schetst zyn beeld zoowel lichamelijk als ver standelijk, naar geest en naar gemoed, mot levendige kleuren en warme waardeering. De gemeenteraad van Woerden heofc besloten voor de geheele voltooiing en meu bileering van het nieuwe raadhuis, dat eene naaping is van dat te Noordwyk Binnen, eene leening van f 10,000 te sluiten. De minister van binnenlandsche zaken, overwegende dat A. baron Schimmelpenninck Van der Oye Van Nyenbeek, wegens zijne benoeming tot commissaris des Konings in Utrecht, ontslag hoeft genomen als lid der Tweede Kamer van de Staten Generaal, en dat dientengevolge de verkiezing van een lid dier Kamer in het hoofdkiesdistrict Lochem moet plaats hebben, heeft bepaaldlo. dat do verkiezing van een lid der Tweede Kamer van de Staten Generaal in dat hoofd kiesdistrict zal plaats hebben op Dinsdag 30 Oct. a. s.; 2o. dat de herstemming, is die noodig, zal geschieden op Dinsdag 13 Nov. daaraanvolgende. By den gemeenteraad van Goudais inge komen een voorstel van B. en AVs., om over te gaan tot de opridhting van een volledig gymnasium. B. en Ws. moenen dat het be lang van Gouda medebrengt een gymnasium op te richten, doch onder deze voorwaarde, dat het Rijk zich bereid verklare, eene subsidie te verleenon van de helft der kosten, na aftrek der inkomsten. De Staatscourant bevat een staat van militaire nalatenschappen, afkomstig van onderofficieren en verdere manschappen der landmacht in Nederlandsch-Indië, onder het beheor der weeskamers daar te lande ge komen, en die zuiver, na aftrek van kosten en loonen, bodragen f 250 en minder, en opge vraagd en ontvangen kunnen worden by het ministerie van koloniën in Nederland. Do minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat te vervullen is do betrekking van leeraar in do Nederlandsche en leeraar in de Fransche taal aan de Ryks hoogere burgerschool met drie jarigen cursus te Warffum, beide op eene jaarwedde van ƒ900. Zy, die voor deze be trekkingen in aanmerking wenschen te komen, gelieven zich vóór of uiterlijk op 12 October aan te melden by den inspecteur van het mid delbaar onderwijs, dr, A T. Van Aken, to 's-Gravonhage. Naar men verneemt, is door den minister van binnenlandsche zaken bepaald ddt dp y^fiire san <Jg leerschool der Rjjkskweek- n,.„ni'-*" ont8t»Rnö99r lmt vertrek school te Gioning^.., van oen der onderwijzers, niet weer ven uld zat worden, doch dat daarvoor het hoofd dei school, die zonder klasse is, wordt aangewezen. Aan deze inrichting zijn 8 onderwijzers ver bondon. Naar do „N. R. C." verneemt, zijn do stoomschepen „Baltic" en „Republic", van de „White Star-Lipe," beiden van de zoo gunstig bekende bouwmeestors Harland Wolff te Belfast, aangekocht door do Nedeilandsch- Amerikaanscho-Stoomvaart maatschappij, met de bedoeling deze stoomschepen in de vaart op Nieuw York te brengen, terwijl met eenige der andero stoomors van de „N.A.-S.-M." eene stoomvaartlijn voor passagiers on goe deren op Zuid-Amerika wordt geopend. Omtrent Von Bisraarcks plannen bevat de „New-York Uerald" eenige curieuze mede- deelingon. De verwezenlijking daarvan wacht, volgons dit blad, slechts op den dood van den Koning der Nederlanden. Dan zal Von Bismarck den czaar de vrije hand in Aziö laten en hem Koostantinopel laten nemen; Oostonrijk rukt dan voorwaarts in hot Balkan- gebied en maakt zich meester van Salonika, terwijl Duitschland Nederland neomt, want- zegt het Amorikaansche blad - Duitschlands goheole politiek is gericht tegen Engeland, dat door Von Bismarck evenzeer gehaat wordt als door keizer Wilhelm II. Duitschland neemt dus do Rijn-delta, Luxomburg en een gedeelte van Belgiö met Antwerpen tot Luik en natuur lijk alle Nedorlandscho koloniën. Frankrijk krijgt hot overige gedeelte van Belgiö, terwijl do koning van Bolgië koning wordt van het nieuwe Nederlandsche rijk, dat in dozelfdo verhouding tot Duitschland komt als Wur- temborg en Beieren. Het Amerikaanscho blad ziet in deze, door de drie keizers goodgokeurde plannen, het grootste gevaar, waardoor Engeland bedreigd is sedert do dagen dor Onoverwinnelijke vloot. Men ziet dat het blad voortreffelijk inge licht is. Dat Von Bismarck zelf de verwezen lijking der hem dus toegeschreven plannen nog beloven zal, mag echter veilig in twijfel vyorden getrokken Gemengd Nteuwx- AVoensdag avond, tussch an zeven uren en halfacht, had te AVaddingsvoon bijna een groot ongeluk plaats gehad. Een paard, gespannen voor eene tilbury, geraakte op het dorp op hol. Do bestuurder V. d. K. viel, door het breken der beide boomen, uit het rijtuig, terwijl zjjne verloofde, na een eind aan vreeseljjko gevaren te hebben blootgestaan, met paard en rjjtuig in de vaart terechtkwam. Door 't uitsnijden van do kap, waaronder de ongelukkige zich bevond, redde men haar nog bijtijds, terwijl ook het paard, met ernstige kwetsuren, weldra behouden op het droge kwam. Ter hoogte van AV oud richem is in de rivier de Merwedo een 20 jarige jongen van eene sleepboot over boord gevallen. Alle poyingen tot redding waren vruchteloos. De ongelukkige was onmiddellijk in de diepte verdwenen. De naam van den verdronkene is niet bekend. Hjj was sedert eenige dagen als dekknecht werkzaam aan boord der sleep boot „Werkendam 10." Zooals men weet, was een ge deelte van den mast van de kanonneerboot, waarmede Van Speyk in do lucht vloog, vóór het gebouw van het Kon. Inst. voor de Marine te Willemsoord tot een blijvend aandenken geplaatst. Toen onlangs" die mast werd afge keurd, is een klein stukje van den Van Speyks- mast in den nieuwen aangebracht. To Angers is iemand uit do ge vangenis ontsnapt, die onlangs tot 20 jaar dwangarbeid was veroordeeld. Zyn werk be stond in het vlechten van biezen voor man denmakers en nu had hy oen geweldigen steen onder zijn venster weteQ los te breken, welken hy met een uit biezen gevlochten koord had neergelaten, waarna hy door de opening was gekropen. Deze had hy bereikt door zyn stoel op zyne tafel te zetten, welke hy daartoe oveneens had moeten losbreken. Veertien dagen vroeger had hy getracht uit eene cel der eerste verdieping te ontvluchten door een gat in de zoldering te breken, doch toen had men hem bytyds betrapt. Ook is hy roeds vóór dien tyd twoemaal ontkomen. Hoe hy ditmaal uit de gevangenis is geraakt, weet men niet. De commios-griffiorteSchaor- boek, Jacquomyns, is gearresteerd, omdat hy zgne vrouw eerst met arsenicum en later met strychnine hay trachten te vergiftigen. Hy stond op het punt tot griffier te worden jpevorderd. 0e spanning te Londen is ander maal vermeerderd door het vinden, niet ver van het AVostminstor-paleis, op den oever der Theems, van het vrouweniyk, waaraan de armen en beenon ontbreken. Men gelooft dat deze romp behoort by de armen, welke onlangs in Lambeth en Pomlico zyn gevon den, zoodat men weer een nieuw slachtoffer van den misdadiger van A\Thitochapel meent gevonden te hebbon. In AVhitechapol is steeds eene talrijke menigto op do boen. Men klaagt er zeer over do politie, die geheel in de war schynt te zyn. Ten minste een uur na den moord van het Mitre-plein, maakten handige dieven van de algeheeie ontsteltenis gebruik en ont vreemden uit het naburige postkantoor eon aangoteokenden brief met 100 pd. st., zonder dat iemand het merkte. Een der bladen zond den minister Mat- thows 300 pd. st-., „om deze als premie uit to looven, daar het land hiervoor te arm is." Do heer Matthews zond natuurlyk het gold terug, er byvoegendo dat zyns inziens geene premie moest worden uitgeloofd. De politie vermoedt dat de dader woont in het hartje dor wyk, daar hij zich anders niet zoo snol in veiligheid zou kunnen brengen. Daarom wordt vooral dit gedeelte streng onderzocht, maar tot dusver zonder oenig gevolg. Evenwel is toch een misdadiger ge vonden, nl. de man, die te Gateshead, by Durham, onlangs Jane Beetmoor vermoordde. Het is gebleken dat hot meisje werd ver moord en verminkt door haren minnaar, die zich in hechtenis bevindt on zyne schuld reeds bekende. Zoo is ten minsie reeds eene der jongste misdaden opgehelderd. A'olgens do „Central News" heeft de politie to Londen voor don tweoden koer een brief ontvangen, mot bloed bevlekt en geteekend „Jack tho Fiper", waarvan do schryver zegt de bedryver der moorden te zijn. Waarsojrijn- ïyk heeft men te doen met eene poging tot mystificatie. A'erder heeft ook eo.i tin.merman by het afbreken van een s:houw'ourg een vrouwen- j lijk gevonden, waaraan hoofd, armen en beenen ontbraken. Het was in papier en daarover in eon linnen zak gewikkeld. Eene groote macht politie en detectives heeft in AVhiteehapel huis aan huis doorzocht en in elk een order achtergelaten van den volgenden inhoud: cAan .den bowoner. In den morgen van Viydag 31 Augustus, Zaterdag 8 en Zondag 30 September 1888, zyn in AYhitechapel vrou wen vermoord, vermoedolyk door iemand, die in de onmiddellyke nabyheid woont. „Gy wordt dringend uitgenoodigd den Daam van dengeen, op wien verdenking rust, on- middellyk aan den dichtsbyzynden politiepost aan te geven." In antwoord op een scliryven van den Board of Trado aan het hoofd der Londensche politie, sir Charles AVarren, waarin eene motie van afkeuring betreffende het politio-toezicht in AVhiteehapel werd uitgebracht, heeft de hoer AVarren teruggeschreven, dat statistisch kan bewezen worden dat Londen in verhouding tot zyne bevolking de veiligste stad ter wereld is, maar dat onmogelyk elke misdaad kan voorkomen worden. De moorden der laatste dagen zyn alle op eene eenzame plaats geschied, die onvoldoende verlicht was, zooals trouwens byna de geheele wyk. „Bovendien" schreef de heer AVarron wordt door de politie al het mogelyke gedaan om den misdadiger op hot spoor te komen maar voor een goeden uitslag is het van het meeste belang, dat die pogingen streng ge heim worden gehouden. Ook moet onderwy] het gowone werk in de stad worden gedaan. Ik heb met leedwezen In het verslag uwer vergadering gezien, dat het publiek de werk zaamheid der politie in dezen geheel verkeerd opvat. Zoo is bet o. a. geheel onjuist, dat een nieuw stelsel zou zyn aangenomen, vol gens hetwelk de agenten elk oogenblik ver plaatst werden. „Reeds twintig jaren lang werken wy vol gens het systeem dat de politie dienaars zelden of nooit van de eene wijk naar de andere verplaatst worden." Aan hot einde van den brief drukte sir Charles AVarren den wensch uit, dat, indien de Board eone geheele herziening van do politie noodig achtte, zij daartoe voorstellen zou doen. Er zyn door de Londensche politie woer enkelo arrestatiön gedaan twee mannon werden door een troepje vrouwen aangewezen én eon ander kwam zichzelf aangeven. Het is echter zeer waarschijnlijk dat de ware dader niet tot dit driemanschap behoort. Het grootste woonhuis der wereld. In Minneapolis, Minnesota, is men op het oogenblik begonnen met een bouw werk, waartegenover de reusachtige hotels van twaalf verdiepingen op de Battery en de Broadway te Nieuw-York, niet meer dan hut ten zyn. Hot nieuwe gebouw is bestemd om een stoot te geven aan het stelsel, dat de bouw kunst in Amerika tegenwoordig volgt, en aan een nieuw stelsel, dat meer veiligheid tegen brand en dieven aanbiedt, minder geldmiddelen vordert en meer duurzame werken oplevert, het leven te schenken. De ingenieur L. S. Buffington heeft octrooi genomen op zyn nieuw stelsel en het plan van het eerste gebouw openbaar gemaakt. Het huis gelykt op een reusachligen, met glasvensters bezaaiden toren. Het heeft niet minder dan acht en twintig verdiepingen, waarheen twaalf elevators (lifts) leiden, welke door stoommachines in beweging gebracht worden. Elk van hen vertoont eon klein salon, heeft een conducteur en stijgt naar do daar voor bestemde verdieping met eene regelma tigheid, als een spoortrein naar zijno plaats van bestemming. En inderdaad, in de plaats daarvan treedt de elevator; want ovenals de gebouwen van het oude stelsel in de lengto en breedte, zoo is dit huis in do hoogte ge bouwd. Lengto en breedte bedragen elk slechts 80 voet; daarentegen is de hoogte van don beganen grond tot de acht en twintigste ver dieping 350 voet. Het gobouw bevat 728 groote vertrekken, allon aan den buitenkant, dus aan de vier buitenmuren, golegen en licht van buiten ontvangend; achterkamers zyn er niet. Door het midden van het gebouw slingeren zich van den grond tot aan het dak twee ijzeren trappen, om gobruikt te worden in het geval dat de stoommachines der lifts eens onklaar mochten worden. Een glazen daklicht zendt een kolossalon lichtstroom tot in do voorhal neer. Het gebouw is vierkant, het dak spits en van vier kleine toruns omringd. Behalve voor deuren en vensters wordt geen hoi net gobouw gebruikt; hot bestaat alle een yzeren, mot steenen ommetseld gern dat naar boven tot in het oneindige ver] zou kunnen worden. Al de 728 vertrel welke voor handelszaken dienen, en dm kantoren gebruikt moeten worden, zijn voorzien van iq den wand bevestigde 5 heidskastenin den yzeren bodem zitten jjj schryftafels, kasten en stoelen vast, i gewone meubels overbodig worden. De tors stygon in ee.'.e halve minuut tot de en twintigste verdieping op; de hoogti dus sneller bereikt worden dan zelfs i makkelyksto eerste verdieping in een ge woonhuis. Overigens meent de ingenieur - lucht „daarboven" niet alleen gezond, in dubbele beteekenis ook goedkoop. Me zonder zich 0111 grondpryzen te bekomn tot in de wolken kunnen bouwen; ws lucht, de ruimte daarin is gemeenschap in eigendom en bolastingvry. De steeds mende ontzaglyke prysverhooging vai bouwgrond in de groote steden is opg men bouwt maar vast in de hoogt het land in de lengte zal goedkooper den. BouickTl' Het hooggerechtshof van Ma heeft het vonnis bevestigd, waarby eer testant tot 5 dagen gevangenis en eene was veroordeeld, omdat by zyn hoe! opgehouden, toen eene processie voorbi Nieuwsoortig tweegevech Te Campos City heeft zekere Cartw logementhouder, met een zyner g< Donahoe, een paardenkoopman, naar a ding van een geschil by een kaartspd duelleerd door zich op een afstand van! schreden te posteeren en voorts uit alle c met het hoofd tegon elkander te loopen. zy dit, op de openbare straat, ten tvt male gedaan hadden, werden zy bloei en Cartwright met eone lichte schedelb: door de politie opgebracht. Op het buiten verblyf „Gral tónna", by Gotha, heeft een gouverneur verliefd was op de daar mede inwon gouvornanto, hetzy uit jaloezie of wego: onverhoord biy ven van zyne liefdes-betuigir eerst het meisje en daarna zichzelven geschoten. Verleden week heeft aan Hongaarsche grens een duel plaats gevo: tussohen twee bekende AVeener aristocn graaf Sternberg en graaf Andar Szechi De aanleiding was noch in de politiek, in eene persoonlyke beleediging gelegen, zekere Früulin Elize AVeyer, eene cham netton-zangeres van het „Orplieum", wa oorzaak. De beido heeren maakten haar hof en daar zy een hunner had gewei met hem te gaan soupeeren en daarop, haren indruk, haar succes in 't „Orphe met don dag was verminderd, schreef z aan de gekrenkte ijdelheid van den verlii graaf toe en liet hem door zyn medemin uitdagen. Er werden op 20 pas afstanas pistoolschoten gewisseld, maar gelukkig t zonder bloedvergieten af. Juffrouw AYe eer schynt thans gewroken 1 Volgens de „Times" heeft Bulgaarsche regeoring by twee bankierslii te Bucharest en bij een te AVeenen eene Iet van 1,000,000 florijnen gesloten. Een huwelyksagent intr ceert den trouwlustige bij eene famil blyft daar met hem te gast. Na afloop het middagmaal neemt hy hem ter „Nu, wat zegt u er van? Nette lui, h wat zegt u van dat tafelzilver? Candidaat: „Daar hecht ik minder aan. kan wel geleend zyn." Agent: „Kom, kom, geloof dat r.iet lui kunnen van niemand iets geleend krij, LICHTSTERKTE. Resultaten der waarnemingen aan de Gasfob AVEEK van 23 tot 29 September Datum. Uur. 23 September. 24 2) 2G 27 28 29 C.30 (-.30 6.30 6.30 6.30 6.30 6.30 8.S0 8.30 8.45 8.30 8.30 8.15 8.30 1 Aantal. 7 8 7 8 7 8 GSD:. S'at 16 16 16. 16. 16. 16. 16. I Dit betcekent: Wanneer men 5 cubic feet liters per uur van zulk gas verbrandt in eer. London- Argand-Sta ndard burner No. 1, met 24 een licht werdt verkregen, dat in sterkte gei: met 16.5. 16.4 enz. Standaardkaarsen, wr.ar- kaars 20 grains 7.8 grammen Spermaceti i< verbrandt.

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 10