KiMsrisfiiss. De Vruchten-Jams J.L 0. PROOT ZOOM, 6121, - J. J, POLLMANN. - BATO! BATO! BATO! BATO! HISTORISCHE VERHALEN P. LOUWERSE. FRANS HOFFMANN'S VERHALEN VOOR DE JEUGD. Nieuwe JRijnNos. 20 en 21, de 2 eerste Galanterie-Winkels van af de Korenbeurs. Ontvangen: het nieuwste in HANGLAMPEN. Premie-Aandeel en der Noord-IIollaudsclic Vereeniging „Tiet ^Witte Kruis." aou Gebruik voor aangenamen smaak: II. O. LOUWERSEJr., Haarlem. Geconserveerd met behoud van de AROMA der Vruchten. Verkrijgbaar in glazen Potten bij de Voornaamste Comestibleshandelaars. Leiden, ter Boekdrukkerij van A. W. SIJTHOFF. En nu over den Uitverkoop: Madras, ernstige ongeregeldheden uitgebroken. Uit Yizagapatan zijn troepen gezonden, ten einde de orde te herstellen. Te Berlijn zoekt men nog steeds tevergeefs naar den persoon, die, als brieven besteller vermomd, een zak mot brieven uit het postkantoor ontvreemdde. Deze zak be vatte oen aantal staatsstukken, welke voor hot ministerie van buitenlandsche zaken waren bestemd, doch bovendien de gewone en aan goteekende brieven uit Engeland, Frankrijk on Amorika. Do zak is in het Kanaal teruggevonden. De staatsstukken en de gewone brieven waren er nog in, maar de aangeteekende brieven waren geopend en van hun inhoud beroofd. Hot bodrag van hetgeen ontvreemd is, kan natuurlijk eerst later blijken, daar vele der aangeteekende brieven geene geldswaarde be vatten. Do politie is intusschen ijverig in do woer om den brutalen dief op te sporen, maar tot dusverre is nog geen spoor gevonden. Het Londensche gilde der fruit- handelaars hoeft, overeenkomstig het reeds tsvoe eeuwen oude gebruik, verleden week don lord-mayor en zijne gemalin eene prachtige collectie vruchten ton geschenke gegeven, voornamelijk bestaande uit ananassen, per ziken, poren, appels en druiven. De voor zitter wees er by die gelegenheid op dat Engeland nog jaarlijks voor meer dan acht millioen pd. st. vruchten uit het buitenland invoert. De lord-mayor beantwoordde de be leefdheid, als gowoonlijk, met een diner en wees daarby o. a. op de wonschelijkheid tot ontginning van woeste gronden, ook in het belang van Engelands ooftteelt. Een moordenaar van twaalf ja- ron. Een bloedig drama, waarvan de hel den nog slechts kinderen zijn, is afgespeeld in het stadje Waterloo (Nieuw-York). William Jarvis, een jongen van twaalf jaren, die zich meestergemaakt had van eene revolver, wist van dat schiettuig geen beter gebruik te maken dan zjjne bohondigheid in hot mikken te beproeven op oen meisje van vijf jaren, Pearl Kelly. „Blijf rechtop staan en verroer je niet!" zeide hy tot het kind; „dan kan ik eens zien of ik ook je oog kan wegschieten." Het meisje, niet bewust van het gevaar, waarin het verkeerde, gehoorzaamde. Een schot knalde en het arme kind viel neder, doodeiyk getroffen boven het oog. Faculteits-opvattingen vanden kus der liefde. Door een pliitosoof gezegd: „De kus is de vereeniging van het zuiver ideale met het zuiver materiëele. Het is de verwezenlyking van de gedroomde zaligheid. Het is de stille, sprakelooze uitdrukking der gevoelens van twee harten, die gelyksoortig als de blik der oogen, door don adem slechts spreekt. De kus eindeiyk is de meest prozaïsche verrichting mot de meest poëtische bedoeling!" Door een candidaat-theoloog„Do kus is van Homelschen oorsprong. Hy is de wydingder reinheid van twee zielen. De kus is, wan neer hy gevoelvol gegeven en ontvangen wordt, de bezegeling van het eeds-formulier der trouw en do aaneenschakeling soms van twee menschenlevens!" Door een student in de rechten: „De kus is een „donatio inter vivos." Hy behoort „in genere" tot de menscheiyke rechten, „in specie" tot de zakeiyko rechten. In hethuweiyk wordt hy gemeenschap van goederen, en later wordt hy tot de verplichtingen gerekend. De „animus possidendi" behoort daartoe. Minnenden reke nen den kus onder de servituten, doch veeleer behoort hy onder de schonkingen gerangschikt te worden. Ten slotte is hy steeds de eerste kostenbetaling van het verloren harteproces, waarby nimmer de goreehtelyke liquidatie be oogd wordt." Door een beoefenaar der medische weten schappen: „De kus is eene compressie der lipspieren, eene dubbele aanraking dor lipranden en verwekt spontaan koortsige, nochtans niet ziekeiyke alteraties van het zenuwstelsol. De symptomatische verschynselen van den kus zy'n: a. verhoogde polsslag; b. sterk blozende wangen; c. intensieve irritatie der pupillen, en niet zelden ookd. hartkloppingen. De kus komt by verliefden epidemisch voor, by ge huwden echter meerendeels slechts sporadisch. De kus is eene magnetische natuurkracht, eene zelfbewuste attractie van den eigon mond aan een anderen mond, en ofschoon ook eene chro nische kwaal, toch, over't algemeen genomen, niet ongezond." Te Nieuw-York zal een melodrama vertoond worden, waarin o. a. eene brand kast zal worden opengebroken door twee echte, beruchte inbrekers, pas uit de gevan genis ontslagen. Dit zal wel is waar eiken avond eene brandkast kosten, maar deze uitgaaf wordt goed gemaakt door den fabri kant, die op deze wyze reclame maakt. Eene geheele afdeeling politieagenten bewaakt tusschen de bedreven de kas en de ontvangen plaatsgelden zóó weinig vertrouwt de direc teur zyne nieuwe „artisten". Verleden week vermiste een welgestelde boer uit Nibbixwoud een bloed koralen ketting met juweelen slot en juweelen zynaalden, on alhoewel men vermoedde dat het gestolen was, kon men den dader niet vinden. Er werd f 25 uitgeloofd voor eene aanwyzing en nu is het drie jongens van 12 14 jaar uit die gemeente gelukt een en ander aan den slootkant te vinden. De justitie heeft echter de zaak in handen om te weten te komen hoe die kostbaarheden daar gekomen zyn. De omstreken van Napels wor den door roovers zóó onveilig gemaakt, dat men zich byna niet ongewapend durft buiten wagen. De vorige week waren drio jonge dames in het hotel „Noble" te Napels ge logeerd; zy wilden uitstapjes in den omtrek doen en namen als gids zekeren Pizzaroni, die zich daartoe aanbood, in hun dienst. De dames vertrokken in twoe rijtuigenin het eerste zaten twee dames, in het tweede de andere dame en Pizzaroni. Te Pozzuoli boden, als naar gewoonte, verscheidene gidsen zich aan. Pizzaroni maakte hen opmerkzaam dat de dames geen gids noodig hadden, wyi hy dat reeds was. Na kort beraad onder de gidsen, naderden sommigen hunner het rijtuig, rukten Pizzaroni eruit en drukten hom tegen een muur. Één hield hem by de keel en dreigde hem met de vuist„Door myn beroep als gids moet ik 't brood verdienen voor my en myne vrouw. Ik zal niet toestaan dat iemand my dit ont neemt." Eene der dames was flauw gevallenPizza roni wist geen ander middel om aan het tooneel een eind te maken, dan door al zijn klein geld onder de gidsen te verdoelen. Toen zy later in Pozzuoli terugkwamen, werden zy door eene bende gewapende gidsen opgewacht. Één hunner zeide: „Ik heb vrouw en kinderen en allen, die mot my zjjn, zyn arm. Als ge ons geen geld geeft, zullen wy u dooden. Pizzaroni vreesde opnieuw eene scène uit te lokken, meer voor zyne dames dan voor zich, en doelde al zijn geld onder hen uit. De schurken lieten hen toen gaan mot don raad„Ga rechtuit naar Napels en verlaat den grooten weg niet." Dadelyk na hun terugkomst in Napels, stelde Pizzaroni de justitie en de pers met het voor gevallene in kennis. De pers waarschuwde, niet ongewapend de omstreken te bezoeken; de justitie wil wel verandering aanbrengen, maar is onmachtig. To Marseille is een gevaarlijke dief en oplichter, zekere Alfred Goelz, ge arresteerd, die tot de beruchte bende van Catusse behoorde. In do laatste dagen zijn 14 medeplichtigen van Catusse aangehouden 6n op 't oogenblik zyn reeds GO leden van de bende achter slot. Te Beriyn zijn roodgekleurdo „verlofkaarten" in den handel gebracht van den volgendon inhoud: „Avondpas. Den echtgenoot, den heer. is op zijn verzoek en met het oog op zijn goed gedrag voor hedenavond tot 10 uren verlof verleend. De echtgenoote mevrN. B. Het dragen van den trouwring in den vestjeszak heeft de onmiddellijke intrekking van dat verlof ten gevolge." - Omtrent de controle is niets bepaald 1 LICBITSTEKKTE. Resultaten der waarnemingen aan de Gasfabriek. WEEK van 21 tot 27 Oct. Datum. Uur. Aantal. Gem. Eng. Standi: 21 October. 6. 8.15 7 17.0 22 f». 8.15 8 1G.8 23 G. 8.— 7 1G.5 24 G. 8.— 8 1G.8 25 G. 8.15 7 6 8 26 6. 8.15 8 1G.7 27 G. 8.15 8 16.7 Dit boteclcont: Wanneer men 5 cubic feet 141.6 liters per uur van zulk gas verbrandt in een Sugg's London- Argand-Staudard burner No. 1, mot 24 gaatjes, een licht wordt verkregen, dat in sterkte gelijk ataat met 17.0, 1G.8 enz. Standaardkaarson, waarvan elke kaars 20 grains 7.8 grammen Spermaceti per uur verbrandt. Hoofdagonton der Brusselsche Brand waarborg- Maatschappy, opgericht A°. 1821. Vaste Promie voor Huizen f O.Cd p. duizend. Inboedels f I.-p. Kantoor: Hooglandsche Kerkgracht <13. Uitgaven van A. W. SIJTIIOFF te Leiden. VAN Prys per deeltje geb. 1.9©, ing. m gelll. omslag 1.60. Vlissingen in 1572 of Oog om Oog en Tand om Tand. De Schippersjongen of Lei den in Stryd en Nood. Vlissinger Michiel. Hoo Willom Advokaat werd. De Orgel- makor van Amsterdam. Mannen van Sta- Vast, De Vaandrig van Froderik Hendrik. Bestevaer Tromp. Toch Oranje Boven of Willom Hendrik, Prins van Oranje Nassau. Worstelen en Ontkomen. - Jan maat in de Oost. 1© IïecU|os. Prys per Deollje ingen. 3©, geb. in 5 doeltjes a por deeltje. Ieder deeltje is afzonderlyk verkrygbaar. Serie van 12 boekjes, elk mot 4 gekleurde plaatjes in gei'llustreerden omslag. Prys per stukje 20 Cents. De Gouden Appel. De trouwe Hofhond.— De rechte Weg. - De kleine Wilhelmine. Paul en Line. - Het Rozenknopje. - De Ooie vaars. -Ryk en Arm. De kleine soldaten.— De arme Houthakker. De beide Roodborst jes. - De arme Moeder, Door de groote uitbreiding onzer zaken, zyn wij in do gelegenheid op het gebied van Hang- en Tafellampen, steeds het nieuwste en beste te kunnen levoron. De keuze in Hanglampen is enorm groot, terwyi de pryzen zeer laag zyn; voor goede en solide qualiteit wordt gegarandeerd. Allo Hanglampen kunnen gelevord worden met echte Lampe- belge- of met alle andere groote en solide branders. Tevens alles varkrygbaar, wat met hot Lampenvak in verband staat,. Zoer groote keuze in Tafel- en TSieeservlezcn, Wasch- slcllcn, Messen, Lepels en Vorken, Tnrl- en Kolenbakken. Alsmede alle mogelyke artikelen voor huiseiyk gebruik en voor Luxe. Gelieve vooral op Haam en Hos. te lellen. GEGARANDEERD door een speciaal roor dezo Leeniog Verbonden WA ARBO RG FON DS en con RESERVEFONDS, beide gedeponeerd bij de Ncdorlandsche Rank to Amsterdam. EERSTVOLGENDE TREKKING 1 DECEMBER E. K. 1 Hoofdprijs 5 Prijzen ft 50.— 250.- f 1 OH,420. - IIV 1889 OKIE TIIEKKIIHOEIV. 1 April 1IOOFDPRIJS ƒ50,000.- 1 Augustus ÜOOFDPRIJS ƒ200,000.— 1 December HOOFDPRIJS öO.eOO De mlnBte prijs, die op een EOLLANDSCH WITTE KRUIS LOT vallon moot. is ƒ14. Verkrijgbaar tot den koers van ƒ12.75 bjj de Hceren C. II. FELIX, J. HEIN1/ ZOON» I LEZWJJN EIGEMAN, te Leiden. VAN DATA een Bock voor hel .longc un IVedcrlnnd, uitgegeven onder redactie van Dr. E. LAURILLARD on W. MARTEN WESTERMAN, mot medewerking van allo voornaamste Nederlandsclie Schry vers. Prys per twee Deelen mot 12 Platen f 5; nu voor f 1.90. Er bestaat geene uitgaaf voor het Jonge Nederland, dat Bato kan nabykomen of over treffen; de inhoud is degelijk, afwisselenden toch boeiend; het zyn werken, onmisbaar voor School-, Nuts-, Volks- en JongensbibMothekon. 't Is in waarheid voor velen een buitenkansje, dat deze puike lectuur in de tweede hand is gekomen. lever ik af, zoolang er nog voorraad is, per 2 dikke deelen, samen ongeveer 800 Bladz. mot 12 Platen, voor ƒ1.90, in plaats f 5, per 2 deelen, ongeveer 1600 Bladz. met 24 Platen, voor ƒ3.50, in plaats 10; het geheele stel 10 dikke deelen, zoowat 2000 Bladz. lectuur met 60 Platen, roor slechts 8.50, in pl. van voor 25. De Jongens en de Meisjes krygen dus wat te lezen; immers: twee van die keurige dikke deelen Bato is reeds eene kleine bibliotheek. Te bekomen by D. BOLLE, Bazaar van Goedkoope Boeken, Hang by de Yischmarkt, te Rotterdam. Voor buiten de stad franco op ontvangst van Postwissel, waarby te schryven Aanbod Halo.

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 6