1 ontvangst ad /,0523.03l/2 en in uitgaaf ad f9523.03'/2, sluitende quite. e. Vrouwen-Kraammoeders in ontvangst ad f 2443.63'/, en in uitgaaf ad f 2443.63'/2, sluitende quite. Heden verkregen te 's Hage de akte voor lager onderwys de dames H. J. Scheffer, F. Weber, E. D. Van Sonsbeek, E. S. Kuenen e.i G. Zindol, allen van Leiden. Onder de vereenigingen te dezer stede, welke zich ten doel gesteld hebben den nood van minder met aardsche goederen bedeelden zooveel mogelijk te lenigen, neemt ongetwij feld de vereeniging „Uit Liefde" eene voor name plaats in. Het streven dier vereeniging verdient dan ook aller sympathie en vooral ook den steun van hen, die in staat zjjn te helpen en bij te dragen. Daarom achten wij het niet overbodig er op te wjjzen dat de buitengewone lijst dier vereeniging of beter nog eene lijst voor bui- tongewone bijdragen, te beginnen met morgen, zal worden aangeboden, er den wensch aan toevoegende dat met milde hand moge gegeven worden. Bjj koninklijk besluit is met 1 Nov. 1888 aan den telegrafist der 2de klasse by de Rijkstelegraaf H. C. Ten Haaf, te Leiden, op zijn verzoek, eorvol ontslag verleend uit 's Rijks dienst. H(j wordt vervangen door den heer H. Hemmes, thans in gelijke betrekking te Arnhem. De Koninklijke Academie van Weten schappen zal eene gewone vergadering der afdeeling voor de wis- en natuurkundigo wetenschappen houden in het Trippenhuis, te Amsterdam, op Zaterdag 27 dezer. De heeren Bierens de Haan en Van don Éerg zullen rapport uitbrengen over eene verhandeling van dr. Jan De Vries. Mededeeling van den heer Bierens de Haan over eene geologische excursie in den Eifel. Door den kerkeraad der Ned. Ger. kerk (doleerende) te Leiderdorp worden handteeke- ningen verzameld op adressen aan den minister, om te verkrijgen dat des Zondags geene brieven of couranten meer worden bezorgd. De prinses Von Wied wordt de volgende week te Amsterdam verwacht, ten einde, even als verleden jaar, zich onder behandeling te stellen van Dr. Mezger. De Oostenryksch-Hongaarsche minister hier te lande, graaf Von Mfllinen, is van zijne buitenlandsche reis in Den Haag teruggekeerd. Men meldt dat mr. J. G. Patijn reeds op het Loo is geweest om in handen van Z. M. den Koning den eod af te leggen in z(jn nieuw ambt van advocaat-generaal bij den Hoogen Raad. In welonderrichte kringen is nog niets bekend van een voornemen van de Koninklijke familie om ook den winter op het Loo door te brengen. Tot dusver weet men nog niets van eene afwijking dor gewoonte van H.K.M.M. om in het laatst van het jaar naar de residentie terug te koeren. De Chineesche rogeerings commissarissen namen gisteren met zeer veel belangstelling de tentoonstelling in den Koekamp te's-Hage in oogenschouw, na vooraf een bezoek aan de Diergaarde aldaar to hebben gebracht. Heden had de minister van waterstaat, han del en nijverheid zyn bezoek aan de Chineesche heeren aangekondigd. Aan het departement van waterstaat, handel en nijverheid werd heden aanbesteed lo. het maken van elf kribben en het ver lengen, vorbreeden en verhoogen van zeven particuliere kribben tot verbetoring van de rivier de IJsel bjj Welsum en by het veer te Olst, tusschon de kilometerraaien 76 en 79; 2o. het maken van negen kribben, het verlengen en verhoogen van vijf en het ver lengen van twee kribben, allen behoorende aan de gemeente Zutfen, tot verbetering van de rivier de IJsel beneden Zutfen, tus- schen de kilometerraaien 49 en 52. De heer P. Heil, te Zwolle, was minste in schrijver voor beide werken, en wel voor: het eerstgenoemde 18,485het laatstge noemde f 10,196. No. 2 der „Psychologische bladen" bevat Magnetisme contra Hypnotisme, door A. J. Riko. De vrijheid van hypnotizeeren door prof. J. Delboeuf. De voorstellingen van Donato en Léon Canivez, door Filalothes. Boekbeoordeeling. Berichten en mededee- lingen. Tot algemeen voorzitter van het hoofd bestuur der Maatschappij tot Nut van 't Alge meen is gekozen mr. G. A. Van Hamel, te Amsterdam. De referendaris voor kunsten en weten schappen bij het departement van binnerrl. zaken, jhr. mr. Victor De Stuers, is benoemd tot oerelid van het Corps Académiquo van Antwerpen. De koning der Belgen heeft deze benoeming goedgekeurd. De gewone audiëntie van den minister van oorlog zal 25 October niet plaats hebben. Het stoomschip „Bromo," van Rotterdam naar Java, vertrok 23 Oct. van Southampton. Z. M. heeft aan den gepensionneerden vice-admiraal jhr. F. Do Casembroot, adjudant des Konings in buitengewonen dienst, ver gunning verleend tot het aannemen endragen van de versierselen en de uniform van rechts- ridder der orde van St. Johan van Jeruzalem, hem vanwege den koning van Pruisen door prins Friedrich Wilhelm Albrecht, prins van Pruisen, grootmeester der Balley Brandenburg der orde van St.-Johan van Jeruzalem, ge schonken aan den heer H. De Sola, koop man te Panama, vergunning verleend tot het aannemen van het ordeteeken der vijfde klasse van het Borstbeeld van den Bevrijder, hem door den president der Vereenigde Staten van Venezuela geschonken. Gemeayd Nleawa. Tegen zekeren B., wonende alhier, i3 door de politie proces-verbaal opgemaakt wegens diefstal, oplichting en verduistering van geld, alles ten nadeele van z(jne gewezen patroons. Tovens is proces verbaal opgemaakt tegen een niet alhier wonend persoon, die zich, ten nadeele van enkele ingezetenen albier, heeft schuldig gemaakt aan oplichting. Dio psrsoon gaat op de navolgende wijze te werk. Onder voorgeven dat familieleden van per sonen, die hjj op het oog heeft, hem indertyd aan een en ander geholpen hebben, komt hy daarvoor zyn dank betuigen, onder aanbieding tevens van wat ooft of eieren, brengt het gesprek al zeer spoedig op zyne aardappelen- negotie, en weet ten slotte daarvoor gelden te leenen, welke hy evenwel op den gestel den tyd niet terugbrengt. De genomen proef met de ver- duurzaamde levensmiddelen voor militairen heeft aangetoond dat do erwtensoep tabletten en de zoogenaamde erwtenworst niet in den smaak vallen van onze soldaten. Eerstdaags zal eene andere proef worden genomen om visch (haring) in het gewone menu voor den soldaat te doen opnemen. De uitvoer van vee, inzonderheid van schapen, was in den laatsten tyd te Har- lingen buitengewoon groot. Men mag aanne men dat er 6edert Augustus jl. 50,000 stuks van dit wollig vee naar Engeland zyn verzon den, dat is gemiddeld voor elke boot, welke derwaarts vertrok, ongeveer 1200. De consulten van dr. Mezger in het Am8tel-Hötel te Amsterdam eindigen 20 December e. k. Op de groote paardenmarkt te Woerden waren gisteren ongeveer 1300 paar den aangevoerd. De handel was flauw. De behandeling der pakketten voor Engeland door de Engelsche douane, ondergaat vertraging, indien de by die pakket ten behoorende douaneverklaringen in do Hol- landsche taal zyn gesteld. Het is dus wenscheiyk de bedoelde douane verklaringen in de Fransche of Engelsche taal in te vullen. Een ontzettend ongeluk wordt gemold uit Christiania. By eene aanvaring van de Engelsche stoomboot „Neptune" en de Rus sische „Archangel" in de baai aldaar, werden 18 der opvarenden gedood. De beide schepen zonken onmiddeliyk en, niettegenstaande alle pogingen, werd wol de bemanning dor Engel sche boot gered en acht van den Russischen stoomer, doch de kapitein en 17 Russische schepelingen verdronken. Den lsten Mei wordt tusschen Dover en Calais eene nieuwe boot in de vaart gebracht, welke den afstand zal afleggen in 50 minuten. Dit vaartuig, hetwelk electrisch verlicht zal zyn, kost omtrent 2'/2 millioen franken en wordt te Glasgow gebouwd. Twee roovers hebben in het bosch van Wilkesbarre (Pennsvlvanië) twee betaalmeesters van den Lehigh Valley-spoor- weg aangerand en gedood. Zy beroofden do lyken van do 12,000 dollars, welke bestemd waren om aan 't werkvolk het weekloon uit te keeren. Een 88-jarig man is te Walworth in zyn bed verbrand. Hy had waarschynlyk zyn pypje gerookt en aldus zyn bed in vlam gezet. Het theater Castin, te Charleroi, is gisternacht afgebrand. De eerst kortelings nieuw ge bouwde kazerne der huzaren te Mainz is eene prooi der vlammen geworden. Nadat 22 schepen in het Suez- kanaal lagen, opgehouden door 't aan den grond raken van 't Engelsche stoomschip „Sumatra", is dit eindelyk vlot gekomen en de passage dus hersteld. De procureur-generaal in 't de partement Charente, de heer Ludoric Joulin, heeft zich, blykbaar in een aanval van krank zinnigheid, in een hotel te Limoges door ver worging van 't leven beroofd. Gele koorts te Jacksonville. Van 19 op 20 dezer werden weder 50 nieuwe ziektegevallen en één geval van overlydon aan do gevreesde ziekte aangegeven. Het getal aangetasten sedert het begin der epidemie is te Jacksonville alleen nu reeds tqt 3719, dat der sterfgevallen tot 326 geklommen. In Zuid-Duitsche bladen wordt oen treurig tafereel opgehangen van don staat van zaken aan het Wurtembergsche hof. Koning Karei, die, zooals men weet, een borstiyder is, moet zich meer en meer in eenzaamheid terugtrokken en zich van zyn volk en zyne hoofdstad vervreemden. De aan leiding daartoe moet minder nog in zyn ongun- stigon gezondheidstoestand liggen, dan in den invloed van eonige Amerikanen. Sinds jaren genoot een jong, knap en intelligent Ameri kaan, die vroeger tot het Amerikaansche ge zantschap behoorde, 's konings gunst zóózeer, dat hy de oudste en meest beproefde vrienden van den vorst verdrong. Hy ontving wel is waar ryke geschenken, doch moet overigens geen verkeerden invloed geoefend hebben, daar hy eene verstandige discretie wist in acht te nemen. Erger werd het, toen twee zyner landslieden zich mede in de gunst des konings wisten in te dringen. Dezen toch zouden hun invloed misbruiken om zich geld en eeretee- kenen te verschaffen. Het gelukte hun, ridder orden te verkrygen van alle landen en hoven, waarmede de koning persooniyk in betrek king staat; alleen by het Pruisische hof zyn zy daarin niet kunnen slagen. Een dezer avon turiers werd onlangs in den adelstand ver heven, evenwel zonder dat het Wurtemberger officiëele blad of oen der andere Stuttgarter bladen (eene democratische courant uitgezon derd) daarvan notitie genomen heeft. Ver bazende dingen worden er voorts verteld van do geldolyke voordeelen, met welke deze indivi duen zyn gaan stryken. De koning moet voor deze gunstelingen een prachtig huis hebben laten inrichten, waarvoor hy het geld by eene uitgeversfirma te Stuttgart heeft moeten lee nen. In dit huis hebben nu de spiritistische vertooningen plaats, op welke de invloed dor Amerikanen grootendeels schynt te berusten. De koning inmiddels moet zich zoodoende in geldelyke moeilykheden gestoken hebben, die hem dwingen zich zeer te bekrimpen, en die het land met lastige verwikkelingen van finan- tiëelen aard bedreigen. Onder het volk laat het een en ander zich te bedenkeiyker aan zien, omdat ook de vermoedelyke opvolger des konings (die geen directen erfgenaam van den troon achterlaat) al meer en meer eene neiging tot eenzaamheid en teruggetrokkenheid aan den dag legt. Niï. C.) BUITENLAND. Frankrijk. De Senaat behandelde gisteren het voorstel van een der leden, tot benoeming eener com missie, aan welke het indienen van een ont werp tot grondwetsherziening wordt opgedra gen. De commissie, naar welke dit voorstel was verzonden, verklaarde er zich tegen, en de Senaat vereenigde zich met deze uitspraak. In de Kamer van Afgevaardigden heeft de heer Roche rapport uitgebracht over de be grooting van oorlog. Hy trachtte-het hooge cyfer van het budget te rechtvaardigen, door te wyzen op do buitenlandsche coalitie, welke de vryheid van Frankryk bedreigt. Niemand, zeide hy, zal terugdeinzen voor de uitgaven, welke het leger eischt. (Toejuiching). Met het oog op den vooruitgang der wetenschap, zyn de nieuwe uitgaven noodzakeiyk. Het eindcyfer van het budget van oorlog is fr. 1,065,000,000. Het aantal vreemdelingen, dat zich in 't geheel tot Zaterdag 11. te Parys deed in- schryven, bedraagt 35,734. De prefect van politie te Parys heeft een der laatste nommers van „le Grelot" in de kiosken in beslag doen nemen. „Wilhelm II in het bandietenland" gaf dit nommer als omschrift om eene spotprent, en de keizer werd daar voorgesteld als geschenken te ont vangen van Crispi en kardinaal Rampolla. DuitachlantL Keizer Wilhelm is Maandag te DreJ het station bij Potsdam, aangekomen.I werd daar met groote harteiykhoid doel keizerin verwelkomd, 's Keizers eerste v-J was: „Hoe maken de jongens hot?" In het fraai versierde station wachtte J oudstryders den keizer op, terwyl een hem met zang begroette. De keizer za gezond uit. De terugreis van Rome naar Drewitz (l| K. M.) is in 41 uren en 5 minuten afgelegd, één stuk door. Reeds in de eerste dagen j de keizer naar Beriyn komen om dan i het einde der week een paar dagen de jacht te gaan en een bezoek aan prins regent van Brunswyk te brengen. Waarschynlyk zal de koizer niet vóór| Dec. naar Beriyn verhuizen. Officieus wordt geschreven dat, volgens! jongste berichten uit Oost-Afrika, de ganss» tot het sultanaat Zanzibar behoorende kf in opstand verkeert. Vooral in den omtt van Bagamoyo lieerschen moord en plunjd ring, hoewel deze plaats zelve, dank der tegi woordjgheid van de Duitsche oorlogsschep! rustig gebleven is. De handel met het t| nenland moet geheel zyn afgebroken, groote schade van de Duitsche kooplieden Zanzibar niet alleen, maar ook van de Inl sche handelaars in de havens aan de kuj De toestand is van dien aard, dat noch sultan van Zanzibar, noch de Oost Afrika;' sche Compagnie in staat i3 de bepaling| van het in het voorjaar gesloten tractaat te leven. Groot-Brltannlt. In de eerste zitting der commissie vj rechters, welke het geschil tusschen den lui Parnell en de „Times" moet onderzoekt lichtte de attorney general Webster de besch: diging van het City-blad toe. De „Times" le den leider der Pamellisten ten laste: lo. dat hy en zyne mede-afgevaardigd: byeenkomsten hebben bygewoond van onwt tige vereenigingen, en toespraken hebben g houden, waarin tot het bedryven van misdade werd aangespoord; 2o. dat zy zich hebben schuldig gemaal aan het geven van bolooningen aan misdadiger: 3o. dat zy niet openlyk het plegen va geweld hebben afgeraden of veroordeeld; 4o. dat zy in 't geheim samenspanden me: bekende misdadigers, moordenaars, oproersto kers en dynamietmannen 5o. dat zy geld hebben ontvangen van Amerikaansche Ieren, die tot oproer, moor: en het gebruik van dynamiet aansporen; 6o. dat zy openbaar hunne afkeuring ui! spraken over de gepleegde misdryven, ma: deze in 't geheim goedkeurden en aanmoi digden. Deze punten werden door don heer Webstfi uiteengezet. De advocaat van Parnell, de hee Charles Russell, trachtte hem nu en dan k de rede te vallen, maar de voorzitter, de he«: Haune, wilde dit niet gedoogen. De heer Parnell woonde de zitting by. Naas: hem zat zyn advocaat Russell, die de invrij heidstelling verzocht van den afgevaardigd! Redmond. Deze nationalist bevindt zich in hechtenis wegens aansporing tot het plegen van geweld, doch is een der gewichtigste ge tuigen van Parnell. De voorzitter willigde het verzoek in, mits de heer Redmond van zyne vryheid geen mis bruik maakte tot deelneming aan openbare demonstraties. De heer Russell verklaarde namens Redmond, dat deze zich niet aan zulke voorwaarden kon onderwerpen. Aldus zal de nationalist in de gevangenis blyven. Afghn nistan. Een telegram uit Calcutta meldt dat de emir van Afghanistan zelf naar Turkestan oprukt om daar zyn gezag te herstellen. Het blykt dat by den stryd tusschen zyne troepen en het leger van Ishak Khan teTashkurgan de eersten byna het onderspit hadden gedolven Dat de troepen van den emir ten slotte toch den slag wonnen, was byna enkel aan de goede Martini-geweren te danken. De troepen van den emir, onder aanvoering van generaal Gholam Haidar, bostonden uit vier regimenten ruitery en 13 regimenten voetvolk, met 26 'kanonnen. Ishak's macht was veel grooter, doch dit verhinderde niet dat zy geheel verslagen werd, met verlies van 1600 dooden, terwyl hun geschut en al wat ze verder by zich hadden, vermeesterd werd. Daarna viel Gholam Haidar Ishak's ge neraal Mahomed Hosain aan en voerde hem gevankelyk Mazari Sherif binnen. Ishak vluchtte naar Kerki in Bokhara, waar

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 2