Tergailcriiiiï van Bouwkunst. Burgerlijke Stand. Bij besluit van dan 19den October hebben Gedeputeerde Staten afwijzend op dat verzoek beschikt, omdat hun niet duidelijk is gebleken dat door een inlaatduikor de lage gronden schade kunnen lijden. Van die beschikking zal zeer waarschijn lijk beroep b(j den Koning worden ingesteld. Do Chineesche rogeerings commissarissen zullen zich vermoedelijk Maandag a. s. naar Parijs begeven. Zij keeren echter naar Neder land terug. AVy ontvingen de eerste beide nommers van don löden jaargang van de „Illustration Européenne." Dit Bolgische weekblad neemt voortdurend in belangrijkheid zoowel als in omvang toe. Op de eerste bladzijde van No. 1 vinden wjj oen forsch geteekond portret van mevrouw de gravin van Vlaanderen. De eorsto bladzijde van No. 2 is versierd met een portret van Joost Van den Vondel. Elke aflevering bevat eone fraaie gravure over twee bladzijden en verscheidene kleinere platen, oen geïllus- treerdeu roman, raadsels enz. De laatste blad zijde is aan den humor gewijd, en wij vinden bjjv. eene plaat met verschillende voorstel lingen, gewijd aan het onderwerp: a quoi servent les joumaux? Door den minister van koloniën zjjn de hoofdonderwijzeressen mejuffrouwen A. L. Steens Zjjnen, B. S. A. Gastmann en J. M. Van der Voort gesteld ter beschikking van den gouverneur-gonoraal van Nederl.-Indië, om te worden benoemd tot hulponderwijzeres bij het openbaar lager onderwijs daar te lande. Dezelfde minister heeft de heeren L. D. Van Cappelle, J. H. L. Teutelink, J. J. Van Eupon on M. De Eooy gesteld ter boschikking van den gouv.-gen. Van Ned.Indië, om te worden benoemd tot onderwijzer derde kl. voor den dienst daar te lande. De regeerende vorstin van Waldeck-Pyr- mont, de moeder onzer Koningin, is ernstig ongesteld, ten gevolge van longontsteking. De verbouwing van „Musis Sacrum" te Arnhem is gegund aan den heer J. H. Vos, te Almeloo, voor ƒ183,900. De gev.'one audiëntie van den ministor van justitie zal op Dinsdag 30 dezer niet plaats hebben. Voor de 153ste maal vergaderde de aid. Leiden en omstreken der Maatschappij tot be vordering der Bouwkunst, voor den eerston keer evenwol in dit seizoen. Juist laatstge noemd feit gaf don voorzitter der afd., den heer W. Kok, aanleiding mot een bijzonder woord, met een wensch deze vergadering te openen, met den wensch nl. dat de nu weder aange vangen vergaderingen zouden mogen strekken tot bevordering der bouwkunst in de eerste plaats en tevens tot bestendiging van den vriendschapsband tusschen hen, die hunne krachten aanwenden ten dienste der bouw kunst. Nadat de secretaris, de hoer P. G. Larcal, de notulen der vorige vergadering had voor gelezen en dezen door de vergadering waren goedgekeurd, ging de heer P. J. Groen over tot do toelichting der kunstbeschouwing van teekeningen van Ned. Indië door jhr. J. C. Van Kappard, beschikbaar gesteld door den hoer A. W. Süthoff. De eigonljjke toelichting werd voorafgegaan door een inleidend woord, mede van den heer Groen, waarin deze aantoonde dat ook dit schoone plaatwerk, hoewel geenszins rechtstreeks betrekking hebbende op do bouw kunde en dat daarom minder op zjjne plaats zou kunnen geacht worden op deze vergade ring, bijdroeg tot aankweeking van het schoon heidsgevoel en aldus ook inderdaad mocht aanwezig zijn op eene vergadering van bouw kundigen. Do voorzitter betuigde den hoer Groen zijn dank en daarmede ook dien dor vergadering voor do volbrenging van do niet lichte taak der toe lichting, welwillend door hem op zich genomen. Niet alleen den heer Groen echter, maar ook den heer Sijthoff werd voor de beschikbaar stelling van hot plaatwerk door den voor zitter een woord van dank gewijd. Den heer J. Roem werd daarna de gele genheid verstrekt mededeelingen te doen over parketvloeren enz., over eene quaestie, ter vorige vergadering ter sprake gebracht. De heer Roem had daartoe eenigo verschil lende monsters voor en van parketvloeren medegebracht en knoopte daaraan zjno mede deelingen vast. Een dier monsters was er een van die soort, door welker samenvoeging do zoogon. parquets-tapis worden verkregen. Een ander monster, een Duitsch fabrikaat, toonde, aangezien het reeds tal van jaren dienst had godaan als bestanddeel van oen parketvloer hier ter stede, dat het van zeer goede quali- teit was en dat parketvloeren, daaruit samen gesteld, zeer geschikt zijn voor hot gebruik. Na een woord van dank aan don heer Roem, waarbjj de voorzitter wees op hot nut. van dergelijke mededeelingen, werd dan afge vaardigden (den hoeren J. De Koning en P. G. Lancel) ter 57ste vergadering der Maat schappij °P 30 en 31 Mei jl. gelegenheid ge boden rapport van hunne zending uit to brengen. Dit geschiedde bp monde van den heer De Koning. Uit het uitvoerige verslag bleek o. a. dat de Maatschappij thans 879 leden telt, togen 826 ten vorigen jare en dat zij door don dood verloor het eerelid Leon Suys, te Brussel, en de loden J. W. O. H. Bnoninck, F. W. Du Croix, J. Van Litb, H. S. J. Rose, H. R. Stoott Fzn., jhr. G. F. Van Tets en E. D. Van Wijngaarden, dat het bestuur onveranderd bleef en dat moesten aftreden de heeren C. Muysken (niet herkiesbaar) en Th G. Schill. De heer G. Looman, gemeente-architect van Alkmaar, als opvolger van den heer Du Croix werd eveneens diens opvolger als correspon dent. Tot voorzitter werd gekozen deheerCuypers Drie prijsvragen werden dit jaar door de Maatschappij uitgeschreven, als: lo. Een schilders-atelier met behuizing op hot land; prijs: verguld zilveren medaille en ƒ200; 2o. Eene monumentale steenen spoorweg-viaduct.; prijs: zilveren medaille en ƒ100; 3o. Een belvédère; prijs: bronzon medaille en 50, waarop de antwoorden vóór 1 December wor den ingewacht. Uit de mededeeling der bekroningen op de tentoonstelling van Bouwkunst bleek dat de hoogste onderscheiding was toegekend aan den heer Jurriaan Kok voor uitgevoerde r^erke-n, niet alleen voor de inzending van zijn monument Iluygens, maar ook voor vroegere inzendingen de zilveren medaille aan den hoer H. P. Ber- lage Nzn., voor zijn ontwerp: voor den gevel van den Do;n te Milaan, en de bronzen medaille aan den heer W. De Jong voor zijne-opmeting van den Wijnhuistoren te Zutfen. Ook blook er uit dat de Maatschappij toe getreden is als oprichtende vereeniging tot het ontwerpen van eene organisatie van wed strijden voor handwerkslieden en in deze commissie vertegenwoordigd is door den heer J. Van Lith Jr., te 's-Hage. De droeve om standigheid van het plotseling overlijden van dien bekwamen architect, maakt het benoemen van een nieuwen vertegenwoordiger noodig. Het rapport werd met applaus goedgekeurd. Het bestuur had mede te deelen dat het een brief (welke voorgelezen werd) had ont vangen van het hoofdbestuur in zake do ont vangst in September alhier, welke brief eene vereerende dankbetuiging inhield, dat het bestuur-der afdeeling eone schriftelijke dank betuiging had gericht tot Burg. en Weth. alhier voor het gebruik van hot Raadhuis, dat dat bestuur den leden der afdeeling en in het bijzonder don verschillenden commissiën van bijstand voor de ontvangst dank zeido en die commissiën nu eervol dechargeerde, dat het wonschte te herinneren aan art. 20 van het reglement der afd., waarin bepaald is dat de voorzitter moet herinneren aan het brengen van te wenschon wijzigingen in dat reglement, waarvoor de gelegenheid, hoewel wettelijk reeds voorbij, nog wordt aangeboden en dat het bostuur opwekte tot deelneming aan de beantwoording der prijsvraag. Voorts werd medegedeeld dat de heer Knuttel in November, do heer Mulder in De cember en Mr. Dozy, gemeente-archivaris alhier, in eone der volgende maanden voor drachten hebben toegezegd, torwjjl hij monde van den penningmeester, den heer Groen, de leden in kennis werden gestold met eene ge wichtige zaak, n. 1. met den staat der geld middelen van de afdeeling. Naar aanleiding van dien blik in het rijk dor afdeelings-financiën, werd der firma Ewijk en Groen nog dank betuigd voor do door haar in September in Zomerzorg aangebrachte decoratie voor zeer weinig geld. Voorgesteld werden als nieuwe afdeelings- leden de heeren F. D. T. Rietbergen en J. Rietbergen. Nadat de heer Adr. Verhoog het bestuur bedankt had voor zijne bemoeiingen voor de ontvangst in September, welke inderdaad schitterend was, en in overweging gegoven had ook het hoofd der gomeento Noordwjjk dar.k te brengen voor hetgeen hij bij dio ont vangst gedaan had voor do gasthoeren en voor do gasten, hetgeen het bestuur in overweging 1 zou nomen, werd de vergadering gosloten, niet vóór de bus evenwel geopend was on den leden het volgende, hetgeen daaruit te voorschijn kwam, was voorgolezen: „Gaarne zou men omtrent de beweerde deugdzaamheid van het onderstaande nadere inlichtingen ontvangen: Protector Petri. Geen vochtige huizen meer. Een gevel, bestreken met den Protector, is ondoordringbaar voor vocht en behoudt vol maakt dezelfde kleur. Dit kan door bewijzen gestaafd worden. Het is verkrijgbaar in twee steenon kruiken, waarmede 40 Q M. gevel kan bewerkt worden. Prijs ƒ4. De twee ledige kruiken en kist worden togen 1.80 in rekening gebracht en togen dezen prijs teruggenomen. Hieruit volgt dat men a 10 cents p. M. de muren waterdicht hoeft. De bewerking van dezen Protector kan uit sluitend bij droog weder plaats hebben. Gebruiksaanwijzing wordt er bijgevoegd. HoofddepotH. Keune, te Arnhem, Spijker straat." Gemengd Nlenwl. Gisteravond ontdekte de hulp postbode van Leiden naar Katwijk aan Zee (Ramp) bjj zijn loop te Rijnsburg b(j de kerk aldaar eenig gespartel in het water. Bij onderzoek vond hjj eene vrouw in het wa ter liggen, die bjj het schoonmaken van het oen of ander voorover te water was geraakt. Hot mocht den bode gelukken haar behouden op het droge te brengen. Door de politie te Haarlem is aangehouden en ter beschikking van de mi litaire autoriteit gesteld, een marinier, in garnizoen te Amsterdam, die sedert 16 dezer van zijn corps was gedeserteerd. Zijne mili taire kleeding had hjj te Rotterdam verkocht. Een s1eopersknechtdie vóór oenige dagen te Rotterdam het ongeluk had tusschen zijn wagen en eenige kisten be klemd te raken, is aan de gevolgen daarvan in het ziekenhuis overleden. Bij Monster is gistermiddag eon trein van do Westlandsche stoomtram ont apoord, waardoor de machine in eene sloot terechtkwam. De dienst ondervond dienten gevolge oenige vertraging en moest per omni bus worden voortgezet. De stremming is thans echter weder opgeheven. Persoonlijke ongeluk ken hadden er niet plaats. Door e e ne onbekende oorzaak zijn in korten tijd vier boerderijen te Hoogeloon (N.-B.) oene prooi der vlammen geworden. Het vee kon gered worden. Slechts één der vier paarden was verzekerd. De herinnering aan den blanken pacha in de Bahr-el-Ghazal-provincie wordt levendig gehouden. Te Wady Haifa is weder oen aantal inlanders aangekomen, die de be richten omtrent de aanwezigheid van een blanken christen aan den Bahr-el-Ghazal bevestigen. Hij heeft eene groote legermacht by zich en drijft de derwischon voor zich uit. Volgens bladen te Buda-Pesth, heeft dezer dagen eene te Adrianopel wonende Ilongaarsche dame, met inachtneming van alle formaliteiten; een verzoek gericht tot list Oostenrijksch-Hongaarsche ministerie van financiën, om toestemming te verkrijgen tot het houden van een loterij. De dame wil 100,000 loten uitgeven, ieder van 1 tl.de eenige prijs is de damezelve, die zich verplicht, den winner van de loterij te huwen. Van do 100,000 fl. die de verloting moet opbrengen, zijn 40,000 fl. voor bruidsschat bestemd en 60,000 fl. tot dek king van de kosttn en voor liefdadige doel einden. Alleen ongetrouwde mannen, die ouder dan 20 en jonger dan 40 jaren zijn, mogen loten nemen. De „Times" meldt uit Konstanti- nopel dat, gelijk de Fransche, ook de Turksche regeering voornemens is de vreemdelingen te doen inschrijven. Whitech ape lm oorden. B ij de instructie van den moord, op eene vrouw in Bernerstreet gepleegd, was zekere Mrs. Malcolm als getuige verschenen en had verklaard dat zij in 't lijk dat van hare zuster, Elizabeth Stoke?, herkende. Eergisteren, bij de voortzet ting van 't onderzoek, kwam Elizabeth Stokes echter in levenden lijve verklaren, dat hare zuster zich had vergist. Het bleek nu, dat het slachtoffer Elizabeth Stride, de weduwe van een timmerman, moet zijn geweest. Volgens berichten, uit Port-au- Prince ontvangen, zijn bij den aanval van hot nationaal paleis, door generaal Télémaque, 300 personen gedood en 500 gewond. Ondër dit getal zijn vele vrouwen en kinderen. Eene bloeiende stad. De finan ciën van Frankfort aan den Main staan er zóó goed bjj, dat eerlang aan den gemeente raad het voorstel zal worden gedaan om de belasting aanslagen met 10 pet. te verlagen, om de inwoners, die niet meer dan 300 M. huur verwonen, geheel van betaling vrij te stellen en om stedelijke ambtenaren, beam'olen en onderwijzers vrp te stellen van de bijdra gen voor de weduwen- en weezon-kassen. De ongehuwde dames in den staat Minnesota ijveren tegenwoordig sterk voor eone wettige bepaling, dat in hot vervolg elk huwbaar man, die eene jonge dame of eene weduwe het hof maakt, verplicht zal zijn om binnen vier weken te verklaren of hij het waarlijk ernstigmeont.Naar de Nieuw-Yorksche „Handelszeitung" meldt, zijn de mannen echter met dit plan volstrekt niet ingenomen, daar zij beweren dat vier weken niet genoeg zjjn om een vrouwelijk wezen te doorgrondenzij verlangen dus den termijn op acht weken gebracht te zien. „Den jongeling siert bescheidonheid", zegt do dichter. De bekende Succi is weder aan het vasten geweest, ditmaal op de tentoon stelling te Barcelona. Dinsdag heeft hij z(in dertigsten dag ton einde gebracht en hjj moet heel wel zijn. Zjjn eerste maaltijd, be staande uit sardijnen, soep, gebraden kip, biefstuk, suikerwerk, sodawater en verschil lende wijnen, werd in tegenwoordigheid van tal van geneesheeren, journalisten enz ge bruikt. Hij zegt dat hij spoedig weer be ginnen zal met vasten. Dezer dagen viel te Kingston- on-Thamos een vierjarig meisje in het water. Haar broertje van zeven jaren sprong haar moedig na, maar kon haar natuurlijk niet redden. Met veel moeite werd hijzelf nog gered toon er hulp was opgedaagd. Een inwoner van Chicago, Frank Proutt, heeft een plan gemaakt ter stichting van eene nieuwe stad in 't westen der Ver- eenigde Staten, waardoor 6000 gezinnen of onge veer 30,000 zielen onder dak zouden worden gobracht. Elk gezin zou 160 bunders land in be werking krijgen, terwijl de boschgrond, de delfstoffen en algemeen de natuurlijke rijkdom onderling zouden worden verdeeld. Reeds dade lijk zou de stad, naar de meening van den heer Proutt, 15 millioen dollars waard zijn. Dit, gevoegd bij de waarde van het land in den omtrek, zou een gemeenschappelyken rijkdom opleveren van ruim 24,000,000 dol lars of ongeveer 4000 dollars per gezin. Coöperatieve kolonisatie is, volgens den heer Proutt, tienmaal goedkooper dan individueele. Eene stad kan voor 3 millioen dollars gesticht worden, wanneer alles op coöperatieve leest geschoeid wordt. Hij wil de sticTop fioogen grond bouwen, waardoor men, behalve steeds versche lucht, eene goede--gelegenheid voor rioleering verkrijgt. Ovéfdaktet gaanderijen zullen togen regen en hitte indep zomer be schermen en tegen sneeuw en ijs in don'win- ter. Al het brood zal in ééne bakkerjj gebak ken worden. Maar ook voor geestelijk voodsel zal gezorgd wordeninrichtingen tot vermaak en ontspanning komen onder de bijzondere zorg der gemeente, dio daarvoor elk burger eene betrekkelijk geringe belasting oplegt. Niemand zal in deze modelstad vóór zijn 21ste jaar behoeven te werken. ALKEMADE. Bevallen: E. Yan Leeuwen geb. Heemskerk, D. G. J. Duivenvoorde geb. Zandvliet, D. A. Van Dorp gob. Zandvliet, D. M. C. Scha- kenbos geb. Slootweg. D. G. Willems geb. Gortzak, Z. A. De Graaf geb. Uyterlinde, D. Gehuwd: D. Yan der Wereld, jm. 30 jaar, en W. Boerman, jd. 22 jaar. OEGSTGEEST. Geboren: Jan Christiaan. Z. v. C. W. G. H. Koreman en van M. Bogaards. Daniel, Z. v. H. Hogewonïng en van M. Uittenbogaard. Maria AnDa, D. vau J. De Groot en van K. Braasem. Alicia, D. van L. H. Bogcrd en van J. C. Schuurman. Jansje, D. van M. Vau Diggelen en M. Rijsdam. W. J. M. Raaff, Z. van J. Raaff on A. C. Klijer. Overleden: Paulina Martina Hubertina, Wessel- man, oud .6 mlfanden. In ile §(ed. Werkinr. zijn opgenomen DATCM DAGEN. Volw. Któile- ToUil pers. I ren. 21 October. Zondag 38 4 42 22 Maandag. 68 11 79 23 Dinsdag 68 8 76 24 Woensdag 71 10 81 25 Donderdag 73 12 85 26 Yrijdag 72 13 85 27 Zaterdag. 70 13 83

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 10