YT-graxrargr.Pttrir.r ^crr-j^r^irxjrc:T^IS:£lzzszutj.^U=.-J-4dj:-;-. \su-'-V-C--3a:^ssarurar.- x?.~'-riyr rjjrxjr^z^aoTa^xjca'jrcrasiyyTïCTg rrorv caTa^sar.-r'gt'S.a geleid te hebben. Zy is tot 15 maanden ge vangenisstraf veroordeeld. INGEZONDEN. Waarde Jïeer Redacteur! De „ware vaderlander" loopt met z(jn schrijven aan zijne geachte medeburgers in uw nummer van gisteravond wol wat hard van stapel. „Men kan zich in onze academiestad ergeren over de „laksheid" harer burgers." 't Is geene kleinigheid, Mijnheer de Redacteur, en ik gevoel mij, als burger van Leiden, ver plicht den hoed af te nomen voor oen der gelijk compliment! Is dit echter wel verdiend? 't Is waar, Leiden kon in sommige opzichten wel eens wat meer doen, maar men zie toch niet voorbij de feesten, welke wjj zoo nu en dan vieren. Wat kon de commissie der 3-October- vore9niging door medewerking der Ingezetenen niot een luisterrijk feest op touw zetten! Werd 19 Februari 1887 niot op waardige wjjze doorgebracht? Kan er moer enthusiasme zyn dan toon de Amerikanen aan onze stad een bezoek kwamen brengen? De inzender gelieve zulks te bodenken. En daarom zou ik hem den raad willen geven, niet zoo hard van stal te loopen, eerstens omdat voor eene waardige feestviering een tamelijk bedrag noodig is en ten tweede omdat in den laatsten tyd nogal feest ge vierd is. Laten wij liever wachten en ons voor bereiden op eene algemeene feestviering van den 12deu Mei 1889, den dag, waarop Willem 'III vóór 40 jaren den troon besteeg! Ook een waar vaderlander. EUITKNLANp. Frankrjj k. De begrotingscommissie der Kamer van Afgevaardigden heeft gisteron gonoraal Bou- 'langer gehoord. Hij verklaarde de grondwets herziening door de Constituante te wenschen liij drong aan op ontbinding, doch weigerde zich uit te laten over de nieuwe constitutio neels organisatie. Naar zyn gevoelen was het herstel der monarchie in Frankrijk onmogelijk. IIzou stemmen voor do afschaffing van het presidentschap. Alle ambtenaren, van het hoofd van den Staat af, moesten verantwoor- dolyk zyn. Het vraagstuk dor scheiding van Kerk en Staat moest aan het oordeel des lands onderworpen wordon. Hot leger behoorde buiten do politiek te bljjven en den soldaten mocht het stemrecht niet verleend worden. Als de roden voor het ophanden zynde aftroden van don Franschen gezant te Rome, den heer Mouy, wordt aangevoerd dat hij porsooniyk het niet met den minister presi dent Crispi vindon kan. Als den opvolger van Mouy noemt men Mariani, den tegenwoordigen zaakgelastigde te Munchen. Doltaohlaad. In EizasLotharingen worden lucifers doosjes verkocht mot het portret van prins Alexander van Battenborg (den gewezen vorst van Bulgarije), met het opschrift „Alexander I van Eizas Lotharingen" of iets dergeiyks. De Bariynsche „Post" brengt dat in verband mot „het feit, dat de vraag of den gewezen vorst van Bulgarije het Ryksland ook toevertrouwd kon worden, onder de regeering van keizer Frederik werkelyk overwogen is". Het blad vermoedt echtor dat „z(jne vrienden, die nu op zoo kindorachtige wyze propaganda voor hom trachten te maken, waarschynlyk niet weten dat de zaak van den aanvang af geen kans van 3lagen had, omdat er niet de minsto waarborgen waren, dat prins Alexander den Duitschon keizer trouwer geweest zou zijn dan hy het den czaar is gewoest". Die scherpe woorden van het min of meer officieuse orgaan trokken nog meer do aan dacht dan zyne mededeoling van hetgeen door keizer Frederik in overweging gegeven of ge nomen moet zijn. Oo»tenr.-Hong.—Monnrclilo. Do minister van financiën hoeft gisteren do staatsbegrooting voor 1889 by het Huis van Afgevaardigden ingediend. Do uitgaven worden geraamd op 538,345,780 fl., do ont vangsten op 538,515,245 fl. Do vorbetering bij hot vorige dienstjaar is 21,533,819 fl. Do minister wees er op, dat de uitgaven 253,841 fl. lager, en de ontvangsten 21,79S,660 fl. hooger zjjn geschat dan b;j het budget van 1S8S. Op den dienst van 1SS9 is 29,179,S00 11. moor geraamd uit de opbrengst der lo- listing op brandewijn, 2.957,500 fl. meer uit dis op suiker, on 2,676,500 fl. meer uit die op tabak. De uitgaven voor do vloot en het logor zyn 2.890,694 fl. hooger en voor de landweer 2,567,400 fl. meer dan in hot vorige dienstjaar. In do eerste negon maanden van 188S is de opbrengst der directe belastingen met 910,000 fl. ,en die der indirecte belas tingen met 769,135 fl. vermeerderd. Servië. De „Staatscourant" bevat een besluit van den metropolitaan, gedagteekend van gisteren, waarin de ontbinding van het huweiyk tus- schen koning Milan en koningin Nathalia van Servió door echtscheiding uitgesproken wordt. In het te Belgrado verschonende officiëele blad wordt tevens een schrijven van den koning aan den metropolitaan Theodosius openbaar gemaakt, waarin uiteengezet wordt dat de door den koning ingestelde pogingen om tot eene vreedzame oplossing der liuwelyksge- schillen te goraken, vruchteloos zyn geweest, voorts de aandacht wordt gevestigd op de onvoorwaardeiyke wijze, waarop de koningin alle voorstellen tot verzoening van de hand gewezen heeft, op de weigering der Synode en de tegen de wetten indruischende houding van het Consistorie, en ten slotte op de konink- lyke privilegiën een beroep godaan wordt. Omdat uit oene particuliere aangelegenheid van het koninklyke Huis eene den Staat en de nationale dynastie bedreigende, voortdurend vloeiende bron van moeilykheden werd ge maakt, verzoekt do koning den metropolitaan, lettende op het belang van den Staat, uit zyne, hem als opperherdor der onafhankeiyke Ser vische Kerk toekomende machtsvolkomenheid den huweiyksband te verbreken. Daarop volgt dan de uitspraak van den metropolitaan, het den 5den October 1875 in de kathedraal te Bel grado naar Griokschen ritus gesloton huweiyk van koning Milan met Nathalia, geboren Keschko, ontbonden verklarende. Als redenen voor die uitspraak worden aangevoerdDe verklaring des konings dat onder de bestaande omstandigheden het voortduren van den echt onmogeiyk is en dat alle pogingen om eene verzoening te bewerken mislukt zyn, alsmede de machtsvolkomonhoid, overeenkomstig de uitspraak van Christus („Wat gy op aarde verbindt, blyft ook in den hemel vereenigd; wat gy op aarde ontbindt, wordt ook in den hemel ontbonden") verleend aan de apostelen en hunne opvolgors, dus ook aan den opper herder der zelfstandige Servische Kerk. Daarbij wordt nog gevoegd dat rekening moest wor den gehouden met de onschendbaarheid en de onverantwoordelijkheid van den gezalfden mo narch, en met de belangen van Staat, dynastie en Kerk. Volgens berichten uit Belgrado, heersebt aldaar groote opwinding. Er is te Belgrado eone ministeriöele crisis ontstaan. Men noemt reedsgeneraal Frotitch als voorzitter van het kabinet, Goorgevitch voor binnonlandsche zaken, Niatovitch voor financiën, M. Christitch voor buitonlandsche zaken. Gemoentoraud. In do hedennamiddag gehoudon gemeente raadszitting waren tegenwoordig de heoren De Kanter, voorzitter, Bool, Knappert, Van Buttingha Wichers, Zillesen, Juta, Du Rieu, Zaayer, Van Hamel, Alma, Schneither, Van Reenen, Fockema Andreae, Lo Poole, Verstor Van Wulverhorst, De Sturler, Van der Hoeven, Cock, Tieleman, Koetsor, Hasselbach, Zaalberg, De Goeje, Kaiser, Was en Driessen. Door don Voorzitter werd medegedeeld dat aan de gemeente Leiden voor 1888 bywyzo van voorschot een bedrag van ƒ39,295.50 zal worden uitgekeerd als Rykssubsidie in de kosten van het lager onderwys; dat thans geene gemeentegelden meer in prolongatie zyn belegd; dat er is ingekomen eene missive van commissarissen dor Bank van Leening, hou dende voorstel tot vormindering met ƒ14,000 van het kapitaal der gemeente in genoemde instelling; een adres van de firma wed. H. A. Schmier en J. A. Bots, houdende nadere medeieeling van bezwaren tegen de voorge stelde demping van do Dorde Binnenvestgracht van de Maro tot de Oostdwarsgracht, zoomede een verzoek van P. Engels om eene stoepte leggen voor het perceel Gal ge water No. 9, en oen van G. Van Eedon Sr. te Noordwjjk om een duiker te loggon door den wog langs de Haarlemmervaart voor zyne kloedorbleekery aan den Noordwykorhoek. Aan de orde waren gesteld de volgende punten 1°. Benoeming van een derden onderwijzer aan de Jongensschool 2de klasse. (210i 2t Idem van eer.e onderwijzeres in de Landwerken •van >1 Herhalingsschool, afdeeling voor Meis- (212) 3°. Voorstel tot uitbreiding van Let ouderwijzend personeel aan de school 3de klasse Mo. 1, niet één derden Oüdenujzer ot" eene derde onderwija zere». (209) 4". Verzoek van D. Taat, ora vrijstelling van do betaling van schoolgeld (Gymnasium). (213) 5°. Begrooting voor 1889 van do Bank van Lce- niug. (207) G°. Begrooting van den dienst 1889 van a. het Iloilige Goeet- of Armo Wees- en Kinderhuis. bhet Gereformeerd Minne- of Arme Oude Mannen- on Vrouwenhuis. c- bet Itoomsch Kath. Wees- en Oudcliedenhuia. d. het Booraech-Katb. Armbestuur. e. Vrouwen-Kraammoeders. 7°. Idem van de Stedelijko Werkinrichting. (208) 83. Rekening van het Evangelisch Luthersch Wees- en Oudeliedenhnis over 1887. (2)1) 9°. Voorstel betrekkelijk do Verordening regelende den werkkring voor do Commissie van Financiën. (124. 149 en 159 en Zittingsverslag van de Ver gaderingen van 28 Juni, 26 Juli en 16 Angustns). 10L Verordening op do verdeeling der gemeente in Buurten en Wijken en instelling van do betrek king van Buurtcomraissaris. (127 en 210) 11°. Begrooti-g van de inkomsten en uitgaven der gemeente voor 1889, en bybohoorende stuk kon. (198) Voor punt 1 werd benoemd P. Hibma, te Muiden, met algemeeno stemmen op ééne na, welke in blanco was, en voor punt 2 mej. C. Theyssen, alhier, met 22 stemmen; de overige biljetten waren blanco. Zonder hoofdelyke stemming werden goed gekeurd de punten 3. 4, 5, 6, 7 en 8. Ten aanzien van punt 9 herinnert men zich dat de minister van binnenlandsche zaken bezwaar had gemaakt tegen de nieuwe be paling in gen. verordening: „dat het lid van het Dageiyksch Bestuur, speclaaal met de voor bereiding der finantiëele zaken belast, Voor zitter is van de commissie van financiën". Volgens don min. was de Raad met het vaststellen van zulk een besluit de bevoegd heid te buiten gegaan, omdat de verdeeling der werkzaamheden berust by burgemeester en wethouders zeiven. De commissie voor de huishoudelyke ver ordeningen was het met den minister niet eens en stelde indortyd voor, de inwerking treding der bepaling uit to stellen tot 1 Ja nuari a. s., tot nadere behandeling als 's Raads Voorzitter weer in de stad was. Deze trad nu over deze zaak in nadere beschouwing, met een overzicht van de schrif telijke en mondelinge gedachtenwissolingen, welke er hebben plaats gehad, en met de herhaalde betooging dat de gewraakte bepa ling, welke spr. voor de gevolgen verderfelyk noemde, in stryd is met de voorschriften der Gemeentewet. Do Voorzitter bleef er dus op aandringen dat besloten worde de bepaling uit de ver ordening te doen vervallen. Tevens vreesde hjj dat, in het tegonovergestolde geval, de Regeering van hare bevoegdheid zou gebruik maken om, volgens art. 153, haar by konink lyke machtiging te doen vernietigen. De hoer Bool verklaarde zich eveneens een tegenstander der bepaling. De hoer Cock was er van overtuigd dat door de nieuwe bepaling eene verderfelijke zaak minder verderfelijk wordt gemaakt. De toestanden van vroeger, toen het Dagelyksch Bestuur anders was samengesteld, zyn belang- ryk veranderd, en daarmede moet rekening gehouden worden. Door de op de vorordoning voorgesteldo amendementen, waarvan er een door don minister wordt afgekeurd, wordt, naar des sprekers meening, de commissie van financiën in do gelegenheid gesteld met meer vrucht te arbeiden dan tot nu toe. De hoer "Was was het hiermede volkomen eens. De commissie van financiën moet tegen woordig zyneone commissie van bystand voor hot Dagelyksch Bestuur. Overigens bleef hy, als woordvoerder van de commissie voor do huishoudelyke verordeningen, ontkennen dat door den Voorzitter of don minister was aan getoond dat do Raad met het in het leven roepen der nieuwe bepaling, zyne bevoegdhoid was te buiten gegaan. Er is zelf3 z. i geene quaestie van dat de Raad er de Wet door heeft geschonden. De heer Fockema Anareaj ontkende dathy vroeger wel eens zou gezegd hebben dat de commissie van financiën zooals ze tegenwoordig m ot werken, eigenlyk is oene commissie van oppositie. Hij ging na waarvan de commissie van financiën afstamt, en kwam dan tot de voormalige Kamer van financiën en Reken kamer, welke een boheerend en aan den Raad praeadviseerend lichaam'was. Ze was toen reeds eene commissie van bystand, met veel uitgebreider volmacht dan thans wordt ver langd en welker loden eveneens door den Raad werden gokozen. Tal van geschiedkundige herinneringen, jaartallen en wettelijke artikelen gaf spr. ten beste ter aantoomng van de juiste interpretatie van het recht der Raadsleden, j dat de benoeming van den voorzitter der finantiëele commissie wel degelijk bij den Raad behoort en dat de minister niet hot roe)1 heeft 's Raads besluit in dezen te vernietigen De Voorzitter beantwoordde de verschil lendo sprokers, gaf toe dat de tegenwoordig werking der commissie van financiën verkeoi) was, dat er meer samenwerking met burgt meestor en wethouders moest bestaan, ten einde verkeerde opvattingen to voorkom^ doch bleef 's Raads recht ter benoeming vn een der wethouders tot haren voorzitter on kennen. De heer De Goejo maakte uit den teget stand, welken dit laatste by B. on "Ws. ondet vond, de gevolgtrekking dat de nieuwe regi ling tot samenwerking met B. en "Ws. b; dezen niot zoo ernstig gemeend was. Hoofdz, keiyk toch gaat eene commissie in den Vooi zitter, haren woordvoerder, op. De Voorzitter protesteerde hiertegen. Eli lid moet zelfstandig zyn. Heeft, hy, voorzit ter, ooit een der loden van de commissiëi van fabricage óf van de gasfabriek Of vai het Dagelyksch Bestuur in het uitbrenget van advies voorbygegaan Dat de commissi! van financiën nu niet goed werkt, ligt aai den aard dier commissie zelve; ze moet zy: eene commissie van bystand, zonder zelve aa: den Raad advies uit te brengen. Hiertegen teekende nu weer de hee Fockema Andrece protest aan. De commissi- van bystand moet wel degeiyk aan den Raai rapport uitbrongen, op grond van do beteeke- nis, welke, van vroeger, aan die commissi! moet gegeven worden. De hoer Kaiser wenschte, ter oplossing vai verschillonder bezwaren, dan naast de com missie van bystand of voorbereiding, nog een commissie van financiën te behouden; - waarin echter de Voorzitter geen verbeterini zag, want men zou dan hoofdzakelyk den tegen woordigen toestand behouden. De heer "Was vreesde dat men, aldus voort gaande, zou kunnen gaan denken dat me: zich nu nog bevond in de zitting van 28 Juij 11., toen de betrekkelyke araendementen we: den aangenomen. Spr. stelde voor dat n kortweg worde besloten tot handhaving va: het vroeger genomen besluit, waarby niot i| bepaald dat steeds een zelfde persoon vooi zitter der commissie van financiën is. Troul wens, spr. zelf is er niot tegen dat nu een! do heer Bool (wethouder), dan weer 's Raad: Voorzitter, voorzitter dor commissio is. Het voorstel van B. en Ws. om de gele crimineerde bepaling in to trekken en alzoo aan het verlangen van den minister te gemoe te komen, werd ton slotto verworpen me 16 tegon 10 stemmen, zoodat do bepalin; behouden blyft. Voor de intrekking waren de heeren Alma Hasselbach, Bool, Van Buttingha Wicher; Kaiser, Koetser, Zaalborg, Le Poole, Knappe: en de Voorzitter. Den minister zal van dit besluit, vergezel van de verschillende gewisselde stukken t beraadslagingen, worden kennis gegeven. Vervolgens werd de verordening tot ii stolling van buurtcommissarissn enz., bedoel in punt 10, zonder hoofdelyke stemming go« gekeurd. Daa'na kwam in behandeling de Ciemeentebegrootlng voor 1889. By de algemeene beschouwingen voerde h: woord de heer Bool, wethouder van financiëi naar aanleiding van de algemeene opmerku gen der commissie van financiën in haar ra] port, tot het geven van eenige inlichtingei Ton eerste kwamen aan de orde de Uitrjava By den post voor jaarwedden van de amt tenaren en bedienden ter gomeente-secretars bracht do heer Was ter sprake de vorboterin: van het lot dier ambtenaren. Uit het antwoor: van B. en Ws. had hy wel vernomen datd oudste ambtenaar, omtrent wien vernome: was dat hy zou aftreden, geantwoord liad|datt)i zich nog geschikt achtte. Do vraag was echte hoe B. en Ws. over dien ambtenaar denken De Voorzitter deelde mode dat ter gelegene: tyd een nader voorstel zou wordon ingediend De post zelf werd goedgekeurd met - tegen 2 stemmen. Het amendement van den heer Van de Hoeven, om het traktoment van den arch: varis in plaats van op 2000 te bepalen 1600 werd aangenomen met 16 tegen 1 stemmen, zoodat het tegenwoordig traktemei met 800 is verhoogd. By de bezoldiging van den concierge va het Stedelyk Museum had de hoor V as ve; wacht dat B. en Ws. by de commissie va het Museum inlichtingen omtrent het al c niet voldoende, er van hadden gevraagd. P Raad had er recht op, als zy in de afdeelin daartoe hot verlangen uitspreekt.

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 2