(Deze (Courant wordt dagelijksmet uitzondering van (§on- en feestdagen, uitgegeven. Leidei, 18 October. Feuilleton. Het Hoode Huis. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nomraers0.05. Ofllcieele Kennig^evingen. Patentbladcn. De Burgemeester, hoofd van het bestunr der ge meente Leiden, brengt ter kennis van belanghebben den, dat de ingevulde patentbladen voor de wykon VII, VIII en IX, benevens restanten, over het dienst jaar 1888/89, bjj het College Yan Zetters, in een der ver trekken van het Kaad^iis dezer gemeente, op vertoon van het aanslagbiljet, verkrijgbaar zijn, dagelijks des na middags van één tot drie uren, en wel op Maandag 15. Dinsdag 16,Woensdag 17, Donderdag 18, Vrijdag 19 en Zaterdag 20 O ctober a. s., terwijl, het verstrijken van dien termyn, de onafgehaalde jfctent-bladen ter uitreiking moeten worden afgegeven aan de deurwaarders der directe belasting alhier, die voor hunne moeite mogen eischen t i e n cents, zonder meer. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 13 Oct. 1888. DE KANTEB. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemoeno kennis dat door P. J. SCHRETLEN en F. G. MASTENBROEK verzoekschriften z\jn inge diend om vergunning voor den verkoop van sterken drank in het klein, resp. in de percoelen Hooigracht No. 49 en Broestraat No. 79. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 18 Oct. 1888. E. KIST, Secretaris. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Noord-Amerika, door middel van het stoomschip „Zaandam", van Amsterdam vertrekkende. Ten postkantore alhior moeten de brieven enz. uiterlijk Vrijdag avond om 10 uren bezorgd zijn. De wijze van verzending behoort duidelijk op het adres vermeld te worden. Tweede Kamer. In de heden door deze Kamer gehouden zitting werden zonder hoof delijke stemming aangenomen een aantal naturalisatie-wetten, onteigeningswet voor verbreeding van eene straat te Haarlem, be krachtiging van grondverkoop te Enschedee en te Sas van Gent, provinciale heffingen in Groningen en Zuid-Holland, wijziging van hoofdstukken VIIA en VHS der begrooting van 1887, toepassing van de bij het "Wetb. v. Strafv. toegelaten vrijheidsbeneming en het nieuwe contract voor den maildienst met de Maatschappij „Zeeland." By de discussie verklaarde de min v. fin. dat vóór den aanvang van 't volgend jaar de regeling zou plaats hebben om de gecon signeerde gelden rentegevend te maken, terwyi bij het postcontract de heeren Mackay en Kordyk bejammerden dat de Reg. niet vol doende de Zondagsrust van 't personeel ver zekerd heeft, terwpl de min." v. waterstaat verklaarde te vertrouwen op de toezeggingen van de directie der Maatschappy in dit opzicht. De Kamer is tot nadere byeenroeping ge scheiden. By Zyner Majesteits besluit van 16 dezer Slot.) IV. Daar het houtvuur by na tot asch vergaan was, kon ik niet goed onderscheiden, of de bewoner van het Roode Huis een ma» of eene vrouw was, en ik meende een oogenblik, dat ik een tooneel uit de kabouterswereld zou bywonen. "Was het de geest van een der slachtoffers, een kind, een grijsaard, een bandiet of een arme? De duisternis, welke toen heerschte, maakte elk dier verschillende vragen onoplos baar, en rnqne gedachten warrelden dooreen, toen ik, onbezonnen tegen de blinden leu nende, wat pleisterwerk uit den muur stootte. Op het geraas, dat de neervallende brok ken maakten, stond de bewoner van het Roode Huis plotseling op, liep recht op het venster af, opende het met eenig geweld en riep met schorre stem uit „"Wat wilt gy?" is benoemd tot advocaat-generaal by den Hoogen Raad der Nederlanden mr. J. G. Patyn, gewezen officier van justitie by de arrondisse- ments-rechtbank te 's Gravenhage. Ten gevolge van de aanneming van dit ambt zal de heer Patyn het lidmaatschap van de Tweede Kamer, hem in het voorjaar door het kiesdistrict Schiedam opgedragen, reeds nu moeten neerleggen. Geiyk men weet, heeft de thans geldende Grondwet, in tegenstelling met die van 1848, het lidmaatschap van de Staten-Generaal uit- drukkelyk onvereenigbaar verklaard mot het ambt van advocaat-generaal by den Hoogen Raad. Onze gezant te Parys, jhr. mr. A. L. E. De Stuers, die geruimen tyd in de residentie vertoefde, is gisteravond naar zyn post terug gekeerd. Tot onderwyzer aan de openbare school No. 1 (in het dorp), te Zwammerdam, is be noemd de heer K. Bogtstra, te Workum. Met hem stonden op de voordracht de heeren J. L. Keetelaar, te Nieuwleusen, en P. Van Ryk, te Gouda. Voor deze onder wyzersbetrek- king te Zwammerdam hadden zich aangemeld 34 sollicitanten. Voorts werd door den Raad vastgesteld het suppletoir kohier der belasting op de honden over 1888 tot een bedrag van ƒ8.50. In de vergadering der afdeeling van het Nut, te Zwammerdam, werden aldaar herbe noemd tot leden der commissie voor de Volksbibliotheek de heeren ds. H. A. Van Oort en B. J. Everwyn, terwyi in de plaats van den heer M. De Grauw, die niet meer in aanmerking wenschte te komen als lid dier commissie, benoemd werd de heer R. Biesheuvel aldaar. Beroepen is by de Ned.-Herv. gemeenten te Nieuw-Vennep, Varik on Houtryk en Polanen, de heer L. Smit, cand. te Noordwyk aan Zee, die bedankt heeft voor Goedereede, Langerak, "Wyngaarden en Ruybroek. Ook te Boskoop heeft zich eene com missie gevormd ten einde het herstel van Neerlands onafhankelykheid feesteiyk te vieren. Tot gemeentearts in de afdeeling Rypwe- tering van Alkemade is benoemd de heer W. I. C. Van Boudyk Bastiaanse, te Oss. Tot leeraar in de reken-, stel- en meet kunde aan de hoogere burgerschool te Delft is benoemd tot het einde van den cursus 1888/89, de werktuigkundige ingenieur G. J. Van de "Well; tot leeraar in de Nederlandsche taal aan die school tot 1 September 1889, de heer A. A. Heskes. Dr. C. H. Van der Looy, te Rotterdam, hoopt den 7den November a. s. zyn gouden jubilé te vieren als med. chir. doctor, welke Ik had waarlyk niets te antwoorden. Ik antwoordde dus niets. Daar myn zwygen en myn geopend mes weinig goeds voorspelden, floot myn onder vrager even, welk geluid door de naburige echo's wyd en zyd herhaald werd. Er ontstond een groot geraas op de trap, hetgeen my weldra duidelyk werd, toen een groote, zwarte hond zich aan 't venster ver toonde. Tegenover een gevaar, dat een tastbaren vorm had aangenomen, werd ik weer geheel myzelven, en ik was op het punt om de noodige opheldering te geven, zoo de bewo ner van het Roode Huis my niet voorko men ware. „Komt ge my myn kind teruggeven?" zeide by met schorre stem. Deze vraag, op zulk een uur, in eene wo ning vol droeve herinneringen gedaan, trok my opnieuw uit het werkelyke leven, en, ondanks myzelven, keerde mijn geest naar de spoken terug. „Zult gü spreken?" riep het geheimzinnige wezen my toe. De zwarte hond scheen met zyne cogen betrekking hy nog steeds met jeugdigen ijver waarneemt, terwyl hy ook in menige andere richting nuttig werkzaam was. De heer Domela Nieuwenhuis heeft by de Tweede Kamer zyn antwoord ingezonden op het Voorloopig Verslag van zyn ontwerp betreffende den winkeldwang. Een wetsontwerp tot vaststelling van algemeene regelen voor provinciale belastin gen, door art. 136 der nieuwe Grondwet ge vorderd, is in voorbereiding. De Koninklyke Pakketvaart-Maatschappij heeft den bouw van drie der voor haren dienst benoodigde stoomschepen opgedragen aan de Koninklyke fabriek van stoom- en andere werktuigen te Amsterdam, en vier aan de Koninklyke fabriek de „Schelde", te Vli8singen. De uitslag van de te Amsterdam gehou den verkiezing voor leden van den gemeente raad, waarbij zyn uitgebracht 7454 stemmen, was, dat nog gekozen zyn de heer Dykmans met 4056 en de heer Veltman met 3815 stemmen, beiden liberalen, terwyl de heeren Wormser (A.-R.) 3441 en Waterschoot (R.-K.) 3273 stemmen verkregen. Het „H.blad" meldt dat by de afdeeling publieke werken ten stadhuize van Amster dam in den loop van dit jaar oen onderzoek is ingesteld over de vraag: of in de voor waarden van aanbesteding by gemeentewer ken de aannemer verplicht zal worden de werklieden te verzekeren togen ongelukken, buiten hunne schuld aan hen op het werk overkomen. De heer J. T. Cremer, lid der Tweede Kamer voor Amsterdam, heeft zich een veer tien dagen geleden het been geblesseerd, en ofschoon, naar het zich laat aanzien, over eenige dagen volkomen beterschap te ver wachten is, heeft die blessure hem toch tot zyn leedwezen belet de sectiën-vergaderingen by te wonen, waarin o. a. de Indische begroo ting behandeld word. Dit is te meer te be treuren, omdat aan de adviezen van den heer Cremer, met het oog op zyne recente terug komst van eene reis naar Indië, dubbele waarde mocht worden gehecht. By de te Leeuwarden gehouden verkie zing voor de Provinciale Staten van Friesland, is gekozen de heer S. B. Dryber, burgemees ter van Tietjerksteradeel, (liberaal) met 1376 stemmen. De heer D. D. Koopmans (anti- revol.) verkreeg er 857. De collectie van Van "Waesberghe uit de bibliotheek van dr. Ledeboer blyft in haar ge heel; de gemeente Rotterdam is eigenares geworden. Mr. J. Thiebaut is gekozen tot lid van Gedeputeerde Staten van Overysel. de volmacht te vragen om zich op my te werpen. V. Ik wist niet wat ik zou antwoorden, toen ik eene forsche hand op myn schouder voelde vallen. De aandacht, welke ik aan het zonderlinge tooneel wydde, waarin ik eene rol speelde, welke my in verlegenheid bracht, had my belet de voetstappen te hooren van hem, die zich by ons gevoegd had. Het was een stevige boer met vierkante en breede schouders. By het zien van dien man, deed ik een stap achteruit, en, terwijl ik met myn mos zwaaide, riep ik uit: „Als ge een stap nader doet, dood ik je 1" „"Waarom „Wat doet ge op dit uur hier?" „Wat ik doe?.... Ik kom myne moeder halen." „Je moeder!" „Wel ja, mynheer; myne moeder, die sedert den dood van myn broer haar verstand ver loren heeft. Zy ontloopt ons van tyd tot tyd, en ik zocht haar al een paar uren. Ik heb PRIJS DER ADVERTENTIEN: V&n 1—6 regels 1.05. Iedere regel meer/0.17J. Grootere lettere naar plaatsruimte. Voor het in- caeaeeren buiten de etaJTjjfeit 0.10 berekend. Te Sneek is overleden de heer M. Edzard Grefe, hoofd der stedelyke muziek- en zang school, officier-kapelmeester der dd. schuttery aldaar. Een Nederlander ontving, op zyn verzoek om inlichtingen omtrent de maatregelen tegen de vreemdelingen in Frankryk, het navolgende bericht uit Parys: „Voor een kort verblyf zyn papieren niet noodig. Het voorschrift geldt alleen voor de vreemdelingen, die in Frankryk zyn gevestigd." Het stoomschip „Batavia", van Rotterdam naar Java, arriveerde 17 Oct. te Marseille; de „Soerabaia", van Java naar Rotterdam, vertrok 17 Oct. van PortSaidde „Schieda^1, van Nieuw-York naar Amsterdam, passeerde 17 Oct. Lizard; de „Soenda", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 18 Oct. te Genua; de „Prinses Amalia", van Batavia naar Am sterdam, vertrok 16 Oct. van Padang. Z. M. heeft aan I. D. Evers, op zyn verzoek, eervol ontslag verleend als lid van het college van regenten over de rijkswerk inrichting en het huis van bewaring te Hoorn, onder dankbetuiging voor de in die betrekking bewezen diensten, en benoemd tot lid van gemeld college van regenten A. Keurenaer, ingenieur van den waterstaat aldaar; met ingang van 1 Januari 1889 aan dr. IJ. Keyzer, te Middelburg, op zyn verzoek, eervol ontslag verleend als lid van den geneeskundigen raad voor Zeeland; den offic. van admin. 1ste kl. J. P. Vasseur, met ingang van 1 Nov. a. s., ter zake van in, doch niet door den dienst ontstane lichaamsgebreken, op pensioen ge steld, onder toekenning van een jaarlijksch pensioen van 1400, en eene verhooging met 1125 's jaars voor werkelyk verblyf in militairen dienst in 's Ryks overzeesche be zittingen en koloniën en tusschen de keer kringen met geiyke dagteekening bevorderd tot offic. van admin. 1ste kl., de offic. van admin. 2de kl. J. C. Van Reynverleend de volgende pensioenen, als aanK. J. Van Diemen, commies 1ste kl. by 's Ryks belas tingen, 382F. A. Torneur, zich ook schry- vende J. F. A. Torneur, hoofdcommies 2de categorie by 's Ryks belastingen, 518J. I. Kerkhoff, wed. G. P. Valkenhoff, verifica teur 1ste categorie by 's Ryks belastingen, 420J. Meyer, ontvanger der directe be lastingen en accynzen, 1063W. Schadd, idem, 1267; D. Postma, zich ook schry- vende D. D. Postma, commies 2de kl. by 'sRyks belastingen, 296; F. H. Rant, ont vanger der directe belastingen enz., 1867; aan den eervol uit zyne betrekking ontslagen boekhouder by de directie der artillerie-in richtingen te Delft C. A. J. Van Strybos een pensioen verleend van 468. haar hooren fluiten; ik ben naar hier geko men, en dat is alles. „Zy is het dus, die daar by het vuur zit?" „Ja, mynheer; daar men haast niets kan zien, zag ik, toen ik hier kwam, u voor haar aan en was ik begonnen de hand op u te leggen." Deze ophelderingen deden myn geheele ge bouw van kaboutermannetjes en bandieten ineenvallen. Een uur nadien lag de arme moeder, die ik voor een vampier, of tenminste voor een moordenaar had aangezien, heel gerust in haar bed te slapen. „Ge hebt my een beetje bang gemaakt, mynheer Darville", waagde de jonge vrouw te zeggen, terwyl zij diep ademhaalde. „Op gevaar af, dat ge met my den spot zult dryven, moet ik bekennen, dat ik toen- dertyd eene dergelyke aandoening ondervond, La Rochefoucault niet te na gesproken, die gezegd heeft„De mannon verbergen hun schrik met evenveel zorg als welke de vrou wen aanwenden om den hare te laten zien.

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 1