N°. 8809. Zaterdag; 3 November. A0. 1888. §eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 2 November. J De wijze van verzending behoort duidelijk op het adres vermeld te worden. I De heer A. J. Van 't Hooft, beroepen Feuilleton. Brandtmann's Dochter. DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: I Toot Leiden per 3 maanden1.10. ■Franco per postn 1.40. ■Afzonderlijke Nomraers0.05. PRIJS DER ADVERTENTEEN Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer/0.17J. Grootere letters naar plaateruimte. Voor het in- casseeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Heden i6 aan de universiteit alhier de heer A. Nysingb, geb. te Meppel, bovorderd tot Hoctor in de rechtswetenschap, met academisch Broefschrift, get.„Iets over de werking der l&estemming in het strafrecht." 1 Aan de universiteit alhier is met gunstig gevolg afgelegd het doctoraal-examen in de rechtswetenschap door de heeren A. E. Bles en J. M. J. Van der Minne; het candidaats- examon in de godgeleerdheid (1ste gedeelte) door den heer D. Sypkens. I De officier van gezondheid 1ste klasse dr. Boonacker is van zijne detacheering te ildebroek alhier teruggekeerd. By de Leidsche Spaarbank werd in de ïaand Oct ingelegd 42,641.69terugbe- aald 02,276.23, terwijl zy'n afgegeven 129 ieuwe- en geheel afgelost 109 boekjes. Op 31 Oct. bedroeg het gezamenlijk tegoed er 8479 inleggers l,63ö,859.90'/2. Op de aanbeveling voor de betrekking van leeraar in do geschiedenis en aardrijks kunde aan het gymnasium te Leeuwarden zijn geplaatst de heeren dr. C. C. Uhlenbeck en P. A. A. Boeser, doctorandus, beiden te Leiden, en dr. H. Tonkes. I Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Noord-Amerika, door middel van het stoomschip „Veendam", van Botterdam vertrekkende. Ten postkantore alhier moeten de brieven onz. uiterlijk Zaterdag morgen om 7.55 bezorgd zijn. Ej de Herv. gemeente te Nootdorp en dezer igen aan de universiteit te Leiden cnm laude t doctor in de godgeleerdheid gepromoveerd, hoopt op 25 November a. s. zjjne intrede te Nootdorp te houden. I Door wijlen den heer N. J. A. Bakker, vóór enkele dagen te Apeldoorn overleden, is bjj testamentaire beschikking o. a. gelegateerd aan de Nederlandsche Maatschappij voor Tuin bouw en Plantkunde, afdeeling Apeldoorn, ƒ1000, aan de Nederlandsche Botanische Ver- eeniging te Leiden 1000. B. en Ws. van 's-Gravenhage hebben den Raad de volgende voordracht aangeboden ter benoeming van een onderwijzer 1ste kl. aan elk der openbare scholen voor onvermo- f enden aan het Kortenbosch en de Lepelstraat. A. Kortenboschlo. C. J. Van Vliet, onder wijzer 2de kl. aan de openb. school voor on- vermogenden aan de Rembrandtstraat te 'sHage; 2o. A. J. P. De Beste, onderwijzer te Middelburg; 3o. J. Verweg De Winter, onderwijzer te Leiden B. Lepelstraatlo. P. De Bruine, onderw. 2de kl. aan do openb. school voor onvermo- genden aan de Badhuisstraat te Schoveningen 2o. H. F. A. Kern, onderwijzer te Werkendam 3o. C. J. Van Vliet, te 's-Hage. Op het paleis des Konings ligt heden het volgend telegram van Het Loo te lezen: „De toestand des Konings is heden dezelfde als gisteren, en niet zorgelijker. „Hedenochtend zal er een consult plaats hobben met den Leidschen hoogleeraar Ro- senstein." Zeer velen melden zich voortdurend ten Paleize des Konings te 's-Hage aan om hot bulletin omtrent Zr. Ms. toestand te lezen. Verschillende leden der diplomatie, Eerste en Tweede-Kamer-leden, militaire autoriteiten, de burgemeester der residentie, mr. Roest, ambtenaren der verschillende departementen en dames uit de aanzienlijke kringen gaven heden op deze w(jze blijk van hunne belang stelling. Particuliere berichten van Het Loo melden verder dat de Koning gisteren bij tusschen- poozen het bed verliet. De mondontsteking blijft zorg eischen, maar de benauwdheden der laatste dagen zijn verminderd. Heden ochtend is de Koning opgestaan en heeft eenigen tyd gearbeid. [Zie laatste berichten.] - Van Het Loo werd nog, dd. 1 Nov., gemold dat de toestand des Konings, hoewel zorgelijk, niet levensgevaarlijk is. Doctor Vinkhuyzen, om 5 uren uit Den Haag te Apeldoorn aangekomen, blijft voor eerst op Het Loo. In het dorp zelf weet men weinig van hetgeen op het paleis omgaat, daar strikte en stipte geheimhouding is opgelegd. Z(j, die wt-1 ingelicht heeten te zijn, gelooven niet aan een noodlottigen afloop van do crisis, welke Z. M. nu doorstaat. Gisteren hield Z. M. den geheelen dag het bod. Heden was de Koning korten tjjd op. Persoonlijk wenschte hy den chef-bloemist Kraayenbrink geluk, die heden zyn 25-jarig jubiló als zoodanig viert. Zondag 4 November a. s. zal voor de Ned.-Herv. gemeente te Zoeterwoude des morgens te 10 uren optreden de heer J. Gann Dun, emerit. pred. te Ryswyk. Men deelt aan 't „N. v. d. D." mede, dat de minister van oorlog voornemens zou zyn memand dan by hooge noodzakelykheid te pensionr.eeren. Biykens de statistiek der geboorten en der sterfte naar den leeftyd en de oorzaken van den dood in Nederland over de maand Aug. 11., bedroeg het aantal overledenen op 1000 inwoners per jaar: te Amsterdam 19.5; Arnhem 19.5; Dordrecht 19; 's Gravenhage 20.5; Groningen 20.7; Haarlem 23.6;'s-Her- togenbosch 31.5; Leeuwarden 19.7; Leidon 15.6; Maastricht 32.2; Rotterdam 19.2; Utrecht 20.9. In de gisteren te Leiderdorp gehouden Raadsvergadering wydde de voorzitter in de eerste plaats een woord van deelneming over het verlies, door de Koningin geleden, wegens het overlyden van Hr. Ms. moeder. De Raad besloot aan H. M. een adres van rouwbeklag te zenden. Vervolgens werd de begrooting voor 1889 vastgesteld in ontvangst en uitgaaf op 15,366.19. De voorstellen, daarby door B. en Ws. ge daan tot stichting van een gebouw voor ge- meenteiyke doeleinden aan den Heerensingel en een voorstel tot waterverversching aldaar, ter bevordering van de volksgezondheid, wer den tot eene afzonderlyke behandeling aan gehouden en voor memorie uitgetrokken. Het voorstel tot vestiging van een tele foonkantoor in vereeniging met het hulp kantoor der posteryen, werd aangenomen. 's Konings 40-jarige regeering zal feestelyk worden herdacht op 12 Mei a. s zoo mogelyk door oen kinderfeest in de open lucht. Nog werd besloten de herstelling van Neer- lands onafhankelykheid in November a. s. zonder openbare feestelykheden te herdenken. Bij het verlies dat het Koninklyk Huis heeft ge lede n, kwam feestvieren nu minder gepast voor. Toen de agenda was afgehandeld, sprak de voorzitter, de wothoudor Parmentier, onge veer het volgende: „In de laatste jaren was my do plicht opgelegd dikwyls uwe beraad slagingen te leiden en buiten de vergaderingen het gezag te vertegenwoordigen. Ter wille van de oorzaken heb ik die taak met leed wezen volbracht. Nu het waarschynlyk de laatste maal is geweest, dat ik als zoodanig het woord tot u richt, breng ik aan allen, die my daarin steunden, myn welgemeendendank." Toen stond het raadslid do heer Sillevis op. Volgons zyne overtuiging, was de raadszaal niet de plaats om regeeringsdaden te criti- seeren, maar toch kon hy niet nalaten te zeggen dat het hem leed deed dat het den heer Parmentier niet vergund was den voor zittersplaats te blyven bekloeden. Hy hoopte evenwel dat het gebeurde voor hem geene aanleiding zou zyn zich uit het openbare leven terug te trekken, maar dat hy, zoolang het vertrouwen van de gemeente hem ver gezelt, zyne krachten aan hare belangen zou blyven wyden. Baron Taets Van Amerongen van Nate- wisch, die onze Koningin heeft vertegenwoor digd by do begrafenisplechtigheid van de vorstin -van Waldeck-Pyrmont, hare diepbe- treurde moeder, is uit Pyrmont op het Loo teruggekeerd en word door H. M. ten ge- hoore ontvangen. Aan het departement van waterstaat, handel en ny verheid is heden aanbesteedbet leggen en ingraven van telegraafkabels onder den grond te Hengeloo, waarvoor minste inschry ver was de heer W. Van Djjk, te Jut faas, voor ƒ600. Naar wy vernemen, is door den Hoogen Raad tot lid van het bureel van consultatie benoemd mr. H. A. Van Raalte. By Koninklyk besluit van 24 October Is eene wyziging gebracht in dat van 29 Aug. 1883 (Stbl. No. 133), houdende vaststelling van nieuwe regelen omtrent de benoembaar heid en uitzending van rechterlyke en admi nistratieve ambtenaren voor den dienst in Nederlandsch IndiS. Thans is namelyk bepaald dat aan hen, die voor rechterlyke betrekkingen in Nederl.-Indié derwaarts worden uitgezonden, wordt toege kend eene gratificatie voor uitrusting ten bedrage van 1000. Men meldt uit Hazerswoude: In de laatst gehouden zitting van den gemeonteraad werd door een der anti-revolutionnaire leden hot voorstel gedaan, om voor hot onderwys op de oponbaro school, dat tot heden koste loos werd verstrekt, voortaan schoolgeld te heffen. Reeds moermalen werd een dergelyk voorstel verworpen en ook thans verwierf het by slechts 4 van de 10 aanwozige Raads leden byval. (N. Ii. C.) De begrooting der gemeente Valkenburg, voor hot dienstjaar 1889, bedraagt in ont vangst en in uitgaaf de som van 4314,07'/^ De gemeente telt 590 inwoners. De heer J. C. Gerlings, gemeente-ont vanger te Haarlem, herdacht gisteren den dag zyner 30-jarige ambtsvervulling. Vele blyken van waardeering en belangstelling ontving de jubilaris. De Koning-Groothertog heeft tot officier der Orde van de Eikenkroon benoemd den heer P. T. Houba, griffier dor Staten van Limburg. Van do 540 leerlingen, die zich hadden doen inschryven om den cursus te volgen '2i Novelle. Naar het Duitsch van Gravin M. Keyserling. I Hy schrikte en raapte ze op, sloot den geld zak en gespte den gordel om zyn eigen mid- Bel. Hy moest hem toch m bewaring nemen, lotdat dé eigenaar in staat was zyn schat pelf te bewaren? En toen ging hy naar huis, maar niet snel, 'langzaam, als had hy lood aan de voeten. Het Jwas hem alsof by niet voort kon komen. Mining richtte zich op, zoodra haar vader weg was en staarde angstig naar den vreem- I deling. Zy rilde; zy vermoedde een geheim, ld at haar kinderverstand nog niet kon door- Igronden. De man was niet dood; hy bewoog |zich; zy zag het. En de blanke daalders, itelke haar vader geteld had, behoorden hem. Als hij opstond en zyn geld miste? Maar dat fou hy niet kunnen. Mining was bang, maar bleef toch stil zitten Jen zag wat de man deed. Het duurde lang, |zeer lang; zy begreep niet waar haar vader I bleef. Eindelyk zag zy hem in de verte aan- 1 komen. Zy ging weer liggen en trok den hoed over het gezicht. Hy wilde immers dat zy sliep? Hy droeg den gordel nog om zyn middel en eene flesch in de handen; hy trok er de kurk af en bracht den vreemdeling het water aan de lippen. De arme man moest drinken, maar hy had het bewustzyn weer verloren en steunend stiet hy tegen de flesch, zoodat het water in het zand liep. Brandtmann zag het aan door eene vlugge beweging had hy het kunnen verhinderen, maar hy stak geene hand uit. Een paar minuten verliepen vreeseiyk langzaam, als werden zy door eene onzicht bare hand tegengehouden om Brandtmann te waarschuwen. Maar hy stond als verlamd en het warme zand zoog snel het water op. Do flesch was leeg. En plotseling word het gelaat van den vreemdeling blauw; de oogen puilden uit de kassen; de mond opende zich krampachtig. Een benauwd gerochel, toen eene korte, bange stilte, daarop nog eens een geluid als liep or zacht een uurwerk af.De laatste adem tocht en de vreemdeling lag vaalbleek, met gebroken oogen, uitgestrekt. Brandtmann stond by een lyk. Hy wendde zich schuw af en zag weer naar Mining zy lag altyd nog met den hoed over het gezicht en toen zag hy naar de duinen. Dichtby was een kuil gegraven en daarover hing een duinwand als een uitstekend rotsblok; als men er een stuk van afstiet, zou het zand den kuil vullen en datgene bedekken, wat er in lag. Eene seconde vatte Brandtmann met de beide handen de riemen van den gordel, als wilde hy dien van zich werpen. Hy kon hem en den dooden eigenaar den rug toekeeren en het kind wekken en vluchten. Waarheen.... Ging hy niet armoede en ellende tegemoet? Waarvoor had de doode het geld noodig? Van welk nut kon het hem zyn? En wat ging het hem aan, hem, den vader, wions kinderen honger zouden moeten lyden? Had hy niet meer recht op het geld dan een lyk? Met de haast en kracht van den waanzin, pakte hy den doode op en droeg he» weg. De kuil nam hem ophy was breed en diep. Toen beklom hy het duin en stiet met alle kracht tegen het vooruitspringende stuk. Zoo dra hy voelde, dat het begon te wankelen, sprong hy terug. Het werk gelukte. Eerst zonk een gedeelte van het losse zand, toen stroomde hot naar boneden en eindelyk stortte de geheele overhangende massa naar omlaag. Het graf was voltooidzóó snel zou geene spade het hebben kunnen doen. Nu aarzelde hy ook nier meer. Hy keerde zich om en riep Mining. Zyne stem klonk heesch en hij kon slechts enkele woorden uitbrengen. „Sta op; kom! Wy moeten naar huis." Het kind stond dadeiytc op en vroeg ner gens naar. Maar het vatto de hand van den vader niet; het ging oen eind voor hem uit, zonder bloomen te zoeken, in gedachten ver diept, met vermoeiden, sleependen gang. Be zee werd door den storm opgezweept. De groote ysblokken, welke als blinkende spiegels voor de kust hadden gelegen, schoven op en over elkander en werden in splinters geslagen door de schuimende, razende golven. Tusschen het kraken van do ysschotson en het huilen van den wind dreunden echter de noodschoten van een schip. Aan het strand stonden do schippers en de visschers, die in het dorp waren en trachtten, het gelaat door den zuidwester beschut, door het spatten van het schuimende water en de schemering van den vallenden avond het in nood verkeerende vaartuig te ontdekken. Er waren weinig vrou wen onder henééne stond er vooraan naast den strandhoofdmande dikke doeken, waarin zy zich bad gehuld en de schemering waren niet by machte hare schoone, slanke gestalte en haar bekooriyk gelaat te verbergen. Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 1