klimming, in een tuin te komen bezoeken en de keuken dooi' beklimming te betreden. j-'st „sokip" lag in hot water aan de Schelp- hade 1-ty voer er met'e naar de overzijde, klom' het'lage h&k ovor' dat den to°ganetot de tuinen van de huj9n aan do Nassaulaan heet to beschermen, klom' vervolS6ns het kippenhok over en was mot em sPr0I)oetje ui den tuin, waarna zijne geliefde ht>.nl door hot opgeschoven keukenraam in beslag na,1- Zoet koutend, vlood do tijd voor de gelieven, die eene boterham en een eitje oppeuzelden,heen, toen eensklaps de huisschel driftig in bewe ging word gebracht. Het geweten van het minnende paar geraakte in onrust. Hij ver moedde te zijn opgemerkt by het overklim- men, zij deelde dit vermoeden en vreesde dat de politie voor de deur stond. Wat te doen? Kaar boven dan maar, naar hot kamertje van do dienstbode! Fluks volgde hy haar. Zy ver borg hem in hare logerstede on spoedde zich naar beneden om de deur te openen, toen zy op de trap hoorde dat haar meester, de kapi tein, reeds opendeed. Zij ging weer terug naar haar kamertje, in doodsangstzy hoorde het huis doorzoeken, voetstappen op de trap pen, de deur van haar kamertje ging open.... tableau I De overklimmer was, gelijk hl) vermoed had, opgemerkt door een persoon, die van het feit onmiddellijk kennis gaf aan de politie in liet posthuis aan de Schelpkade. De kurkensnijder bekende hoden volledig tor terechtzitting de feiten, gelijk die hierbo ven omschreven zyn. Hij hoopte alleen dat de rechtbank in deze gebeurtenis slechts eene onbezonnenheid der jeugd mocht zien. De substituut-officier van justitie, Mr. baron De Vos Van Steenwyk, was dan ook blijk baar den jeugdigen, te goeder naam bekend staanden, beklaagde genegen, al deed ZEA. uitkomen dat 't feit ernstig is omdat nachtelijke inklimming, al is zij ook gedaan zonder boos opzet, den bewoners van het huis bange oogenblikken doet beleven. Met f 20 boete, meende de subst.-off., was beklaagde voldoende gestraft. Uitspraak over 8 dagen. Eene ernstiger zaak diende vervolgens. Waar als regel geldt dat de politie den burger voor hot gerecht daagt wegens mishandeling, gaf de terechtzitting van heden de uitzonde ring te aanschouwen, dat de burger den po htieman voor den rechter deed komen onder aanklacht van mishandeling. De beklaagde, een politieagent en onbozol digd rijksveldwachter te Leiden, wa3 op ze- koren nacht, toen hy in uniform, doch buiten dienst was, met eenigo burgers eene tapperij binnengetreden en maakte er in gezelschap van die burgers gelag. Een goed vriend van de ouders van den politiedienaar, die vreesde dat deze, als han delende tegen zyne instructie door in uniform gelag te maken, in moeilijkheden zou komen, te meer daar by meende den inspecteur van nachtdienst in den omtrok van de tapperij to hebben gezien, gaf den agent eene vrien delijke waarschuwing om de inrichting te verlaten. Deze woorden schijnen door den agent slecht opgenomen te zijn geworden, want later gaf do politie beambte den man op straat, na eene kleine woordenwisseling, oen slag, welke den raadgever, roods gebrekkig ter been, op den grond deed vallen, terwijl de agent bovendien een vriend van den gebrekkige een schop zou hebben gegeven. Het eerste feit bekende bokl. volledig; het tweede ontkende hy. Substituut officier mr. baron De Vos Van Stoenwyk vorderde 1 maand gevangenisstraf. Uitspraak over 8 dagen. Voor het kantongerecht te Haar lem werd gisteren de volgende zaak behandeld Zekere H. S. was by behoorlijk exploit van een deurwaarder opgeroepen om voor den kantonrechtor te verschijnen, ten einde als bloedverwant te worden gehoord in een fami lieraad, waarbij hy moest worden geraad pleegd over de benoeming van oen toezienden voogd. Hy verscheen toen niet, noch in per soon, noch by gemachtigde. Daar van eene geldige roden van vorschoo- ning niets bleek, word door den ambtenaar- van het O. M. by hot kantongerecht, inge volge art. 445 W. v. Strafrecht, te dezer zake eene strafvervolging tegen hem ingesteld. Ook nu verscheen de beklaagdo niet, en de amb tenaar van het O. M., die meende dat hot ovortuigend bewijs van hot den beklaagde te last gelegde feit voldoende was geleverd, vor derde, op grond van gemold artikel 445, de veroordeeling van den beklaagde tot oene geldboete van f 20, subsidiair 8 dagen hech tenis, en in de kosten. De uitspraak in deze zaak werd door den kantonrechter gesteld op 17 October o. k. (H. C.) Te Haarlem heeft zich dezer dagen het bijzondere geval voorgedaan, dat een bejaard man by z(jn ziekbed een lijkbe zorger deed ontbieden, met deze zjjne be grafenis op de minst kostbaro wjjzo regelde en do kosten dadelijk betaalde. De zonderling ^overleed eerst drie dagen daarna. BUITENLAND. Frankrijk. Daar het gewoon verlof van drie maanden, verleend aan den hoer Mouy, den Franschen gczuit by het Italiaansche hof to Rorae, niet vóór het einde van October afloopt, zal ge noemde gezant zich eerst op dat tijdstip naar zyn post terugbegeven. De heden gehouden ministerraad keerde eenstemmig het ontwerp van den minister van financiën omtrent de belasting op dranken goed. Het ontwerp betreffende de wet op de inkomstenbelasting zal eenige dagen na hst bijeenkomen der Kamer ingediend worden. Den heer Bourgeois, onderstaatssecretaris fc-jj hot ministerie van financiën, werd opgedragen, na bijeenkomst der Kamer, mot de commissie over het ontwerp des heeren Yves Guyot omtrent afschaffing van hot octrooi, in onder handeling te treden. Ingevolge zekere be palingen van de wet op do belasting op de dranken, kan de Staat afstand doen van zjjn aandeel in de stadsbelastinggeidon. De quaestie betreffende eene opheffing dier betasting is daardoor zeer vereenvoudigd. Morgen heeft er wederom oen ministerraad plaats. Dnltaokland. In verband met de samenkomsten, welke leden der directie van de Duitsch Oost-Afri- kaansche Maatschappij onlangs gehad hebben met Bennigsen on Von Bismarck, verneemt men thans dat de Rijksdag zal worden bij eengeroepen op een vroogeren datura dan tot dusver vastgesteld was. De aanleiding daar toe zou gelegen zyn in de gebeurtenissen in Oostelyk-Afrika.Von Bismarck zou voornemens zyn buitengewone kredieten aan te vragen voor eene groote maritieme expeditie togon de Arabieren, welke zou wordon aangevoerd door 'e keizers broeder, prins Hendrik. Aangaande het bezoek des keizers aan Zuid-Duitschland, is thans nog bokend gewor den dat ongeveor vier dagen voordat do keizer uit Borlyn vertrok, tien bekende anarchiston uit Zurich verdwenen zjjn. Dit werd door de politie te Zurich onmiddellijk naar Berlijn gemeld. Van daar uit werd de politie te Stuttgart gewaarschuwd dat er waarschijnlijk verdachte personen in Wurtemberg zouden komen. Op grond daarvan beval deWurtem bergsche regeering onmiddellijk dat de spoor wegen, over welke de keizerlijke trein zou komen, bewaakt moesten worden. Vóór don trein des keizers moest een afzonderlijke trein loopen, ten einde na te gaan of do weg veilig was. Te Stuttgait werden by eiken tocht, welken de keizer maakte, nauwkeurige voorzorgsmaatregelen door het leger en de politie getroffen, gelijk men daar nooit te voren gewoon was geweest. Nog twee uren vóór 's keizers vertrek uit Stuttgart, op den 28sten September, werd, ten gevolge van zeer belangrijke, door het hoofd dor politie ont vangen berichten, de reisroute naar Mainau (Baden) geheel veranderd; do wog werd over Ulm, in plaats van over Villingen, genomen. In laatstgenoemde plaats werd dien avond de kort te voren uit Zwitserland aldaar aangc- komon anarchist Franz Troppmann, uit Beieren geboortig, in hechtenis genomen. Italia. Op hot Vaticaan worden grootsche toebe reidselen gemaakt voor do ontvangst des Duit- s;hon keizers. Allo kardinalen en aanwezige bisschoppen zullen by de ontvangst rondom don Paus geschaard staan. Ter gelegenheid van het koizerljjk bezoek zullen door de stedelijke Bank van leening te Rome alle panden, tot een bedrag van hoog stens 3 lire beleend, kosteloos teruggegeven worden. Door de pers wordt van den minister van justitie kwijtschelding van slrafverlangd van veroordeelden wegens zekere vergrijpen. Voor de groote revue by Centocelle zyn 6 regimenten bersaglieri aangekomen. De keizer zal eerst alle koninklijke hoog waardigheidsbekleders ontvangen, en daarna zyn bezoek aan hot Vaticaan brengen. Er zijn vertegenwoordigers uit de Italiaan- I sclie koloniën aangekomen, ten- eiitde, uit naam dor aldaar govestigde Üuitsohsrs, den keizer een adres met album aan te bieden. Ook de Duitsche kunstenaars, te Róme verblijf hou dende, zullen den keizer een adres aanbieden. De versieringen, welke to-Rome allerwegen ter eore van keizer Wilhelm werden aange bracht, zyn prachtig. Hot weder is veeï gun stiger geworden. De stad is vol'vreemdelingen, zelfs overvol; want in de hotelsi6-geene plaats meer te vorkrjjgen, en by particulieren neg eone kamer te vinden, gaat uiterst moeilijk. Er heersebt inderdaad Tolslagen gebrek aan gelegenheid om onder dak te komen; ofschoon, er vanwege het gemeentebestuur vijf! woning- bureelen zyn opgericht. De spoorwegdirectie ie niet in staat, in bet vervoer de? reusach tige menigte reizigers geregeld te voorzien; de treinen hobbera dan ook gedurig vertraging, soms van uren achtereen. Men ziet te Rome vele Duitsche vlaggen. Aan alle winkelramen vindt men beeltenissen van het Duitseh keizerlijk echtpaar, en langs de straten loopt men er mede te ksop. Uit alles bljjkt dat de komst des keizers- tot een nationaal feest is gemaakt. Er worden, ongo- looflyke huurprijzen betaald voor plaatsen aan ramen langs den te passeeren weg. Be-hand» werksïieden hebben een grootschen optocht gearrangeerd, welke Maandag zal warden ge houden en waarbij tweeduizend fakkeldragers noodig zijn. De journalisten-vereeniging zal asn. debui- tenlandsehe journalist en een feestmaal aan bieden. Op- last der regeering wordt er bg; de groote maritieme revue te Napels eene stoomboot beschikbaar gesteld, uitsluitend voor vertegenwoordigers der pers. Ds koningin zal aan het uitstapje- naar Napels geen deel nemen. Dat de Ftansahe gezant tijdens de aanwezigheid: des keizers wegblijft, daarover hoort men zeer sciserpe oordeelvellingen. De Italiaansche bladen begroeten in artike len vol sympathie de komst van den keizer lijken gast. Do kosten voor het herstellen en verfraaien van het Quirinaal voor de ontvangst van kei zer Wilhelm bedragen 950,000 fr. De som, welke over 't algemeen te Rome is uitgege ven voor het schoonmaken van verschillende gebouwen, is onberekenbaar. Duizenden han den hebben door de komst van den Duitachen keizer werk gevonden. Voor de vensters van het appartement, waar keizer Wilhelm in het Quirinaal zal logeeren, heeft men een groot square aangelegd. Oontonr.-IIong.-Moimi-chic. Keizer Wilhelm is gistornamiddag, na zeer hartelijk afscheid genomen te hebben van den keizer van Oostenrijk, dien hj) driemaal omarmde en kuste, evenals van den koning van Saksen en prins Leopold van Beieren, van Mürzzuschlag naar Italië vertrokken. In Stiermarken zyn de rivieren sterk wassende; overstroomingen worden gevreosd. Te Weenen zyn de onderhandelingen aangaande het handelsverdrag met Zwitser land den Oden dezer weder aangevangen. G emeeuternnd. In de hedennamiddag gehouden gemeente raadszitting waren togenwoordig de heeren Do Kanter, voorzitter, Booi, Knappert, Van Buttingha Wichors, Zilleson, Juta, Du Rieu, Alma, Van Hamel, Schneither, Fockema Androae, Van Roenon, Lo Poolo, Verster Van Wulverhorst, Do Sturler, Van der Hoeven, Cock, Tieleman, Koetser, Zaalberg, Hassel- bach, De Goeje, Kaiser en Was. Afwezig met kennisgeving de heeren Zaayer en Driessen. Ingekomon waren onkele verzoeken tot hot leggen van uitloozingen of stoepen, alsmede oen verzoek van mej. Blanken om eervol ont slag als onderwijzeres. Aan don stadswerker T. Ouwerwerk is door P, en Ws. een pensioen toegekend van f 102.69. Van den heer D. Hartevelt was ingekomen eene missive, houdende aanbieding tot het op zyne kosten inrichten eener kunstzaal in het onlangs door den Raad aangekochte perceel naast het Stedelijk Museum in de Lakenhal, als oen bewjjs van dankbaarheid voor wijlen zyn broeder, den heer H. C. Hartevelt, wien de belangen van Leiden zoo tor harte gingen en die ook zoo voel voor de kunst o^prhad. Mot applaus word deze aanbieding begroet en op voorste! van don Voorzitter werd reeds in deze zitting besloten het aanbod te aan vaarden, waarna aan B. en Ws. werd opge dragen 's Raads erkentelijkheid aan den schen ker te betuigen. Aan de orde waren gesteld da vlijende) panton 1". Benoeming van esno ondsrwijzerc-8 ill dt 'hhmi- weiken aan do schalen van do 3de en 4de klasse - No. 2. (1D7) 2°. Voorstel betrekkelijk, dé Heffing van schortgeld op de Kweekschool voor ondcrwrzera en o sier- wijzeressen. (122 en 190) 3s- Rekening van Vrouwen Kroammocders over - 188-7. (193) 4°. Verzoek van mej. <T:. A. Prins-, om ontslag :-.le derdo onderwijzeres aan de Jsngensschool late-- ï'asac, met ingang van. 15.Now. a. s. (195) 5°i Voorstel aangaande de- overdracht van de Naakte ffiïis- aan de proviucio Zuid-Holland. (19G) 6*. Verzoek van W. Kapteyn, om-eeno stoop te loggen.: aan> den Haagweg. (699)i 7°. Idem: van den Kerkoraad der Christelijk-Gerefor- meerde gemeente, F. O. De Vries en M. N. Lan- gezaal, ter bekoming in eigendom of in gebruik', va ii grond van bet gedempte St:-Jhnsgrachtje. (200) 8°. Staal' van af- en overschrijving-op de begrooting, dienst 1888. (201) 9°. Verzeek van H. J. P. Van Batenburg, om tc-rugv betaling van schoolgeld, lager onderwijs. ('202 10°. Ll.-in 3I3 voren vsniG. .Ilulee;.voor zijn pupil: A. H. A. Leget. (202) 11". Idem van de llrnia W. Eoogenstraaten Zt. Co., om oen: duiker te loggen van haro fabriek in de Kerksteeg naar hot 9toeuBchunT..(204) Tót onderwijzeres-in. de handwerken werd bonoemd mej. E. Hc-fkes, kwsekelinge alhier, met 22 stemmen, torwyl 2 biljetten in blanco waren. Wat betreft heb tweede punt der agenda, .■betuigde dó- heer Was zyne-ingenomenheidi en zyne teleurstelling: ingenomenheid, omdat j eindelijk een voorstel is ingekomen om op j de Kweekschool schoolgeld te heffenteleur- - i stelling, omdat door B. en Ws. nog geene ver ordening: dienaangaande is- ontworpen en te gelijk aan, den Raad voorgelegd. Daarom, steldo-hy eene-motie voor dat do- Raad in beginsel besluit»- dat er-- schoolgeld) zal geheven worden; dab dan de verschillende» stukken aan Bi en Ws. wordon geren voyeeröi ora eone- verordening te# ontwerpen, zóó tijdig;, dit dóe verordening nog» met L dan. 1889 kam in werking- treden. Door B, on Ws. was, evenwel voorgesteld dat de Raad zou besluiten lo.. dat aal worde»: ingevcsrd eene school» geldheffing voor de Kmeeksahool voor ander» wijzers en onder wrjperesse»; 2o. dat het schoolgeld: aal bedragen, f 60, f 32, f 16 of nihili. in. verband met de. $nan« tiëele omstandigheden (ter ouders, tea beoor deeling van B. en Ws,; 3i. dat do toelagen en de kostebooae ver- strekking van leermiddelen worden.behouden; 4o. dat Burg. en Weths. zullen worden uit- genoodigd do voreisehto vorordenjagen te ont werpen en aan den gomeentosaad over te leggon. De Voorzitter besprak in het kort do meenin gen van het Dagelyksch Bestuur omtrent het voorstel tot schoolgeldheffing aan de Kweek school,- en stelde tevens in het licht dat, alvorens door B. en Ws. oene verordening werd ontworpen, zy allereerst dienen te weten in welke richting do Raad zich wensehte ta bewegen. Vandaar het vierledig voorstel van B. en Ws., dat geheel moet behandeld worden, waarom spr. de aanneming van de motie dea heeren Was moest ontraden. De heer Was maakte hieruit de gevolg trekking dat b\j B. en Ws. nog geene vaste overtuiging, nog geene algeheele warmte voor hun eigen voorstel bestaat. Z. i. is de zaak nog niet voldoende ingelicht, zoodat hy bi) zjjn voorstel bleef volharden, dat B. en Ws. eerst oene concept-verordening indienden. Mocht het noodig zyn, dan zal het den Raad, evenals meermalen, niet aan vrijmoedigheid ontbreken, om daarop aanmerkingen te maken. De Voorzitter herinnordo er opnieuw aan dat er geene verordeningon kunnen gemaakt worden, voordat eerst de beginselen worden in het licht gesteld, volgens welke ze moeten worden samengesteld. Dat moet, z. i., eerst geschieden. De heer Juta doelde mede dat er omtrent deze zaak, over do toelagen, nog een uitgej breid en gewichtig stuk dor schoolcommissie bestaat, dat echter niet onder de gedrukte stukken is opgenomen geworden en toch voor vele Raadsleden van groot belang is. Hy zou die missive daarom ook willen laten drukken en de behandeling der zaak voor- loopig willen uitstellen. De hoer Bool zeido dat de bedoelde missive met deze zaak niets te maken heeft, zoodat uitstel daarom ongemotiveerd zou zyn. De heer De Goeje geloofde dat, niettegen staande de geopperde bezwaren, do Raad toch eene conclusie kon nemen, in afwachting van de aanstaande verordening. De heer Was bleef ten sterkste ontraden om nu reeds een besluit over de toelagen te nemen, welke by de in te dienon verordening moeten worden geregeld. De heer Van der Hoeven achtte de houding

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 2