N°. 8789. Doiiderdao- 11 October. A0. 1888. geze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (§on- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 10 October. Feuilleton. GBRB D. DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Kommer»,.0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 1—6 regels/1.05. Iedere regel meer/0.17|. GrooUre letters naar plaatsniimte. Voor het in- casseeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Aan de universiteit alhier is heden met gunstig gevolg door den heer J. A. G. Sala het tweede natuurkundig examen afgelegd en het eerste natuurkundig examen door den heer J. Slot. Gedurende de afwezigheid van den kolo nel Alings is het commando over de beide bataljons infanterie, alhier in garnizoen, opge dragen aan den luit.-kolonel Bloem. De officier van gezondh. 2de kl. Van den Heuvel tot Beihlinger, gezegd Bartolotti Ren ders, onlangs naar Leiden overgeplaatst, wordt belast met den geneeskundigen dienst aan de militaire strafgevangenis alhier. Het gebouw aan de Hooglandsche Kerk- gracht, waar de „Vereeniging van den H. Vincentius a Paulo" is gevestigd, mag dezer dagen op een byzonder bezook aanspraak maken. In de beide beneden-voorlokalen, welke thans tot ééne zaal vereenigd zijn, wordt nl. eene tentoonstelling gehouden van voorwer pen, bestemd voor eene verloting, waarvan de opbrengst strekt voor onze minder met aardsche goederen bedeelde natuurgenooten. Zou door dit lofwaardig doel alleen reeds op eene groote deelneming mogen gerekend worden, hoe zal deze des te meer toenemen als men oen bezoek aan het tentoongestelde zelf gebracht heeft. Immers, zoowel de qualiteit als de quantiteit daarvan laat niets te wenschen over. Is de verscheidenheid groot, menig voorwerp munt ook door sierlijke bewerking of door groote doelmatigheid uit. Eene fraaie, kunstig in hout werk uitgevoerde hangklok, eene notenhouten schrijftafel, zonder cilinder ingericht en keurig afgewerkt, eene zwart marmeren pendule met coupes, voorwerpen in majolica, met satjjn voorziene dames-werk- en -toilettafeltjes, een groote bronzen parapluie-standaard, allerliefste beeldjes in gips, rooktafeltjes, dames-hand-, boek- en plaatwerken, eene flinke, kostbare wollen deken, vorder nog een tal van voor werpen van nut en smaak, maar ook voor onderscheiden huishoudelijk gebruik bestemd, zelfs is er eene vrjj aardige collectie ingelegde groenten, een en ander te veel om hier afzonderlijk te noemen, - dit alles geeft van de wjjze, waarop deze tentoonstelling is op 't getouw gezet, en van het daaraan verbon den doel, den besten indruk, y - De rijkdom van voorwerpen waaronder b. v. ook in karton eene voorstelling van den Keulschen dom, waaraan een liefhebber, naar Slot.) „Ik ben dus nog in het ouderlijke huis? God zij dank; nog is het verschrikkelijke niet geschied 1" „En mag ook nooit geschieden," sprak de oude. „Geen vreemd eigen leed drukt u! Niet eene vriendin gij zelf zjjt het, die vluchten wildet. Ik raadde de waarheid. Neen, Julie, nooit mag het geschieden; nooit mag mijn lot het uwe worden I" Terwijl z(j de handen der oude omklemde, stiet Julie met moeite uit: „Dank dank! Gij hebt mjj de oogen geopend! Ik wil er een eind aan makon papier en pen!" Zij kreeg het gevraagde en schreef de wei nige woorden: „Giovanni. Ik kom niet, om het hart mijner ouders niet te breken, om niet verloren te gaan." Nog eenmaal, nog laat in den avond werd aan de deur van Friederike Neuber geklopt. Zy opende en zag mevrouw Rollwitz bleek en bevend voor zich staan. „Om 's Hemels wil," zeide zij verschrikt, „wat is er met Julie? Zjj is toch niet ziek?" men ons verzekerde, een geduld van bjjna vier jaren heeft ten koste gelegd, is veel grooter dan voor drie jaren, hetgeen wel ge tuigt voor de waardeering, welke het bestuur in zijn streven bij onze stadgenooten onder vindt, niet alleen by geloofsgenooten, maar ook by tot andere gezindheden behoorenden. En juist aan deze pryzenswaardige en door bestuurderen zoo op prys gostelde samen werking is het te danken dat de expositie (waaraan, als eene aardigheid, welke voor de armen ook nog wel eenige kruimkens kan afwerpen, bovendien eene tombola „zonder nieten" verbonden is) zoo welgeslaagd mag genoemd worden en, dank zy ook de verlich ting met de beide Siemens-I lampen der heeren De Vries en Stevens, insgelyks by avond zoo goed uitkomt. Als nu tevens de deelneming in de verloting ruimschoots aan de verwachting beantwoordt, waaraan o. i. niet mag getwyfold worden, dan zullen bestuurderen met voldoening ook nu weer op hunne bemoeiingen mogen terug zien en het „weldoen der armen" (dat door een paar kernachtige spreuken, op als in marmer uitgevoerde schilden, met duidelyke letters wordt verheeriykt) andermaal met nieuwen moed in toepassing brengen. Zulk eene taak toch is grootsch en schoon en verdient aller medewerking of onder steuning. Mejuffrouw Schadee alhier is benoemd tot onderwyzeres te Westerland, op Wieringen. De heer C. G. Van Leeuwen, te Rotter dam, is tegen 1 Nov. benoemd tot onderwyzer aan eene byzondere school te Leiden. Naar ons heden uit Brussel wordt ge seind, zyn op den grooten internationalen wedstryd van Wetenschappen en Nyverheid, welke aldaar tijdens de internationale ten toonstelling gehouden wordt, aan de Neder- landsche mededingers de volgende bekronin gen toegekend A. W. Sythoff, te Leiden, medaille d'honneur. De Staats normaalschool voor teekononder- wys, te Amsterdam, dir. pir. W. B. C. Mol- kenboer, gouden medaille. Het Blinden instituut, te Amsterdam, aan- moedigings diploma. Joh. Enschedé Sc Zonen, to Haarlem, goudon medaille. H. C. A. Thiome, te Nymegen, buiten mede dinging, (de heer F. C. D. Thieme is lid'van de jury). F. B. Van Ditmar, te Utrecht, zilveren medaille. „Neen, Gode zy dank 1 Ik was juist by haar bed; zy slaapt thans rustig." „En wat," vroeg de oude, het ongewone bezoek nog altyd niet kunnende begrppen, „wat voert u tot my?" „Myn hart, mevrouw Neuber, het met dank vervulde hart eener moeder. Kunt gy my vergeven? Ik heb u zwaar gekrenkt. Nooit wilde ik uwen drempel betreden, en dat ik u in myn huis nam, geschiedde alleen op verlangen van myn echtgenoot. Ik zag in u slechts do comediantemet u onder één dak te woner., krenkte myn trots. Maar het wei nige, dat wy u aanboden gy hebt het duizend voudig beloond 1 Julie heeft ons alles bekend ik weet, dat gy het waart, die ons kind gered hebt. Zulk een geschenk laat zich nooit ver gelden; daarom nog eons mijn innigen dank!" Zy had de handen der oude gevat en aan hare lippen gebracht. Deze trok haar naar zich toe, en, door aandoening overmand, hiel den de vrouwen elkander vast omstrengeld. Toen zy weder alleen was, bleef de oude vrouw nog langen tyd voor het venster staan en zag naar den met sterren bezaaiden hemel. Het was haar, alsof een jubeltoon door hare ziel weergalmde. Had mevrouw Rollwitz het woord gesproken, of was het eene stem uit eene hoogcre wereld? Zy wist hot piet, maar T. Sanders Zoon, te Apeldoorn, zilveren medaille. B. Cramer, te Berghuizen, gouden medaille. Becker's Sons, te Rotterdam, medaille d'honneur. Andr. L. Krom, te Utrecht, in ven teur piano a double-clavier, zilveren medaille. George Beraud, te Maastricht, inventeur nieuwe stof Beraudino, medaille d'honneur en gouden medaille. W. Reyenga Tzn., te Amsterdam, gouden en zilveren medaille. De Flesschenfabriek te Delft, gouden med. W. A. Scholten, te Groningen, medaille d'honneur en gouden medaille. Wessanen Laan, te Wormerveer, gouden medaille. J. H. v. d. Velde Co., te Harlingen, zilveren medaille. De Koninkiyke Nederlandsche Beiersch- bierbrouwery te Amsterdam, (de heer Reineke is lid van de jury) buiten mededinging. De bierbrouwery de „Amstel", te Amster dam, medaille d'honneur. F. Smits v. Waesberghe, te Breda, gouden medaille. De erven Lucas Bols, te Amsterdam, buiten mededinging (de heer Moltzer lid der jury). A. Van Bysterveld, te Amsterdam, zilveren madaille. Catz Zn., van Pekela, te Groningen, zil veren medaille. J. G. Cooymans Zn., te 's-Hertogenbosch, zilveren medaille (voor advocaat). Wynand Fockink, te Amsterdam, medaille d'honneur. H. Ketjen Zn., te Doetinchem, gouden medaille (voor pommerancen-spiritus.) De Ned. Gist- en Spiritusfabriek te Delft, medaille d'honneur. D. Oolgaard Zn., te Harlingen, gouden medaille. C. Polak Gzn., te Groningen, bronzen med. C. J. J. Schmitz, te Amsterdam, zilv. med. Van Zuylekom, Levert Co., te Amster dam, gouden modaille. J. H. Janssen, te Arnhem, zilveren med. "W. Timmermans Zn., te Waalwyk, eere diploma. De Nederlandsche Stoomverffabriek te Hil versum, zilveren medaille. Jos. F. A. Albers, te 's-Hertogenbosch, zilveren medaille. Gebrs. Ammerlaan, te Schipluiden, eere diploma. „Confederatie" Nederlandsche vereeniging het woord was er: „Verzoend!" en het gaf haar den vrede terug, waarnaar zy zoo lang gesmacht had. Vyf jaren waren verstreken. Op het kerkhof te Lauchstiidt, by Dresden, bevond zich een lykstoet. De geesteiyke had den zegen uitge sproken; do kist werd in de groeve neerge laten en met bloemen en aarde bedekt. Men aanvaardde den terugweg. Dokter Roll witz, die nu een landhuis te Lauchstiidt be woonde, ging met zyne echtgenoote vooraan; hen volgde Julie aan den arm van een officier. Op het gelaat van beide paren lag nog diepe ontroering; Julie weende heftig, en haarman zeide troostend„Gy hebt eene trouwe, moe- derlyke vriendin verloren, maar velen zyn u gebleven, die u liefhebben, uwe dierbare ouders en ik, uw echtgenoot. Met een blik vol liefde en vertrouwen zag zy naar hem op. „Dezen keer," zeide zy, „hebt gy my niet goed begrepen. Het zyn niet alleen tranen van droefheid, maar ook van dankbaarheid. "Wat zou ik thans zyn, zoo niet een goede engel Friederike Neuber in ons huis gebracht had 1 Gy weet het, waarvoor zy my bewaarde. Indien zy my destyds niet gered had zouden wy nu gelukkig met elkander kunnen zyn?" tot bereiding van melkproducten, te Oud- Delftshaven (Rotterdam) eere-diploma. De Coöperatieve vereeniging „Warga", te Warga, gouden medaille. Hagemann Co., te Rotterdam, zilveren medaille. Middelburg en Ter Marsch, te Hengeloo en Ter Marsch Co., te Rotterdam, eene zilveren en gouden medaille. Gebrs. De Beukelaar, te Ossendrecht, bronzon medaille. G«>*ard Nienvrs. Na afloop van het groene n- theater in de Stadszaal, had gisteravond laat door eenige van Leidens straten een ommegang der deelnemers daaraan, opgeluisterd door fak kellicht en muziek, plaats. By gelegenheid der ontgroening zal heden avond om negen uren do volgende weg voor den ommegang genomen worden by goed weer: van de Stadszaal, Breestraat naar het Noordeinde, Kort-Rapenburg, Paardensteeg, Haarlemmerstraat, Kerksteeg, Hooglandsche Kerkgracht, Nieuwstraat, Burgsteeg, Koorn- beursbrug, Koornbeurssteeg, Breestraat naar de Hoogewoerd, Steenscbuur, Rapenburg, Langebrug, Papengracht, Breestraat naar de Sociëteit Minerva. Het telegraafkantoor zal hier weldra verplaatst worden van de Aalmarkt naar de Breestraat, naast het postkantoor. De telefoon zal nu toch weldra ook voor Leidens ingezetenen niet meer tot do vrome wenschen behooren. Met den aanleg zal eerst daags worden aangevangen, terwyl de werk tuigen eiken dag verwacht kunnen worden. Van oen der laatste treinen tusschen Leiden en 's Gravenhage ontspoorde gisteravond naby eerstgenoemd station het ach terste rytuig, dat over twee sporen viel. Dien tengevolge ondervond de trein, welke te 12 uren uit Amsterdam vertrok en waarin zich bevond het opera gezelschap uit 's Hage, dat in de hoofdstad eene voorstelling had gegeven, eene zeer belangryke vertraging. De opera-trein toch, die te halftwee in den nacht te's Hage verwacht werd, stoomde eerst te kwart voor vieren het station aldaar binnen. In denzelfden trein had ook Sarah Bernhardt plaats genomen. Persoonlyke ongelukken heb ben niet plaats gehad. De opbrongst der Noord-Zuid- Holl. Stoomtramweg-Maatschappy Haarlem Leiden bedroeg in September 1888 7876.59 en in September 1887 /i6954.32'/1. Sedert 1 Jan. 1888 63,211.98'/2, tegen ƒ58,540.24 over hetzelfde tydvak van 1887. Men schryft ons uit Zoeterwoude, dd. 10 October: Een dubbel belangryk feest werd hier heden gevierd. De bouwman J. Overdovost hertrouwde (na l'/j jaar weduwnaar geweest te zyn) op 30 Sept. 1838 met C. Zandvliet en herdacht op 30 Sept. 11. zyn 50 jarig huwelyksfeest. Door familie-omstandigheden werd de viering van dit feest tot heden uitgesteld. Plechtig werd het heden in de R.-K. kerk herdacht en van vele huizen wapperde de vlag. De oudjes zien er nog zóó jeugdig uit, dat men hen nog eene lange reeks van jaren voorspelt. De laatste bestede prijzen voor steurharing waren te Noordwyk 6 tot 7.2-5 per ton, en voor pekelharing f 13'/» tot 14'/j per ton. Van den r e e d e r A. V a n D u y n i s te Katwyk aan Zee eene schuit aangekomen met 250 ton pekelharing en een partytje steurharing; deze laatste is 2 etmalen, dus jong goed. Te 's-Hago is eene vrouw, wonende in de Bilderdykstraat, door haren man dood gevonden. Misbruik van sterken drank zou aan dit plotselinge sterfgeval niet vreemd zyn.

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 1