men bierby in aanmerking, dat het bijna bladstil was, en huis, schuur en berg allen tegeljjk in lichterlaaie stonden, dan ligt de conclusie voor do hand, dat de brand aange stoken is. In Sept. 188G is dezelfde hofstede, ook tegen middernacht, op dezelfde onverklaarbare wij zo in brand geraakt. Ook toen had men eene ladder tegen het huis geplaatst, doch alle moeite om den dader te ontdekken bleef vruchteloos. Alles was verzekerd. Te Hengeloo (Overjjsel) ontstond brand in een blok huizen, door vier gezinnen bewoond en gelegen aan de Oldenzaalscbo straat. De huizen zijn geheel verbrand. Van de inboedels is weinig gered. Alles was ge lukkig verzekerd. De oorzaak van het opheil is onbekend. Zekere Jan Strouk on zijn vijf jarig zoontje, te Meppel, zijn gisteren dood in het land, nabjj de grens dier gemeente, gevonden. De uitslag van het geneeskundig onderzoek naar de oorzaak van beider sterven is nog niet bekend. Do gróve der sigarenmakers te Havanna breidt zich tot andere vakken uit. Er zjjn troepen heengezonden, daar ongeregeld heden te vreezen zjjn. De cholera is to Khartoem uit gebroken. In de dynamietfabriek te Förde, in Westfalen, heeft eene ontploffing plaats gehad, waarbij twee jonge arbeiders het leven verloren. Het gebouw werd totaal vernield en andere gebouwen in do nabijheid werden sterk beschadigd. De prinses van Wales en hare dochters zjjn dezer dagen aan een groot ge vaar ontsnapt. Zij bevonden zich op wegnaar Gmündon in een rjjtuig met vier paarden, dat door de prinses zelve bestuurd werd. Bij het oversteken van een spoorweg, juist toon het rijtuig midden op de rails was, vielen do boomen dicht en werd zoodoende alle uitweg afgesneden. Er kwam een sneltrein in volle vaart aar rijden. Met groote tegenwoordigheid van geest stuurde de prinses echter haar span terzijde van de rails en op hetzelfde oogonblik snorde de trein rakelings langs het rijtuig. Eonige oogenblikken later zou de locomotief de paar den gegrepen hebben en ware het ongeluk niet te overzien geweest. Een bericht van do „Standard", dat het prachtige nieuwe operagebouw to Peslh verbrand is, blijkt ongegrond. Het gerucht werd te Pesth algemeen verspreid, zoodat dui zenden zich naar het gebouw begaven om zich te overtuigen, dat het loos alarm was. Het hof van appèl te Parjjsheeft hot vonnis tegén den heer Jules Roques, directeur der „Courrier francais", vernietigd en hem 4 maanden gevangenisstraf en eene boete van 2000 franken opgelegd, wegens hot uitgeven van onzedelijke prenten. Ook de tee kenaars en drukkers worden gestraft. De correspondent van do „Figaro" te Madrid zegt dat de vrouw van Bazaine hem met twee harer kinderen had verlaten en naar haar vaderland Mexico was vertrokken. Bazaine leefde zeer stil en hy ontving slechts weinig bezoeken. Zijne vrouw had bijna al het geld opgemaakt, zoodat Bazaine met moeite kon leven en daartoe do soldij van zijn zoon noodig had. Hij placht geweldig op de Franscho soldaten te schelden„een hoop schreeuwers, waarop niet te rokonen valt, zoodra z(j eenmaal zjjn verslagen", zeide hij. „Ik heb den keizer gediend; ik kon geeno Regeering erkennen, door het gemeen opge drongen." Er bereidt zich te Be r 1 ij n eene algemeeno werkstaking voor onder alle werk lieden, tot het bouwvak behoorendo. Uit Cr onberg wordt gemeld dat de villa Reisz aldaar nu inderdaad door kei zerin Froderik gekocht is. BUITENLAND. Franb rjjh. De opening der Kamer zal vermoedelijk van 9 October tot 15 October worden uitgesteld. Aanleiding tot dezo wijziging geoft het geschil tusschen de bogrootingscommissie en den minister van marine, die het nog niet eens zjjn over de som, waarmede de uitgaven voor do vloot kunnen verminderd worden. Te Parijs is eene commissie bjjeenge- komon om middelen te beramen ter verbete ring van do veiligheid van het publiek op de spoorwegen. Er zullen krachtige maatregelen wordon genomen om do aanneming daarvan op alle Rijkswegen te verzekeren. In een schrjjvon van don graaf van Parjjs aan de heeren d'Audiffret Pasqnier en Boeker, wordt verklaard dat de monarchie de meest behoudend-liberale regeeringsvorm zal zijn. Hij laakt de werkzaamheid der Kamers ea zegt ten slotte dat de eendracht moet bo- tracht worden bjj de aanstaande verkiezingen, ten einde do herziening te vragen. Volgens officiöelo opgaven wonen tegen woordig meer dan 37,000 Nederlandors e« Luxemburgers in Frankrijk, waarvan moer dan 19,000 in hot departement der Seine. Hun aantal is in de laatste 25 jaar ver dubbeld. Uit Parjjs wordt gemeldEen jonge Rus predikte des avonds te tien uren op de straat, in de ruo Rivoli, den kruistocht tegen de Joden en spoorde de ongeveer driehonderd personen sterke menigte aan tot het bestormen der in de nabijheid gelegen zaal, waar Israèlieton bijeenkomen, en de Joden met geweld daaruit te jagen. De aanhitser werd eindelijk in ver zekerde bewaring genomen, daar de fanatieke menigte dreigde do woorden, tegen de Joden geuit, in daden te doen veranderen. Dottoohland. De „Reichsanzeiger" bevat thans een schrijven van den rijkskanselier aan don mi nister van justitie, waarin een afschrift wordt medegedeeld van het rapport, dat prins Von Bismarck over hot dagboek van keizer Fre- derik aan keizer Wilhelm heeft uitgebracht. Tevens wordt er bijgevoegd dat de keizer de openbaarmaking van dit verslag heeft gelast en zijne goedkeuring heeft gehecht aan het voorstel tot het instellen eener strafrechter lijke vervolging tegen hen (d. i. de redactie van de „Deutsche Rundschau"), die de aan teekeningen van keizer Fredorik openbaar maakten. In hot rapport van den rijkskanselier wordt het dagboek, in den vorm, waarin het open baar is gemaakt, voor onecht verklaard en wordt gewezen op de onvolledige inlichtingen van den kroonprins. Zoo o. a. zegt de rijkskanselier: „Ik had geen verlof van den koning om met den kroonprins over de meer intieme quaesties te spreken, omdat de koning bevreesd was voor onbescheidenheid van de zijde van het Engelsche hof, dat bijzondere sympathie toonde met do Franschenmaar bovendien was de koning beducht, dat onze betrekkingen tot de Duit8che bondsvorsten zouden benadeeld worden door do te ver gaande plannen en de gewelddadige middelen, welke den kroonprins door onvertrouwbare raadgevers werden aan bevolen. De kroonprins zelf stond geheel bui ten de onderhandelingen." Prins Yon Bismarck hield reeds den 13den Juli van het jaar 1870 den oorlog voor on vermijdelijk. Nadat koning Wilhelm zich twee maal de redevoering, door den Franschen minis ter Ollivier gehouden, had laten voorlezen, verklaarde de koning zich uit eigen beweging voor de mobiolmaking van hot leger. Onjuist zjjn bovendien de mededeelingen over het oordeel van den kroonprins, dat de oorlog van 1870 hoogstwaarschijnlijk tot een tijdperk van rust zou leidon, evenals die, dat er verschil van meening bestond betreffende het vorleenen van het kIJzeren Kruis aan niet-Pruisen. Over de Duitsche constitutie ontstond geen verschil van meening te Versailles, maar reeds te Donchóry werd den 3den Sept. dit punt ter sprake gebracht. Onjuist is voorts het beweren dat do kroon prins voornemens was geweld te gebruiken tegen de bondgonooten, evenals do mededee- ling dat prins Von Bismarck van plan was een veldtocht te beginnen tegen de onfeilbaarheid van den Paus. Hetzij het openbaar gemaakte dagboek echt is, hetzij, gelijk prins Von Bismarck gelooft, aan vervalsching gedacht moet worden, in allon gevalle moeten de bepalingen der strafwet worden toegepast. Indien het dagboek echt blijkt, dan goldt do vervolging het vergrijp, dat daarin staatsge heimen openbaar worden gemaakt; zoo het onecht wordt verklaard, zullen de uitgevers moeten terechtstaan wegens boleediging van een overleden lid van het keizerlijk huis, hetgeen oveneens in do termen der strafwet valt. De uitgever der „Deutsche Rundschau" deelt intusschen reeds mode, dat de October-afle- vering van het tijdschrift niet wordt afgeleverd. Deze aflevering zou een vervolg van het veelbesprokene bevatten. Verder wordt gemeld dat, daar er sprake van was den directeur der „Rundschau" te j noodzaken, den naam te noemen van den .persoon, die hem de bladen van keizer Fre- deriks dagboek mededeelde, hij in stilte Ber lijn heeft verlaten. Naar hot heet, uitte de keizer nog voor zyn vertrek den wensch, het proces zooveel moge lijk bespoedigd te zien. De gemeenteraad van Berlijn heeft mot algemeene stemmen behoudens de drie sociaal-democratische leden van den raad - het voorstel goedgekeurd om 500,000 mark beschikbaar te stellen tot het vestigen eener keizer-Fredorik-stichting en tot oprichting van een gedenkteeken te Berlijn voor den over leden keizer, waarvoor de kosten door bijdragen der Berljjnsche burgerij moeten gedekt worden. De keizer-Fredorik-stichting zal zijn eene instelling van weldadigheid en zou speciaal ten doel hebben do ontwikkeling van het welzjjn ran het volk. Aan de keizerin-weduwe zal mon de regeling der détails overlaten. Rusland. Volgens bericht uit Kazan heeft de krijgsraad zeventien boeren, behoorende tot den stam der Tschuwaschen, die zich by hot geschil van twee naburige dorpen wegens den eigendom van een stuk gronds, tegen de poli tie verzet hadden, wegens verzet tegen do politio en het dooden van drie agenten van politie, ter dood veroordeeld. Te Kharkoff is gisteren het stadhuis in brand geraakt. De brand duurde den geheelen nacht door en vernielde verscheidene groote entrepots, waarin voor eene groote waarde koopwaren waren opgeslagen. De schade is enorm. In de laatste drie maanden werden 2500 vreemde Joden uit Odessa verdreven. Ook vertrekken een aantal Russische Joden vrij willig: de meesten dezer laatsten gaan naar Amerika of Engeland. Rumenic. Het schijnt dat de koning van Rumenië gedurende het geheele vorige jaar in onmid- deliyk levensgevaar heeft verkeerd. Preda Fantanaro, een van de detectives, die in het paleis voor 'skonings bescherming aan wezig waren, en die, naar men weet, een maand of vier geleden door een der vensters van het koninkiyk paleis schoot, in de hoop den koning te dooden, heeft bekend, steeds een dolk en eene revolver by zich te hebben gehad, met het vaste voornemen den koning te vermoorden. Meermalen was hij daartoe in de gelegenheid, maar steeds ontbrak hem de moed. De rechters hebben Fantanaro voor krank zinnig verklaard en uitgemaakt dat hy niet toerekenbaar is. Dit bleek o. a. uit de papieren, welke men in zyne woning vond. Hy had een feilen haat tegen Dultschland en de Duitschers, en zijn besluit om koning Karei te dooden was een „idéé fixo" geworden. KOLONIËN. BATAVIA, 21-25 Augustus. Mot do cholera onder do inlanders te Soe- rabaia gaat het crescendo. Het sterftecyfer onder hen is in de laatste dagen groot; nu maakt do cholera de meeste slachtoffers op Krambangan en in de omliggende kampongs. Buiten de stad slechts enkele gevallen. In hot stadsverband werden verloden week weinig cboleralyders opgenomen, doch eergisteren gingen er weer een stuk of zes patiënten heon en den volgenden morgen bloken er vijf van overleden te zyn. Onder de Europeesche gemeente hoort men van geen onkel geval. Te Grisik woedde gisterp.amiddag een hevige brand, 't Was in de kampong Karang Poh dat het vuur, door onvoorzichtigheid, uitbarstte omstreeks 3 uren in don namiddag. Bin nen een uur tyds was een 50 tal huizon, waaronder verscheidene flinke, afgebrand. Te Boeleleng is de cholera nog aan het woedenin buitengewoon hevigen graad wor den de omliggende kampongs bezocht. (S. C.) De Merapi op Java heeft teekonen van vulkanische werking gegeven. De scheur in den kralerwand is verbreed. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië 7ijn do volgende beschikkingen geDomen: Civiel Departement. Benoemd: Bij hctFep.van Biuncnl. Bestuur: tot hoofdcommiee, C. P. Doevo; tot lsten commies, W. H. Wegener en J. A. Bek- bergeo; tot 2deu commies, IT. Yerleije. Departement van Marine Benoemd: Tot lich- opzicliter 2de kl. D. E. Svait, tliane belast mot het ambt van lichtopzichter 3de kl. Belast: Met de betrekking van lichtopzichter 3de kl. J. F. Van de Woestijne. Tijdelijk belast: Met de betrekkiugvanlicht- opzichter 2de kl. S. Vermeer. Overgeplaatst: Van het kustlicht 2de onto op Focloa Edam (Batavia) hij dat op Java's 4de punt, do lichtopzichter 2de kl. W. L. Landman; van de kustlichten op 'Poeloe Noordwachter en Boojupjc-v. eiland naar dat op Poeloe Edam, de liehtopzich;,. 2de kl. II. Brantsma van de kustlichten in Strajj Stolzo (Billiton) bij die op Poeloo Noordwachter Boompjes-eiland, de lichtopzichter 2de kl. A. Amelin van het havenlicht te Semarang bij do kustlicht,, in Straat Stolze (Billiton), do benoemdo lichtopzicb. ter 2do kl. D. E. Swart. Telcgramiuen. WASHINGTON, 27 September. De commit sie uit den Senaat voor buitenlandsche zaken heeft zich in gunstigen zin uitgesproken tea opzichte van het voorstel Sherman, betref, fende de benoeming van eene commissie, 'os last met het onderzoek der betrekking tussche; Canada en de Vereenigdo Staten. Men is van meening dat er geen gevolg zal gegeven worden aan de représaille-wet NIEUW-YORK, 27 September. Men meld! dat het op verscheidene plaatsen van Tonnes see, Georgië en Alabama gevroren hoeft, het geen de paniek, door de gele koorts veroor zaakt, eenigszins doet bedaren. De berichten aangaande de ziekte zelve zjji meer geruststellend. 103 nieuwe gevallen ea 8 sterfgevallen zyn te Jacksonville voorge komen. KONINGSBERG, 97 September. To Inster- burg is onder do reservisten van het 41ste regiment, die juist met groot verlof vertrek ken zouden, twist ontstaan. Eene compagnie infanterie heeft de ongeregeldheden moeten onderdrukken. Een reservist is gedood en verscheidenen zyn vry ernstig verwond. WEENEN, 27 September. De „Neue Freie Presse" verneemt, uit authentieke bron, dat de uitgave der gedenkschriften van keizer Frederik niets is dan de voortzetting der anti- Bismarcksche campagne, welke begonnen is met de uitgave der bekende documenten^ te Pary's. Hetzelfde orgaan voegt er bij Het schynt slechts het begin te zyn, want wij zyn verzekerd dat, als het oogenblik gunstig zal zyn, nog veel belangryke fragmenten zul len bekend gemaakt wordon. Wy gelooven zelfs dat de zenuwen van den kanselier bin nenkort nogal veel te verdragen zullen hebben, als ten minste do verzekering van een onzer Duitsche correspondenten wordt bewaarheid. BERLIJN, 27 September. De verkiezingen voor het Pruisische Huis van Afgevaardigden zyn op 6 November vastgesteld; de samen stelling der kiescollego's zal op 30 October plaats vinden. STUTTGART, 27 September. De keizer is hedenavond te 8 uren hier aangekomen. Hij werd aan het station door den koning en de prinsen ontvangon. De' bevolking toonde buitengewone geestdrift. I.KIDKV, 28 September. Naar ons heden per telegraaf uit Den Haag gemeld wordt, zou de Raad van State gehoord zyn over de benoeming, ter eventueele voogdy voor Prinses Wilhelmina door den Koning, van baron Van Nagoll Van Ampsen, lid der Eerste Kamer, baron Van Pallandt, opper-jagermeester, baron Van Brienen, buiten gewoon kamerheer, en baron Van Goltstein, oud-minister. De Tweede Kamer heeft heden by het voortgezet debat over :'de wijziging van het Reglement van Ordo verworpen de voorstellen dor commissie van rap'p'orteürs om de voor- loopige verslagen met de antwoorden samen te publiceeren en om de commissien van rapporteurs te verplichten hun eigen oordeel in het eindverslag uit te spreken. Beide punten zyn nu overgelaten aan het oordeel dier commissien. Besloten is in den regel des Zaterdags en des Maandags geene zitting te houden. Dinsdag voortzetting. De „Delftsche Ct." verneemt dat door den minister van koloniën tien Indische amb tenaren (allen leerlingen der Delftsche instel ling voor onderwys in de taal-, land-, en volkenkunde van Ned.-Indië) extra ter be schikking zijn gesteld van den gouverneur- generaal van Ned.-Indië. Bohoudens mogelijkewy'ziging, geeft het blad als volgt do namen van de geslaagden, naar volgorde der ranglijst, die voor de ter beschikbaarstelling in aanmerking zullen komen F. W. Steenstra Toussaint, P. Merkus Pz., H. J. De Groot, N. A. Van Barneveld, J. W. E. Wessels, J. C. S. Van Kraaijenoord, W. C. Blanken, C. J. Feith. A. Ardesch, W. M. Brouwer. 338ste STAATSLOTERIJ. VIJFDE KLASSE. ACHTSTE LIJST. Trekking vnn Vrijdag 28 September. No. 6540, 9599, 11414 flOOO. No. 1973, 10792 4OO. No. 0475, 10041 f2CO. No.

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 2