trekkelyk artikel der begrooting van dat jaar worden voldaan. Hierover hobben B. en Ws., met het oog op art. 228 der Gemeentewet, het gevoelen van de Ged. Staten ingewonnen, die te kennen gaven dat togen de voldoening van het ter zake verschuldigde uit den post voor onvoor ziene uitgaven der begrooting, dienst 1888, bp hun te minder bezwaar bestaat, omdat naar hun oordeel art. 228 der Gemeentewet „de wet van 8 November 1815" (Stbl. n°. 51) op vorderingen als de onderwerpeiyke niet van toepassing is. B. en Ws. stellen don Baad alsnu voor eene som van 10.37 beschikbaar te willen stellen, te vinden uit den post van onvoorziene uit gaven der begrooting van dit jaar. Aan don gemeenteraad deelen B. en "Ws. mede dat de volgende posten der be grooting voor dit jaar met toereikend zyn om de vereischte uitgaven daaruit te kunnen vinden en waarvan alzoo eene verhooging wordt voorgesteld. Yolgn. 82. Kosten van de kiezersiysten 600. Ten gevolge van de gewyzigde kies wet is het aantal stemgerechtigden toegeno men en hebben de kiezersiysten eene niet onbelangryke uitbreiding ondergaan; die lysten zyn geheel gedrukt geworden, hetgeen eene buitengewone uitgave heeft veroorzaakt. Volgn. 105. Grond- en personeele lasten wegens huizen en landerüen, alsmede patent rechten van schuiten, 21. Volgn. 113. Kleeding en wapening der politie dienaars, 1100, ten gevolge der wyziging in de kleeding van de politie beambten. Volgn. 126. Kosten, voortvloeiende uit het nemen van maatregelen ten behoeve van den openbaren gezondheidstoestand, 300. Evenals in het vorig jaar heeft ook in dit jaar zich één geval van hondsdolheid voorgedaan, ten gevolge waarvan wederom twee personen zyn aangewezen om, gedurende den tyd van 4 maanden, by het opvangen op de openbare straat van honden, welke niet van een mui'- korf waren voorzien, behulpzaam te zyn. Do daarvoor toegekende belooningen zyn uit dit artikel betaald, hetgeen eene vermeerdering van uitgaven heeft teweeggebracht. Volgn. 179. Aandeel in de kwade posten der grond- en personeele belasting, 562. B. en Ws. geven in overweging in de tekorten te voorzien by suppletoirs begrooting in ontvangst volgn. 30 „Ontvangsten resul taat van een afzonderlyk beheer" als: ra gas fabriek, vermits de winst dier inrichting ver- moedel yk meer zal bedragen dan waarop by het opmaken dor gemeontebegrooting is go- rokend, en op den post voor onvoorziene uit gaven geen voldoend bedrag meer beschikbaar is om in die meerdere uitgaven te voorzien. Zy bieden ter vaststelling aan een staat tot een bedrag van 2583. Aan het „Hotel Levodag" alhier is giste ren afgestapt baron Von Siebold, te dezer stede welbekend. De baron is belast met eene zending van de Japansche regeering, wiens vertegenwoordiger (de Japansche gezant aan ons hof) hem heden alhier een bezoek bracht. Baron Von Siebold zal eenige dagen alhier vertoeven. By de heden ten Kaadhuize gehouden openbare aanbesteding betreffende de levering der brandstoffen ten behoeve dezer gemeente, zyn als minste inschryvers aannemers ge worden lo. de heer K. T. Caron, te Oegst- geest, van de grove Newcastle kolen voor ƒ1.11 en van de grove Ruhrkolen voor 0.95 per 100 kilo's, alsmede van het stoonkole'n- gruis voor ƒ0.53 per HL.; 2o. de heer G. Blommesteyn, alhier, voor de korte haardturf voor 0.57 per dubb. HL.3o. de heer J. J. Huy alhier, van de lange turf voor 0.48 per 100 stuks en van de houtskolen voor 0 85 per halvr HL. en 4o. de heer J. Christiaanse alhier, van het keukenhout, voor ƒ9.50 per stère. Slechts ruim acht dagen is het geleden dat de bolangryke verkooping der bibliotheek van dr. A. M. Ledeboer by de firma E. J. Brill alhier is afgeloopen, of wy worden wederom opmerkzaam gemaakt, volgens achterstaande advertentie, op eene boekverkooping by die zelfde firma. De boekenschat der heeren J. W. Gefken, A. J. Kouwels, S. J. E. Rau en van anderen zal worden ter tafel gebracht. Alle wetenschappen zyn daar in meerdere of mindere hoeveelheid vertegenwoordigd maar onder de godgeleerdheid, rechtsgeleerdheid, geneeskunde en letterkunde zyn zeer vele belangryke werken. Vooral de meer nieuwere Nederlandsche letterkunde is zeer sterk ver tegenwoordigd, terwyl by de plaatwerken eene verzameling gravures van Picart voorkomt, welke men e e n i g noemen kan. Ook verdient niet onopgemerkt te blyven do reeks van oude Italiaansche gravures van Piranesi, Vasi, Morgien, De Prenner en andere beroemde Ita liaansche graveurs. Eene verzameling teeken- benoodigdheden en geneeskundige instrumen ten, boeken- en muntkasten sluit den catalogus. Was de bibliotheek van dr. A. M. Ledeboer niet zoo geschikt voor een ieder wegens de menigvuldigheid der zeldzame boeken, in deze verkooping kan een ieder ruimschoots iets voor zyne gading vinden. By de heden gehouden openbare verkoo ping van cokes, in partyen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste pryzen ƒ40, 20.50, 4.30 en 2.10de laagste 40, 20, ƒ4.20 en 2.10. De Nederlandsche mail, met berichten uit Batavia, kan hedenavond alhier worden verwacht. Men schryft onsDe ziekte van de vorstin van Waldeck-Pyrmont schynt plotseling een geweldigen keer te hebben genomen. De Ko ningin moet althans niet verwacht hebben, dat hare geliefde moeder zoo spoedig door den dood zou weggerukt worden. Zaterdag in den namiddag ontving Koningin Emma de droevige tyding. Nog denzelfden dag droegen de Koningin en de Prinses rouwkleeding. Op last des Konings zal het Hof voor eenigen tyd den rouw aannemen. De Koningin is van droefheid vervuld over het verscheiden van hare moeder, die zy innig liefhad. Is 't geene vergissing, dan had H. M. sedert Juli 1887, toen het Koninklyk gezin te Wil- dungen vertoefde, de thans ontslapen vorstin niet weergezien. De omstandigheden zullen der Koningin waarschynlyk verhinderen zich van het Loo naar Arolsen te begeven. De Koning en Koningin zullen zich, naar wy nader vernemen, by de begrafenisplechtig heid van H. K. H. mevr. de Vorstin van Waldeck en Pyrmont doen vertegenwoordigen door den vice-admiraal jhr. J. Van Capellen, chef van 's Konings Militaire Huis, en den kamerheer baron Taets Van Amerongen van Natewisch, die heden naar Arolsen zyn vertrokken. Wegens het overlyden van de Vorstin van Waldeck-Pyrmont, zyn de Paleizen te 's-Hage gesloten. De Hofrouw is voor tien wekqn uitgeschre ven 1 week zware, 3 weken middelbare en 6 weken lichte rouw. By het op den 18den dézer gehouden notariëel staatsexamen zyn geslaagd voor het derde gedeelte en hebben mitsdien het radicaal van candidaat-notaris verworven de navolgende heeren, in alphabetische orde gesteld C. R. Bentfort te Leiden, mr. H. J. Carsten te Assen, G. Ten Cate te Deventer, C. E. v. Dissel te 's-Gravenhage, D. Formyne te Groenloo, J. M. Goester te Wyk-by-Duurstede, M. L. Henriques de Castro te Utrecht, P. J. De Kanter te Dordrecht, P. A. v. Maanen te Dalem, J. J. M. Mertens te Oosterhout, A. Mys te Gouda, J. Offerhaus te Alkmaar, P. L. Pie- terse te Nieuwer-Amstel, J. W. Pet te Hooge- reen, N. W. Scholten te Almeloo en A. Tadema te Franeker. De heer J. A. Doesburg Lannooy, tot dusverre onderwyzer aan eene byzondere school te 's-Gravenhage, is benoemd tot on derwyzer aan de openb. lagere school te Sliedrecht. Met den benoemde stonden op de voordracht de heeren Van Spronsen, te 's-Gravenhage, Wunderink, te Diepenveen, en Donkersloot, te Hardingsveld. Het aantal sollicitanten bedroeg 109. Naar wy vernemen, zal morgen, Dinsdag 30 October, te Utrecht, in het gebouw van Kunsten en Wetenschappen, eene vergadering gehouden worden van winkeliers en wel op initiatief der Delftsche Handolsvereeniging on der vereeniging „Helpt elkander," te Arnhem, ten doel hebbende plannen te be ramen ter bestryding van den, h. i., voor den vryen handel nadeeligen invloed der coöperatieve winkelvereenigingen By koninklyk besluit is, met wyziging in zoover van art. 6 van het koninklyk be sluit van 15 Augustus 1887, No. 22 (Indisch Staatsblad No. 185), het volgende bepaald: De gratificatie voor uitrusting, verbonden aan de zending uit Nederland, bedraagt voor hen, die bestemd zyn om totadspirant-ingenieur by den Waterstaat en do Burgerlyke Open bare werken in Ned. Indië te worden benoemd, ƒ1500 en voor hen die bestemd zyn om te worden benoemd tot architect by genoemden diensttak, 700. Men schryft aan het „Hbl." van het Loo, d. d. 28 OctNaar aanleiding van het overlyden van H. D. H. de vorstin van Wal deck en Pyrmont, moeder van onze Koningin, waait heden de vlag van het koninklyk paleis halfstok en zyn alle ramen van het paleis ten teeken van rouw gesloten. Vorstin Helena van Waldeck-Pyrmont was de dochter van wyien hertog Wilhelm van Nassau en huwde in 1853 met den vorst van Waldeck. Hare oudste zuster is de moeder van den prins van Wied, hare jongste zuster is koningin van Zweden en Noorwegen. Volgens de laatste berichten, blykt de on gesteldheid des Konings volstrekt niet van ernstigen aard te zyn en is de hooge patiënt reeds weder beterende. Het standbeeld van Gysbert Karei Yan Hogendorp te Rotterdam prykte Zaterdag met een frisschen lauwerkrans, versierd met de Rotterdamsche kleuren, waarby met gouden letters eenige regelen zyn gevoegd, als hulde voor het aandeel van Van Hogendorp in het herstel van Neerlands onafhankeiykheid. Het stoomschip „Leerdam," van Rot terdam naar Nieuw-York, passeerdo 28 Oct. Dover; de „P. Caland" vertrok 27 Oct. van Nieuw-York naar Amsterdam; de „Prinses Wilhelmina," van Batavia naar Amsterdam, vertrok 27 Oct. van Genua; de „Soenda," van Batavia naar Amsterdam, passeerde 28 Oct. Dungeness; de „Sumatra" vertrok 27 Oct. van Batavia naar Amsterdamde Jason," van Batavia naar Amsterdam, vertrok 28 Oct. van Port-Said; de „Conrad," van Am sterdam naar Batavia, arriveerde 29 Oct. te Southamptonde „Gouv.-Gen. s' Jacob," van Amsterdam naar Batavia, vertrok 28 Oct. van Suez; de „Bromo," van Rotterdam naar Java, is 27 Oct. Sagres gepasseerd. Gemaagd Nlaavra. Hedenmorgen kwam het paard, gespannen voor een groentenwagen, welke, uit de Molensteeg komende, van de vry hooge steenen brug, linksaf naar den Vliet moest nederdalen, per abuis terecht in een der ramen van de woning des meubelmakers B. Eene groote ruit werd door het paard, welks kop er door heen naar binnen kwam, ver- bryzeld. Het ferme beest bezeerde zich nogal aan kop en borst, zoodanig, dat druppelen bloeds zyn verderen weg aanwezen. Een halfbeschonken man, M. H. genaamd, die voor den huize „Bydorp", te Oegstgeest, op het hek leunde, werd Zaterdag avond door de machine der passeerende tram van de Noord-Zuid-Hollandsche Stoomtramweg- Maatachappy gegrepen, waardoor by viel en met het hoofd in onzachte aanraking kwam mat de treeplank van een personen-waggon. Spoedig was de politie tegenwoordig en weldra ook dokter Biljouw, van Oegstgoest, die den verwonde de eerste geneeskundige hulp bood. Aan de oplettendheid van den machinist, die iets naby de trambaan bespeurde, is het te danken dat de persoon er levend afkwam. Mede te Oegstgeest geraakte gisternamiddag te vyf uren een driejarig kind te water. Het werd gered door zekeren T. De tentoonstelling in den Koe kamp, te 's-Hage, welke gisteren te vyf uren gesloten werd met eene toespraak van den voorzitter, den heer dr. Mulder, ea met het spelen der volksliederen door de Kon. Milit. Kapel, werd gisteren bezocht door 5584 pers. Een ingezetene van Haarlem heeft een nieuw middel aangewend om muizen te vangen. Eene plaat bordpapier, besmeerd met vogellym, werd des avonds door hem in de kamer gelegd, met het gevolg dat den volgenden ochtend niet minder dan veertien muizen elkander verschrikt zaten aan te kyken op deze beperkte, kleverige vlakte. In den afgeloopen nacht te half- drie heeft te Amsterdam een uitslaande brand plaats gehad, P.-H.-kade, hoek Peperstraat, in een tabakswinkel, welke door de brandweer, met behulp van twee stoomspuiten en drie vechtbrandkranen, is gebluscht. De winkel is geheel uitgebrand en de bovenwoning gedeel telijk. Ongelukken hebben niet plaats gehad. Een f e 11 e b r a n d i s u i t g e b r o k e n te Nieuwenhagen. Zes huizen zyn eene prooi der vlammen geworden. Spuiten van Nieuwen hagen en Waubach waren aanwezig. Mag men de „Figaro" gelooven, dan is ty'dens het bezoek van keizer Wilhelm in Italië een lachwekkend geval den Italiaan- schen gezant te Berlyn, graaf De Launay, overkomen. Den dag dat de Souvereinen naar Napels vertrokken, versliep hy zich en hy kwam te laat voor den trein, zoodat hij zich genoodzaakt zag op eene locomotief het vorste- lyk gezelschap na te zetten. Zwart van steen- koolgruis en doodmoe haalde hy het te Capua in en hy werd met groote vroolykheid ont vangen. Voor den Raad van Justitie te Semarang is 27 Sept. aangevangen de open bare behandeling der beruchte opium-smok- kelzaak, bekend onder den naam Chateau- Laffite. Na voorlezing der akten van beschuldiging tegen A. Bauer en E. Graszhoff, benevens de generale procuratie van eerstgenoemden op Mr. Caesar Voute, advocaat en procureur, werd het getuigenverhoor geopend, aanvan gende met een paar geëmploieerden van de Internationale. Dit echter leverde niets belangryks op. Daama volgde de verklaring van den veri ficateur 3de kl. by de in- en uitvoerrechten F. G. A. Akker, welke in hoofdzaak eene her haling was van het vroeger door hem be toogde, dat hy n.l. tot de wetenschap was gekomen van de aanwezigheid van opium in de zending Chateau Laffite door eene geheim zinnige waarschuwing van een in de duisternis zich by hem aanmeldend vermomd persoon, vermoedelyk een Chinees, die hem aanried om op zekeren dag den in te voeren wyn van het agentschap der Internationale aan te hou den, aangezien de inhoud der kisten uit clan destiene opium bestond. De vermomde vroeg geene belooning. De getuige W. Suermondt Wzn., hoofdagent voor Java der Internationale Crediet- en Han- delsvereeniging „Rotterdam", verklaarde dat hij aanvankelyk had gemeend den beklaagde Bauer geene schuld in deze zaak te kunnen toekennen, doch later hiervan was terugge komen. Getuige, hier en daar vernemende dat Bauer niet zoo onschuldig was, begon toen ook te gelooven dat deze gemeen spel in had. Voorts erkende getuige dat Bauer ook schulden had, onder andere ter zake van het vroegere faillissement der firma Graszhoff en Co., een bedrag van zestig duizend gulden, welke som hy heeft kunnen afbetalen. Overigens leverde het getuigenis van den heer Suermondt geen nadere byzonderheden op. Getuige Dr. Ostermann verdenkt Graszhoff van het smokkelen der opium. Op verzoek van Bauer polste getuige Graszhoff over deze zaak, doch kon niets uit hem krygen. Getuige G. Metger, agent der Internationale te Semarang, verklaart niet zeker te weten of Bauer vry is van alle schuld. Bauer had, volgens getuige, een Chineeschen vriend, die hem wel eens kwam bezoeken, doch dan ook altyd zonder getuigen. De heer Metger weet niet of deze Chinees aan de smokkelary van opium medeplichtig is geweest: hy heeft hem kort na de aan haling nog wel gezien, doch later niet meer. Men zegt dat die Chinees naar China is ge gaan. Van zyn aandeel in de winst, dat over de gezamenlyke jaren vier en tachtig duizend gulden bedroeg, betaalde hy de schuld ter zake firma Graszhoff en Co., benevens eenige schulden aan derden. Zyn inkomen bedroeg vyftien duizend gul den 'sjaars, wat voldoende was om hier als commensaal te leven en in Duitschland zijn gezin te onderhouden. Hier was zyne levens- wyze eenvoudig. Bauer het zich, volgens getuige, eens ont vallen dat de heer Machielse hem op eene terugreis van Solo naar Semarang het bewuste cognossement van de Chateau Laffite in den zak had gestoken. Later zeide hy dat Graszhoff hem dit leverde. Op eene mededeeling van den geëm- ploieerde Scipio, dat die zending wyn aan den Boom was aangehoudon, schrikte Bauer zeer en verliet zonder een woord te spreken de kamer, waar hy aan de rysttafel zat, en waar getuige en de heer Dinger mede aanzaten. Scipio moest- nu Bauer volgen naar diens kantoor. Getuige heeft niets gehoord of verstaan van het tusschen hen aldaar gehouden ge sprek. In vroeger tyd importeerde Bauer ook wyn, maar onder een ander merk, verklaart getuige. Dit blykt uit de bewyzen van betaling van invoerrechten door bekl. Bauer. Op verzoek van den advocaat Mr. Caesar Voute, vroeg de president aan getuige of het waar is, dat hy, getuige, met den heer Dinger den geëmploieerde Scipio zouden hebben aan gespoord om toch maar te zeggen, dat hy bet bewuste cognossement op zyne schryftafel had gevonden.

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 2