N°. 8780. Maandag 1 October. A0. 1888. (Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Derde Blad. Op het Champ de Mars. Feuilleton. Jenny's aanbidder. DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Yoor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers.^.0.05. Ieder Hollander, die Park's bezocht heeft, kent zonder twijfel het uitgestrekte veld tegenover het Trocadero, waar in 1878 de wereldtentoonstelling plaats had. Het is ook daar, waar a. s. jaar, in 1889, de wereldten toonstelling plaats gaat vinden, doch op veel uitgebreider schaal dan destijds, hetwelk blijkt uit hetgeen volgen gaat. Een groot aantal landgenooten, alsook vreemden, verontrust zich noodeloos door de praatjes, welke rondgingen omtrent de ver daging der tentoonstelling, alsmede door de onaangename artikelen, kortelings in Duitsch- land aangaande deze tentoonstelling verspreid. Deze artikelen, allen van denzelfden inhoud en op elkander gelijkende als de eene drop pel waters op den anderen, hadden slechts tot doel te doen gelooven dat het groote feest van vrede en arbeid armzalig zou mislukken. Zy stellen Frankrijk als eene verpeste (het woord is geschreven) natie voor, vanwaar elk gouvernement, hetwelk beloofd heeft officieel deel te nemen, in aller haast zich terugtrekt en zelfs ook de eenvoudige com- mercanten, die zich voor eigen rekening in hadden laten schrijven. Zy, die aan deze praatjes geloof hechten willen, en die aan het groote succès dezer tentoonstelling zouden twyfelen,hebben slechts een blik te slaan op de bureaux der exploitatie, Avenue de la Bourdonnais, waar mr. Georges Berger, wiens werk van af heden een groo- ten omvang neemt, letterlyk belegerd wordt. Het regent aanvragen om inlichtingen, en klachten zooals men verwachten moest op het oogenblik, waarop ieder gemaand wordt zyne aangewezen plaats in bezit te nemen, maar, hetgeen juist het ongeiyk der Duitsche bladen doet uitkomen is, dat de meeste klach ten inkomen omtrent de vermindering der plaatsruimte, welke men verplicht is te doen, zóó talryk zyn de Fransche en buitenlandsche aanvragen. Het is eene opgewondenheid, welke ver scheidene weken noodig zal hebben om tot bedaren te komen. Mr. Berger volgt oplettend in alle couran ten de opinie vóór en tegen de expositie. Het is zeker, verklaarde hy, dat deze onder neming, naarmate zy grooter wordt, min der dan ooit sympatique aan Duitschland 10) Naar het Fransch van T. COSIBE. Zonder een woord te zeggen, trok Jenny hare hand terug. Hy deed ook geene moeite om haar tegen te houden. Zy was verdrietig, omdat hy door zyn treurig gesprek de vroo ïykheid van den helderen lentemorgen had verduisterd. "Wat hem betreft, hy begreep dat hy zich vergist had en ging den loop van het gesprek nog eens na, zonder evenwel het juiste punt te vatten, waar Jenny's gedachten een anderen weg hadden ingeslagen dan de zyne. V. „Onmogelyk! Ik zeg je dat je je vergist 1.... Om 's hemels wil, Caroline!...." riep Jenny op angstigen toon, terwyl zij het gezicht achter hare handen verborg. „Zjf|ne tante heeft den geheelen weg van niemand anders gesproken dan van hem." „"Wat bewyst dat? Je weet niet, Caroline, hoeveel verdriet je me aandoet." .Hooft hy dan geon woord tot jou gespro- wordt, doch het zou niet kunnen boweren zulk eene wereldbeweging te stuiten, het welk vóór alles op het handelsbelang rust, hetgeen de tentoonstellers uit de vreemde landen naar het Champ de Mars voert. Dit is zeker, dat de Fransche commissie zich door geene tegenwerking, van welken aard ook, zal laten afschrikken. Zij gaat voort met haar werk en wacht vol vertrou wen den lsten Mei 1889 af, overtuigd in het belang van de geheele wereld te werken. Duitschland, Denemarken, Montenegro, Zweden en Turkye, ziedaar de eenige landen van Europa, welke nog niet vertegenwoor digd zyn by de administratie der Tentoonstel ling. Daarentegen Noorwegen, Zwitserland en Griekenland nemen officiéél deel en hebben hunne comité's belangryk gesubventionneerd. Zwitserland, om slechts één land te noemen, gaf eene som van 450,000 franken. By alle andere natiën in Europa hebben zich com mis siën gevormd, die één of meerdere afgevaar digden by het algemeen commissariaat ge plaatst hebben, o. a. Rusland, Oostenryk-Hon- garye, Rumenië, Italië, Spanje, Portugal, België, het groothertogdom Luxemburg, Nederland en Engeland. De gouvernementen van België, Nederland, Luxemburg, Spanje en Portugal hebben, mede- gesleept door de opinie der handelswereld, hun moreelen steun aan de commissiën toe gezegd, alsmede eene geldeiyke bydrage, variëerende van twee- tot zeshonderd duizend franken. Noord- en Zuid-Amerika nemen officieel deel en doen het op groote schaal. Voor de staten van Noord Amerika is eene som van 1.250.000 franken tot de dispositie der exposanten gesteld; de gouvernementon van Midden- en Zuid-Amerika staan ongeveer dezelfde sommen toe. Mexico neemt officiéél deel en de schatkist is ruimschoots tot de beschikking zyner landgenooten. Japan, Siam, Azië, Marokko en de Zuid- Afrikaansche republiek, alsmede de provincie Victoria, in Oceanië (officiëele deelneming), geven aan deze tentoonstelling het aanzien eener wereldtentoonstelling, hetgeen het doel der onderneming is en wat zoo valsch ontkent wordt door de bladen, hierboven genoemd. De arbeid der vreemde commissiën is trou wens reeds zóóver gevorderd, dat men reeds van af nu grosso modo zeggen kan onder welke vorm de hierboven genoemde landen vertegen woordigd zullen zyn op de hun toegekende ruimten, welke ver over de 100.000 meters gaan. Nemen wy wel in acht dat dit cyfer by ken?" vroeg Caroline, terwyl zy Jenny's han den in de hare nam om haar "beter in het gezicht te kunnen zien. „Jawelwy hebben den geheelen weg samen gepraat." „Waarover?" „Over bloemen, en toen over myn dood." „Over je dood?" „Ja. Hy vroeg hoe men het buiten my zou stellen, als ik er eens niet meer zou wezen." „Maar daarmee heeft hy willen zeggenals je je man eens had weggehaald." Jenny hief verschrikt het hoofd op. „Geloof je dat?.... Zou hy dat hebben bedoeld?" stamelde zy. „Het heeft er allen schyn van. Ik heb my dezelfde vraag ook al eons gedaan." „Je weet immers veel te goed, dat ik niet wil trouwenIk heb immers Abdias ook nog wol afgewezen!" voegde zy er naïef by. „Daarom kun je nog wel een ander nemen. Abdias zal zich dat niet aantrekken, hoor!" zei Caroline lachend. „My bevalt het huwelyk goed, en ik zal het myn zusjes niet afraden." Haar uiterlijk bevestigde hare woorden. Zy zag er vroolyk en opgewekt uit; men kon uit hare oogen lezen, dat zy gelukkig was; als zy lachte, kreeg ze kuiltjes in de wangen, en hare bewegingen, vroeger zoo houterig, verre na niet in 1878 bereikt is. De belang- rykste afdeelingen in deze expositie zyn voor zeker die van Rusland en Engeland. De Rus sische afdeeling, waarvan de voorkant 75 M. bedraagt, is gelegen in eene vestibule, welke naar de afdeeling der Oostersche landen voert en over de geheele lengte bezet wordt door bont werkers, goudsmeden en broderieën die zich hun succès van tien jaar geleden herinneren. In deze tuinen zullen verscheidene Russische gebouwen verryzen, o. a. eene echte Isba, bewoond door de monjiks de Troltz, uit de omstreken van Moskou, die zich speciaal bezig zullen houden om hunne beeldhouwkunst te laten zien, en een huis in origineelen styl, waarin de Prins Ouroussof eene belangryke Tentoonstelling wil houden van alles, wat be hoort tot hetgeen men in Rusland noemt de „veld-industrie". Finland, ofschoon gerepresen teerd te midden der landen onder heerschappy des Czaren staat er op eene byzondere expositie te hebben en bouwt een paviljoen in nationa- len styl, waar alle voortbrengselen vereenigd worden. Groot-Britannië, dat ongevoervyftienduizend meters bezet, weet reeds dat het veel te be perkt is en vraagt reeds supplementen aan, evenals Rusland, België en Zwitserland. De vyfduizend meters, welke men heeft toege staan in de galery voor voortbrengselen van verschillende handelstakken, zyn onvoldoende- De Engelsche afdeeling zal zeer compleet zyn. In een Indisch Paleis, eene oppervlakte van 700 M. beslaande, zullen alle voortbreng selen van Engelscb-Indië gevonden worden. Dit paleis zal tevens een Indisch Café bevatten. Italië vooral zal uitmunten in de groepen voor meubelen, kleederen en grondstoffen. Oostenryk-Hongarye zal zeer belangryk ver tegenwoordigd zyn, niettegenstaande het inci dent van het voorjaar. Het groothertogdom Luxemburg zal even belangryk zyn als in '78, en om het belang meer te doen uitkomen, zullen alle producten in een speciaal gebouw vereenigd worden. Het zal deelnemen aan den horticultuur prys- kamp en zal de zoo wereldbekende collecties rozeboomen niet laten ontbreken. Noorwegen beslaat alleen de plaatsruimte, welke het in '78 met Zweden had, zal verscheidene by- zonderheden hebben, o. a. de visschers-vereeni- ging en de hout constructies, welke van Dront- heim komen en waarin de commissie hare bureaux vestigen zal. Nederland zal aan zyne sectie eon byzonder aanzien geven, vooral door zyne voortbrengse len uit de koloniën. Twee Indische dorpen hadden thans iets aangenaams, iets bevalligs. Abdias kon trotsch op haar zyn. De twee zusters zaten voor de deur van de schuur in de schaduw van eene groote houten luifel, welke boven den ingang wyd genoeg voor twee wagens was aangebracht. Een vierkante balk op den drempel deed dienst als bank zy hadden het tuintje aan Mica afgestaan, omdat deze onder het lezen niet gaarne door gesprokken van anderen werd gestoord. Door de reten tusschen de planken van de schuur drong de geur van het versche hooi en daartusschen mengde zich de frissche harslucht van het zaagsel, dat gisteravond eerst was neergestrooid. De beide zusters ademden, als echte kinderen van het land, die lucht met graagte in. Jenny's gedachten dwaalden over de frissche weilanden en naar het bosch. „Door den hevigen wind van verleden week zyn in het bosch heel wat dennenappels af gevallen," zei zy. „Wy moeten er om denken ze in te zamelen voordat de eekhoorns ze afknagenIn de stad brandt men zeker geene dennenappels, hè?" voegde zy er na een oogenblikje by. Hare zuster nam uit die laatste woorden terstond aanleiding om den draad vjyj het; gesprek eyen weer op te vatten. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17J. Grootere lettere naar plaatsmimte. Voor het in- caeseercn buiten de Btad wordt 0.10 berekend. zullen verryzen op de Esplanade des Invalides in de origineelste conditiën. Zonder nog te spreken van de Fransche Koloniën, welke zich installeeren op de Esplanade des Invalides, zal er nog eene galery zyn, waarin Rumenië, Griekenland, Egypte, Marokko, Japan en Siam voorkomen zullen het meerendeel dezer landen zal zyne voorge vels in zuiver nationalen styl decoreeren. Marokko en Egypte zullen zich vooral onder scheiden. Marokko door een bazar te bouwen, rondom welken men een zeker aantal pavil joens en koffiehuizen vinden zal, waarin men de tent des sultans en eene kiosk, waarin de keizeriyke collectiën geëxposeerd zyn, zien zalEgypte bouwt eene straat (rue au Caire) een echt nagebootst Arabisch kwartier met zyne winkels, zyne school, moskee, zyne werk lieden, die voor hot oog van het publiek bezig zullen zyn. Het publiek verontrust zich om te weten hoe de café's en restaurants gelegen zullen zyn en of het uiteriyk dezer établissementen correct genoeg zal zyn om er gewaarborgd te zyn tegen ernstige onaangenaamheden, wanneer men er met zyne familio heengaat. Deze be langryke qauestie zal in eene speciale vergade ring door de commissie der koffiehuizen be handeld worden. De café's en restaurants zullen onder do galeryen komen, welke de centraaltuin omrin gen, zonder te letten op den geographischen toestand der landen, tot welke zy behooren. Wy zullen er dus dan even zoovele bouw- stylen en ameublementen zien als vertegen woordigde natiën, beurt om beurt, behalve de Fransche établissementen, de Belgische restau rants, de Engelsche grill-room (gehouden door Spiers en Pond), de Russische restaurant met zyn traditioneel orgel en tziganen, een Hol- landsch buffet met origineelen gevel, alsook eene Hollandsche brouwery, waar Hollandsche juffers met zilveren kappen zullen bedienen, een Indisch buffet, waar men de dranken uit de Engelsche Koloniën en ook Indische thee gebruiken kan, eene Hongaarsche restauratie, eene Oostenryksche brouwery, een Engelsch- Amerikaansche bar enz. enz. Dank zy den genomen maatregelen, kan men verzekerd zyn dat geene enkele te ge decolleteerde gedaante het genoegen der oogen zal bederven en deze ry van natiën zal ont- eeren. Men kan dus na dit overzicht in de vreemde landen op hot Champ de Mars terugkomen en zeggen dat alles op den goeden weg is. Het is echter niet onnoodig te zeggen dat de twee- „Hy woont niet meer in de stad," ant woordde zy. „Hy heeft eene betrekking in Travers, welke, zooals zyne tante zegt, goed betaald wordt. Elk jaar kan hy veertien dagen verlof krygen.Die zou je hier kunnen doorbréngen." Jenny sprong eensklaps op en hield met hare hand Caroline's mond dicht. „Wat praat je tochl Je zoudt een mensch eene kleur aanjagen I Sedert je getrouwd bent, ïykt je hoofd wel op hol!" Opeens uitte zy een kreet van schrik. Haas tig sprong zy van den drempel en in een oogenblik was zy om den hoek van het huis verdwenen. In de verte, aan het einde van den weg naar Prise Jussy, verscheen een eenzaam wan delaar. Caroline herkende hem al heel spoedig. „Geldt ons dat bezoek?" zei Abdias, wiens gezicht opeens voor het luikje verscheen, dat boven in de schuurdeur was aangebracht. „Dat is wel mogelyk," antwoordde Caroline, zonder het hoofd om te draaien. „Als ik my niet bediieg," ging Abdias voort, terwyl hy den hals uitstrekte om beter te kunnen zien, „als ik my niet bedrieg, dan Is 11 (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 9