d;üir do inrichting to vergrooten, is nog niet beslist. De telefoon-bureelen zullen van heden, Maan dag, af geopend zyn van negen uren 's voor middags tot zes uren 's namiddags. Het taric-f voor drie minuten sprekons is op vyftig cents gestold. De aansluiting zal hoogstens zes minuten mogen duren, tenzy er geene andero aanvragen zyn. Voor dringende gesprekken, mot voorrang boven vroeger gedane aanvra gen, wordt het tarief verdubbeld. Van de drie draden wordt één draad direct gebruikt; de beide overige zyn tot eene lus verbonden, met overbrenging van die lus op de enkele draden der goabonneerden door translatoren. Naar men verneemt, zullen eenige jonge juffrouwen te Alfen, in het laatst van No vember, eeno operette opvoeren, ton huizo van den heer C. J. De Wit, ton voordoele van de armen der gemeenten Alfen, Oudskoom en Aarlanderveen 1. z. De werkzaamheden der Vereeniging- „Israël en Oranje", te 's-Hage, voor do feesten op 17 November, aanvankelijk met het oog op den gezondheidstoestand van den Koning gestaakt, zullen wederom, na ontvangst van de betere berichten, heden oen aanvang nemen. Het uitvoerend comité der Rotterdamscbe 17 November-foestcommissiehoudt heden mede eene vergadering, om te beraadslagen of„ wegens den toestand van Z. M., het feest al dan niet zal doorgaan. In eene verleden week door de Handboog schutteryen aldaar belegde vergadering, was leeds besloten tot het houden van eon alle- gorischen optocht, waarvoor reeds do machti ging van den burgemeester werd aangevraagd en bekomen. Achttien Veroenigingen hadden zich tot deelneming verbonden. Hot stoomschip „Conrad," van Amster dam naar Batavia, passeerde 4 Nov. Gibraltar; de „Gelderland" is 4 Nov. van Rotterdam te Batavia aangekomendo „Prinses Mario," van Amsterdam naar Batavia, vertrok 3 NoV. van Southampton; de „Rotterdam" vertrok 3 Nov. van Nieuw-York naar Rotterdamde „Soerabaia," van Java via Marseille, arri veerde 4 Nov. te Rottordam; de „Zeeland" vertrok 3 Nov. van Batavia naar Rotterdam de „Veendam," van Rotterdam naar Nieuw- York, passeerde 4 Nov. Lizard. 43-en e>ix PTJou.-cv De ijsbaan van de Loidscho IJs- elub is weder eene schrede nader bij hare voltooiing. Heden is oen aanvang gemaakt met het bouwen van de restauratietent en met het leggen van do gasleiding. Er is be sloten do verlichting van de baan niet te doen plaats hebben door het Well's licht, aan gezien dit op den duur te kostbaar is gebl'e- ken. Er wordt echter eene gasleiding door het land gelegd; vyf Sioo^ens lampen van de grootste soort zullen do baan verlichten, terwyl tevens de rostauratie en de ingang door gas zullen worden verlicht. Do aan leg dezer verlichting is opgedragen aan de firma De Vries en Stevens te dezer stede, wier naam de boste resultaten waarborgt. Het gobeol zal dus des avonds een waarlijk degelijken aanblik opleveren. tors dikwijls moeten uitsturen om te bedelen." Mining staarde peinzend in de verte. „Beter nog het brood, dat gebedeld is, dan dat, wat onrechtvaardig is vorkregen," zei zij met harde, strenge stem. „Hoe meent ge dat?" vroeg hy verwonderd. Zy richtte zich op. „Ik dacht maar dat je broers en zusters toch allen goed terecht zyn gekomen." „Ja, Goddank!" zei hy met zekeren trots. „Do ellende is geleden en ik zou er niet van spreken, als wy er ons niet met eero door geworsteld hadden. Hy zweeg. De huisdeur vloog open en er klonken zware voetstappen op den vloer. Voordat Mining zich had omgekeerd, stond Frad Wörmers aan hare tafel. „Goeden dag," zei liy barsch; „stuurman, ik heb je gezochtik dacht datje Karei Brandt- rnann op het veld hielpt. Er is veel work in hot najaar. Maar by Brandt mann kunnen de knechts hot ook wel doen, die er voor be- taald worden eri voor jou doet do kat het, Mining, als je het zelve niet doet!" Hy wees op do koekjes, waarover de kat was geslopen, zoodat de afdruk van de pooton in het deeg zichtbaar was. Mining kreeg eene kleur. Men kon haar niet licht op een verzuim betrappen en de ruwe toon van Wörmers deed haar onaangenaam aan. Do stuurman verwonderde zich over de onbeschoftheid van den bezoeker, zei echter niets, maar groette hem niet zeer vriendelyk. De oudo Brandtmann kwam juist vanpas. Hy keerde met de knechts en do meiden van het veld terug. Mining dekte de tafel in de huiskamer. Fred Wörmers en Hendrik Kraft bleven te gast, maar Hondriks vroolykheid was ver dwenen. Mining was stil en Brandtmann zat onbeweeglyk aan zyne eigen tafel. Do stuurman had met bevreemding opge merkt dat de anders zoo vrooiyke en vrien- delyke dochter tegenover den vader kool en stil was. „Het was een ongevoelig ras", zeiden de andere dorpelingen van hen. Het moest wel moeilijk zyn, don ouden Brandt mann hartelykheid te hetoonc-nhet wa3 alsof hy volstrekt geene bohoefto had aan vertrou- wolyken omgang; het scheen hem eerdor een last to zyn. Ily sprak niet meer dan hot noo- digo en dan nog zoo kort en onverschillig mogelijk. Hy moesj: eon groot geleerde zyn, vertelde men van hem, en vooral ver in het rekenen, 's Nachts zat hy veel te werken en in zyne kamer hingen papieren, waarop hy allerlei berekeningen en wiskundige figuren had gemaakt. Waarvoor hy het deed? Niemand wist het. Het was eene dwaasheid van hem. Maar 's daags was hy altyd nuttig werkzaam, ver meerderde zyne bezittingen door practiscbe berekeningen en onverdroten vlyt en gaf der gemeente in alles goeden raad. Dit was de reden, dat men niet zoo over hem spotte als men anders wel gedaan zou hebben. Maar niemand hield van hem en Hendrik Kraft vroeg zich af of zyne dochter hem liefhad. Zyne eigen dochter, de eenige, van wie hij, ondanks zyne eigenaardigheden, liefde had kunnen verwachten Het was pyniyk te zien wolk een drukken- den invlooil Brandtmann's tegenwoordigheid zelfs op het dienstpersoneel en de gasten uit oefende. Hendrik voelde dikwijls den wensch by zich opkomen om Mining uit deze omgoving los te rukken on haar mee te nomen naar een vroolyk, vriendelyk tehuis, waar zyne liefdo haar zou omringen. Maar dan dacht hy weer aan aen rykdom van den ouden Brandtmann. Wat haar ontbrak, wat haar vader haar zolf niet kon geven, met zyn geld kon zy het zich koopen. Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 1