N°. GSC4. ^JLaaiida-gj SO October. A0. 1888. <£)eze tCourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Derde Blad. Feuilleton. Een Nutsavond te Overveen. Leiden, 27 October. HÉ DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.16. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.06. IIU de Tweede Ka:ocr. In de afdeelingen der Tweede Kamer werd bij het onderzoek van het Hoofdstuk Binnen- landsche Zaken der Staatsbegrooting uitvoerig by de afdeeling Lager Onderwijs van gedachten gewisseld aangaande de maatregelen der Re- geering, voorgesteld ten opzichte der opleiding van onderwijzend personeel. Het standpunt der Regeering in deze werd min juist geoor deeld door de bestrijders van de voorstellen tot opheffing dor beurzen bij de Rijkskweek scholen, vermindering der normaallessen en eventueele opheffing van eene kweekschool. Het aantal onderwijzers zou volgens hen blijken niet te groot te zijn. Met lo. Januari 1887 was bij lange na niet het door art. 24 der Schoolwet gevorderde aantal onderwijzers op de scholen tegenwoordig; op lo. Januari 1889 zal waar schijnlijk' nog een 800-tal ontbreken. Daarbij verlaten velen het onderwijs of dienon dit elders, in onze overzoesche bezittingen en zelfs in de Transvaal. Minstens dus achten zjj de maatregelen der Regeering voorbarig. Zoolang geene wijziging der wet van 1878 hieromtrent is ingediend en geen voorstel is gedaan tot verlenging van den termijn van lo Januari 1890, ware de Regeering niet verantwoord do gele genheid tot vorming van onderwijzers in te krimpen. Door anderen werd hiertegen opge merkt dat de weinige geneigdheid van ver schillende gemeenten om aan de bepaling der wet van 1878 betreffonde de sterkte van het onderwijzend personeel op lo. Januari 1838 te voldoen, waar men rekening houdt met den feiteljjken toestand, alleszins natuurlijk is te achten. En wat betreft den toestand op lo. Januari 1890, hieromtrent wenschte men, al vorens een oordeel uit te spreken, inlichtingen van de Regeering te ontvangen. De tegen woordige toestand is onhoudbaar wat den overvloed van onderwijzend personeel betreft, waardoor een daling van traktementen ontstaat. Zelfs hebben enkele besturen onderwijzers ontslagen, omdat ze zeker waren dat bij eene mindere bezoldiging zich tal van sollicitanten zouden voordoen. De meerderheid meende echter dat ook ton deze de gewone regelen van vraag en aanbod behoorden te gelden. Verscheidene leden keurden af dat door onderscheidene gemeentebesturen aan kinderen van 12 jarigen leeftijd het bezoek der lagere 4) DOOE A. J. KAAK. En de 17de Januari kwam en had prachtig weder medegebracht. De lucht was helder; het vroor, maar niet te felde wegen waren hard en effen als eene kolfbaan, de drukte van Kerstmis en Nieuwjaar was gepasseerd en het was dus niet te verwonderen dat de Nutszaal goed bezet was en de notabiliteiten van Overveen en omliggende plaatsen talrijk waren opgekomen en samenkwamen met tal van bouw- en ambachtslieden. De zaal, goed verwarmd en verlicht, lokte uit tot gezellig samenzijn. Aan het hooger- einde stond de katheder en daarvoor de groene bestuurstafel. De stoelen waren niet naast en achter elkander geplaatst als in eene kerk, maar om kleine tafeltjes gerangschikt, welke, door de goheele zaal verspreid, het vormen [van clubjes en het bijeenvoegen van familiën [gemakkelijk maakten. "Was het gezelschap [v.'at talrijk, dan werden er fluks twee of meer tafeltjes bijeengeschoven en welhaast zaten allen gezellig hun kopje thee te drinken, hoorde men hot fluisteren en eigenaardig ge goa3 van verscheidene stemmen en alles ge- school ontzegd is; anderen hadden tegen der gelijke verordening minder bezwaar. Op wijzi ging yan het K. B. betreffende de inrichting der schoollokalen, dat in de residentie aan leiding zou hebben gegeven tot moeilijkheden, weid door sommfgen aangedrongen. Men vroeg welke kweekschool voor opheffing in aan merking zou komen; sommigen hadden liever dan dit en het afschaffen der beurzen, ver eenvoudiging van de inrichting der kweek scholen gewenscht pn het trekken van de leerscholen aan de gemeenten. Andere leden vonden dat de onderwijzers, aan de kweek scholen opgeleid, veelal minder geschikt waren voor plattelandsgemeenten dan de leerlingen der normaallessen. De afschaffing der toelagen bij de Rijks kweekscholen voor nieuw toe te laten kwee- kelingen vond bij velen bestrijding. Zij achtten het verkeerd de inrichtingen, welke het beste gedeelte van het onderwijzend personeel op leveren, do kweekscholen, aan te taston, en de normaallessen, wier resultaten voorzeker minder gunstig zijn, in stand te laten. Door dezen maatregel zullen de kweekscholen alleen bezocht worden door leerlingen uit de gemeen ten, waar ze gevestigd zijn, wat den bloei der inrichtingen niet zal bevorderen. Andere leden juichten den voorgestelden maatregel ten zeerste toe. Het werd eindelijk tijd terug te komen op de kosten on weinig doelmatige inrichting der kweekscholen. Een middenweg werd nog aangegeven door hen, die in ovorwo ging geven niet tot geheele, maar gedeeltelijke of geleidelijke opheffing der beurzon over te gaan. De intrekking van het subsidie ton behoeve der kweekscholen voor onderwijzeressen te Haarlem en Arnhem werd uitvoerig besproken. Vele leden meenden dat do Staat zelf verplicht zou worden dergelijke scholen op te richten, anderen wezen er op dat de Regeering toch nog drie gemeentelijke inrichtingen van dezen aard subsidieert. Als het bovendien in de be doeling lag wettelijke regelen te ontwerpon voor de subsidiëering, ware het beter geweest althans tot 1 Nov. 1890 met het subsidie voort te gaan. Wat den maatregel zelf betreft, werd het vreemd gevonden dat juist deze Regeering, die altoos verklaard had het particulier initia tief te willen steunen, allen steun daaraan wil onttrekken. Hiertegenover verklaarden anderen voorzeker bereid te zijn krachtig tuigde dat de aanwezigen zich op hun gemak bevonden. En terwjjl moeder de vrouw of de oudste dochter de thee presenteerde en de mannen een praatje hadden over alles en nog wat, was men wachtende op de dingen, welke komen zouden. Daar sloeg de zware dorpsklok zeven uren en terstond waren het lachen en praten door stilte vervangen. Ds. Van Hulken opende de vergadering en gaf kennis dat onze hooggeachte secretaris verzocht had om zijne bijdrage te leveren vóór de redevoering, hetgeen, hoewel in strijd met de traditie, door don redenaar welwillend was toegestaan en zeker ook geene tegen spraak bij de vergadering zou vinden. En daar zag men den grijzen schoolmonarch, met het wichtige notulenboek oner den arm. het spreekgestoelte bestijgen. Het boek werd op den lezenaar gelegd en geopend met een ernst en eene waardigheid of het een Bijbel ware en, terwijl allen doodstil wachtten, zette de waardige man de fok bij en sprak in dezer voeg9 Geachte vergadering! Dames en Heeren! Als vanouds moest ik weder aan'tnotuleeren, En daar ik toen juist aan do rijmkoorts leed, Zoo kwam het, dat ik het in verzen deed. De geachte Praeses sloeg met zijn' hamer, Dat het gehoord werd door heel de kamer, En bracht aan allen den welkomstgroet, het particulier initiatief te willen steunen, wanneer het zich niet tenminste, als hier, in eene bepaalde richting die der Maat schappij tot Nut van 't Algemeen open baarde. Anderen meenden dat de Regeering best alle inrichtingen van dien aard had kunnen steunen, in plaats van aan allen steun te onthouden. Het vervallen van voorbereidende klassen, aan normaallessen verbonden, werd door som migen zeer afgekeurd; vele andere loden zou den aan die opheffing gaarne hun stom geven. Evenzoo vond het vervallen van het subsidie voor de kweekschool voor bewaarschoolhou- deressen te Leiden afkeuring en toejuiching. De afdeeling Kunsten en Wetenschappen droeg, meende men, de ongunstige sporen der bureaucratie en gaf weinig bl(jk van een streven naar bezuiniging. De aanstelling van een adjunct archivaris by het Ryksarchief te 's-Gravenhage werd door sommigen gewenscht. Gelydelyke vermindering van den post sub- sidiën voor historische gedenkteekenen werd ernstig aanbevolen. Op den catalogus vap de Koif: Bibliotheek werd opnieuw aangedron gen. Men vroeg hoelang de buitengewone uitgaven voor het Ryksmuseum zullen voor komen? Eindeiyk werd aanbevolen do mede- dêelingen van blyvende waarde, in do Staats courant voorkomende, in ander formaat dan van die Courant verkrygbaar te stellen, ter wijl een lid eene verlaging van den prys der Handelingen wenschte. Gevraagd werd wat de Regeering denkt omtrent de hoogst belangryke beschouwingen der Landbouwcommissie ter zake van het geven van hooger landbouwonderwijs, oprich ting van herhalingsscholen en vakscholen. Het had velen verwonderd te vernemen dat de Holl. Maatschappp van Landbouw nog niet geslaagd was in het vinden der noodige gronden voor het stichten eener leerhoeve voor zuivelbereiding in Zuid-Holland. De wettelyke regeling van het zeevaart kundig onderwys werd door velen wel noodig geacht. Wat denkt de minister van ontsmettings ovens, meer bepaald van verplaatsbare ovens Was één inspecteur voor het staatstoezicht op krankzinnigen niet voldoende? Ton aan zien van het krankzinnigengesticht te Medem- blik werd aangedrongen op spaarzaamheid. Aangedrongen word op uitbreiding van de hoefsmodery te Amersfoort of het openen Zoo kernachtig als hy dat altyd doet, Waarna de notulen zy'n goedgekeurd, Zooals wel meer gebeurt. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 1—6 regels 1.05. Iedere regel meer GrooUro letters naar plaatsruimte. Voor het In- caBieeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. van meerdere gelegenheid aan die te Utrecht, zoomede op verhooging der bydrage voor de Veeartsenyschool. Omtrent de buitengewone opzichters ter wering van besmettelpke vee ziekten, werden verschillende vragen gedaan. Eene beperking van den termyn voor het dragen van muilkorven der honden tot twee maanden, in plaats van vier, werd door sommigen gewenscht. By do heden gehouden aanbesteding van levensmiddelen ten behoeve der Stedelyke Werkinrichting, geduronde het tydvak 1 Nov. '88 tot 31 October 1889, waren de laagste pryzen: voor gort 11.90 ets., ryst 12.15 ets., groene erwten 15 ets., capucüner eiwten 16.50 ets., bruine boonen 17 ets., peper ƒ1, koffie ƒ1.10, cichorei 20 ets., siroop 11 ets., rund- vleesch 56 ets., rundvet 50 ets., aardappelen 4.85 ets., groenten 7 ets., alles por kilogram zoetemelk 6.30 ets. per liter en karnemelk ƒ1.45 de 100 liter. - Gedurende de eerste helft der maand Oct. zyn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende brieven, welke, wegens onbekend heid der geadresseerden, niet besteld konden worden P. "Van Akkeren, H. De Bley, J. Van den Berg, Meyer, Amsterdam; wed. W. Van Ryn, Delft; mevr. J. Piek, mr. A. H. De Cock, VGravenbage en A. Van Delft, niet vermeld. BriefkaartenJ. Hennink, Amsterdammej. J. Van den Burg, 's-Gravenhage en J. Beralin, niet vermeld. Brieven, verzonden geweest naar Duitscli- landMier.a Leier, Erfurt. In eene vergadering van stemgerechtigde ingelanden van den Boschpolder, gehouden den 21sten Juni 1888, werd door do beslis sende stem van don voorzitter (er waren 57 stemmen vóór en 57 tegen uitgebracht) be sloten een duiker te leggen om het buitenwater in den polder te doen loopen. Zes eige naars in het lage gedeelte des polders wend den zich den 4den Juli daaraanvolgende tot Gedeputeerde Staten met beleefd verzoek op grond van art. 91 van het algemeen regle ment voor de polders in de provincie Zuid- Holland dat besluit te vernietigen, dewyl het hun voorkomt dat het belang van het eene gedeelte der ingelanden ten behoeve van het andere deel daardoor blijkbaar wordt bena deeld. Maar weg was 't, en Praeses zei„hoe 't my [ook spyt, Ik buk voor de wet dor noodzakeiykheid. De geachte spreker, de heer Van .der Neden, Betoogde met kracht en klem van reden, Dat de yzeren wet der noodzakeiykheid, Hoewel ze geen bed vol rozen spreidt, En den mensch langs moeilyke wegen leidt, Ten slotte aan allen toch heil bereidt. Hoe hy dit deed, zult go zeker nog weten, En zoo ge dit nu reeds mocht hebben vergeten, Liet myne herinnering u zeker koud, Daar ge die nog gauwer vergeten zoudt. Genoeg duselk weet dat 't lam noch saai was, En iedereen zei' dat de lezing fraai was. Daarna was de pauze als altyd gewyd Aan zoeten kout en gezelligheid. De dominee sprak er met den notaris, De dokter met den secretaris, De lange pyp sprak met de sigaar, En 't jonge volkje met elkaar. Was moeder de baas toen er thee werd ge- [dronken, 't Was vaders beurt nu, nu erwyn werd ge- [schonken. Een ieder zyn deel, zei de practische man, Een eerlijk te zamen, daar hou ik zoo van. Ja, 't uurtje was prettig. Er werd wat ge [schonken, Gelachen, gefluisterd, gepraat en gedronken, De hamer viel neder, en een van de Heeren, Die ons met zyn voordracht zou amuseeren, Besteeg den katheder, 't was Arie Verwys, Die aardigjes voordroeg„de liefde op 't ys." Toen volgde al spoedig de heer Van der Snorren, Die sprak over 't paren van kevers en torren, 't Was lang en 't was nuttig, 't was pittig en [wys, Maar.... 'k volgde toch liever dat paartje op 'tys. De tijd staat niet stilen hoe 't ons ook pynde, Hy joeg veel te gauw dezen avond naar 't einde. Twee bydragers nog, en de klok sloeg haast tien, Slechts één kon er spreken, dat was te voorzien Maar wie van die twee dan want elk van de [heeren, Zou toch wel voor zich den katheder begeeren. De een was een gast uit Lilliput, Door oom geïntroduceerd op 't Nut. En de ander was dominee Brons Van dor Hagen, Die we allen zoo gaarne voor hoorden dragen, Doch dominee hakte dien knoop maar door; Hy vroeg geen oogenblik gehoor, Maar leidde den gast naai- den katheder, En keerde naar zyne zitplaats weder. (Wordt vervolgd

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 9