Nienwe Appelgelei ONTVANGEN: bij H. MEIJER AAN. weigerden. Toen zy nu Zaterdag de lijsten nazagen, kwamen zy tot de ontdekking dat hun nummer or.der denieten stond. Eene inbraak, wolkeinde 3de politie afdeeling te Rotterdam heeft plaats ge- had, wordt vermoed door jongens te zijn ge pleegd; althans door den commissaris van politie is naar eenige jongens, op wie eenig vermoedon rustte, een onderzoek ingesteld. Naar de „N. R. C." verneemt, gaan de inbrekers gewoonlijk aldus te werk: Na op den dag verkenningen te hebben gedaan, be geven zij zich des nachts op het pad, gaan ieder op zichzelf naar het afgesproken punt, en nemen dan de aangewezen posten in. Ver neemt nu de op wacht staande eenig onraad, dan wordt, door middel van een fluitje, het sein gegeven, dat het terrein onveilig is. Tegelijkertijd worden de posten der op den uitkijk staande dieven verlaten de politie, die een der jongens mocht ontdekken, volgt hem op den voet, en zoodoende raakt zjj het spoor bijster, terwijl oen der dieven op zijn gemak bezig is in te breken. Wordt de op post staande als verdacht door de politie aangehouden en voor den chef der politie gebracht, dan vindt men bij hem niets verdachts, en op de vragen, tot hem gericht, geeft hjj ten antwoord dat hij van niets afweet. Een droevig schouwspel. Men schrijft van Terschelling, dd. 14 Oct.: Hedenmorgen, na 't opgaan der zon, bo- merkto de kustwacht in de nabijheid der Bui tengronden een schoener, die weldra op de bank geraakte en er overheen sloeg. De nood vlag was in top en er werd nog wat zeil bijgezet. Het vaartuig kwam over die zand banken heen in 't Oostgast, een betrekkelijk diep, maar nauw zeegat. Nauwelijks was het evenwel daar, of de voorsteven zakte wegen binnen enkele minuten stak nog slechts een klein gedeelte van den achtersteven en het topje van den grooten mast boven water uit. Verschillende lieden, die 's morgens vroeg reeds op den Noordsvaarder liepen, nm te zien of er ook hout aandreef, verklaren dat zo twee man van het scheepsvolk hebben gezien, waarvan dén nog den top van den mast bereikte en hen toewuifde. Ze waren daar evenwel zonder eenig reddingsmiddelen konden dus niets dpon dan de autoriteiten waarschuwen, die echter reeds door de kust wacht kennis gekregen hadden van het onge luk. De zee sloeg zóó heftig over 't schip, dat de man in den mast het er onmogelijk kon houden. De sleepboot „IJmuiden" was, als gewoonlijk, spoedig gereed om naar de strandingsplaats te gaan, doch, in het Oostgat gekomen, bemerkte de bemanning er van noch iets van het schip, noch iets van de opvarenden. Ondeitusschen werd ook de red dingboot in zee gebracht. Het kostte heel wat inspanning de boot door de branding te krijgen en er werd dan ook olie gestort, doch, naby de plaats des onheils gekomen, bemerkto men geen enkelen schipbreukeling. Men had aan boord zeker geene zwemgordels, anders zouden waarschijnlijk eenige of alle opvarenden gered zyn, te meer, daar het vry zeker was, dat de stroom de drenkelingen naar den Noordsvaar der zou voeren. Terwijl onze zeelieden nog aan 't strand waren, spoelde een vlet aan, waarop stond: „4519. Rob Crawford, Baadbycerri, Grimstad", en dreef ook een scheepsnaambord aan, waarop stond „Christiaansand'', maar 'tis niet zeker, dat die afkomstig zyn van het verongelukte schip, te meer, wyl tevens battings van vuren hout werden opgevischt, welke blijkbaar reeds eenige dagen in zee gedreven hadden. (Hbl.) Over den moordaanslag te Oene, onder Epe, meldt de „Z. Crt." het volgende: Zaterdag avond heeft aldaar een vreeselyke moordaanslag plaats gehad door H. v. Essen op de dienstbode van den predikant N. H. v. E. zou binnenkort met genoemde dienst bode in het huwelijk treden, doch, omdat mon vermoedde dat hy onlangs bij mevrouw de wed. N. eene ruit had ingegooid, had zy hem af gezegd. Hierover vertoornd, schreef hjj haar dat hjj haar Zaterdag avond nog gaarne wenschte te ontmoeten om afscheid van haar te nemen, doch ging toen, gewapend met een knipmes, een scheermes en een broodmes, op de pasto rie af, wachtte zyn slachtoffer op, gaf haar eerst nog een kus, doch nam metéén een mes en bracht haar verschillende sneden aan den hals en op hot hoofd toe. Op haar geschreeuw kwam zekere H. W. toeloopen, waarop de onverlaat het op een loopen zette. Zondag middag is hj) gearresteerd door de rijksveld wachters J. Marsman en J. Evers, wien het gelukte hem tot de volledige bekentenis te bren gen dat h(j van plan was geweest eerst de meid, en daarna zichzelvon van het leven te berooven. Gisteren is hy gevankelijk naar Zutfen overgebracht. Het meisje is, naar omstandigheden, rede lijk wel. Vervalsching van Hollandsche kaas. Onder dit opschrift schrijft de „Indus trie Blatter" het volgende„Nadat reeds sedert eenigen tijd aan de Hollandsche kaas- fabricage is verweten, dat, evenals b. v. in de boterindustrie, nu ook bjj de kaas het natuur product begint plaats te maken voor een kunstproduct, is dat feit thans door het Schot- landsche landbouwcongres openlijk erkend ge worden. Volgens die mededeeling, wordt in Holland op groote schaal kunstkaas gemaakt, by welke varkensvet de hoofdrol speelt, ter wijl werkelijke kaasstof in het geheel niet daarin voorkomt. Met name de provinciën Noord-Holland en Noord-Brabant zouden dat bedryf uitoefenen." Daargelaten de meerdere of mindere juist heid van dat bericht, verdient het in elk geval de aandacht, omdat de „Industrio-Bliitter" een zeer geaccrediteerd blad is. Te Weenon is het nieuwe Burg- Theater, in tegenwoordigheid van den keizer, den kroonprins en de kroonprinses, met groote plechtigheid ingewijd. Een schitterend publiek, waaronder verscheidene buitenlandscho gasten, was tegenwoordig. Aan de linkerhand van den keizer zat de prins van Wales in de uniform van zyn Oostenryksch huzaren-regi ment; daarachter koning Milan van Servië en kroonprins Rudolf en vervolgens de aarts hertogen, enz. De voorstellingen werden geopend meteen allegorisch schouwspel, waarin de genius van het oude Burg-Theater klaagde dat hjj zich in dit nieuwe gebouw niet thuis gevoelde, maar getroost word door den genius der dichtkunst, die, toen een gordijn .op den ach tergrond werd weggeschoven, hem alle oude bekenden de tooneelspelers van den ouden schouwburg, elk in hunne bijzondere rol toonde. Verder liep do voorstelling geheel volgens het programma af. De keizer werd luide toegejuicht. De stoomboot „Finnace" ont moette onlangs nabjj do Amerikaansche kust een bootje, waarin de kapitein van eene bark, die schipbreuk had geleden, zich met zjjne vrouw en twee zoons bevonden. De opva renden der „Liberdale" weigerden aan boord genomen te worden. Ze vertelden hoe zy, nadat hun schip, de „Aquidreck", naby de Rio Grande do Sul met de geheele bemanning, die door de pokken was aangetast, vergaan was, wonderbaarlijk aan die ziekte en ver drinken ontkomen waren en eene schuit met drie masten gebouwd hadden, waarmede zy „op hun eigen houtje" naar Baltimore terug wilden keeren. De boot was 30 voet lang, 5 voet breed en had 3 voet diepgang. Verscheidene malen hadden zy reeds schepen ontmoet, die hen van levensmiddelen hadden voorzien, en zoo hadden ze al 2960 mylen afgelegd, vol komen gezond en vol moed Baltimore veilig te bereiken. Op den boulevard Richard Lonoir, te Parys, woonde eene arme vrouw van 64 jaar, Marie D., die vroeger zeer ryk geweest, maar tot de diepste armoede vervallen was. Na lang geduld gehad te hebben, dreigde haar huisheer haar het kamertje, dat zy bewoonde en waarvoor "zy sedert 1 Januari niets had kunnen betalen, uit te zetten. Toen men kwam om de bedreiging uit te voeren, vond men haar dood. Zy had zich door middel van kolendamp van het leven beroofd. Op een stuk papier had zy met een stompje potlood ge schreven: „Nu kan ik voor niet wonen". L.ICHTSTKRKTJE. Resultaten der waarnemingen aan de Gasfabriek: WEEK van 7 tot 13 Oct. Datum. Uur. October. C.15 0.15 6.15 6.15 6.15 6.15 6.15 8.15 8.30 8.30 8.15 8.15 8.30 8.30 Aantal. Gem. Eng. Standk. 16.5 16.7 16.5 16.7 16.5 16.7 17.0 Dit beteekent: Wanneer men 5 cubic feet 141.6 litera per uur van zulk gas verbrandt in een Sugg's London-Argand-Standard burner No. 1, met 24 gaatjes, een licht wordt verkregen, dat in sterkte gelijk staat met 16.5, 16.7 enz. Standaardkaarsen, waarvan elke kaars 20 grains 7.8 grammen Spermaceti per uur verbrandt. (geen Appelsiroop) a 40 Cts. per 1/2 Iiilo, JÜilUtllU I 1 IJ II1111 t>u 1 uinuujiiufc,) in het Xotnrlsliuls «au «len SS ii rg te Leiden, by opbod Zaterdag 20 October, by afslag Zaterdag 27 October 1888, beido dagen des avonds te halfaclit, ten overstaan van Mr. C. H. P. KLAVER- WIJDEN, Notaris te Leiden, van: Het goed onderhouden WINKELHUIS en ERF, te Leiden, aan de Westzyde van het Rapenburg, No. 91, aan den hoek van de Meuljessteeg of Kolfmakersteeg, waarin sedert jaren de Kruideniersaffaire is uitgeoefend, mot eene afzonderlyke BOVENWONING, uit gang hebbende in gemeldê steeg, No. 1, groot 81 centiaren, bevattende beneden: Winkel, Zykamer, Binnenkamer, Keuken met Stook plaats; boven: twee Voorkamers met aan grenzende Achterkamer en Zolder. Het Perceel is voorzien van Duinwa terleiding en boven van Gasleiding. De Kamers zyn allen behangen, voor zien van Kasten, de moesten van Stook plaatsen en verdere gemakken. De Bovenvoorkamers zyn verhuurd geweest voor f 350.— per jaar. Te bezichtigen daags vóór en op de dagen van veiling en afslag, van 10 2 uren. Te aanvaarden by de betaling der kooppenningen op 15 November 1888. Meerdere inlichtingen zyn te bekomen ten kantore van voornoemden Notaris KLAVER- WIJDEN, aan het Plantsoen No. 41, alwaar op iederen werkdag, tusschen de veiling en den afslag, van 10-3 uren, verhoogingen kunnen worden gedaan tegen genot van één vyfde der verhoogsom. Leidsn, ter Boekdrukkerij van A. W. SIJTHQFF.

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 6