*tft oon ft0. ooll**. Bjfaa.ii.o.ag>- £20 October. A0. 1833. IDit nommer T/èstaat nit DRIE Bladen. Eerste Blad. Kikeriki. De Onderwys-nota des lieeren Yermeulen. feze (Gourah^ wordt dagelijksmet uitzondering van §pn- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 27 October. Feuilleton. Een Nutsavond te Overveen. PRIJS DEZER COURANT: Yoor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. A.föonderlijke Nommers0.05. Aan d" Abonnó's daarop, wordt bij dit nommer jrzonden No. 5 van Kikeriki. TVat het Middelbaar onderwijs aangaat, meent de hoer Vormeulon dat aan de voor naamste grieven kan worden tegemoetgekomen door eene regeling, welke in hoofdtrekken hierop zou neerkomen Het Middelbaar onderwijs omvat a. Burgeravondscholen met beperkt pro gram, bepaaldelijk bestemd voor den hand- werkstand. b. Hoogere burgerscholen, allen met vierja rigen cursus. c. Technische scholen, ondor dezen ook be grepen landbouwscholenvoorts nieuwe inrich tingen ten bate der nijverheid, allen aanslui tende deels bij de burgeravondscholen, deels bij de hoogere burgerscholen. De Polytechnische school wenscht de heer Vermeulen b(j het hoogore onderwijs te zien overgebracht. De hoogere burgerscholen belmoren z. i. te zijn gemeente-instellingen. Het Rijk bepale zich tot toezicht en desnoods tot subsidie, waar het blijkt dat eene hoogere burgerschool in locale behoeften voorziet en gemeente en pro vincie op haar bezit prijsstelten. De hoogere burgerscholen zjjn allen van vierjarigen cursus. Zij hebben met eenige ver eenvoudiging het program der tegenwoordige scholen met driejarigen cursus, met dien ver stande, dat de lesuren, welke door toevoeging van een vierde leerjaar gewonnen worden, hoofdzakelijk, zoo niet uitsluitend, zullen be steed worden aan praetisch taai-onderwijs. Het getal der hoogere burgerscholen zou aanzienlijk ingekrompen kunnen worden, het geen het bost zal geschieden door geleidelijke opheffing der Rijks hoogere burgerscholen, \|oor zoover de gemeenten niet gezind mochten z>jn die niet een rijkssubsidie voor hare roke ning ovor te nemen. Overweging zou verdienen drie of vier Ryks- hoogere burgerscholen te behouden, terwijl enkele andere tot technische scholen zouden hervormd worden. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Ven 1—6 regel» 1.06. Iedere regel meer ƒ0.175. Grootere lettere naar plaatsruimte. Voor het in- caeseeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Tot voortzetting van hot onderwijs der hoogere burgerscholen voor diegenen, die la ter de Polytechnische school willen bezoeken, voorts tot verdere opleiding der gymnasiasten, die de vier eerste klassen van een gymnasium achter den rug hebben en zich later aan de studie der geneeskunde, der pharmacie of der wis- en natuurkundige wetenschappen willen wijden wenscht de heer Vermeulen eene nieuwe soort van inrichting, die hy natuurkundige scholen zal noemen. Daar het oneigenaardig zou zijn, de leer lingen van het gymnasium van hot Hooger tot hot Middelbaar onderwys te doen overgaan, schynt het rationeel de natuurkundige scholen te rekenen tot het Hooger Onderwas, hetgeen als consequentie medebrengt, daartoe ook te rekenen de Polytechnische school, hetgeen bovendien met het karakter dezer inrichting- meer in overeenstemming schijnt, Aan geéne enkele inrichting van Openbaar Onderwijs behoort het recht toegekend te worden diploma's uit te reiken, welke aan don bezitter privileges verschaffen. Zoowel aan de universiteit als aan do Polytochnische school en de militaire inrichtingen behoort dus een admissie-examen te worden afgenomen, hetzelfde voor al]6n, onverschillig, waar de candidaten hunne opleiding genoten hebben. Wat het Lager Onderwijs betreft, zegt de nota By de regeling van hot lager onderwas sta op den voorgrond lo. dat de overheid behoort te zorgen voor gelegenheid om voldoend lager onderwys te genieten in alle gemeenten des Rijks, zonder dat iemand gedwongen worde zyne kinderen te zenden naar eene school, waar eene andere godsdienstige meening getierd of gehuldigd wordt dan de zu'ne is; 2o. dat die zorg zich echter zooveel mogo- ïyk heeft te bepalen tot het houden van toe zicht en het subsidiëeren van onderwijs, ver strekt aan kinderen van on- en minver mogenden 3o. dat onderwgs direct door het Ryk of de gemeente alleen behoort verstrekt te wor den, voor zooverre het byzonaer onderwys te kort schiet 4o. dat het onderwgs van overheidswege zoodanig moet verstrekt worden, dat de gods dienstige overtuiging van geene ouders van schoolgaande kinderen gekrenkt worde; 5o. dat van vermogende ouders mag ge vorderd worden dat de kosten van het lager onderwijs hunner kinderen door hen zal ver goed worden 6o. dat de voorkeur, door min- of onver- ;j*)gende ouders gegeven aan eene byzondere school, hetzij deze een confessioneel karaktor drage of niet, geene reden mag zijn voor Ryk of gemeente om finantiëele tegemoetkoming voor het onderwgs hunner kinderen te weigeren. Met het oog op deze verschillende punten, schynt wenschelyk wat aangaatdo onder wijzers De bepaling, dat niemand, hetzy bijzonder, hetzij openbaar lager onderwijs mag geven, zonder in het bezit te zyn eener akte, vor kregen na met goed gevolg afgelegd examen, blijve gehandhaafd. Deze akten mogen z(jn vierderlei: de eerste, die van adspirant-onderwijzer, worde uitgereikt door den schoolopziener aan kweekelingen, die op de tegenwoordige wijze minstens een jaar in de school werkzaam geweest en daarvan een gunstig getuigschrift van het hoofd der school ontvangen hebben. Dit diploma gove recht tot het behulpzaam zijn in de school in het geven van onderwgs onder toezicht en verantwoordelykheid van een hooger gediplomeerden onderwyzor. De eischon voor de tweede akte staan ongeveer geiyk met die voor het tegenwoor dige (hulp) onderwyzorsoxamendie voor do derde met de eischen van het tegenwoordige hoofdonderwyzersoxamen, minus do wiskunde en de Nederlandsche letterkunde; die voorde vierde omvatten de geheelo lagero wiskunde, de beginselen der Nederlandsche letterkunde en voorts beginselen van ééne der lovende talen. Voor het verstrekken van elk der drie laatstgenoemde akten worde een minimum leeftyd vastgesteld. Het Rykstoezicht worde uitgeoefend door inspecteurs en schoolopzieners. De tegen- woordig vorkregen hiërarchische graden worden dus van drie op twee teruggebracht. Als beginsel worde aangenomen dat door alle weihebbenden de volle kosten van het lager onderwys, door hunne kinderen genoten, worden vergoed. Het Ryk en de gemeente komen alleen onvermogenden en minver mogenden by het bekostigen van het elementair onderwys te hulp, onverschillig of door hen aan de openbare dan wel aan de byzondore school de voorkeur worde gegeven. Remission echter worden aan hen, die niet tot de on- of minvermogenden kunnen ge rekend worden, toegestaan, indien meer dan één hunner kinderen gelyktydig dezelfde lagore, school bezoeken. Als onvermogend worden beschouwd oud ars, die niot by machte zyn, eenig schoolgeld voor hunne kinderen te betalen. Als minvermogend zy, die niet in staat zyn, ook zelfs voor één kind, de helft van het nor male schoolgeld op te brengen. Het bedrag van het normale schoolgeld wordt berekend door de som der uitgaven, gedurende het vorig schooljaar gedaan voor onderhoud van gebouwen, onderwyzerstrakto- menten en leermiddelen, te deelen door het gemiddeld getal der schoolgaande kinderen. Heden zyn aan de universiteit alhier be vorderd de heer C. Swaving, geb. te Ryswijk (Gelderland), tot doctor in de staatswetenschap, met academisch proefschrift, get.„De invloed van het oorlogsrecht op vroeger gesloten tractaten," en de heer A. J. Van 't Hooft, geb. te Leiden, tot doctor in de godgeleerdheid, na openbare verdediging van zyn acade misch proefschrift, got.„De theologie van Heinrich Bullinger, in betrekking tot do Neder landsche Reformatio." - In de gowono ledenvergadering van do afdeeling Leiden en omstreken der Nederland sche Maatschappy voor Tuinbouw en Planten kunde kwam aan de orde eene missive van den hoer Krelage, lid der Nederlandsche com missie voor de Parijsche internationale ten toonstelling, afdeeling Tuinbouw. In deze missive werden de Nederlandsche tuinbouwers apgowekt tot inzending op deze tentoonstel ling; verder werd de afdeeling verzocht in dezen geest workzaam te willen zyn en te willen bydragen in het fonds, dat de heer Krelage wil stichten, om de belangen van den Nederlandschen Tuinbouw op de Parysche tentoonstelling goed te kunnen behartigen. Na eenige discussie gaf het bestuur te- kennen in de volgende vergadering een voor stel te zullen doen tot het geven eener bij drage, indien hot mocht blyken dat leden der afdeeling op de Parysche tentoonstelling wenschen in te zenden. Om te zorgen dat allo leden, en dus niet alleen zy die ter verga- doring aanwezig waren, hiervan kennis droe gen, werd besloten dat de secretaris een circulaire aan de leden zou rondzenden, waarin verzocht wordt, indien zy willen inzenden, ■daarvan uiterlyk 1 Nov. kennis te geven aan don secretaris. Do voorzitter deelde nog mede dat het programma van de afd. Tuinbouw van deze tentoonstelling, voor de leden ter inzage ligt by den secretaris. Daar er verder geene ingekomen stukken I waren, werd aan de afgevaardigden teralge- 2) DOOR A. J. RAAK Vaak zag men hoe kreupel wou voordansen, hoe men verder wou springen dan de stok reikte, hoe vaak men door een zuren appel moest heenbyten als de onzin de spuigaten uitliep. En als dan zoo'n pseudo-declamator werd opgevolgd door een anderen, en men dan van den regen in den drop kwam en van den wal in de sloot geraakte, me dunkt, dan is het ook u wel eens gebeurd, dat ge zoo vriendelyk keekt als eon oorwurm en go al zuchtend zei: „Zulke harde e'.oren zyn niet te slurpen." „Al geef ik toe dat verveling ook toen wel eens rondsloop by de hoorders, ik wil toch niet erkennen dat de spiegel der herinnering mij valscbe beelden heeft doen zien. Als men zulke tobbors naar den katheder zag gaan, heb ik my wol eens verkneuterd by de ge dachte: „Kyk, nu glimlacht hy als een ezel, die door een wolf gegroet wordt, en straks zal het wezen: „pompen of verzuipen." 'tls niet te ontkennen dat schoone voortbrengse len onzer dichters daar totaal verknoeid wer den, maar het is tevens waar, dat ze zoo niet geheel en al in den achterhoek werden ge schoven als thansdat er gevonden werden, die het schoone wel degelyk tot zyn recht lieten komen en wier voordracht ons een waar genot was. Zoo een spande de paarden niet achter den ploeg, hy klopte niet aan doovemans deur, hy sprak niet als een blinde over de kleuren, maar hy genoot zelf en liet genieten." „Toegestemd, maar „bezint eer gy begint" is eene spreuk, welker waarheid algemeen erkend, toch in de praktyk zoo vaak vergeten wordt. Vandaar zooveel krukken. Ja, al geef ik toe dat men gezellig byoen was, van amu sement en verveling had ieder toah de helft voor zich gevraagd. Maar „hoop doet leven"; do volgende keer zal 't beter zyn. Maar wat gebeurt er? Vóór do presidiale hamer hef scheidingswoord uit don presidialen mond bekrachtigde, had de secretaris, als man van zaken, zich van de bereidwilligheid van Jan, Piet en Klaas verzekerd voor de volgende gelegenheid, welke zou vorschynen by het eerstvolgende schynsol der volle maan. Dan mocht toch Schraalhans geen keukenmeester wezen, maar zeker was het dat over eene maand dezelfde vectooniog zich herhalen zou, want wy weten het immers„de ekster kan bet hippelera niet laten?" „Sn toch, amiooging men weer ter nuts- zaal heen als de nachtvorstin haar volste licht in de -duisternis deed schynen. My dunkt, dat men toch erkende dat, waar het vermo gen ontbreekt, de goede wiü te pryzen is. Ik wil daarmee niet zeggen dat de Chineezen ongelyk hebben, waar ze ceggen„Spreken is -silver en zwygen is goud," maar toch heb ik se gekend, dia, zachtjesaan vooruitgaande, toonden dat, wie baas wil worden, als leorling moet beginnen. Ziet, „de kat wil graag visch eten zonder hare pooten nat te maken, maar hoe zelden komt ee er toe." Men moet niet i altyd bang wezen voor een heet liangyzer, j want dan vreest men eindelijk zich aan koud water te zullen branden. Als onz9 jongelui de j dingen wat beter aanpakten, ze zouden niet altyd met een mond vol tanden zitten en een ander de kastanjes uit het vuur laten halen. Er zou meer lust wezen om ook eons rond te zien in den ryken voorraad van het schoone, dat ons door groote geesten te genieten is gegevenhet schoonheidsgevoel zou moer ontwikkeld worden en menigeen, wien hot nu aan moed ontbreokt, zou de ervaring van •Jan Ferguut opdoen, waarvan by zoo schoon 1 zegtAls ik in der Dichteren gaarde, waarde, en or, wat mfj scheen van waarde, gaarde; zag ik bloemen genoeg, ryk in geuren en kleu ren, verven en tinten, jasminen, narcissen, hyacinten, leliën reine, madelieven kleine, fulpen tulpen, blozende rozen, verscholen violen, dat ik distelknoppen kon verschoppen." „Maar, be.ste man, wy dwalen af. Wy spra ken als ik het wel heb over de nutsavonden zooals ze warerf tfertig, veertig jaar geleden en nu begint ge o~P hoogdravende wyze te spreken over het vormorf yan rederykers; is het niet Och, dat zoeken 66r* mooi vers is ook al eene medaille, wei!''6 zÜno keer' zyde heeft. Slechts weinigen kunne/1 z®£S>en wat Jan Ferguut zei, en die dat leeren, dat doen, al stonden zy ook alleen on ondan,. de ongunst der omstandigheden en zonder nutsvergaderingen. Maar hot Nut van vroeger? Ieder zijn smaak, zei do boer, en by at vygen. Wordt vervolgd.) uilen «.-I. MAIL.mElVfc'MJxV. Dagen van verzending uit Leiden. Via Marseille (Ned. Mail) 30 October; laatste lichting aan het postk. 's avonds 3.50 en alleen voor brieven en briefkaarten 5.55.

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 1