BUITENLAND. P'rankrjjk. Generaal Boulanger woonde Donderdag avond te Parijs in gezelschap van zyne doch ters en oenige .uidere damos, do voorstelling van „Jocolyn" in het Théatre Lyrique bij. Aan het einde der derdo acte had er eene vijandige manifestatie plaats en aan het einde der voorstelling werden eenige der bezoekers handgemeen. Boulanger kon met moeite zyu rytuig bereiken. Verscheidene personen werden gearresteerd. ICilian Von Hohenberg, beschuldigd van Duitsch spion to zyn, is gisteren tot vijfjaar tuchthuisstraf veroordeeld. Onder de te Nizza woonachtige Duitschers heerscht deswege grooto agitatie. Het inschrijven der vreemdelingen geeft tot de zonderlingste gevallen aanleiding. Frans de Tweede, de onttroonde koning van Napels, die reeds jaron in Frankrijk woont, kan aan de wettelijke bepalingen niet voldoen, daar hem de papieren ontbreken en bij halsstar rig weigert deze stukken aan het Italiaansch gouvernement aan te vragen, daar hij die regeering nog steeds als onwettig beschouwt. Te Toul heeft men een Duitsch spion aangehouden, in wiens bezit men zeer be langrijke papieren gevonden heeft, benevens Duitsche brieven. In zijn huis vond men plans van het fort St.-Michel, in potlood geteekend, met aantoo- keningen die geen twijfel meer laten. Boulanger geeft zijn dochter 100,000 fr. als bruidschat moe. Kapitein Driant, de brui degom, heeft verzocht uit Tunis bij het leger in Frankrijk te worden overgeplaatst. DnltaoUand. Omtrent het vorblijf van professor dr. Geff- cken in de gevangenis te Moabith, bericht de „Nordd. Allg. Zeitung" het volgendeGeffckon houdt verblijf in col No. 15, welke de grootte heeft eenor ruime „Borlyner kamer"; aan deze grenst eene ietwat kleinere ruimte, waarin de gevangene de nachtrust geniet. De cel is burgerlyk fatsoeniyk gemeubileerd en mist geenszins zekere geriefeljkheid. De gevangene „zit" natuuriyk op eigen kosten en geniet als zoodanig, ook om ge zondheidsredenen, oenige niet te miskennen voorrechtenbovendien mag en kan hy schrij ven, wanneer hy dat verkiest; datgene, wat hy schryft, mag echter slechts persoonlyke correspondentie zyn, welker inhoud vóór de afzending onderzocht wordt. Ook heeft de heer Gefl'cken eenige uren 's daags vry en kan zich dan onbelemmerd bewogen; aan de algemecne wandeltochten der gevangenen in vóór-arrest neemt hy even wel geen deel. Het wordt thans authentiek bevestigd, dat er tusschen Duitschland en Engeland wordt onderhandold over een gemeenscbap- peiyk optreden tegen de Arabieren in Oost- Afrika. Een eskader van vier korvetten op reis naar Australië heeft reeds bevel ontvan gen om terug te koeren en naar Zanzibar op te stoomen. Onlangs is gemeld dat er oen cyfer- schrift voor geheime telegrammen tusschen keizer Fredorik en zekere officiöele personen kort na 's keizers dood op raadselachtige wyze verdwenen en niet te vinden was. Thans is er bericht ontvangen dat dit stuk gevon den is onder de papieren van een vleugel adjudant, waarby zy onvoorziens waren neder- gelegd. De anti-Joodsche party te Borlyn is thans gescheiden in twee fraction. De aan hangers van Bóckel, lid van den Ryksdag, hebben zich afgescheiden van die van Stuc- ker. In eene eergisteravond gehouden anti- Joodsche volksvergadering zjn zeer scherpe uitvallen tegen Stockor gedaan. Er werd hem verweten dat hy nooit anti-Joodsch-gezind is geweest, dat zyne vrouw by Joden koopt on dat hy by allo beslissende stemmingen, waarby het er op aankwam tegon het Joden dom op te treden, is weggebleven; zy'noaan hangers werden by dit oen en ander „Joden- knechten" genoemd. De douanen te Lindau hebben 3 balen, inhoudende 26,000 socialistische brochures en couranten, aangehouden. Graaf Von Moltke vierde gisteren zonder eenig officiëel onthaal, gelyk hy dat do laatste jaren altyd heeft vermeden - zyn 88ste verjaardag, op zyn landgoed in Sileziö. Uit vertrouwbare bron melden de Duitsche bladen dat het bericht van eon aanstaand huwelijk van prins Alexander van Battenberg met prinses Victoria, dat woer ter sprake is gebracht, geheel ongegrond is. Do dood van keizer Frederik hoeft aan deze plannen voor goed een eind gemaakt. Keizer Vilhelm heeft in het Marmer- paleis te Potsdam een din or gegeven ter eore van professor Von Bergmann en doctor Gorhardt. Dit ie het antwoord des keizors op Mackenzies brochure Volgens de „Figaro", heeft keizerin Frederik aan dr. Mackenzie een brief van twintig bladzyden geschreven om hem te bo danken voor zyn werk over de ziekte van haren gemaal. Italië. De Paus ontving een duizendtal bedevaart gangers uit Napels en hield tot hen eene toe spraak, waarin hy protesteerde togen do be wering, dat Rome, „de hoofdstad van het koninkryk Italië" is. Volgens Leo Kill is en biyft Rome „de koningin en de hoofdstad dei- Katholieke wereld". Men beschouwt deze toespraak als een ant woord op keizer Wilhelm's verklaring „dat hy als gast van koning Humbert niet over Itahü's hoofdstad kon onderhandelen. De „Italië" zegt dat dr. Marazzini zich met einde November naar Massowah zal in schepen, van waar hy naar Abessinié zal ver trekken met oene zonding der rogeering. Men verzekert dat do personen, gear resteerd wegens het strooien van papiertjes op den weg, welken keizer Vilhelm passeerdo, voor het meerendeel beschuldigd zyn van samenzwering en allen moeten verschijnen voor den rechter van instructie. België. Het Hof te Luik heeft uitspraak gedaan in de zaak betreffende het duel tusschen do heeren Lejeune en Thuillier. De advocaat Lejeune is schuldig verklaard aan het dooden in duel van zyn aangehuwdon oom Charles Thuillier, en deswege veroordeeld tot twee jaren gevangenisstraf en 2000 fr. boete. De getuige, kapitein De Heusch, is ver oordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf en 500 fr. boete, en de drie overige getuigen, do heoren Gilman, Poncin en Wóry, tot 1 maand gevangenisstraf en 100 fr. boete. De beklaagden Lejeuno en De Heusch zyn boven dien voroordoeld tot betaling van de helft de kosten van het proces, terwijl de andore helft ten lasto van de civiele party komt. Voorts veroordeelde het Hof^den advocaat tot het botalen eener schadeloosstelling van 6000 fr. aan de weduwe Thuillier en van 12,000 fr. aan haar onmondig dochtertje, en den beklaagde Do Heusch tot het betalen van 1000 fr. aan de weduwe en 2000 fr. aan het kind. Terstond na de uitspraak van dit strenge vonnis werd Lejeune in hechtenis genomen. De veroordeelde verzocht echter uitstel, daar zijne vrouw ernstig ziek was, en beloofde op zyn woord van eer zich terstond na de eerste oproeping ter beschikking der justitie te zullen stellen; maar het Hof weigerde de geldigheid dezer verontschuldiging te erkennen, zoodat de advocaat niet meer op vrjje voeten werd gesteld. In stryd met sommiger verwachting, is de zaak niet met gesloten deuren behandeld. De aanleiding tot het duel is geweest dat Thuil lier zyn aangohuwden oom Lejeune in het openbaar een „smeerlap" heeft genoemd. Volgons „Truth", wil prinses Stéphanie van Oostenryk van aartshertog Rudolph, den kroonprins, scheiden, maar doen de koning van België, haar vader, en prinses Philip van Saksen-Coburg alle moeito om dit te voorkomen* Mag men de „Gazette de Liége" geloo ven, dan zullen de Belgische bisschoppen een brief aan den Paus richten betreffende het niouwe Italiaansche strafwetboek en de positie vari den Paus, ten gevolge van het bezetten van Rome. Bueland. Do heer Von Giers ontving gisteren naar aanleiding van zyn 50-jarig jubileum als minis ter het volgende telegram van den keizer: „Ik wensch u van harte geluk met het vyf- tigjarige feest van uwen eervollen en moei- lyken staatsdionst. Ik betreur het zeer dat ik u niet persoonlyk myne gelukwenschon kan aanbieden. Moge God u nog voor lange jaren kracht en gezondheid verleenen om uwe diensten aan het heil en den roem van Rus land te wyden 1" Een keizerlyke bode bracht den heer Von Giers een besluit, waarby hem de "Wladimir- ordo eerste klasse verleend werd. De czaar strekt zyne reis uit tot Merw. Van Engelsche zyde wordt dit bericht met woiriig ingenomenheid begroet, daar het mo gelyk kan wezen dat hot oudo idee wordt doorgezet om den czaar uit te roepen tot be schermer van geheel Azië. De keizerin van IndiS kan niet dulden dat iemand zich zelfs slechts met een titel boven haar verheft, Spanje. Als een staaltje van de langzame rechts bedoeling in Spanje wordt het volgende aan gehaald Indertyd zyn 727 personen vervolgd wegens hun aandeel aan het anarchistisch oproer te Alcoy in 1873, hetwelk met brandstichtingen on vergrypen tegen don eigendom gepaard ging. Het bij eersten aanlog gewezen vonnis is thans, na 15 jaar, door het hof te Valencia bekrachtigd. Middelerwijl hebben verscheidenen gratie erlangd, of zijn by gebrek aan bewijs vrygelaten, of zijn gestorven en verdwenen. Dp ovengen zyn thans, evenals by het eerste vonnis, van rechtsvervolging ontslagen. Servië. Koning Milan van Servië heeft eene pro clamatie tot zyn volk gericht, waarin hy ver klaart dat ernstige gevaren, niet van buiten, maar voortspruitende uit binnenlandsche ver deeldheid, het vadorland bedreigen. De koning doet daarom een beroep op de bevolking, en verzoekt haar de party-twisten te vergeten en samen te werken tot nationale hervor mingen op nieuwe grondslagen, welke beant woorden aan de tegenwoordige behoefton. De koning roept, met het oog op deze hervor mingen, de kiezers op tegon 2 December a. s., ter vorkiezing van eene nieuwe Scouptschina, wolke den 13den December zal byeenkomen om de Grondwet te herzien. De heer Pintschanatz heeft plan by het patriarchaat van Ivonst^ntinopel te profes- toeren tegen do door het hoofd der Servische kerk uitgesproken echtscheiding. Koningin Nathalia hoeft den metropolitaan gelolegrapheerd, dat zy zyne uitspraak niet aan neemt en er goene nota van zal nemen. KOLONIËN. BATAVIA, 18-21 Sept. (Nederlandsche mail.) Eene particuliere correspondentie uit Atjeh van het „Pad. Handelsblad" bevat belangrijke berichten. Sedert eenigen tyd zou do zich noemende sultan van Atjeh, Mahomed Daoed Sjah, zich in Groot-Atjeh ophouden, waar hy te Anak Galoeng de gast is van Toengkoe di Tiroe. De hoeloebalangs van buiten de linie maakten daar by hem hunne opwachting; de hoofden van binnen de linie houden zich echter op een afstand. Volgens ingekomen berichten, moet Mahomed Daoed overhoop liggen met de bevolking te Kemala. Te Kotta-Radja zyn aangekomen Toeankoe Abdul Madjid, schoonvader van den sultan pretendent, met zyne twee zonen Toeankoe Brahim en Toeankoe Mohamed. De eerste hield zich steeds te Kemala op. Welk verband bestaat er tusschen de komst dezer Atjehsche grooten binnen en in do onmiddellyke nabyheid van onze vestiging en de vijandelykhoden van den jongsten tyd? De N.-I. spoorwegmaatschappij heeft, in navolging van de N.-I. Tramwegmaatschappy, thans voor inlanders een afzonderlyken waggon beschikbaar gesteld. Eenigen tijd geleden werd door de Soerabaiasclie bladen medegedeeld dat de ad ministrateur van eene koffieondernoming op de Smeroe door oene bende inlanders zwaar was mishandeld. Voor dat feit hebben, volgens de „Soerabaia-Courant", tien lieden terechtge staan, die door de rechtbank van omgang allen ter dood zyn veroordeeld. De „Soerabaia-Courant" meldt dat het te Soerabaia met de cholera schynt gedaan te zyn. Uit Lebak schryft met het volgende: Ben ik wèl ingelicht, dan moet de directeur van binnenlandsch bestuur als regeerings- commissaris in Bantam, 300,000 aan de regeering hebben aangevraagd voor het uit voeren van reliefworks in het Bantamsche, teneinde de verarmde bevolking, vooral in de af- deeiingen Pandeglang on Demak, geldelyk te gemoet te komen. Hoewel het te Tiilegon tot nog toe volkomen rustig is, acht de resident van Bantam het niet onmogeiyk dat do aanhan gers van hadji Wasid zullen trachten diens dood te wreken, waarom dan ook het leger bestuur is aangeschreven zich voor elke ge beuriykheid gereed te houden. Hoezeer overi gons eene kleinigheid in staat is op eene plaats van zoo treurige ondervinding als Tjile- gon schrik te verspreiden, bleek op don lsten Soptember, toen een der gevangen moorde naars van den heor Grondhoul by gelegenheid van zijn verhoor in do woning van den patili wist te ontvluchten, en door de politieoppas sers met getrokken sabels word nagezet. Juffrouw Bachet, dio dat zag, liep angstig naar de woning van den adsistent-resident, roepende dat de hadjis weer begonnen de daar aan wezige heeren wapenden zich, en de soldaten van het garnizoen gingen allen don vluchteling achterna, die spoedig werd opgepakt. Naar uit Tjerimai gemeld wordt, is de districts-hoofdplaats Kadoe-Gedé, Koeningan, vóór oenige dagen bijna geheel eene prooi der vlammen geworden; een vierhonderdtal inlandsche woningen en paddischuren werd door het vuur verteerd, terwyl een inlander, die zich niet bijtyds heeft kunnen redden, het leven bierby moet hebben ingeschoten. Eene niet onbelangrijke som werd door do Chineezen alhier byeengebraeht om de on- gëlukkigen voor het geleden verlies zooveel mogelijk schadeloos te stellen. In Deli is de veepest uitgebroken, zoo men zegt door ingevoerd vee van don over- wal, of, naar anderen beweren, spotaan. De „Deli-Ct." raadt de planters aan cordons te trekken om hunne ondernemingen en van hun recht op eigon wegen gebruik te maken om het doortrekken van vreemd vee te beletten. Van don Gouverneur van Celebes en den resident van Timor waren de volgende telegrammen ontvangen Makassar, 9 September. Politieke en gezond heidstoestand laten niets te wenschon over. Koepang, 3 September. Ernstige verwikke lingen ontstaan tusschen onderscheidene land schappen op do Solor-eilanden. Overigens politieke en algemeene toestand vry bevre digend. Onder dagteekening van 13 dezer seint de myn-ingenieur Godefroy: „Eergisteren Merapi bestegen. Voorloopig niet meer noodig. Werking gaat voort, doch mindert. Temperatuur damp uit spleet op kra terhelling sedert vorig bezoek verminderd. De Atjeh-corrospondent van de „Soerab. Ct." meldt dat dezer dagen te Kotta-Radja onverwachts de aanschry ving is ontvangen om onmiddellyk alle voorbereidende werk zaamheden te staken voor den opbouw van oen nieuw cavalerio-kampement en andere werken der genie en zogt dat velen de mee ning zyn toegedaan, dat deze aanschrijving in verband staat met het voornemen om op Oleh-leh terug te trekken. Uit betrouwbare bronnen vernoemt men dat in den loop van dit jaar in den ganschen archipel nog slechts 25 Europeesche mindere militairen aan do cholera overleden. Rekent men dat deze sterfgevallen over alle mogelyke garnizoenen moeten verdeeld wordon en nergens moor dan 2 a 3 gevallen behoeven te worden betreurd, dan kan de toestand niet anders dan bevredigend heeten. Van aan genoemde ziekte overleden officieren hoorde men tot dusverre niets. Graaf Do Bardi heeft f 600 geschonken aan het bestuur der R.-K. Kerk alhier tot instandhouding van den eeredienst. Civiel Departement. Benoemd- Tot assistent- resident van Bojolalie fSoerakarta) de contr. lste Iel. bij het binnenl. bestuur op Java en Madura H. H. E. Tb. Bosch. Bij bet binnenl. bestuur op Java en Madura: tot controleur lste klasse, de controleurs 2de kl. H. E. B. Scbmalhausen on H. Tb. Hendriltsz; tot controleur 2do kl. do aspir.-controleurs J. J. Feytes en J. Dijkstra. Tot vendumeester te Batavia, de secretaris der residentie Cheribon J. C. W. Coert. Tot voorzitter van den Landraad te Soemenep (Madura) dc voorzittc-r van den Landraad te Buiten zorg mr. A. J. Sloot. Bij den dienst der Staatsspoorwegen ter Sumatra's Westkust: tot ingenieur lste kl., de ing. 2de kl. J. M. Sweep. Tot tijdelijk baas van de smederij, kopergieterij c-n ketelmakerij C. A. Soct, vroeger dezelfde betrekking bekleed hebbende bij den dienst der Staatsspoor wegen op Java. Bij den Post- en TelegraafdienstTot commies lste kl-, de commiezen der 2de kl. V. Darricarrere en P. W. H. Hornung; tot commiezen 2de kl. de commiezen 3de kl. J. G. Ter Linden, H. E. C. Lei- denrotb en E. A. A. Hummelgous. Verleend: Een 2-jarig verlof naar Nederland, wegens ziekte aan den werkmeester van de ijzerbe werking, tevens clief der werkplaats te Poerworedjo (Bagclen) van de oxploitatio der lijn Djokja-Tjilatjap van de Staatsspoorwegen op Java L. L. G. Moubis. Een 2-jarig verlof naar Europa, wegens ziekte, aan den auditenr-militair bij den krijgsraad to Willem I (Semarang) mr. L. A. G. IV. Neumann. Departement van Oorlog, Hersteld: Bij liet wapen der infanterie, boven de formatie, in activiteit, de lste luit. op non-act. C. Lamberts. Verleend: Een 2-jarig verlof naar Europa, wegens ziekte, aan den laten luit. der art. K. G. A. Yemer. Departement van Marine. Verleend: Een twee jarig verlof naar Nederland, wegens ziekte, aan den commandant voor bot vak van scheepsbouw bij het mariue-ctablissemcnt te Soerabaia A. N. ruiigrok.

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 6