Dinsdagnacht is door do politie te Delft aangehouden M. V., zonder beroep, wegens diefstal van eene hoeveelheid moutwijn uit eene der branderijen, waarin hy zich door overklimming den toegang had weten te ver schaffen. De aangehoudene is ter beschikking dor justitie naar 's Gravenhage overgebracht. jj" fandag-avond brak te Haar- slem braC1^ Ï3 een buis 'n de Groenon- -daalsteeg, benejen gebruikt tot bergplaats van meubelen enz. door .^en eigenaar J. P. Mok en boven bewoond door hev huisgezin van P. W. Bolles, slachtersknechf.- De brand ont stond, terwijl de bewoners afwezig waren, op de bovenachterkamer, vermoedeiyk dooi het springen van eene petroleumlamp, welke bran dende was achtergelaten. De bovenwoning is geheel uitgebrand, terwyi het benedengedeelte door het water belangryk is beschadigd. Alles •was verzekerd. Door de politie te Rotterdam zyn twee jongelieden aangehouden, die zich te Leeuwarden aan diefstal van duizend gul den ten nadeele van do moeder van één hunner, en aan medeplichtigheid daaraan zou den hebben schuldig gemaakt en in het bezit van het grootste gedeelte van dit geld ge wonden zyn. Volgens hunne opgave waren zy voorne mens naar de Transvaal te reizen. Zy zyn gisteren door de politie uit Leeuwarden afge daald en derwaarts overgobracht. Ook is gisteren door do politie te Rotter dam naar het huis van bewaring overgebracht oen Duitscher, die zich in zyn geboorteland aan valschheid in geschrifte zou hebben schul dig gemaakt, en wiens uitlevering door de Pruisische regeeriDg aan het Nederlandsche gouvernement op grond van dit feit verzocht is. Hy was, toen hy gearresteerd werd, voor nemens zich naar Amerika te begoven. (A.R.C.) Gisteravond had de jongeheer C. het ongeluk op don Oostzeedyk te Rotter dam van zyn rywiel te vallen, met het ge volg dat hy een been brak. Hy werd in een koffiehuis opgenomen, waar hem door oen Kralingschen geneesheer voorloopige hulp •werd verleend. Per rytuig werd hy daarna naar zyne woning overgebracht. De afdeeling Utrecht van de Koniukiyke Nederlandsche Vereeniging tot bescherming van dieren reikte gisteren be looningen en getuigschriften uit aan 23 agen ten van politie, die zich vordionsteiyk hebben gemaakt ton aanzien van de bescherming van dieren. In de Grooto Kerk te Arnhem is men bezig met het laton zakken van eon gedeelte van den vloer. By die werkzaam heden is een grafkelder opengekomon, waarin men een, nog in het geesteiyk gewaad gohuld, iyk van een priester vond, die daar, zoo meent men althans, roeds in 1523 is begra ven. Een beker houdt het ïyk in de hand. De stof van het gewaad is nog goed bewaard gebleven. De Groote Kerk dagtoekentvan het midden der 15de oeuw; in 1452 werd met den bouw der kerk aangevangen, onder her tog Arnoud van Gelder; maar zy was in 1491 nog niet voltooid wegens finantiëele moeilijkheden. Op hot station Breda werd Maan dagavond met eene machine gerangeerd, toen de machinist bomerkte dat iemand onder do locomotief was geraakt. By onderzoek bleek het iemand te zyn van ongeveer 20 jarigen leeftyd, tot nog toe onbekend. De onge lukkige werd onmiddeliyk gedood. Het lyk is op last van een geneesheer naar het zie kenhuis overgebracht. (17. D.) Te Horwynon is het huis van M. v. d. Flier met nagenoeg den goheolen inboedel door brand vernield. Alles was ver zekerd. De oorzaak is niet bekend. In den nacht van Zaterdag op Zondag zyn in Murcia aardbovingsschokkon waargenomen. Zy duurden 6 seconden en richtten slechts onbeduidende schade aan. De Beiersche anarchist Trop- mann, die onlangs uit Zwitserland verbannen werd, is met veel moeite to Tellingen door Badensche gendarmes gevat. Eene brug over den Neckar is te Stuttgart ingozakt op het oogenblik, dat een munitiewagen er over ging. De voerman en 3 paarden verdronken. De Donau is buiten zjjne oevers getreden. Het Benodictynen klooster te Beuron is door het water geheel omringd. Een on- meteiyk meer bodokt de Tuttlingenvallei. Het onderzoek naar de moorden in Whitechapel scheen iets te vorderen. Geiyk men weet, is weer een persoon, tegen wien ernstige vermoedens zyn gorezen, govat, doch de politie bewaart voorloopig het stilzwygen. Volgens „Central News", tracht de politie nu „Jack den Snyder" op te sporen. In de nabyheid van de plaats in Goulston-street, waar het met bloed bevlekte voorschoot werd govondon, stond met bloed op een muur ge schreven „De Joden hebben geene schuld." Men beweert nu, dat in het handschrift, waarin dit is geschreven, de hand is horkend van den beruchten briefschryver, die de politie steed3 lastig viel met zyne medodeelingen over den moord. In den nacht van Zaterdag op Zondag, waarop Jack een nieuwen moord had voor speld, werden buitengewone voorzorgsmaat regelen genomen. Alle agenten, die gemist konden worden, werden naar Whitechapel ge- zouden, doch er gebeurde niets. Gisteren werd het gerucht verspreid, dat een achtste slachtoffer van den moordenaar was gevonden, maar gelukkig bleek dit bericht onjuist te zyn. Een reporter van de „Indépendance beige" heeft den heer Polydore De Keyser over deze moorden geïntervieuwd, den lord-mayor van Londen, wiens regeering ten einde loopt en die op dit oogenblik te Brussel vertoeft. De heer De Keyser haalt de schenders op over de mogeiyke en onmogelyke verhalen, welke omtrent den moordenaar de ronde doen. Hij meent dat men te doen heeft met een ïyder aan hondsdolheid; met oen monomaan, die bloed wil zienmet iemand,die misschien door Pasteur zou te genezen geweest zyn. Geslepen als alle gekken, weet hg de jeliitio telkens op een dwaalspoor te leiden, met dat gemak en dien goeden uitslag, welke steeds alle pogingen bekroont van iemand, wiens geheele denken slechts op dat ééne punt gericht is. Of men hem eindeiyk zal krygen? Zeker antwoordt de heer De Keyser bg zgn volgenden moord, als hy er nog een begaat, wat zeer waarschyniyk is. De ge heele buurt is gevuld met politie; meer dan de helft der voorbygangers zyn detectives. En indien hy geen moord moor begaat zal men zgn lyk vinden; het lyk van den zelfmoordenaar. Want moordon moet hy en als een gejaagd hert, dat overal, op elk spoor, honden ziet en hoort, welke hem op jagen, zal hy zichzelf den buik opensnyden met het mes, dat hem by den moord zyner slachtoffers heeft gediend. De politie is echter ongerust dat de mis dadiger, nu Whitechapel zoo nauwkeurig wordt bewaakt, eene andere wyk tot het tooneel zyner misdaden zal kiezen. Daarom wordt overal, en vooral inde parken, streng toezicht gehouden. De meeste detectives bevinden zich evenwel nog steeds in het East-End, waar zy dag en nacht wacht houden en reeds sedert twee weken met de politie agenten een uiterst zwaren dienst verrichten. Op zeer komische wyze is de vondst van Guildford opgehelderd. Gelyk men weet, werd daar een been gevonden, en natuurlyk dacht men in de eerste plaats dat men weer een slachtoffer van Whitechapel had gevonden. Het blykt nu echter dat dit lichaamsdeel aan een beer heeft toebehoord. Een heer, die in do buurt woonde, kroeg uit Rusland als merk waardigheid oen beerenbout ten geschenke. Hg liet deze koken, doch daarna wegwerpen, toen het Russische gebraad hom niet smaakte. Dit wordt althans uit Londen aan de Pary- scho „Herald" gemeld. Het schynt nader dat de persoon, die eer gisteren in Whitechapel is gevat, niets met de daar gepleegde misdaden te maken hei ft. De aandacht werd op hem gevestigd, daar hy bloedvlekkeu op zyne kleoren had, welke hy niet kon verklaren. Bovendien weigerde hy zyn naam en adres op te geven, reden genoeg om hem naar het politiebureel te brengen. Dit ging niet gemakkelyk, want de verdachte was een man van zes voet en zeer sterk. Ofschoon er nog geene bewyzen voor zyne schuld zyn, blyft de man in hechtenis, totdat het onderzoek naar zyne persoonlykheid is afgeloopen. BUITENLAND. Frankrjjk. Naar aanleiding van het besluit, dat den in Frankryk vertoevenden vreemdelingen gelast, om zich by do prefectuur van politie aan te molden en verschillende opgaven te doen, be spreekt de „Figaro" de zaak en verdeelt hen, die van Frankryks gastvrijheid gebruik maken, in twee klassen: do nuttige en de schadelijke vreemdelingen. Tot de oerste klasse behooren de ryken, die het geld in het land brengen, tot de tweede de werklieden, die in Frankryk geld verdienen willen. De eersten brengen echter zooveel millioenen in, dat dit ruimschoots opweegt tegen hetgeen de anderen verdienen. Daarbij komt dat, zooals in Marseille, de Ita lianen of de zoogenaamde Genueezen, alleen dat werk doen, waarvoor de Franscben zich zelf te goed achten. Zoo ook worden gedurende don oogst Belgen gehuurd, omdat het aantal Fransche werklieden daartoe onvoldoende is. Byna overal worden vreemde handen aileen genomen, als de oigene het werk niet kunnen of willen verrichten. Wil men voortgaan Ita- liaansche, Zwitsersche, Duitsche, Belgische of Engelsche werklieden te weren of af te schrikken, dan vreest het blad dat men zyne toevlucht zal mooten gaan nemen tot Chinoezen, die de Californièrs zeker gaarne zullen afstaan. De ryksmiddelen hebben gedurende de eerste 9 maanden des jaars 29,571,000 fr. boven de raming en 60,523,100' beven het be drag van hetzelfde tydvak des vsrigen jaars opgebracht. Datteeklud. Prof. Geffcken is op last van bet Reichs- gericht Maandag-avond naar Berlijn gebracht en wordt daar in- voorloopige hechtenis ge houden. Aan het bureel der „Deutsche Rundschau" is dien d»g de aflevering voor October, met de bekende uittreksels uit het dagboek, in beslag genomen.. Fit de eerst n® plaats gehad hebbende offtciëele inbeslagneming van het October-num mer van genoemd- maandschrift blykt, dat thans het gereehtelyk voorloopig onderzoek afgetoopen en op grond daarvan tot eene for meele aanklacht tegen GeScken wegens eene strafbare handeling besloten is. Tot op het laatste oogenblik waren de verwachtingen uit eenloopend, of er in het gaheel wel een proces zou begonnen worden. Buitengewoon opzien wekt te Berlijn de officieel bekend geworden toekenning der orde van den Zwarten Adelaar aan prins Waldemar van Denemarken. Dit is in Duitschland de hoogste orde, welke aan vreemdelingen, slechts in zeer byzondere gevallen, wordt verleend. Men beschouwt dus deze toekenning als eene politieke gebeurtenis. Zy had tegelykertyd plaats met het schenken van de Adelaars-orde aan den Russischen minister Von Giers en aan den Zweedschen minister Bildt. De heer Julius Rodenburg, de redacteur der „Deutsche Rundschau", is van zyne reis n wr Zwitserland ook te Beriyn teruggekeerd en hooft zich eveneens onmiddeliyk ter beschik king gesteld van den minister van justitie. In de artillerie-werkplaatsen te Spandau zyn de werkuren vermeerderd, ten einde spoe dig gereed te zyn met de bestellingen, door het ministerie van oorlog gegeven. Het uit vier korvetten bestaande Duitsche oefenings-eskader in de Middellandsche Zee moot bevel ontvangen hebben om, na e- n kort verblyf voor Napels ter eere van 's Ki izers bezoek aldaar, terstond naar Oost Afrika te stevenen tot beteugeling van den opstand tegen de Duitsche nederzettingen. Yoor hot oogen blik zyn al de beambten der Duitsche Oost- Afrikaansche Maatsshappy van hot vasteland verdreven, en zitten ze te Zanzibar. Bedoelde korvetten zyn de „Moltke," „Stosch," „Gneisenau" en „Charlotte," en hebben aan boord 1630 man on 66 stukken geschut. Groot-Brltmn nik. In een congres van Britsche loodsen te London is besloten by de regeering er op aan te dringen dat voortaan aan geone vreem delingen vergunning tot het uitoefenen van het loodsambt zal worden verleend. Negen tappers zyn Zaterdag te Dublin gearresteerd, omdat zy geweigerd haddon aan de politie te tappen. Zy zyn in vryheid ge steld na de belofte onderteekend te hebben do politie niet meer te zullen boycotten. Te Aberdaur is eens hut in brand ge raakt, waarin drie personen te slapen lagen, die aan den in aanleg zynden spoorweg werk zaam waren. De hut is geheel verbrand en onder do puinhoopen vond men de verkoolde lyken dor drie slachtoffers. Oo»tonr.-Hong.-5Iona r-elj I e. Aan de dryfjacht, in de gomzenryke omstre ken van Mürzstog, namen de beide keizers en alle overige jachtgezellen deel. Alleen de koning van Saksen maakte geen deel uit van het gezelschap. Hot resultaat der jacht was, trots den aanhoudenden regen, zeer gunstig. Vyf herten, negentien gemzen en drie andere stukken wild werden neergeschoten. Keizer ■Wilhelm schoot vu» gemzen, keizer Frans Jozef één gems, prima Leopold van Beieren vier gemzen. Tegen vyf uren keeii!» het jachtgezelschap te Mürzsteg terug. Na het diner werd de Btreek in oogenschouw genomen. De volgende dryfj3cbt zal te Kaltenbaib plaats hebben. Heden, Woensdag, zulle» de hoogstgepiaat- ste personen na de jacht niet te Mürzsteg terngkeeren, maar over Al-teaberg naar Mürz- zuschlag rpden. Van daar gaat de Duitsche keizer, zonder Weenen nogmaals aan te doen, over Bruek naar Villach, waar zyn broeder, prins Heinrieb van Pruisen, die uit Beriyn komt, hem opwacht, waarna zy, gezamenlyk de rei» naar Italië voortzetten. Te Pontafel zal een adjudant van koning Humbert hen namens den koning welkom beeten op Ita- liaanseh grondgebied. Telegrammen, LONDEN, 9' Oetober. Volgens eene depeche van de „Central Hews"r is het uitstallen van het vertrek dor Duitsche espeditie ter hulpe van Emin Faeh» aan niets ander» toe te sehryven dan aan de nieuwe toebereidselen, welke gemaakt worden ten einde de espeditie meer overeenkomstig met de omstandigheden te doen zgn. ATHENE, 9- Oetober. De Kamer is tegen den 26sten dezer bijeengeroepen. De verloving van prins ©eorg» en de dochter van den hertog van Ckartres wordt als zeker beschouwd. De Macedonische kolonie heeft den koning gisteren eene langdurige ovatie gebracht. LONDEN, 10 Oetober. Eene depeche uit Chitabut, im het Zwarte Gebergte, dd. 7 Oct., meldt dat 's daags te voren eene Engelsche colonne, ander bevel van kolonel Vincent, zich heeft meester gemaakt van een steilen heuvel, welke het vyanéelijke kamp be- heerscht. De Tbibetanen hebben groote verliezen ge leden. De Engelscben hadden twee gewonden. BELGRADO, 9 Oetober. De staat van beleg is afgekondigd. Het gerucht wint veld, dat sedert gisteren de Bulgaarsche troepen de grenzen van Macedonië oversteken. De onge rustheid onder de bevolking neemt toe. BERLIJN, 9 Oetober. De „Kreuzzeitung" beschuldigt de Engelscben, de Arabipren op de kusten van Zanzibar tot opstand tegen do Duitschers te hebben aangezet. LONDEN, 9 Oetober hidépDo politie zoekt een jong meisje, Lily Vass genaamd, by hare ouders te Cholsea woonachtig en sedert drie maanden vermist. Men is van oordeel dat de vermiste ook wel het slacht- offor van den moordenaar van Whitechapel kan zyn geworden. Eene nieuwe, aangrypende openbaring is geschied by het onderzoek van de overblyf- seleu der vrouw, wier romp zonder hoofd men gevonden heeft op de Theems kade. De uterus ontbreekt ook aan dit lyk, evenals aan de lyken der andere slachtoffers van het East-End. Men is er dus van overtuigd dat deze menschelyke ovorblyfselen die zyn van een nieuw slachtoffer van denzelfden moor denaar, en dat deze het zeer ver. gebracht heeft in de anatomie, want de operatie der vrouw, op de kade gevonden, heeft met op- meikeiyke juistheid plaats gehad. Men meent hier nu te doen te hebben met eene vrouw van 25 of 26 jaren. Nieuwe arrestatiën hebben hedenmorgen, hoewel zonker resultaat, plaats gehad. Heden heeft men eene aardige proefne ming gedaan. De hoofdcommissaris der Lon- densche politie, sir Charles Warren, heeft de bekwaamheid der speurhonden onderzocht. Hy begaf zich hiertoe naar Hyde-Park en liet zyn eigen spoor volgen door honden, welke alleen moesten geleid worden door den reuk van zyn schoeisel. De honden volgden zyn spoor eenigen tyd, maar verloren het daarna om een ander te volgen, zoodra andere personen den weg van den commissaris ook betreden hadden. De proefneming, vyfmalen genomen, gelukte slechts één keer. Men achtte den wind echter zeer in het nadeel der beesten en gelooft dat dezen gelukkiger zullen zyn met het spoor van don vrouwenmoorder, als er, na eene misdaad begaan te hebben, bloed aan zy ie zolen of kleederen kleeft. ROME, 10 Oetober. Keizer Wilhelm zal hedenavond om 8 uren te Pontiba (het grens station tusschen Oostenryk en Italië) aan komen. Donderdag middag om vier uren wordt de keizer hier verwacht. CAIRO, 10 Oetober. Het nadeel, in Boven- Egypto veroorzaakt door de onvoldoende

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 2