Schilderplaten. 1.80. Dat is Likdoorn-Tinctuur Eikel-Cacao Steenkolen. Kool- en Agent of Depothouder. Turfbakken. M. LAN6EZAAL ZOON, Publieke Verkooping Bloemkweekcry „FLORA", Werktuigkunde, Machineleer, N°. 8808. Vrijdag 2 November. A0. 1888. i§eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van gon- en feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad. Leiden, 1 November. Vervolg der Advertentiën. Het beroemde Haarmiddel De Vaderlandsche Geschiedenis. Met ruim 200 Platen. Turfbakken zonder Deksel, (om contant geld), MAREDIJK 54a. w KRAEPELIEN HOLM'S KRAEPELIEN HOLM, Zeist. in plaats 9.20 de 3 groote nieuwe Deelen voor ƒ1.50. Nfl 1 ®^0THE, Kennis van Werktuigen, llU« I. ten dienste van Ingenieurs, Archi tecten, Werklieden, Fabrikanten en particu lieren. Onmisbaar handboek voor elk; met honderden houtgravures en duidelyke platen pry's ƒ4.80, nu slechts ƒ1.-. DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per poet1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 1—6 regels 1.05. Iedere regel meer ƒ0.171. Grootere letters naar plaatsrnimte. Voor het in- ca8seoren buiten de stad wordt 0.10 berekend. In de te Woubrugge gehouden Raads vergadering is de gemeente-begrooting voor 1889 vastgesteld, in ontvangst en in uitgaaf op 15,665.02'/,. Benoemd werd tot gemeente-secretaris, met algemeene stemmen, de heer A. L. "Wichers, burgemeester. De gemeente ontvanger, de heer G. Rodenberg, was No. 2 van de aanbeveling. De heer "Wichers werd in dezelfde zitting met algemeene stemmen benoemd tot ambte naar van den Burgerlijken Stand. Nog is vastgesteld het suppl. kohier van de belasting op de honden, voor 1888, ad. 18. Gisteren zijn te 's Gravenhage voor leerling-consul geëxamineerd 7 personen. Toe gelaten de heeren E. Moresco en C. C. J. Van der Klaauw. Van den heer G. De Jager, den gedele geerde dor Nederlandsche commissie te Brus sel, is de mededeeling ontvangen dat de officieels uitreiking der bekroningen van het „Grand Concours International des Sciences et de l'Industrie" aldaar, op 5 November a. s. zal plaats vinden. Het „Vad." vestigt de aandacht op de verklaring van den aftredenden gouver neur-generaal bij de overdracht van het be stuur in Indië, dat geen gouverneur-generaal zich naar behooren van zijne ambtsplichten kan kwijten, indien hij daarin wordt tegen gewerkt en gehinderd uit Nederland op de wjjze, als hem was overkomenterwijl h(j tot zijn opvolger zeide dat ook deze ondervinden zou, dat, zonder aanmerkelijke uitbreiding der zelfstandigheid van het Indische bestuur, dit de kracht en de middelen mist om vrucht baar werkzaam te zijn. Waar de heer Van Rees zelf zulke dingen zegt, zal men —meent het „Vad." misschien in gezaghebbende kringen hier te lande meer toegankelijk worden voor het denkbeeld, dat eeno wijziging in de bestuursverhouding tus- schen Nederland en Indië in beider belang langzamerhand noodzakelijk wordt. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter algemeene kennis dat zaal No. 203 van 's Rijks Museumgebouw te Amsterdam, bevattende de verzameling ceramiek van het Nederlandsch Museum, te beginnen met 1 December 1888, kosteloos voor het publiek zal geopend zijn op de dagen en uren, voor de bezichtiging van het Rijks-Museum vast gesteld en bekend gemaakt. Men schrijft uit Indië aan de „N. R. C." Algemeen heerscht hier verontwaardiging over de benoeming van den heer Sol in de Rekenkamer en het bevel aan den gouver neur-generaal om het verbanningsbesluit van de Tjiomas-heeren in te trekken. Indien dit laatste geen uitstel kon lijden, had men het aangeboden ontslag van den heer Van Rees ter stond moeten aannemen en hem laten gaan, na het bestuur aan den vice-president van den Raad van Indië te hebben overgegeven. Maar nu de gouverneur-generaal Van Rees, op verzoek van den minister, in 'slands belang is aangebleven, totdat zijn opvolger zou z(jn aangekomen, mocht men hem niet op zulk eene ignobele manier vernederen, minder nog om den persoon, dan omdat hij de drager is van het koninklijk gezag in de kolonie. De benoeming van Sol is echter nog minder te verdedigen. Indien Sol werkelijk materiëele en andere schade heeft geleden door zijne uitzetting, en die schade onverdiend had geleden, had men hem schadeloos moeten stellen met eene som gelds, welke daarvoor een equivalent op leverde, maar niet met eene hoog bezoldigde betrekking, waarvoor hij nu onmogelijk ge schikt kan zijn, en het wellicht later nooit worden zal. Niet zeer vleiend voor het vaderlands lievend gevoel. Het „Bataviaasch Nieuwsblad" heeft zich verplicht gezien, aan zijne relatiën in Nederland dringend te verzoeken, geene brieven, couranten of pakketten per Holland- scho mail te verzenden, aangezien deze mails geregeld acht of meer dagen later te Batavia aankomen dan de Fransche of Engelsche. „Het is zelfs in het dringend belang van een vlug mail-verkeer, om bi) sluiting der Hollandsehe mail in Nederland de gereed liggende brieven, couranten of pakketten aan te houden tot de volgende Fransche of Engelsche mail, aangezien ze dan nog byna altijd eenige dagen vroeger te Batavia aankomen dan de voorafgegane Hollandsehe", zegt het blad. d Mtiw). Gisteravond werd de brandweer te Amsterdam gealarmeerd voor een kleinen binnenbrand op de Brouwersgracht No. 91, in een onderhuis, dat bewoond werd door een stoelenmatter. Bij aankomst aldaar vond de brandweer de deur gesloten, het onderhuis geheel gevuld met rook en de beide bewoners, zynde man en vrouw, in bewusteloozen toe stand. Na hen spoedig naar buiten gebracht te hebben, werden de voorgeschreven regelen tot het opwekken der levensgeesten met goed gevolg toegepast en mocht de brandweer het genoegen smaken man en vrouw tot bewustzyn te doen terugkeeren. Inmiddels was een geneesheer ter plaatse gekomen dio de verdere behandeling overnam en hen naar het politiebureau aan de Noordermarkt liet brengen. Na korten tyd keerden beiden naar hunne woning terug. De oorzaak was het om vallen van eene brandende petroleumlamp, waarvan de vlam zich spoedig mededeelde aan eenig materieel. (Hbl.) Voor den schuttersraad te Nij megen heeft terechtgestaan zekere J. J. R., ter zake van ontduiking der schutterywet door overbrenging van zyn domicilie naar eene andere gemeente. Genoemde persoon toch was opgeroepen om by de schuttery ingeiyfd te worden, doch niet verschenen. Deswege voor genoemden raad gebracht, verantwoordde hij zich door te zeggen, dat hy zyn domicilie naar Eist had overgebracht en zich aldaar in de bevolkingsregisters had doen inschry- ven. By nader onderzoek bleek dat R. zich wel in die registers aldaar had doen inschry- ven, doch werkelyk zyn verbiyf te Nymegen had gehouden, waarom hy werd veroordeeld tot 15 boete. De arrondissements-rechtbank te Maastricht heeft den postbode H., die in de vorige week terechtstond ter zake dat hy in zyne betrekking brieven weggemaakt, geopend en daarvan inzage genomen en gelds waardig papier verduisterd heeft, veroordeeld tot 1 jaar gevangenisstraf. Ook is aldaar in hechtenis genomen en naar de gevangenis overgebracht zekere J. H., oud 31 jaar, dienstknecht, verdacht van in den avond van 24 Augustus 11. moedwillig brand te hebben gesticht te Heek Hulsberg, in de woning zyns meesters, die hem den dienst had opgezegd. Te Londen wordt aan het bericht van Stanley's dood, dat door het aardryks- kundig genootschap van Rysel is ontvangen, geen geloof gehecht. Het comité ter bevry- ding van Emin-Pacha is integendeel van oor deel, dat Stanley reeds in December of Ja nuari 11. te "Wandelaï is aangekomen en dat Stanley en Emin samen hun Kerstpudding gebruikt hebben. Indien Stanley dood was zegt men zou de commissie daarvan onmiddellijk door hare agenten aan de Afrikaansche kust be richt hebben ontvangen. Er is echter in 't geheel geene tijding gekomen. Te Okrika, eene onder Engelands beschermheerschap staande plaats, ongeveer 50 mijlen de Bonnyrivier op (Jarriba, West- Afrika) hebben de inlanders een groot aantal menschen uit Ogoni aangevallen en opgege ten. Toen de Engelsche consul Hewitt met eenige inlandsche hoofden ter plaatse aan kwam, waren reeds 150 ongelukkigen ge slacht en kon men niet meer dan 14 het leven redden. Wegens den hongersnood zyn in het district Ganjan, in het presidentschap Een Kunstboterfabrikant vraagt in Slomp- wijk een flinken Zy, die met afnemers bekend zyn, gonieten de voorkeur. Brieven franco onder letter P aan het Bureel van dit Blad. van DE RUYTER HARMSEN te Utrecht, is te Leiden te bekomen by N. K. SWE- w MER, Drogist, Mare. Prys ƒ1.50 en ƒ2.50 per flacon.WachtU voor namaak 9 wat in omloop is. Zie getuigschriften. W. A. ELBERTS. De Geschiedenis van ons Vaderland, voor de jeugd bewerkt, vierde tot op 18S8 bijgewerkte druk, met ruim 200 Houtsneeplaten tusschen den tekst, en een nieuw fraai Portret van Z. M. Koning Willem III, 2 Deelen, 379 Bladz., in één Prachtband, by uitverkoop voor sl. 1.80. Is dat niet mooi, niet heerlijk, is dat niet een Werk voor elk gezin, is dat niet een ver rukkelijk aanbod, voor sl. ƒ1.80. Te bekomen by D. BOLLE, Bazaar van Goedkoope Boeken, Hang by de Vischmarkt, te Rotterdam. Franco thuis op ontvangst van postwissel, waarby staat: „ELBERTS", By DE VRIES STEVENS zyn voor Liefhebbers te verkrijgen diverse Schilder platen in alle prijzen. ter verwydering van Likdoorns, Wratten, Hoornhuid, enz. Per flacon met penseel 0.25, by don Depothouder A. J. GROEN P.Jzn., Haar lemmerstraat over de Vrouwensteeg. GROOTE KEUZE. GOEDKOOPE PRIJZEN, inet STANDAARDS. van af ƒ1.25. Hooigracht 110, te Leiden. op Vrjjdng 9 November 1888, des mid dags te 12 uren, aan de Doelenkazerne te Leiden, van 12 op reform gestelde Paar den, van het 3de Regiment Huzaren, aldaar in garnizoen. De Paarden zyn 3 uren vóór den verkoop te zien. De Kapitein-Kwartiermeester, D. C. OFFENBERG. Bouquettcn, Kransen en alles wat tot het Bloemenvak behoort, worden tegen zeer billijke pryzen, naar* do eischen van den tegen- woordigen tyd, vervaardigd. De Kweekery is ruim voorzien; de fljnstc Bloemen zyn voorhanden. 91. J. VAN LAREN. 31E IS DE BESTE. Voor dageiyks gebruik, vooral voor Kinderen, als versterkend Voedings middel, zeer aanbevolen. Vervangt Koffie, Thee en Chocolade. Alom verkrygbaar in Bussen a '/2 Kgr. a f 1.70, - Kg. f 0.90, - Kgr. 0.50. De ondergeteekende beveelt zich aan tot het leveren van puike eerste qualitelt Kaehlne-, Gas-, Haard- en Kachelkoles tot zeer lage pryzen. Monsters te verkrygen aan het Stations terrein Hollandsehe Spoor. Ook te verkrygen geklopte Cokes togt- biliyke pryzen. CABON, Stationsweg onder Oegstgeest, 3 groote, beste nieuwe Deelen 1.50, anders ƒ9.20, nu samen ƒ1.50. Dit werk handelt over heitoestellen werk tuigen voor het opvoeren van vloeistoffen, touwen en kettingen, hefboomen, katrollen, windassen, hellend vlak, schroef takels en tui gen, bak, schrank en schalk, dommekrachten, kranen, hyschmachines, verdeeling der werk tuigen, emmers en tonnen, hoozedak, water- wip, schepraderen, trommelrad, kettingmolen, waterschroef, roteereride pompen, centrifugaal- pompen, zuigerpompen, andere pompen, spui ten en honderden andere werktuigen, geschre ven door Prof. D. GROTHE voor de Polit. School te Delft. Ma O Dr. A. v. OVEN, leerboek der werktuigkunde, 2 groote nieuwe deelen met meer dan 200 figuren, zeer uit voerig werk, bevattende de geheele theorie der Mechanica. De prys van dit werk is af- zonderiyk ƒ5.60. Beide onmisbare wetonschappelyke, degelyke werken, het werk van GROTHE en het werk van Dr. v. OVEN, franco tegen zending van een postwissel a ƒ1.50 verkrygbaarby GEBR. E. 91. COUEN, Magazynen van Goedkoope Boeken te Arnhem en te Nijmegen. P-S- Op den postwissel te zetten„Weten* schap, 3 groote deelen."

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 5