^S9VHrrr^sOCJLfCX3S^lllT -JSTreaSTSSt' *rrCï.-(—^-~ -e. rr.->f Onjuist is ook dat de bescheiden en het gestorte tekort door den advocaat mr. Pit onder dourwaarde/s-protest aan S. zouden zyn aangeboden. Op het goederen-emplacement aan het Holland6che spoorstation te 's-Hage, •ontspoorden gisteravond eenige achterste wagens van een goederentrein. Twee waggons, waarvan één paarden be vatte, vielen om. Niet zonder moeite konden de viervoeters, die ongedeerd bleken, uit den wagen verwijderd worden. Te Deventer stortte gisteren de gevel in van een der huisjes in de Sycen- baan, welke onlangs door de gemeente werden aangekocht. Het huisje was met zand gevuld waarschijnlijk is ten gevolge van den zwaren last de gevel van het gebouwtje ingestort. Een gedeelte van den gevel van een huisje, waarin eene water- en vuurnering wordt uit geoefend, stortte tegelijk in. Ongelukken wer den niet veroorzaakt. Uit Deventer wordt van 25 Oct. aan de „Z. C." gemeldHedennacht ontstond er een begin van brand in een huis, staande tegen het rpks-arsenaal, in welk huis eene kappersaffaire werd uitgeoefend. De brand ontstond in het benedenhuis in eene bedstede, waarin kleeren waren geborgen en aardap pelen. Het bovenhuis werd bewoond. Eenige voorbijgangers, die den brand ontdekten, trapten direct de deur open en bluschten het vuur. Do bewoners, die in de rust waren, redden zich uit het dak, waar inmiddels door de hulp van anderen eene ladder was geplaatst. Te Wap8e, in het westen van Drente, is door een feilen brand de boeren hofstede van den heer J. Veenhuis in de asch gelegd. De inboedel werd vernield en bijna al het vee is in de vlammen omgeko men, benevens tien schapen van een buurman. De huisgenooten konden zich in het midder nachtelijk uur ternauwernood redden. Op Buurstede Heike, onder Prinsenhage, by Breda, ontstond jl. Woensdag brand by den hovenier Beckers. De schuur met eene groote hoeveelheid, hooi, stroo en landbouwwerktuigen werd in de asch gelegd, en twee koeien verbrandden. De oorzaak van den brand wordt aan het broeien van het hooi toegeschreven. Alles was verzekerd. In den nacht van Woensdag op Donderdag is, ten nadeele van den garnizoens commandant, te Grave, van zyn bureel in de kazerne ontvreemd een bedrag van ruim f 100 in geld. Do dader is nog niet opgespoord. Terwijl een koopman in aard appelen in het klein, aan de Vlietkade te Kralingen, gisterochtend naar de markt was om inkoopen te doen, werd zyn geld, dat in een bakje lag, op eene kast in zyne woon kamer geplaatst, ontvreemd. De bestolene kon nu, toen hy thuiskwam, de gekochte aardappelen niet betalen. De dief moet door het raam in huis zyn gekomen. De f 12,000, die by den heer A., te Berlicum, verdwenen waren, zyn teruggevonden in de schrpfcassette zijner vrouw. Jammer dat reeds personen van de ontvreemding verdacht werden en een onderzoek ten hunnent is geschied! De veertien Italianen, die te Rome wegens anti-Duitsche manifestatiön waren gearresteerd, zyn voorloopig op vrye voeten gesteld. Uit Cairo komen opnieuw be richten omtrent den blanken pacha. De Weener familie van Slatin-bey heeft eindelyk bericht van hem ontvangen. Hy meldt de ontvangst van een brief, hem door zyne familie in November 1886 gezonden. De brief was 20 maanden onderweg geweest-. Verder vertelt hy dat hy Darfour twee jaren lang togen de troepen van den Mahdi verdedigd hooft, maar ten slotte genoodzaakt was zich over te geven. De khalif Leid Abdulla had hem toen tot zich genomen en was langzamerhand zoozeer met hem bevriend geworden, dat hy nu tot geen losprps van zyn gevangen vriend wilde afstand doen. Slatin schijnt het dan ook vry goed te hebben, en het eenige, dat hy vraagt, zp'n dagbladen. De brief was vergezeld van een schrpven door den khalif aan Slatin's familie, waarin hy eiken Oostenrpker verzoekt Slatin te komen bezoeken, ten einde zich persoonlijk te komen overtuigen van Slatin's welstand. Hp belooft aan ieder, die zpne uitnoodiging aanneemt, een vrpgeleide. Axworthy, de weggeloopen the- saurier van Cleveland, moet 429,337 dollars verduisterd bobben, voornamelpk verloren in tarwe-speculatios te Chicago. Staaisbegi'ooting. Het afdeelingsonderzoek van Hoofdstuk V (Binnenlandsche Zaken) der Staatsbegrooting gaf aanleiding tot bespreking van een groot aantal onderwerpen. Verscheidene leden dron gen aan op uitvoering van art. 141, laatste zin snede der nieuwe Grondwet, in het byzonder om aan de provinciale besturen meervryheid te verschaffen in het vaststellen der salarissen voor de provinciale ambtenaren. Het wensche- lyke werd betoogd van het spoedig tot stand komen der wet houdende algemeene rege ling der provinciale belastingen. Is deze minister meer dan zpn voorganger zoo werd gevraagd overtuigd van de noodza kelpkheid eener herziening der provinciale kiesdistricten in het belang van meerdere evenredigheid tusschen bevolkingscpfer en ge kozenen, en zoo ja, kan vóór Mei 1889 die herziening tot stand komen? Zal binnenkort de in de openingsrede van 1 Mei als nood- zakelpk erkende en trouwens onmisbaar ge bleken nadere regeling van de verhouding tusschen Rpks- en Gemeente-financiën worden voorgedragen? Welke zyn de denkbeelden der Regeering omtrent herziening onzer geneeskundige wetten? Kan de minister zich vereenigen met de op 23 Febr. 1886 door minister Heems kerk ingediende ontwerpen of kan er nog meer bezuinigd worden? Sommigen achtten het toenemend aantal doctoren bedenkelpk en wilden de wpzen waarop het diploma verkre gen wordt, verminderen door het gedeelteiyk bezoek van het gymnasium en het speciale examen te doen vervallenhetdenkbeeld werd door vele anderen, vooral met het oog op het gebrek aan geneeskundigen ten platten lande, niet beaamd. Zal deze Regeering de op heffing van de verplichte vaccine voor school bezoek opheffen? Het geven van subsidie voor het opzenden van personen naar prof. Pasteur, om wegens dollehondsbeet te wor den behandeld, vond bp sommigen bestrpding, vooral als, gelyk het geval is, men zich niet van pressie tot opzending onthoudt. Ten aanzien van het Onderwps werd door den heer Vermeulen eene nota overgelegd, inhoudende eenige hoofdbepalingen, die z. i. bp eene nieuwe regeling van de drie takken van onderwps in overweging behooren ge nomen te worden en tot grondslag behoorden te strekkon van eene reorganisatie van het onderwps in 't algemeen. Do nota is inge diend niot geheel zonder voorkennis, maar toch zonder gehouden overleg met bevriendo medeleden. Men wenschte wel de zienswpze der Regeering over die nota te kennen. "Wat het Hooger Onderwps betreft, werd eene vervorming der Rpksuniversiteiten tot Facul- teitsscholen, b. v. drie medische, één literarische, twee juridische en één of twee philosophischo voorgestaan. De wettelpke bepalingen om trent de vacanties schenen niet stipt te worden nageleefd, vooral door de hoogleeraren der medische faculteit. Do toestand van docenten van voormalige gymnasia, die vroeger met legaten waren begiftigd, werd der Regeering aanbevolen. Heeft het overleg met de Neder landsch Zuid-Afrikaansche Vereeniging reeds tot een resultaat geleid omtrent wpziging of aanvulling van het K. B. van 30 Juli 1886? Verschillende inlichtingen werden omtrent de onderdeelen gevraagd. O. a. vroeg men in welken stand de onderhandelingen zich be vonden betreffende het nieuwe universiteits gebouw te Utrocht; men drong, ook met het oog op de antecedenten van den minister, op eene spoedige beslissing aan. Verscheidene leden klaagden over de hooge subsidiën, welke verschillende gemeenten, o. a. Utrecht en Groningen, ten behoeve harer gymnasia en pro gymnasia genoten. Welke zpn do inzichten der Regeering om trent eene herziening van het Middelbaar Onderwys? Sommigen wenschten uitbreiding van het ambachts- en teekenonderwps, open stelling der scholen voor niet-betalende leer lingen, vereenvoudiging en mindere kosten dor eindexamens en vereenvoudiging van het leerprogramma der hoogere burgerscholen. Naar aanleiding van het voorgestelde nieuwe subsidie voor de Industrieschool voor meisjes te Rotterdam, vroeg men of door de Regeering voor liet subsidiëeren van dergelpke scholen voorwaarden worden gesteld, en, zoo ja, welke? De nota van den heer Vermeulen omtrent het onderwps komt hierop neder wat betreft het Hooger Onderwps: Als onbetwistbaar zeker kan worden aan genomen, dat bp de steeds klimmende eischen der wetenschap het getal van drie Rijks universiteiten te groot is. De lasten, daardoor opgelegd, zullen te zwaar TfttTanraa-z»«Mc2M»r Jttcac—BÉÉM—mam worden of wel de inrichting en het onderwps aan deze universiteiten zullen niet gelpken tred houden met het hooger onderwps in het buitenland. Hiertegenover staat dat door opheffing zonder meer van een of twee Rpks Uni- versiteiten locale belangen zouden geschonden worden en de schpn van hardheid en onbil- lpkheid niet zou kunnen vermeden worden. Uitkomst in deze moeilpkheden kan alleen verkregen worden door te breken met het be grip van universiteit in den zin van vpf fa culteiten, in ééne academiestad vereenigd. De faculteit der letteren kon veilig worden opgeheven in twee, de faculteit der rechten zeer zeker in ééne, de faculteit der wis- en natuurkundige wetenschappen indien de propaedeutische studie der medici naar elders wordt overgebracht, in ééne, wellicht zelfs in twee academiesteden. Ook behoorden opge heven te worden de theologischo faculteiten. 't Is een stellige waarheid, dat voor den Staat op het gebied der theologische weten schap geen vaste feiten of waarheden bestaan. De resultaten dier wetenschap verschillen geheel naar den aard der kerkgenootschappen van een theologische wetenschap in den stren gen zin van het woord, welke stellige, alge meen erkende resultaten heeft aan te wpzen, kan dus moeielpk sprake zyn. Evenals dit thans reeds by de medische faculteit geschiedt, mogen in het vervolg doctorale bullen of andere diploma's, door de hoogleeraren afgegeven, geene bevoegd heden, maar alleen wetenschappelpke graden verleenen. Voör de inschryving als advocaat en om benoembaar te zpn voor eene rechterlpke be trekking zal dus een nieuw examen, op ge- lpke wpze als het tegenwoordige artsexamen, moeten ingevoerd worden. Bp de overige faculteiten zal de voorge stelde regeling geen nieuwe examens nood- zakelpk maken, indien men ten minste, zoo als om verschillende redenen wenschelpk voorkomt, het geven van middelbaar, even als dat van hooger onderwps vrp verklaart en eene wyziging brengt in het artikel der wet op het hooger onderwps, omtrent de vereischten, die voor de benoeming tot leeraar aan een openbaar gymnasium gesteld worden. Het subsidiéeren van bpzondere instellingen van hooger onderwps sta aan het Rpk, de provinciën en gemeenten vrp. Voor subsidiëering van Rykswege komen allereerst, als gemeentelpke instellingen, in aanmerking de pro-gymnasiën en gymnasiön. BUITENLAND. Frankryk. In de gisteren door de Kamer van Afge vaardigden gehouden zitting heeft de minister van financiën, bp de behandeling van het buitengewoon budget van oorlog, verklaard dat aan eene nieuwe leening niet te denken valt, maar dat de bestaande belastingen op biliyker wyze moeten worden verdeeld. Volgens de „Voltaire", is het wapen depot, dat door de Italianen op de kust der Roode Zee gevonden is, een gedeelte van de ba gage, welke de karavaan van Soleillat naar Choa bracht, toen hy te Steamer-Point over leed. Deze verklaring is aannemelpk en men wil haar te Rome gelooven. Daltaohlud. De drie verslagen van den Duitschen consul te Zanzibar, den heer Michaellis, van 24 en 25 Sept., welke gisteren door de „Reichsan- zeiger" werden openbaar gemaakt, bevatten niets nieuws over de ongeregeldheden op Afrika's oostkust en zeggen nog minder dan hetgeen reeds door de dagbladen is mede gedeeld. Gelpk in de inleiding wordt ver zekerd, moet daaruit biyken dat de Arabische stamhoofden, die belang hebben bp den slaven handel, Duitschlands eigenlpke vyanden zpn, maar uit de mededeelingen des consuls blpkt dit geenszins. Zelfs het leven van generaal Matthews, bevelhebber der troepen van den sultan van Zanzibar, moet herhaaldelpk in gevaar geweest zpn, enkel en alleen omdat hp een Christen is. De aanzienlpke Arabieren riepen vergade ringen bpeen, waarin tot een opstand beslo ten werd. De geheele beweging schpnt van Pangani uit geleid te worden. Men beschouwt echter de mededeeling dezer stukken als de voorbereiding voor eene ex peditie, welke de Duitsche regeering tot her stel van haar gezag zal ondernemen. Naar men beweert, zal in het einde van November een sterk eskader naar Zanzibar vertrekken. Het beslag van Mackenzie's brochure te Duisburg is opgeheven. Dit was onvermpdelpk, sedert Bergmann en Gerhardt weigerden een ver volging in te stellen. Gelpk reeds vroeger were aangekondigd, hebben de rechters geen maje6 teitsschennis in het boekje kunnen opsporen Uit Berlyn wordt aan een der Engel sche bladen geseind dat de Duitsche regee ring geen officiéél aandeel zal nemen in de Duitsche expeditie ter opsporing en onder steuning van Emin-pacha, op grond, dat Emin reeds lang opgehouden heeft Duitsch onder daan te zpn. Hetzelfde antwoord is gegeven aan hen die de hulp der Duitsche regeering hebben ingeroepen ter bevrpding van dr. Neufeld die in handen is van den Mahdi. Zondag zal de keizer naar Friedrichs ruhe gaan, ten einde den kanselier zpne reis indrukken mede te deelen. Hp zal by Yon Bismarck overnachten. De minister van justitie Von Friedberg die zich tegen het rapport van den kanselier in zake het Geffcken-proces had verklaard heeft besloten zyn ontslag te nemen. Men verwacht dat de heer Tessendorff, proc.-gen by het keizerlpke hof, hem zal opvolgen. Uulgnry*N De Bulgaarsche overheden te Silistria hebben de vorige week 170 personen wegens poli tieke vergrypen gearresteerd en hen tot het ontvangen van stokslagen veroordeeld. 43 hunner zpn onder deze mishandeling gestorven. De overheden trachten deze gebeurtenis zooveel mogelyk te dekken, doch de verontwaardiging Is groot. Volgens den correspondent van de „Daily News" te Konstantinopel, zouden Italié, Oos- tenryk en Duitschland thans sterk aandringen, dat de Porte prins Ferdinand erkenne, waar tegenover de Russische ambassadeur moet hebben verklaard dat de Russische regeering de erkenning als eene casus belli beschouwen zou. Gemeenteraad. Zitting van Donderdag-avond te halfacht. Tegenwoordig dezelfde leden als 's middags. Na opening der vergadering door den Voor zitter, stelde deze aan de orde de verdere beraadslaging over de motie van den heer Juta betreffende eene evenredige schoolgeld heffing, tegen welke belangryke en ingrppende motie echter de Voorzitter zelf zich moest verklaren, althans om ze nu dadelyk verder te behandelen of reeds thans eene beslissing te nemen. Nimmer toch zal men z. i. voor kinderen, die in eene zelfde klasse zjjn gezeten, verschillend schoolgeld kunnen heffen. De heer Juta gaf als zpne meening te kennen dat de Voorzitter aan zpn voorstel eene veel verdere strekking toekende, dan zpne bedoe ling was. Er wordt van de scholen 2de klasse misbruik gemaakt, ook door de omwonenden. Dat moet worden tegengegaan. En dit kan, volgens spreker, b. v. door toepassing van art. 9. Daar kan eene proef mee genomen wor den en tevens kan men zien of de minister er workelyk bezwaar in ziet. Daarom stelde spr. als motie voor dat de Raad besluite dat kin deren van meer gegoede ouders niet meer worden toegelaten op de scholen der 2de klasse, maar wel op die der 1ste klasse. Daardoor kan men ook zien of aan het misbruik- de kop kan worden ingeknepen. De Voorzitter ontkende dat hy had laten biyken dat hy tegen de zaak zelve was; alleen omdat hp te onvoorbereid was, was hy tegen de behandeling reeds by deze be- grooting. Weldra moeten bovendien weer de toelatingen op de scholen plaats hebben. De heer Juta vond hierin juist aanleiding te meer om den maatregel zoo spoedig mogelpk in werking te doen treden. Intusschen heeft hy er vrede mede, indien de Voorzitter tevens de Regeering wil polsen hoe ook zp over de zaak denkt. Den heer Fockema Andreae lachte het denk beeld van den heer Juta wel toe, doch hij waarschuwde er tegen om eene overplde be slissing te nemen. Daartoe is d? zaak te teer en te belangrpk. Hij zou daarom willen zien dat er uit die leden van den Raad, die inde zaak het grootste belang stelden en op het gebied van onderwps als het meest bevoegd kunnen worden geacht, eene commissie werde benoemd, aan wie werd opgedragen de zaak nader te onderzoeken en omtrent hare bevin dingen rapport uit te brengen. De Voorzitter achtte deze motie van verder strekkenden aard dan die van den heer Juta, waarom hp haar de prioriteit toekende. Volgens den heer Juta was, als er bezwaar bestond om de zaak dadelpk te behandelen, dan de plaatselijke schoolcommissie het aan-

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 2