van een deel der militaire macht (de Doelen kazerne toch was naby) uit het water getrokkon. Op verzoek van de Leidsche politie, is door die te 's-Gravenhage aange houden de post-conducteur Kieke, die verdacht wordt uit een verzegelden postzak, bestemd voor' Sassenheim, geldswaarden te hebben ontvreemd. Nadat door den directeur van het postkantoor alhier bij den commissaris van politie aangifte was gedaan, volgde onmiddel lijk een onderzoek, waarmede belast werd de inspecteur Pronk. Deze toog naar 's-Graven- hago, de woonplaats van K., maar vond geene gelden, noch bljjken, in zijne woning, doch kwam tot de wetenschap dat K. in ver standhouding leefde met de vrouw van een brievenbesteller te Amsterdam. Daarheen stoo- monde, mocht het hem by eene visitatie ten huize van bedoelde vrouw gelukksn een ge- lyk bedrag als het ontvreemde te vinden, gevende die vrouw op dit van K. in bewaring ontvangen te hebben en zulks den dag na de vermissing. De schietoefeningen der infan- terie op groote afstanden aan het strand te Noordwyk, hebben weer een aanvang geno- mon. By publicatie van den burgemeester dier gemeente is bekend gemaakt dat tel kens des Maandags en des Dinsdags het strand aldaar onveilig zal zyn. M a a n d ag - a vo n d omstreeks tien uren, werden de ingezetenen van Sassenheim opgeschrikt door het gelui van de brandklok. Alras bleek dat de hooiberg van den land bouwer Bergman, in den Hellegatspolder, in lichterlaaie stond. De brandweer was spoedig op de plaats des onhoils aanwezig en slaagde er door haar flink optreden in, dat stal en woning zyn gespaard gebleven. De hooiberg was togen brandschade verzekerd. De Maatschappy „Zeebad Loos duinen" hoeft wederom eene vry groote opper vlakte gronds verkocht, waarop men reeds bezig is villa's te bouwen. Do a a n g e k o n d i g d e h a r d dr a very aan „het Posthuis", onder Heemstede, gelegen in de afdeeling Berkenrode, aan den Wagen weg, heeft gisteren plaats gehad, ondor be gunstiging van uitstekend weder, dat natuur lek een groot getal bezoekers had uitgelokt, die met groote belangstelling dei» stryd volg don. Eene ry van dames en boerinnetjes, in hare eigenaardige kleedordracht, verlevendigde het samenzyn. De harddravery was uitge schreven voor paarden van allo rassen, ge spannen voor tweewielige rijtuigen, terwyl de heeren Wafelbakker, Langeveld en Fromberg als keurmeesters de jury uitmaakten. Een twintigtal paarden was ingeschreven. De prys, eone som van ƒ175, werd behaald door „Koningin" van Floryn te Rotterdam; de tweede premie f 50, door „Jonker" van De Hertog te Charlóis; de tweede premie, f 25, dror „Emma" van De Ridder te IJpolder. In het Volkspark te Amsterdam is gisteren eene woelige byeenkomst gehou den van werkloozen. Een dor arbeiders raadde aan, om, als de nood ten top steeg, de magazynen to plunderen. Anderen wilden optochten houden en by de werkgevers aan kloppen. Weer anderen wilden den Gemeen teraad verzoeken om do koopmansbeurs voor bijeenkomsten af te staan. Aan het einde der vergadering vroeg ze- daar doorschemert, eene reusachtige vrouw met lange witte kleerenhet statig geritsel van den populier, welke door den wind wordt heen en weer gewiegeld, vormt eene eentonige melodie, welke op zenuwachtige gestellen een onuitsprekeiyken invloed uitoefent; in het kortde geluiden van den nacht en de zonder linge lichteffecten geven aan alios een aanzien en eene kleur, even nieuw als indrukwekkend." IIL „Onderweg kwam my do herinnering aan de slachtoffers van het Roode Huis weer voor den geest. Ik schetste bij mezelven on willekeurig het beeld van hot bloedig tooneel, ik stelde my de moordenaars voor, hoe zy het huis binnenslopen, de verbazing der oudjes, hunne kreton, hun machteloozen on wanhopi- gen weerstand, het gruwzame werk der beulen, vervolgens den doodstrijd en toen don dood zelf. Dit fantastisch beeld vervulde my zóódanig, dat ik omkeek, om te zien of niemand my volgde. Toen ik by het Roode Huis aangekomen was, was do maan achter eene grysacht go wolk verscholen, en groot was myne ver bazing, toen ik licht in de benedenverdie ping zag. kero heer H. Visser, geen werklooze, het woord; hy beklaagde zich hevig over de pers, en in het byzondor over het „Handels blad" en het „Gooltje". „De verslaggevers zyn dieven", zeide hy. Hy had op eene vo rige vergadering niet gezegd „waar je niet kunt krygen, steelt daar", maar neemt daar". Hy noemde het stelen om zyne woorden zoo om te draaien als die bladen hadden gedaan. Daarna raadde hy den werkloozen aan Vry- dag zich op een bepaald punt te verzamelen hy zou zich dan aan het hoofd stellen en mee naar het Stadhuis gaan, waar men zich op eene warme ontvangst kon voorbereiden."Want toen Vrydag 11. de leden van het comité zich naar het Stadhuis begavon, was zelfs hot kan toor van de hondenbelasting vol politie-agenten. Ten einde aan de uitgebreide verspreiding van strooibiljetten mede de behulpzame hand te bieden, wierp hy voor de onkosten een gulden op tafel. Genoemde heer H. Visser is zaakwaarnemer van boroep, woonachtig Prinsengracht 83 en directeur dor Vereeniging tegen onwilligenof wanbetalers, onder de zinspreuk„Algemeen Handelsbelang," tevens Bureau van information. En werd besloten, Vrijdag eene groote mee ting te houden ter benoeming van een comité, dat naar den burgemeester zal gaan, terwyl Zaterdag weer eene bijeenkomst zal plaats hebben om het antwoord van dezen te ver nemen. Het gerechtshof te Amsterdam deed gisteron uitspraak in het hooger beroep, door den heer J. L. Beyers, directeur van het „N. v. d. D.", ingesteld van een vonnis van de rechtbank, waarby hy tot f 250 boete was veroordeeld ter zake van het opnemen van een artikel in genoemd blad, dat kwetsend was voor de eer en den goeden naam van den kapelaan te Bornebroek. Het hof vernietigde op eenige formeelo gronden dit vonnis, doch overwoog tevens dat de feiten voldoende be wezen waren en dat in het bedoelde artikel de eer en goede naam van den kapelaan waren aangerand. Verder nam het aan dat de bedoeling om te beleedigen blykt uit het artikel zelf, daar het alleen was geplaatst om aan de zaak ruchtbaarheid te geven, wes halve het den heer Beyers veroordeelde tot eene boete van f 250, subsidiair twee maan den hechtenis. Het ongeluk, dat by de werk- zaamheden aan Heineken's bierbrouwery te Amsterdam is voorgevallen, schynt minder ernstig te zyn goweest, dan bericht word. Gelukkig is geen der werklieden gedood en een der gekwetsten hervat morgen reeds weer zyne werkzaamheden. Dinsdag-nacht is de woning, bewoond door J. Brinkhof, ondor Wyhe, en toebehoorende aan den landbouwer J. Velt huis, geheel afgebrand. Eene koe is in de vlammen omgekomon. Het huis was verzekerd. Do vermoedelijke dader van de inbraak en ontvreemding in het pakhuis der heeren Weyl Co., te Enschedee, zekere O., als klerk gedurende eenige jaren by genoemde firma werkzaam, is als verdacht in hechtenis genomen en gistermorgen naar Almeloo over gebracht. Door eene onbekende oorzaak ontstond gisterochtend brand in de boeren hofstede, bewoond door Van Kemenade, te Een uur te voren was ik met myn vriend het huis rondgewandeld, en de toestand van verval, waarin wy het gevonden hadden, de doodsche stilte, welke zoowel binnen als bui ten heerschte, hadden my overtuigd, dat het Roode Huis aan alle voorwaarden voor een huis der verschrikking voldeed. Ik kwam naderby. Een nieuw onderzoek overtuigde my, dat ik mjj niet vergist had. Het was wel degeiyk licht. Myne verboelding, reeds in wer king gesteld en voor aandoeningen vatbaar, werd ten top gevoerd. Ik kon een gevoel van vrees niet onderdrukken, en ik was op 't punt my te verwyderen, toen myn gezond vorstand de bovenhand kreeg en mij zeide dat die plaats misschien do schuilhoek van den een of anderen bandiet was. My hiervan te overtuigen, scheen my myn plicht te zijn. Ik kwam weer tot myzelven. Ik bloosde over myne zwakheid en terwyl ik, op alles voorbereid, myn dolkmes opende, richtte ik behoedzaam myne schreden naar genoemd huis. De benedenverdieping lag eenige voeten boven don beganon grond: ik kon gemakke- lyk door de zonneblinden zien, en ik zag voor een houtvuur een menschelyk wezen neerge hurkt en zich, midden in do maand Juli, daar aan wannen." Slot volgt.) Woensel, welke spoedig in asch werd gelegd, en waardoor een gedeelte van den oogst verloren ging. Het vee werd nog intyds gered. Alles was verzekerd. By het uitbreken van den brand waren do bewoners nog in diepen slaap. Dezer dagen is te Parys een jon- getje van 5 jaar, dat een oogenblik alleen was gelaten, van eene hoogte van 18 meter in eene binnenplaats gestort. Men nam het op, niets anders denkende of het was dood. Het bleek echter dat alleen de kaak gebroken was en er bestaat alle hoop dat het zal be houden blyven. Dr. Mackenzie's in Engeland druk gelezen en veelbesproken boek over de laatste ziekte van Frederik den Edelen is een deel van 364 pagina's met vele ophelderende gravures en met tal van staten, waaruit blykt hoe hoogst zeldzaam de gevallen zyn dat operaties by kanker in het strottenhoofd met een gelukkig gevolg bekroond worden. Een groot deel van het boek is gowyd aan de onoorde .lkundige behandeling, doordeDuitsche geneeshoeren gevolgd, en aan de door hen begane misslagen, waarvan reeds staaltjes zyn medegedeeld. Het bericht dat dr. Bergmann een proces tegen Mackenzie zou instellen wegens laster, is, volgens de „Köln. Ztg.", van allen grond ontbloot. Behalve dat de kosten van zulk een proces ongehoord hoog zouden loopen, is er, volgens dit blad, geen onkel uitzicht dat eene Engelsche jury den Engelschen genees heer in het ongelyk zou stellen. Dat -volgens de „Pali Mall" Mackenzie zich bereid zou verklaard hebben de twistpunten met de Duitscho doctoren aan een Ameri- kaansch scheidsgerecht te onderworpen, en daartoe tot dekking der kosten 5000 pd. st. te deponeeren, mits Von Bergmann hetzelfde deed, klinkt echter ook weinig waarschynlyk. Gelyk men weet, is in Duitschland Mac kenzie's werk in beslag genomen, omdat men er majesteitsschennis in ziet. Hot is moeilyk te begrypen waarop dit doelt, want Mackenzie laat alles rusten wat naar politiek zweemt en bopaalt zich uitsluitend tot de ziekte van zyn patiënt en diens behandeling. De eenige zinspeling op hetgeen er buiten de zieke- kamer gebeurde, is de volgende „Er heerschte destyds veel agitatie naar aanleiding der Battenbergsche huwelyks- plannen, maar ik geloof niet dat dit veel indruk op den keizer maakte." Zinspelingen op andere politieke gebeur tenissen of op Von Bismarck, zooals velen ver wacht hadden er in te zullen vinden, bevat het boek volstrekt niet Afzichtelyke dingen komen soms by het Londensche politie-gerecht aan het licht. Zoo stond Zaterdag te Westminster eeno vrouw uit Chelsea, Louise Eldridge, terecht, beschuldigd van dronkenschap en mishandeling van haar tienjarig dochtertje. Uit het getuigenverhoor bleek dat de vrouw den vorigen avond, opnieuw beschonken zynde, het meisje bad gedwongen 's nachts te slapen op betzelfde bed, waarop het lyk van haren pas overleden vader lag. Zy werd tot ééne maand dwangarbeid veroordeeld. By een brand in Whitochapel (Commercial Road) is Zaterdag eene vrouw, Becky Solomon, in do vlammen omgekomen en zijn twee andere vrouwen zwaar verwond. In Buchanau-street te Glasgow is eene ry pakhuizen afgebrand, waardoor eene schado van een millioen pd. st. is ver oorzaakt. V y f en twintig personen zyn by een feest te Madras door eene kruitontplof- fing gedood. Een der Nieu w-Y orksche bladen meldt dat baron Raymond Seillière krank zinnig geworden en naar een gesticht overge bracht is. Zondag zyn 18 nieuwe gevallen van gele koorts en 2 sterfgevallen te Jackson ville aangegeven. De epidemie neemt blyk- baar af. In do opera te Presburg heeft een treurig ongeval plaats gehad. Frau Helmer, die de party Leonora in „de Troubadour" zong, heeft zich by de vergiftigings scöne byna werkelijk om 't leven gebracht. Door eene vergissing gaf de regisseur haar in plaats van een ledig fleschje een flacon met vitriool gevuld. In 't vuur van haar spel dronk zy datze verkeert in levensgevaar. Een wedvlucht van 5 0,0 00 post- duiven zal by gelegenheid der tentoonstelling te Parys in 1889 gehouden worden. Hot denkbeeld daartoe is van den heer Ch. Libillot, van Limoges, uitgegaan. BUITENLAND. Frftnltry k. De belastingen hebben in Frankryk in de laatste negen maanden 1,769,000,000 fr. op gebracht, tegen 1,710,000,000 fr. in het vorige jaar. De raming was 1,740,000,000 fr. Van deze vermeerdering zyn 27,000,000 fr. toe te schrijven aan de rechten en 24,000,000 fr. aan de suiker, als gevolg van de Surtaxe. Posteryen en telegraphie wijzen eene ver meerdering van 7,000,000 fr. aan. De Fransche kunstschilder Feyen-Perrin is te Parys, in den ouderdom van 59 jaren, overleden. Eene van zyne beste schilderyen, dat in hot Luxembourg hangt en waarvan ieder wel eens eeno photographic of gravure heeft gezien, is do „Retour de la pêche aux huitres". Hy heeft de fortuin gekend, doch eene on gelukkige speculatie deed hem in acht dagen verliezen wat hy door jaronlangon arbeid en spaarzaamheid vergaard had. Ontmoedigd heeft dit voorval hem niet. Vlytiger dan ooit is hij aan het werk getogen, en een groot aantal schilderyen is dan ook door hem nagelaten. Hy was jarenlang lid der jury voor het Salon. Telkens werd hy als zoodanig herko zen, wel een bewys dat hy onder zyne kunst broeders vele vrienden telde. DaltaeUutd. Zes leden van den gemeenteraad te Eylau, die steeds weigerden de zittingen van den raad by te wonen, zyn veroordeeld tot 3 jaar verlies hunner burgerrechten, terwyl de be lasting, welke zy opbrengen, met een zesde gedeelte is vermeerderd. Dit is de eerste maal, dat deze wet in Duitschland wordt toegepast. By het Duitsche leger wordt thans een mantel ingevoerd, welke den soldaat op marsch geheel dekt en tevens in 't bivouax als veld tent dienst kan doen. Raiffessen, de bekende Duitsche philan- throop, stichter van onderscheidene banken voor rentolooze voorschotten, is te Heilbron overleden. Aan de „Times" wordt uit Zanzibar ge meld dat 8 pet. van de bemanning van het Duitsche admiraalschip aldaar gevaarlijk ziek ligt. Italië. De keizer van Duitschland is te Napels met nog meer opgewondenheid ontvangen dan te Rome. Het was nauwelyks doenlyk, de afsluiting van het koninkiyk paleis voor het publiek te handhaven. 's Keizers bezoek werd gevierd door een echt volksfeest, waaraan vooral de werklieden deelnamen. Duizenden leden der ambachtsvereenigingen, metkoizerspenningen versierd, trokken voorby met vaandels en muziek. Ontelbare menschen droegen Duitsche vlaggetjes. In de Toledostraat waren do gaslantarens ver anderd in palmengroepen, gekroond door veel kleurig glas. De burgemeester had bij aan plakking de bewoners opgeroepen tot eene waardige ontvangst van koizer Wilhelm. Napels heeft reeds veel vreemden heeren binnen zyne muren welkom geheetenthans, zoo heette het, komt een doorluchtige afstam meling van Frederik den Grooten en van Wilhelm I, een heer, wie het Itaüaanscho volk van harte toegedaan is. Yan deze ge voelens moeten allen getuigenis afleggen. Keizer Wilhelm droeg ook hier de witte kurassiers-uniform en don zilveren, met den adelaar gekroonden helm. In alle opzichten slaagde de feestelyke ontvangst uitmuntend. Deputatiën van vele burgervereenigingen hadden zich geschaard langs den weg, welken de stoet zou nemen. Men wuifde met zak doeken en wierp met bloemen ter eere van keizer Wilhelm. Graaf Yon Bismarck en de heer Crispi werden byzonder toegejuicht. Bjj de aankomst der vorsten aan het paleis, werden kanonschoten gelost. De menigte uitte luide vreugdekreten en de aandrang werd zóó groot, dat de ry der troepen werd door gebroken, zoodat de karabiniers niet konden binnengaan. De keizer, de koning en de kroonprins verschenen tweemaal op het balkon van bet paleis, waar zij begroet werden met het „He.l dir im Siegerkranz", uitgevoerd door de muziekcorpsen van al de vereenigingen. De schepen in de haven waren met ryken vlag- gentooi, en de huizen aan het Koningsplein met palmtakken versierd. Het voornaamste blad van Napels, de „Cor- riere di Napoli", bevat een met gloed ge schreven artikel, vol sympathie voor Duitsch-

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 2