V erkoophuis, C. Th. BREEBAART. C. Th. BREEBAART. Ijzerwaren. D. J. GESINK, te Matten. Dames! MAGAZIJN VAN MANUFACTUREN N°. 8782. Woensdag: 3 October. A\ 1888, geze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad. Vervolg der Advertentiën. Agentschap van de Rotterdamsche Lloyd, en Ned. Amerikaansclie Stoom vaart-Maatschappij. H. J. VAN NOUHUYS, Ontvangen eene collectie Kachels, Haarden, Fornuizen, Turf- en Kolenbakken, Ilaardslelleii, enz. ö-etoraikte ÜMeixbeleii kunnen dagelijks worden ingezonden. J", VOGELS. Mare 60, bij cle Haarlemmerstraat. ONTVA Nieuwe Winterstoffen. Gekleurde Flanelstoffen. Dameslakens. Strepen voor Rokken. Tricot-Onderlyfjes. Gekleurde Avonddoeken. Genille Doekjes in alle kleuren. Gebreide Onderrokken. Gekleurde Mantelstoffen. NGEN: Baai en Bever in soorten en [kleuren. Wollen Dekens, (fantasie en Katoenen Dekens. [effen.) Molton Dekens. Satinet en Wollen Kinderdekens. Tricot Ondergoed voor Heeren. 8/4 Blauw Tricot per el. Kamgaren en Bukskings. Haarden, Kachels, enz., tegen concurreer en de prijzen. BOTERMARKT 5 EN 6. Specialiteit Echte Fransche Korsetten Mare 60, bij de Haarlemmerstraat. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommera0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 1—6 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het in- casseeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Gemengd NleuVf m. Ook een „In Memoriam". Door de welwillendheid van den heer J. F. Schil], eerelid van het Collegium, werd de redactie van het studentenweekblad „Vox Studioso- rum" in staat gesteld het volgende doodsbe richt, in zwaren rouwrand, te plaatsen: By dezen heb ik 't verdriet, u het over lijden aan te kondigen van onzen onvergete- ljjken Soep, die, hoezeer door leeftijd over mand, ten einde toe is gebleven, wat hem boven velen bemind heeft gemaaktde trouwe studentenvriend. In 1872 geboren, kwam hij in 't jaar 1874 te Leiden aan, en verdiende zich weldra een naam aan de academie door al de uitnemende trekken van zyn karakter, door zijn levenslust, zijne aanhankelijkheid, zijne scherpzinnig- en kordaatheid, zijn bewon derenswaardig esprit de corps. Binnenkort was geen feest meer denkbaar, geene kroeg- of corpsvergadering voltallig, geen dispuut avond gezellig, geene maskerade meer moge lijk zonder Soep. Studeeren lag uit den aard der zaak minder op zijn weg; in het studentzjjn presteerde hij meer dan wie ook. Geen wonder, dat de roep, die van hem uitging, zich allengs in de buitenwereld ver breidde. Do bezoeken, door hem nu en dan aan plechtigheden bjj bevriende studenten corpsen gebracht, de vacanties, die hij beur telings in 't gezin van dezen of genen zijner goede kennissen als welkom logé sleet, zjjne gehechtheid, met strenge uitsluiting van vreemden, aan ieder, die met de kleine maat schappij in verband stond, maakten den kring zijner vereorders van jaar tot jaar grooter en grooter. Totdat de oudordom kwam met zijne gebreken, en hem niet dan noode dwong zich uit het actieve, veelbewogen leven van weleer terug te trekken. Menigeen zal zich met wee moed don minder uitbundigen, maar aandoen lijker lach herinneren van den bejaarden Soep in-ruste, b(j 't weerzien van een oud vriend, die hem in zijne retraite kwam opzoe ken; hijzelf vergat niemand. Door ongeneeslijk asthma gekweld, half blind en hardhoorig geworden, doch met een studentenhart in den boezem, dat zich tot het laatst toe gelijk bleef, is hjj Dinsdag 11 Sep tember 1888 op Vreewijk aan den Witten Singel, bij Leidon, vóór de deur van hen, die met liefde zijne grijsheid verpleegden, plot seling overleden, terwijl hij, naar de gewoonte der laatste jaren, zijne stramme leden in de zon koesterde, steeds, scheen het wel, op den uitkijk naar tijdgenooten uit de goede dagen van voorheen, om ze kwispelstaartend te kun nen begroeten. Houdt zjjne nagedachtenis in eerehet was bijkans een mensch, deze hond! Na de vorige opgave kwamen te Katwijk aan vier schuiten, gezamenlijk aanbrengende 900 ton pekel- en 50 ton plus 50,000 stuks steurharing. Ter haringvisscherij vertrokken twee schuiten naar zee, beiden voor de derde reis. De laatst bestede prijzen voor de haring waren te Noordwjjk per kantje 7.60 en per 1000 ƒ10.50. Bjj sententie van het Hoog Milit. gerechtshof is een jager van het reg. grenadiers en jagers veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf ter zake van mishandeling van een ambtenaar in functie en van weer spannigheid, gepaard met feitelijkheden, die eenig lichaamlijk beletsel hebben vemorzaakt. Het programma is openbaar ge maakt der twaalfde voorjaarstentoonstelling in 1889 van planten-, bol- en knolgewassen, bouquetten, tuin- en kamersieraden, tuinbouw- gereedschappen enz., te houden door de leden der 's Gravenhaagsche Tuinbouw-Vereeniging in het Gebouw voor Kunsten en Weten schappen te 's-Hage, van 12 toten met 15 April. De tentoonstelling wordt geopend Vrijdag 12 April, 's namiddags om halfdrie, en ge sloten 15 April, 's namiddags te 5 uren. Een jongmensch, dat, naar men zegt, krankzinnig is, pakte Zaterdag-middag op de Wagenbrug te 's-Hage een ongeveer 10-jarig jongetje bij den kraag, ranselde het geducht af en wierp het toen in de gracht. Een voorbijganger sprong te water en redde het arme kind. De waanzinnige ging op de vlucht, door velen achtervolgd, maar ieder, die hem wilde naderen, dreigde hjj. Een paar politieagenten, die den man nazetten, konden hem ten laatste aan de Wateringsche straat meester worden en brachten hem naar het politiebureel. (Vad.) Het hernieuwde, nu onherroe pelijke besluit van dr. Mezger om Amsterdam te verlaten, heeft aan het „Weekblad voor Nederland" stof geleverd voor eene plaat, waarin met den wrjjfdokter aardig de draak gesto ken wordt. De „Patriot" wordt er, zijne „laatste woorden" sprekend, opgevoerd. Hoewel niet bijzonder gelijkend, staat hy er toch wat parmantig bij in sierlijk reisge waad, met het, ongetwijfeld goedgevulde, valies in de linkerhand, in die hand, evenals hare tweelingzuster, de rechter-, zoo menig- malen in aanraking geweest met ontstemde gedeelten van lichamen van gekroonde per sonen, aanzienleken en geldbezitters! Hy gesticuleert wat sierlyk, waar hij by zyn afscheid den Nederlanders, wel te ver staan hun, aan wien hy veel, zeer veel zelfs, te danken heeft, Voltaire's woorden als toe roept: „Adieu, canaux, canards, canaille!" Tal van sleeperswagens, beladen met balen goud en zilver, getrokken door fiere Amster- damsche rossen, welke niet door dr. Mezger behoeven „gewreven" te worden en- aange vuurd door kloeke personen, zien wy koers zetten naar het Amsterdamsch9 Rynspoorweg- station. Dat goud, dat zilver, dat in Neder land door wrijven verkregen goud en zilver, wordt uit Nederlands hoofdstad naar Wies- baden vervoerd, naar Wiesbaden, dat, zeker in het bezit van „beschaafde" straatjeugd, by leening nog maar meer geld uit Nederland wil lokken. Of dit lukken zal? Dat is de groote vraag. Dr. Mozgers oordeel over Amsterdam is ook in buitenlandsche couranten opgenomen. De „Kólnische Zeitung" meldt hoe de dokter klaagt, dat zijne patiënten onder de ruwe balddadigheid op de straat hadden te lyden. En dat alles zegt het Keulsche blad is thans erger dan ooit. „Te Wiesbaden heeft men daarop nauw keurig gelet, en omdat men daar wist dat het ontbreken van elke hospitaliteit in Am sterdam het hoofdbezwaar van Mezger was gebleven, heeft men de vroegere aanbiedin gen thans herhaald". Zoo hebben des dokters onnadenkend ge uite woorden reeds in gansch Europa en daar buiten eene klad op Amsterdam geworpen. Scherp tegenover dr. Mezger is vooral do Amsterdamsche correspondent van de „Prov. Gron. Crt.". Hy schryft Waar is plotseüng dat nationaliteitsgevoel gebleven van den wryfdespoot, waarmee liy verleden jaar in een schetterend manifest schermde, dat nationaliteitsgevoel, hetwelk den doorslag had gegeven voor zyn blyven te Amsterdam? Wat te doen met die van verwaandheid getuigende photographie, waarop de doktor staat afgebeeld, hand in hand met de vorstin Von Wied, en het onderschrift: „In dagen van stryd?" Ze zyn eene herinnering aan het te Neuwied genomen besluit te Amsterdam te blyven wonen. En de geschenken? Als een engagement afbreekt, geven de ex-gelieven elkander de gewisselde betuigingen van eeuwige liefde, in den vorm van voorwerpen van waarde, terug. Mag de dokter de fraaie huldeblyken behou den, hem verleden jaar vereerd door ingeze tenen, die, verheugd dat de verpersoonlijkte vereeniging ter bevordering van het vreemde lingenverkeer (de aardige uitdrukking is niet van my) in Amsterdam bleef, zich uitsloofden om hem, met inachtneming zyner bekende bescheidenheid, te huldigen. De gebleken onstandvastigheid by een man met zulke knuisten is bevreemdend. Zóó zwak by zóóveel kracht. Dc beteckenls van gezond bloed voor het monschelyk lichaam wordt door het publiek nog lang niet naar waarde geschat. Men begrypt niet, dat een zeer groot aantal kwalen teweeggebracht wordt door slecht, niet uit de vereischte bestanddeelen bestaand, bloed. Zy, die klagen over bloedarmoede, opstygingen, bleekzucht, huiduitslag, aambeienkwalen enz. enz. behoorden er voor te zorgen dat hun bloed versterkt werd door eene regelmatige spysvertoring en voeding. Het is bekend, dat in zulke gevallen de Zwitsersche pillen van den Apotheker Rich. Brandt, die men in de apotheken a 70 Cents de doos koopt, kosteiyke diensten bewyzen en dat vooral de vrouwen ze de voorkeur geven boven alle andere geneesmiddelen om hunne aangename uitwerking. Maar men moet er vooral op letten dat men de Zwit sersche pillen van den Apotheker Richard Brandt vraagt, want vele pillen worden in volkomen gelyke doozen en met een derge- Hjken naam voorzien verkocht. Men houde zich steeds hieraan, dat elke doos echte pil len als étiquette een wit kruis op een rood veld draagt, met het opschrift Apotheker Rich. Brandt's Zwitsersche Pillen. Alle doozen, die er anders uitzien, zyn te verwerpen. Echt te verkrygen by N. K. SWEMER, Drogist, Mare. West-Havenstraat No. 8. NIEUWSTRAAT 1G, DEN HAAG. Do ondergotoekende bericht aan zyne be gunstigers dat zyn MAGAZIJN ruim voorzien is van alle Huishoudelijke Artikelen, als IN voor 1.75 zend ik franco in uw huis 10 zeer nette, sterke Uang- en Kamermattcn, be nevens 1 groote en yzerstorke Toortli-ui-- Slijkmat, en wie vóór 8 dagen postwissel zendt, ontvangt nog daarbij cadeau: 1 mooio goudkleurige Blocinpoltenmaud of 4 Han den voor huishoudelyk gebruik, van R. HOl lSCj t© Wcl'jdeyen, bij Slecnwijli,

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 5