N». 8787. Dinsdag O October. A°. 1888, (Deze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Leiden, 8 October. Feuilleton. GEBED. DAGBLAD. O PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommere0.05. Aan de universiteit alhier slaagde voor het aanvullings-examen in de zoölogie en mineralogie en voor het theoretisch-apothekers- examen de heer H. J. F. Wanna. Bij koninklijk besluit is by de dienst doende schutteiy alhier benoemd tot lsten luitenant de 2de luit. C. T. Driessen. Vóór de feostelyke inwyding hedenavond, zal het nu geheel gereed gekomen gebouw van de St.-Jozefs-Gezellen-Yereeniging alhier, hedennamiddag te halfzes kerkeiyk worden ingewijd. By de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes, in partyen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste pryzen 39, ƒ20, 4 en 2; de laagste ƒ38, ƒ19.50, ƒ3.80 en ƒ1.95. De begrooting voor 1889 is door den Raad van Waddingsveen vastgesteld op 25,959.35'/2 in ontvangst en in uitgaaf De kosten van het onderwys zyn geraamd op ƒ8062. Voor het armwezen is uitgotrokken de som van 4960, waaronder ƒ2800 als subsidie aan het burgerlijk armbestuur. Ds. C. B. Oorthuys, predikant te Kat- wyk aan Zee, naar Den Haag tot leeraar be roepen, hoopt a. s. Zondag 4 Nov. te Katwyk zijne afscheidsrede te houden en zal te 's.Hage bevestigd worden Zondag 11 Nov. d. a,. v., des avonds te zes uren, in de Groote kerk, en in genoemde kerk op Woensdag d. a. v. (14 Nov.) te zes uren zyne intreerede houden. Aan den heer Pool, lid van het comité van bestuur te Semarang der Nederlandsch- Indische Spoorweg maatsohappy, is, op zyn verzoek, wegens langdurigen dienst, met den lsten Juni 1889, een eervol ontslag verleend. Wy vernemen dat het bestuur nog geen vervanger voor die betrekking, waaraan een inkomen van ruim 15,000 'sjaars is verbon den, heeft aangewezen en de termyn voor de ontvangst van aanbiedingen nog niet gesloten is. De voorzitter en secretaris der Reken kamer in Japan brachten gedurende hun kort stondig verbiyf te 's-Hage een bezoek aan de Algemeeno Rekenkamer daar ter stede, ten einde gegevens omtrent de werking van de comptabiliteit hier te lande te verzamelen. Heden hebben de Japanse!^ afgevaardigden hunne reis naar Brussel en Parys voortgezet. De minister van justitie is voornemens 5) „Waar wilt gy heen?" vroeg mevrouw Rollwitz. „Een oogenblik naar het dakkamertje; het naaien vermoeit my vandaag. Friederike zal my de hoofdpün wegpraten; zy vertelt zoo aardig. Gy staat het immers toe?" De moeder gaf hare toestemming. Hoe on aangenaam haar de omgang met de oude tooneel- speelster ook ware, kon zy harer dochter heden, nu zy haar lydende toescheen, niets weigeren. Kort daarop trad Julie in de kamer van Friederike Neuber. „Hoe aardig, lief kind, dat gy my juist vandaag bezoekt," zeide de oude vrouw, terwyl zy boeken en papieren van de sopha verwy- derde. „Weet gy, dat het my byna een weinig eenzaam werd, hoe behaagiyk en vreedzaam het overigens ook in uw huis is? Een oude trekvogel, zooals ik, is niet gewend aan het rustige leven. Ik begon daarom ook reeds iets voor het tooneel te schry venof het ooit op gevoerd wordt, mag de Hemel weten. Maar vandaag wil het niet vlotten met het schry ven, want zulk een lentedag wekt telkens treurige in het laatst van deze week eenige rechts- gebouwen in deze provincie te inspecteeren. De heer J. L. Cluysenaer, directeur der Ned.-Zuid Afrikaansche-spoorwegmaatschappy, heeft 19 Sept. jl. de terugreis naar Nederland aanvaard. Met genoegen kunnen wy berichten dat H. M. de Koningin aan het bestuur van de Haagsche afdeeling van het Nederlandsche Tooneelverbond Hare ingenomenheid heeft te kennen gegeven met het doel van de commissie, die zich daar ter stede gevormd heeft om een bewys van waardeering te geven aan den ver- diensteiyken tooneelspeler, den heer P. A. Morin, by gelegenheid van zyn gouden ambts- feest. H. M. heeft daaraan een blyk toegevoegd van Hare sympathie. In de afgeloopen week slaagden in het notarieel staatsexamen, voor het eerste ge deelte, de heeren: M. C. Ypelaar, te DelftP. M. C. N. F. J. Thirion, te Maastricht; G. J. L. Brugman, te Nieuwer-Amstelen voor het tweede gedeelte de heer W. J. Bredero, te Amsterdam. De gezanten van ons Hof te Londen en Parys, de heeren graaf Van Bylandt en jhr. De Stuers, sedert eenigen tyd te 's-Hage aan wezig, zullen morgen de residentie verlaten en naar hunne posten terugkeeren. De jongste vergaderingen van de staats commissie voor den landbouw zyn besloten met een gemeenschappelyken maaltyd van de leden van het comité aan hunnen voorzitter, mr. C. J. Sickesz. Tot directeur-restaurateur van het „Hotel Garni" te Scheveningen, is benoemd de heer J. L. Adrian te Amsterdam. Te Haarlem is na eene korte ongesteld heid overleden Johannes Mol, geb. aldaar 1 Februari 1845, eerst onlangs uit het Ned. Ind. leger hier te lande teruggekeerd. Behalve versierd met eereteekens voor belangryke krygsverrichtingen, was Mol in 1868 benoemd tot ridder der Militaire Willemsorde 4de kl. Zaterdag middag zyn de voorzitters van de beide Kamers der Staten Generaal, de heeren mr. W. A. A. J. baron Schimmelpenninck Van der Oye en jhr. mr. G. J. Th. Beelaerts Van Blokland, door Z. M. den Koning ten paleize Het Loo in audiëntie ontvangen. Naar de „N. P. D. Ct." verneemt, zal de nieuwbenoemde gouverneur van Suriname, jhr. mr. De Savornin Lohman, niet vóór December derwaarts vertrekken. Door den minister van koloniën is be paald dat de heeren S. J. Vermaes en F. Beyerinck in opleiding worden genomen voor herinneringen by my. Maar wat scheelt u, lieve Julie? Gy ziet er uit alsof u iets zwaars op het hart lag." Julie trachtte te glimlachen. „Slechts wat hoofdpyn anders niets." Maar de oude vrouw schudde het hoofd en zag haar vorschend aan. „Zoo ziet men er op uwen leeftyd niet uit, als men slechts hoofd pyn heeft. My kunt gy niet bedriegenik ken de wereld en de menschen! Voor den dager meewat kwelt u, myn kind De oude Frie derike Neuber heeft veel ondervonden, mis schien kan zy helpen. Wat is het? Eigen of vreemd verdriet?" De warme, deelnemende toon ging Julie ter harte, en, spoedig besloten, zeide zij: „Nu dan vreemd verdriet." „En wat is het?" vroeg de eude vrouw verder, terwyl zy liefderyk de hand van het jonge meisje vatte. Julie gevoelde plotseling, haar zelve nog onbewust, een plotseling vertrouwen in de oude, en na eenige aarzeling zeide zy„Ik heb eene vriendin, die een geliefde heeft." „Dat ware niet zoo erg, als beiden braaf zyn en alles in eere geschiedt. „Wie is de jonge man „Een zanger," bekende Julie met een diepen blos, „een Italiaan. De ouders weten er niets van, en vannacht de betrekking van ingenieur by den dienst van het mynwezen in Nedeilandsch Indië. „De Delvenaar" kan het bericht van een der bladen tegenspreken, als zou eerlang door een anti-revolutionnair lid der Tweede Kamer een voorstel gedaan worden tot het afschaf fen van den vaccine-dwang. Wel scbynt dit plan bestaan te hebben, doch het is opgege ven, zoodra bekend werd, dat de Regeering voornemens is zelve eene wyziging van de wet op de besmetteiyke ziekten aanhangig te maken. Eerstdaags zal een door vele postamb tenaren onderteekend request aan den minis ter van financiën gezonden worden, houdende verzoek om in het toegezegde nieuwe ont werp tot regeling van burgerlyke pensioenen eene bepaling op te nemen, waarby voor de ambtenaren nog éénmaal de gelegenheid wordt opengesteld om hunne onbezoldigde surnume rairsjaren by de berekening van pensioen als dienstjaren geldig te doen maken. Door den minister van waterstaat is bepaald dat de nagenoemde ambtenaren by de administratie der posteryon hunne func tion zullen uitoefenen als volgt: de commie zen 4de kl., N. Mulder ten postk. te Assen, ingaande 15 Nov.; B. J. Bouricius ten postk. te Amsterdam, ingaande 16 Oct.H. Vogel ten postk. te Amsterdam, ingaande 16 Oct.; S. De Witte Szn. op het spoorwegpostk. No. 2, ingaande 16 Oct.; J. Brouwer ten postk. te Leeuwarden, ingaande 15 Nov.; de surnu merairs: C. A. Hanegraaff op het spoorweg postk. No. 2, ingegaan 16 Sept.; P. C. Ising ton postk. te Overveen, ingaande 1 Nov.; W. A. baron Bentinck ten postk. te Zalt- Bommel, ingaande 1 Oct.; A. Hoeth ten postk. te Assen, ingaande 1 Oct. De „Nederlandsche Veroeniging tot be vordering van Zondagsrust" heeft zich opnieuw tot de maatschappyen van vervoer in Neder land gewend met het verzoek, om by het vaststellen van zomer- en winterdionstrege- lingen deze zoodanig in te richten, dat het personeel althans twee Zondagen In de maand vry van dienst zal zyn. Naar het „Vad." verneemt, is door den inspecteur van den geneeskundigen dienst der landmacht aan den officier van gezondheid dr. H. Zwaardemakor te Utrecht opgedragen een onderzoek in te stellen in hoeverre mot zekerheid, door aanwending van galvano-elec- tricitoit, is te bepalen of lyders aan berri berri volkomen genezen-zyn. De redactie van hot „Maandblad tegen de vervalsching van levensmiddelen" deelt „Vannacht?" vroeg de oude opgewonden. „Willen beiden heimeiyk vluchten." Toen sprong de oude van haren zetel op. Haastig ging zy het vertrek op en neer, bleef toen voor Julie staan en zag haar langen tyd zwygend aan. Wel raadde zy de waarheid, maar het scheen haar toe, alsof zy nog een stryd met zichzelvo te voeren had. Hare borst ging op en neer; zy hygde naar adem. „Vluchten met den geliefde, en heden?" zeide zy eindeiyk. „Weet gy, dat ook ik heden vóór zeven en dertig jaar met myn geliefde uit het huis myner onders gevlucht ben?" Verschrikt zag Julie naar haar op. „Een lentenacht was het," ging zy voort, „even schoon als hy heden zal zyn. Ik vluchtte met den jongen Neuber uit het huis van myn vader, die een geacht advocaat te Reichenbach was. Wy waren beiden nog zoo jong en meen den dat het geluk, als wy slechts by elkaar waren, ons nooit zou kunnen ontbreken. Zoo gingen wy de wereld in, en toen onze weinige middelen verteerd waren, sloten wy ons by een reizend tooneelgezelschap aanhet nam ons op, omdat het ons gebruiken kon. Ik be merkte weldra, dat ik meer talent had dan de anderen, en het spelen beviel my. Maar het leven was ellendig! Wij trokken van stad tot stad en moesten PRIJS DER ADVERTENTIEN: V»n 1—6 regels 1.05. Iedero regel meer 0.171. Grootere letters na&r plaatsruimte. Voor bet in- casseeren buiten de stad wordt f 0.10 berekend. mede dat zy, de overtuiging vorkregen heb bende dat van officiëele zyde het gewichtige vraagstuk der levensmiddelen controle niet behoorlyk wordt behartigd, het initiatief zal nemen tot eene niet-officiëele krachtige con trole, waarover zy hare inzichten en plannen nader zal uiteenzetten. Naar men mededeelt, is de transformatie der geweren, door het departement van oorlog gegund aan eene firma te Luik, welke de be werking in Nederland, waarscbynlyk te Maas tricht, zal doen uitvoeren. Onder den naam van Nourrisse-fonds is te Waddingsveen eene stichting in het leven geroepen, welke ten doel heeft aan be hoeftige zieken hulp te verleenen in den meest uitgebreiden zin. 23 October a. s. zullen honderd zeemili ciens, die door goed gedrag en bekwaamheid uitmunten, met onbepaald verlof naar hunne haardsteden vertrekken. Sarah Bernhardt zal, zooals men weet, in enkele groote steden van ons land optre den. Reeds speelde zy te Amsterdam in „La Tosca." Het „Hbl." wydt aan de bespreking van haar eerste optreden een 50-tal regels, waarvan de hoofdinhoud zich het best laat samenvatten in de volgende vyf woorden „zy is niet best bevallen." De gedenksteen, welke door de gemeente Tilburg zal geplaatst worden in den Voorgevel van het huis, waarin prof. Donders werd ge boren, is thans gereed en zal eerstdaags aan gebracht worden. Het gedenkteeken is uit één stuk, aan de zyden gefrynd en in het midden zwart geslepen, waarin met vergulde letters is gebeiteld op den 27sten van bloeimaand des jaars o. h mdcccxviii werd franciscus cornelis donders in deze woning geboren. -Het stoomschip „Drente" vertrok 6 Oct. van Batavia naar Rotterdam; do „Koningin Emma," van Amsterdam naar Batavia, pas seerde 6 Oct. kaap Carvoeira; de „Minerva" vertrok 6 Oct. van Catania naar Smima; de „P. Caland," van Rotterdam naar Niouw-York, passeerde 8 Oct. Lizard; de „Leerdam" ver trok 6 Oct. van Nieuw-York naar Rotterdam de „Prmsos Wilhelmina," van Batavia naar Amsterdam, passeerde 7 October Galle. Z. M. heeft, met ingang van 15 October 1888, eervol ontslag verleend aan B. E. Augustinus, als directeur der byzondere straf gevangenis voor vrouwen te Gorkum, en bo ons met de karigste verdienste en de slechtste herbergen tevreden stellen. Het ergste was echter het gezelschap, waarin wy geraakt waren. Nu nog huiver ik, als ik er aan denk, in welken afgrond van ruwheid en gemeenheid ik zag ik, de jonge vrouw uit den beschaaf den stand! Zooveel mogelyk trachtte ik my; op een afstand te houden van de anderen en sloot my des te inniger aan by Neuber, die reeds lang myn echtgenoot geworden was. Maar spoedig moest ik erkennen, dat hy niet was, wat myne blinde liefde in hem gezien had. Ik bespeurde dat hy instemde met den toon der anderen, ruwe liederen met hen zong en des nachts het laatste geld verteerde. Meer dan eens zag ik hem beschonken, en als ik hem verwytingen maakte, bespotte h(j my. In den herfst van het volgend jaar werd my een dochtertje geboren en, ofschoon ik moedeloos was geworden, nu schepte ik weer nieuwen moed. Het moest toch anders, beter worden, ter wille van ons kind. Maar hoezeer had ik my bedrogenHet zou nog erger werden. Ik bezwoer myn echtgenoot, het slechte gezelschap te verlaten; hy voldeed aan myn verzoek. Worcli vervolgd;

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 1