Burgerlijke Stand yan Leidc /ftfr-y-:-iT.»j?y*m?CTgaMH3Scac?c£recciac:«gjvjr-rw;^fa'.;y.>gac^:*;i-v -. muntende dag om zyn trots ovor do taaiheid en den moed der vaderen, on zijne fierheid van Leider.aar te zijn, eens te uiten. De 3 October-Vereeniging kende haar volkje, toen zy zich voor eenige jaren tot eene per manente commissie tot viering van den dag van het Ontzet constitueordo. Voorloopig is er nog geene vrees dat deze nationale dag vergeten zal worden. De studenten zy'n genoog Leidenaars om ■aan de feestelijkheden mee te doen, en dit niet alleen omdat het eeno willekeurige aan leiding tot een feest is. Het bestuur hunner sociëteit rjjdt plechtstatig rond en brengt officieel bezoek aan do burger-sociëteiten Ami- cilia en Concordia. „Hoe goed is het dat broe ders eendrachtelijk te zamen wonen!" klinkt liet dan door alle toosten heon, en de namen van Van der Werf en Janus Douza zjjn het parool, waaronder burgera en studenten elkaar verstaan. Gemeagd Nieuw». De Leidenaar, die verleden woek voor de Hoagsche rechtbank terechtstond, verdacht van een boer, die beschonken was geraakt, een bankbiljet van 60 te hebben ontstolen, werd hoden door genoemd college vrijgesproken, wegens gebrek aan bewijs. In de gisteren gehouden open bare vergadering van den Kaad van State, afdeoling voor de geschillen van bestuur, werd o. a. behandeld het beroep, ingesteld door de firma gebroeders Boot, te Leiderdorp, tegen een besluit van burgemeester en wethouders dier gemeente, waarbij aan die firma vergun ning is geweigerd tot het oprichten eener scheepstimmerwerf. Rapportenr was do Staatsraad mr. De Vries. Mr. J. H. GoucVimit te Leiden trad op als gemachtigde der appel- loerende firma en drong aan tot het verleenen dsr vergunning op het aangevraagde terrein, waartegen door den heer Hoos nader bezwaren werden ingebracht. De beslissing des Konings in deze zaak zal later worden medegedeeld. Een koopman te Amsterdam heeft aan de politie kennis gegeven dat zijn compagnon sedert Zaterdag niets van zich ■'heeft doen hooren. Hij had ƒ6000 by zich. hMen vermoedt dat hem een ongeluk Is "overkomen. Eene door de leerlingen der H. B.-School voor meisje te -Utrecht gehouden verloting, ten voordeele van het kinderzie kenhuis aldaar, bracht 1170.45 op. In Kam pon gebeuren toch zon- dorlinge dingen en daarom is het niet te varwonderen dat men er ook zonderlinge menschen aantreft. Nu wordt er weer mel ding gemaakt van een schutter, die bij eeno schietoefening zich bij ongeluk door oen zijner voeten schoot. Een rare schutter inderdaad, met een nog raarder aanleg! Hot raarste van alles is echter dat een der andere schutters, dit ziende, flauw viel. Dht's een Kahiper streek, welke den moedigen Kamper schutter teekent Twee millionairs, te Mahdia woonaohtig, zijn Dinsdag in hechtenis genomen, do eerste wegons hot koopen van oen jongen slaaf, de tweede als makelaar, die den slaaf verkocht heeft. De slaaf is onmiddellijk in vrij heid gesteldor zal voortaan beter gelet worden op dezen verboden handel en alles worden aangewend om tot de uitroeiing te geraken. Er hebbon verscheidene arresta- tiën plaats gehad in verband met de moorden ts Londen, maar hot rochte spoor schijnt nog niet te zijn gevonden. Er heerschon in Oost-Londen eene grooto ontsteltenis en opgewondenheid; men durft iaat in den avond bijna geene donkero straten doorgaan; by dag loopt hot volk gedurig te hoop in den omtrek van de plaatsen, waar de moorden zijn gepleegd. Uit Nieuw-York wordt gemeld dat eenigen tijd geleden in Texas twaalf moorden van geheel gelijken aard zijn gepleegd, waarvan do dader onbokend is gebleven. Sommigen gissen, dat hij zich thans naar Londen heeft verplaatst. De meening, dat do dader de moorden ge ploegd heeft met hot doel om zokoro lichaams- deelen machtig to worden en die te verkoopen, welke meening tamelyk onwaarschijnlijk was, heeft men laten varon. Do politie is nog altijd niet op het spoor van don moordenaar. De moorden van Zaterdag 11., en bepaaldelijk die in Bornorstreet, mooten mot grooto stout moedigheid gepleegd z(jn, daar de bewoners in den omtrek aldaar nog niet te bed waren en de deur van het huis, op welks binnen- l'.aais de moord geschied is, nog open was. Er is in het geheel reeds 1200 pd. st. uit- goloofd voor de ontdekking der moordenaars. Bij de Theomskade is het lyk van eene vrouw gevonden, in een stuk linnen gewik keld met een touw. Armen en beenen ont braken. BUITENLAND. Frankrjjk. De werkstaking van mijnwerkers in den Roche la Molière, by St. Étienne, is bijna algemeen. Slechts 60 van de 900 arbeiders gingen in de myn. De socialistische afgevaardigde Basly heeft in een brief aan een gemeenteraadslid van St.-Étienne verklaard dat hy eeno algemeono werkstaking niet wil aanmoedigen, omdat hy overtuigd is dat de werklieden niet zelf het eerst het denkbeeld den arbeid te staken op vatten. maar door volksmenners, die geen belang bij de my'n hebben, daartoe worden aangespoord. Tegon den commissaris van politie te Fir- miny, die eene ordelijke bijeenkomst van 500 werkstakers op een plein, door dragonders met getrokken sabel deed uiteendrijven, heerscht groote verontwaardiging en de ge meenteraad heeft eene motie aangenomen, waarbij op zijne verwijdering binnen 24 uren wordt aangedrongen. Ook volgens de Fransche wet, evenals in Engeland en Nederland, is het houden van bijeenkomsten op den openbaren weg straf baar, maar het was, naar het oordeel van den gemeenteraad, niet noodig geweest, met zooveel gestrengheid te werk te gaan. De commissaris zegt dat het zjjn voor nemen ook niet was zóó ver te gaan, maar dat de paarden door het blazen op de trom pet verschrikt waren en hijzelf van den voet geworpen en gewond, niet in staat was ge- woest, hen tegen te houden. Verschillende bladen melden dat uit Haïti ernstige tijdingen zyn ontvangen. Een conflict is ontstaan tusschen de generaals Boiron en Telemaquo; deze laatste is mot verscheidene zijner officieren gedood. In de rue Chénier te Parijs had eene ontploffing plaats, veroorzaakt door een bom met nitroglycerine. De aanslag was gericht tegon een verhuurkantoor van dienstboden. Het gebouw werd zwaar beschadigd, maar ook de aangrenzende woningen leden veel schade. Gelukkig had men ernstige ongelukken van personen niet te botroureneen man werd door glasschorven aan de hand gewond. De daders z(jn nog niet ontdekt. DulUohland. Het proce3 tegen professor Geffcken zal behandeld worden voor het „Reichsgericht" to Leipzig. Dat is een bewijs, dat de echtheid van keizer Froderiks dagboek als bewezen wordt beschouwd, maar de aanklacht alleen geldt het openbaar maken van staatsgeheimen. De liberale pers vertrouwt dat een geleorde, zoo doorkneed in het staatsrecht als professor Geffcken, wel gezorgd zal hebben deze ge vaarlijke klip te vermijden. Nadat door de welgestelde bloodverwanlen eene groote waarborgsom voor de vrijlating van prof. Geffcken uit de voorloopigo hechte nis aangeboden was, hebben zy nu ook, naar het gerucht wil, bij het „Amtsgericht" te Hamburg het verzoek ingediend dat prof. Geffcken onder curatoele gesteld worde. Dit verzoek zou berusten op verklaringen van geneeskundigen, volgens wie prof. Goffcken lijdende is aan eene zenuwziekte. Het ver zoek schijnt te moeten dienen tor versterking van dat om invrijheidstelling van Geffcken. Het „Berl. Tageblatt" bevat het bericht dat Von Bismarck de toestemming van den keizer voor het proces tegen prof. Geffcken alleen gekregen heeft door mot zijn ontslag te dreigen. Verscheidene verzoeken van mevr. Goffcken om tot eene audiëntie by Von Bismarck in Friodrichsruhe toegelaten te worden, zjjn zon der gevolg en onbeantwoord gebleven. Do lieer Geffcken zal weldra naar do voor de instruc tie bestemde gevangenis te Berlijn ovorgo bracht worden. Zijne echtgenooto zal hem naar Berlijn vergezellen. Tot dusver is het verzoek om hem onder borgstelling voorloo pig vry te laten van de hand gewezen. Naar gezegd wordt, zullen op verlangen van den keizer pogingen in het werk worden gesteld om alle afschriften van het dagboek van keizer Froderik, wolke nog in particuliere han den zijn, terug te bekomen. Do in beslag genomen exemplaren zullen in het konink lijk huisarchief bewaard worden. Do regoering 1 zou thans de lyst bezitton van do pnrticuliero -K f€asms>: jiersoii6n, wien do overleden kofzer afschriften van zyn dagboek ter hand heeft gesteld. Het moeten omstreoks 20 personen zjjn. Oo9tenr.-Hong.-Monarchie. Te Weenen zetten gisterochtend vroeg i» troepen de straten af en vatte eene eerewaebt post aan het station. Om halfnegen verscheen keizer Frans Jozef in Pruisisch uniform, be geleid door de aartshertogen en de hooge staatsambtenaren. Om negen uren liep de trein van den Duit- schen keizer het station binnen. Het muziek corps speelde toen het Duitsche volkslied. Keizer Wilhelm was gekleed in eene Oosten- ryksche uniform. De beide vorsten omarmden elkander her haaldelijk. Keizer Wilholm omhelsde eveneens den kroonprins en de aartshertogen Karei, Lodewijk en Albert. De burgemeester van Weenon betuigde aan keizer Wilhelm do vreugde der stad over zjjne komst. Bjj don rit door de straten werden do vor sten door eene dichte menig! e met onafgebroken gejubel begroet. In het paleis werd keizer Wilhelm ontvan gen door de keizerin van Oostonryk, de kroon prinses en de overige aartshertoginnen, terwijl alle ministers, die aan Oostenrijk en Hongarije gemeen zjjn, aan den keizer werden voorge steld. Graaf Herbert Von Bismarck en graaf Kalnoky hebben elkaar bezoeken gebracht. Keizer Wilhelm heeft tevens de Academie van schoone kunsten bezocht. Hij ontving daarna ten gehoore den aartsbisschop van Praag en den heer Tisza. De nuntius Galim- berti heeft zjjn naamkaartje by den adjudant- generaal afgegeven. Aan het 's middags gehouden familie-diner verscheen keizer Wilhelm weer in Oostenrijk- sche uniform; keizer Frans Jozef en de aarts hertogen in Pruisische uniform. Bulgarije. Toen prins Ferdinands moeder, prinses Clémentine, naar Bulgarije reisde, is op de lijn txssclien Slatina en Pitesti in Walach(je do trein met steenen geworpen. Verscheidene glasruiten werden verbrijzeld in het rijtuig van de hofdame der prinses, doch niemand werd gekwetst. De aanleiding tot dezen aan val weet men niet. Telegramiuen. WEENEN, 3 October. De prins van Wales, die niet te gelijk met keizer Wilhelm te Weenen is, vertrok naar Mikolcz, alwaar het regiment huzaren gekazerneerd is, dat naar hem is genoemd. Van daar reist hy naar Sinaïa, ten einde den koning van Rumenië een be zoek te brengen en hy zal eerst te Weenen torugkomen, nadat do Duitsche keizer naar Italië vertrokken zal zyn. ROME, 3 October. De stam der Assaoitins heeft verschillende razzia's in het binnenland van Abessiniö gemaakt. De bachi-bazoeks, die te Saganeili gevangen zijn genomen, hebben weten te ontsnappen en zyn te Massowah teruggekomen. SIMLA, 3 October. Daar de stammen der zwarte bergen geweigerd hebben de gestelde voorwaard? aan te nemen, zullen heden 2 colonnes, ieder van 5000 man, de grenzen overtrekken. BERN, 3 October. Volgens berichten uit St.-Gallen is de Rjjn weder buiten zijne oevers getreden. By) Milder, in Vorarlberg, is hot land over een grooten afstand overstroomd; de Zwitsersche oever wordt insgelijks ernstig be dreigd. Ook van andere zijden komen berichten van grooto overstroomingen en belemmeringen in het verkeer, ten gevolge van zwaren regen, byv. op de spoorwegiyn Alten-Bern, by Herzogenbuchsoo, op de ljjn Neuenburg-Lau- sanno en by Vaumarcus, op de lyn Lausanne Lysz. KOPENHAGEN, 3 October. De vice-president van het Folkething, de redacteur Hoerup, is heden bjj stemming uit de gemeenschappelijke commissie dor linkerzijde uitgesloten en door don hoer Bauer vervangen. MILAAN, 3 October. In de nabijheid van Rogoredo geraakte do eeno holft der wagens van een goederentrein los, rolde terug en stiet bjj het station dier plaats op een anderen trein. Twee wegwerkers werden gedood en velen, waaronder twee zwaar, gewond. PARIJS, 3 October. Het „Journal des Débats" is ingenomen met de hoofdgedach ten van het besluit omtrent vreemdelingen, maar twijfelt toch aan de maatregelen, daar de in de verordening gestelde straffen niet kunnen opgelegd worden door verordening, maar alleen langs wcttelyken weg. Dat is. iütizsachen eene quaestie, welke slechts Fra ryk asaiging, aangezien do verordening, wel] evenesms in vele andere Staton bestaat, goei aanleidtng schijnt te geven tot diplomatie! bezwaren. De praetische toepassing zal daarei tegen met vele moeilijkheden gepaard gaai Ook hsden is de Beurs nog flauw wegei dit beslurt. Verschillende bladen spreken on veinsd hunne antipathie uit tegen den men maatregel. WEENEN, 4 October. Bij het gala-coni droeg keizer Wilhelm de Oostenrrjksche kroonprins Rudolf de Pruisische unifori Kardinaal Ganglbauer, de aartsbisschop Praag en de burgemeester van Weenen w<x den het concert by. Keizer Wilhelm emderhii zich met eenigen der gezanten en met L» Paget, graaf Kalnoky en den nunciiss Gaüi berti. In don namiddag ontving keizer Wilbel graaf Kalnoky en den Hongaarschen ministi president Tisza, terwijl graaf Herbert V Bismarck keizer Frans Jozef een bezoek brac: LONDEN, 4 October. Do Engeleche Ba: verhoogde, evenals de Fransche Bank,hed het disconto één percent. LEIHElf, 4 Octobrr. Weerbericht (medegedeeld door het Kon. No Met. Instit.) Verwachting: wind zuidwest. Thermometer-standgisteravond om 8 uri 9° Celsius 48 2° Fahrenheithedenmi gen om 8 uren 8° C. 46.4° F.; 's midd. uren 11° C. 51.8° F.'s namiddags 4 ur 11° C. 51.8° F. Er bestaat gelegenheid tot verzending correspondentie naar Noord-Amerika, de-: middel van het stoomschip „P. Galand", v Amsterdam vertrekkende. Ten postkant» alhier moeten de brieven enz. uiterlijk Yryda nacht om 12 uren bezorgd zjjn. De wijze van verzending behoort duidelj op het adres vermeld te worden. De commissie voor de op a. s. Zatern te 2 uren te Hoofddorp te houden wedstij verzoekt ons te melden dat de wedstrijd doorgaan, mits weg en weder dienende z| De 1ste luitenant T. B. J. Brommer, Gouda in garnizoen, is overgeplaatst na. Nijmegen. De gewone audiëntie van den minist van koloniën zal op 5 dezer niet plaa hebben. Het stoomschip „Koningin Emma," v Amsterdam naar Batavia, vertrok 2 Oct.. v, Southampton; de „Noord-Holland," van Ei terdam naar Java, is 2 October Perira passeerd; de „Utrecht," van Java naar Rotte dam, vertrok 3 Oct. van Port-SÜidde „Pn: Alexander," van Amsterdam naar Batavi vertrok 3 Oct. van Suez; do „Gelderland van Rotterdam naar Java, arriveerde 3 0( te Marseille. Op den consul der Argentjj sche Republiek te Brussel is een moordaai slag gepleegd door iemand, die zich door d; consul verongelijkt achtte. Het revolvor6ch miste echter en de man werd in hochtei genomen. van 27 September tot en met 3 October. BEVALLEN: J. Stam geb. Mattio D. J. Neef geb. Scbenk Z. C. Wallaart geb. Spaa D. A. D. Bronsgeest geb. Schrijvers D. W. Kr< geb. Wassenaar D. A. Choufoer geb. Da Boer Z. A. Kouwfnberg geb. Droog Z. A. M. Pot Marlijn Z. J. H. M. Snijers geb. De Groot D. A. Carree geb. Boechmer D. B. Zandvliet g Boerama D. J. E. M. G. Do Haas gob. Dee D. J. S. J. Muu8se geb. Scholten D. P. Ki bier geb. Arnoldus Z. C. P. Delfos geb. De Bu Z. D. J. La Rivière geb. Meerburg D. Groenewcgen geb. Rijneveld Z. H. Blanejaar g Do Haan Z. M. Starre geb. Veltkuyzen Z. Dreef geb. Blok D. J. J. De Bruin geb. Van )J sen Z. J. Heijmans geb. Knijn Z. C. Vao geb. Platleel D. J. Van der Meel geb. Lez* D. A. Nievaart geb. Crama D. J. C. Borgerdi geb. Kleberg D. M. Kiek geb. Wolf D. 31. Van Kcrklioff geb. Papot Z, C. Van Teyling geb. De Groot Z. N. De Swijger geb. MulderR C. Van der Klaauw geb. Geeve D. GEHUWDW. H. Espei jm. en H. J. P. Hugten jd. J. Van Houten jra. en J. Van i Berg jd. J. Vermont jm. en G. Van der Plas jd P. Scheen jm. en C. Spierenburg jd. H. VanI jm. on M. Nieuwenhuizen jd. J. Van Hens' jm. en S. Do Vroede jd. L. Wallaart jm. en Leemans jd. M. H. Fontein jm. en M. W. De B: jd. J. C. Bezie jm. en M. J. W. Gattin jd. Rosier jm. on E. Oudojans jd. H. J. Labree v: en A. Van der Meer jd. Mr. H. C. Van Mec/i jm. en M. J. C. C. W. Bik jd. OVERLEDEN: C. Klam'r geb. v. d. Eerdwc? G8 j. J. W. v. d. Ven D. 12 j. C. O. Del D. 8 d. H. G. Snel Z. 15 j. M. Matthien p< Matthoyer vredr. 87 j. C. Ritmeester Z. 14 n: J. Du Croix wedr. 78 j. C. Heykoop D. lm. M. Wcndel geil. Hansen wedr. 74 j. -- C. H. Vcrtl Z. 7 w. H. v. d. Mark Z. 18 m.P. Smitm j. E. H. Smit D. 0 m. E. J. Koster D. COj.1 C. v. d. Doscli D. 5 j. C. .1. Verhagen Z. 7m II. Rutgers D. 2 j. C. C. Kieuwenburg D. i

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 2