N°. 3777. Donderdag September. A0. 1888. feze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Bericlit. Feuilleton. Jenny's aanbidder. Leiden, 26 September. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Al'zonderiijke Nommera0.05. Wij deelen onzen Abonné's het volgende mede De uitgever van dit blad kan voortaan, naast het Leidsch Dagblad, den Abonné's eene aangename, humoristische Zondags- lectuur aanbieden. KIKERIK1is een reeds sedert eenige jaren- bestaand en gunstig bekend gees tig Weekblad, dat ook door zijne menigte illustraties, welke den tekst sieren, uitmunt. Dit weekblad kan nu onzen Abonné's wor den geleverd togen de helft van den prijs, welke het in den handel kost, nl. tegen 25 Cents per drie maanden voor Abonné's binnen, en 35 cents voor Abonné's buiten de stad. En daarvoor ontvangt men iets in eigen dom, dat, na den inspannonden arbeid der week, allen leden van het gezin eenige aan gename, maar tevens onderhoudende uren kan bezorgen. De inteekening staat voor al onze Abonné's open. Bij ons noramer van a. s. Zaterdag avond zal een proefnommer met inschrij vingsbiljet worden gevoegd. Zij, die zich abonneeren, ontvangen dan in he'. vervolg de KIKEBIKIdes Zaterdags avonds tegelijkertijd met het L. Dagblad. Daar het nieuwe kwartaal van ons blad reeds is ingegaan, wordt de prijs van de „KIKERIKI" voor September, October en November gesteld op 20 cents, voor buiten de stad op 25 cents. DE REDACTIE. Oftlcicele Kennisgeviugeii. Inkomstenbelasting. BurgGineeBtc-r en Wethouders van Leiden brengen in herinnering dat op 30 Sept. a. 3. de vijfde termijn ia vervallen van den aanslag op liet kolnor, dienst 1888, zoodat vóór of op dien dag minstens vijf achtste ge deelten van den gehcelen aahelag moeten zijn voldaan. Zjj noodigen daarom belanghebbenden nit, om, ter voorkoming van de vervolgingakosten, tot de betaling van het verschuldigde ten kantore van den gemeente ontvanger over te gaan. Burgemeester en Wethouders voornoomd, Leiden, DE KA.NTF.R, Burgemeester. 26 Sept. 1888. E. KIST, Secretaris. Inenting tegen betaling. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kemiia dat op Donderdag 27 Septombor e. k., des namiddags van 2 tot 3 uren, in het Elisabethshof aan de Oude Veat, gelegenheid wordt gegeveu tot inenting, togen betaling van f 1 per persoon. Burgemeester un Wethouders voornodmd, Leiden, DE KANTEB, Burgemeester. 26 Sept. 1888. -E. KIST, Secretaris. 6) Naar het Frans oh van T. COIIBE. „O, dat kun jo doen wanneer je wilt. Ieder is hier vroeg op en van complimenten houdt men hier niet. Trouwens, je gaat er goene visite makenje doet maar eene bood schap." „NatuurlijkWaarschyniyk zal ik zelfs niemand zien en uwe parasol op de plek vin den, waar u ze heeft laten liggen." Door de lange, met steenen bevloerde gang, waarin een echo het geluid uit alle hoeken van het huis nagalmde, begaf hy zlc-h naar buiten. Hy kon tusschen twee wegen kiezen De groote opryiaan, welke, tusschen de wei landen door, regelrecht naar den ry weg leidde; en een smal pad tusschen hoogopgaand kreu pelhout, dat langs den zoom van het beuke- bosch en, met een langen omweg, eveneens naar de hoeve voerde. Sully koos het voetpad. Wanneer by den grooten weg gekozen had, zou hij geen tien stappon gedaan hebben zonder een kleinen jongen te ontmoeten, met guitige kykers en eene veel te korte linnen broek, Hoewel de hoogleeraar dr. D. Bierens de Haan den dag van gisteren, waarop hy zyn 25 jarig professoraat in de faculteit van wis- en natuurkunde aan de Leidsche universiteit mocht herdenken, zonder plechtigheden had willen doen voorbygaan en daarom ook voor de hem aangeboden senade had bedankt; hoe wel hem niettemin overdag van verschillende zyden reeds vele bewyzen van belangstelling waren geworden, ontving hy toch des avonds vooral de ondubbelzinnigste biyken dat zyne vrienden en zoowel vroegere als tegenwoor dige leerlingen zyn jubileum niet onopgemerkt wenschten te laten. Eenige commission toch maakten na half- negon ten zijnen huize hunne opwachting. Namens den Academischen Senaat werd de jubilaris gelukgewenscht door den hoogleeraar dr. J. II. Van Bemmelen, rector-magnificus. Verder sprak namens vele oud-leerlingen den jubilaris toe prof. dr. F. De Boer, uit Gronin gen, die zyne woorden tevens deed gepaard gaan met een bronzen beeld, voorstellende oen Alchymist, geplaatst op een zwart mar meren voet, te zamen ongeveer twee meter hoog, welk huldeblyk, vergezeld vali oen album met de namen der deelnemers, den jubilaris werd aangeboden uit naam zyner leerlingen, oud-leerlingen en de leden van het Wiskun dig Genootschap „Een onvermoeide arbeid komt alles te boven", namens wolk genoot schap vervolgens het woord voerde do heer J. Versluys, uit Amsterdam, terwyl de heer J. Valckenier Suringar als praeses der philo- sophische faculteit van de studonten namens de tegenwoordige leerlingen en het insgelyks aanwezige Collegium van het studentencorps by monde van zyn praese3, den heer G. Vis sering, als tolk hunner medeleden optraden in het betuigen hunner hulde voor den ge- achten hoogleeraar. Deze dankte de onderscheidene sprekers zeer hartelijk, alsmede de overige, tegenwoor dig zynde leden der commissie tot aanbie ding van het zoo door hem gewaardeerde huldeblyk, nl. prof. dr. P. H. Schouto, uit Groningendr. Schouten, uit Amsterdamdr. R. Sissingh en dr. Th. Van Wettum, beiden t9 Leiden. By beschikking van den inspecteur der infanterie zyn de sergeanten Alonson, Byvoet, Kasteleyn, Klem, Pourchez, Spaan, Weijerman en Zuyderhof alhier, toegelaten tot den weten- 8cliappeiyken cursus, welke den lsten October een aanvang neemt. met de parasol van juffrouw Arnaudin in de hand. Hoe kwam het dat Sully, die toch lang niet byziende was, den kleinen boodschapper niet zag? Wanneer men, om zes uren's och tends, terwyl de zon reeds aan den hemel staat en geen nevel het gezicht belemmert, aan het begin van een breeden, rechten weg staat, en dan niet eens iemand ziet, die, op nauweiyks tien schreden afstands, aan komt loopon met het voorwerp in de hand, dat men een kwartier ver gaat zoeken dan moet men toch óf een zeer verstrooid geleerde zyn, öf volstrekt niets willen zien. Zou Sully Ar naudin er eene verklaring van hebben kunnen geven waarom hy het voetpad koos, waar zyne laarzen van den overvloedigen dauw of de hoekige steenen, welke er by menigte lagen, heel wat te ïyden hadden? Waarom wendde hy juist hardnekkig het hoofd naar den kant, waar het minste te zien wasniets dan eene heg van hoogopschietende heesters, terwyl de ryweg het schoonste vergezicht bood over de groene weilanden? Maar waarom zouden wy hem ook naar de reden vragen?.... Laten wij hem liever volgen zooals hy daar met groote passen heengaat, en trachten, geiyk mot hem, de hoeve van de Verdans te bereiken. De Leidsche afdeeling der Pensioenver- eeniging voor werklieden vergaderde Maan dag avond alhier onder leiding van prof. Greven. Uit hot verslag, uitgebracht door den secre taris, den heer Van Achterberg, blykt dat de afdeeiing 260 loden telt, benevens 28 contri buanten aan het waarborgfonds. Het aantal verzekerden is thans boven de 50 geklommen. De voorzitter bracht den dank der verga dering aan het gemeentebestuur, dat het lokaal boven de Waag welwillend ter beschik king stelt voor de wekelijksche zittingen. Do beeren mr. H. B. Greven en C. H. Kouw, die aan de beurt van aftreding waren, werden herkozen, en in do plaats van den heer W. A. Van Lith, die wegens zyne drukke andere bezigheden bedankt had, werd benoemd de heer W. F. Verhoy Van Wyk. Met mededeeling dat binnenkort eene ver andering in het reglement van het Pensioen fonds zal in behandeling komen, na afloop van het overleg met hot bestuur van den dit jaar opgerichten Werkgeversbond, en na dank betuiging aan dr. W. Rutgers Van der Loeff, die het bestuur als geneeskundige ter zyde staat, werd do vergadering gesloten. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Noord-Amerika, door middel van het stoomschip „Amsterdam", van Rotterdam vertrekkende. Ton postkantore alhier moeten do brioven enz. uiterlyk Vrijdag nacht om 12 uren bezorgd zyn. De wijze van verzending behoort op het adres vermeld te wordon. Het algemeen college van toezicht op het beheer der kerkelyke goederen en fondsen der Ned. Herv. kerk heeft tot voorzitter, on dervoorzitter en secretaris voor 1889 gokozen de heeron mr. B. P. baron Van Verschuer te Arnhom, mr. J. C. Bergsma te Leeuwarden en mr. E. Van Loon te Groningen. Vanwege de algemeene synodo nam zitting de heer E. Cesar Segers, te Leiden. Voor hot Vosmaer-monument is reeds eene belangryke som byeengekomen, zoodat aan hot plan der commissie uitvoering zal kunnen worden gegeven. Opdat dit zoo schit terend mogeiyk geschiede, is het zeer te wenschen dat zy, die nog verzuimden hunne bydrage te zenden, dit zoo spoedig mogeiyk doen. Do gelogenheid, om van hunne ingeno menheid met het plan, van hunne vereering voor Vosmaer blyk te goven, is nog open. Het Vosmaer-monument moet Vosmaer waar dig zynV.) Tot predikant te Heerjansland (cl. Zie- Dichtby de hoeve der Verdans gekomen, bleef Sully Arnaudin een oogenblik stilstaan. Wanneer hy, zooals het petekind van de fee in het sprookje, drie wenschen had mogen doen, dan zouden het zeker deze geweest zyn „O petemoei, geef dat ik niet alle drie do zusters ontmoet, maar alleen Jenny, die my door hare beschroomdheid de myne geheel doet vergeten. Geef d it, wanneer ik haar aanspreek, ik nog precies mag weten wat ik vannacht bedacht heb Geef dat zy niet met spa en al op den loop ga als zy my ziet aankomen!" En kyk, Jenny stond juist op den drempel van de schuur. Zy hield haar voorschoot by de punten omhoog en liep niet weg, omdat zy bang wa3 dat dan de eieren zouden breken, welke zy juist zoo uit het kippenhok had ge haald. Sully nam zyn hoed af en zei haar heel kalm en bedaard goeden morgen. Toch was zy eenigszins verlegen toen zy antwoordde. Den geheelen nacht had haar de gedachte vervolgd aan hare linkschheid, haar oude ro3e jakje on de pyp van Abdias. Zoo dra zy was opgestaan, had zy haren zwager hare spyt betuigd en de geheele geschiedenis aan Caroline verteldzy had deze den vorigen avond niet gosproken, omdat zy zich toen op hare kamer had opgesloten. Caroline had er PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 1—6 regels 1.05. Iedere regel meor/0.171. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het in- casseereu buiten de stad wordt 0.10 berekend. riksee) is beroepen de heer L. Smit, can- didaat te Noordwyk. Bedankt is voor het beroep naar de Herst. Evang. Luth. gemeente te Medemblik door ds. J. L. F. De Meyere J.Cz., te Bodegrave. De minister van marine moet te kennen hebben gegeven, dat hy vast besloten is zijne portefeuille beschikbaar te stollen, wanneer hem de gelden tot verbetering en aanvulling van marine-materiëel geweigerd werden. Het geheele ministerie zou zelfs in dit opzicht homogeen zyn en niet aarzelen, desgevorderd, de Kabinets quaestie te stellen by de Marine- begrooting, vast overtuigd dat bestendiging van den toestand onzer vloot in het belang van het land niet langer geoorloofd is. (R. A'.) Na eene langdurige ziekte is op ruim 75-jarigen leeftyd te 's-Gravenhage overleden de heer H. C. Staring, geponsionneerd luit.- kolonel van het Oost-Indisch leger, die eene hoogst eervolle militaire loopbaan achter zich had en het ridderkruis der Militaire Willems orde verwierf. De heer Staring was ook vole jaren werk zaam aan het ministerie van koloniën als chef der afdeeling militaire zaken. Jhr. mr. J. M. B. J. Van der Does de Willobois heeft, wegens zyne hooge jaren, tegen 1 Januari a. s., eervol ontslag als pre sident van het gerechtshof te 's-Hertogen- bosch gevraagd. De gewone audiëntie van den minister van financiën zal op Dondordag 27 dezer niet plaats hebben. Het stoomschip „Prins van Oranje," van Amsterdam naar Batavia, passeerde Perim 25 September; de „Gelderland," van Rotterdam naar Java, vertrok 25 Sept. van Southampton; de „Prins Alexander," van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 25 Sept. te Marseille. Z. M. hoeft M. Verdenius, te Leeuwarden, met ingang van 1 October 1888, benoemd tot districtsveearts, met toekenning van eervol ontslag als plaatsvervangend districtsveoarts benoemd tot burgemeesters: van Papondrecht, A. Bonten Nz., secretaris dier gemeentevan Avenhorn, C. Pz. Spaans; van Zeist, G. Cos- terman; van Valkenburg, mr. R. J. Ch. Loisel; van Heinenoord, P. J. Kluit; van Echteld en van IJzendoorn, B. Th. A. Westerouen van Meeteren, secretaris van laatstgenoemde ge meente; van Oudenhoorn, M. J. De Jongh, secretaris dier gemeente; van Bruinisse, C. M. Voorbeytelvan Achtkarspelen, W. Bekker van Brooksittard, J. Schryenvan Beesd, C. D. Van Ledden Hulsebosch, secretaris dier gemeenteaan dr. E. F. Kosemann, geboren harteiyk om gelachenMica had even geglim lacht en na het ontbyt was ieder aan zyn werk gegaan. Mica maakte hare kamer aan kant; Caroline was in de keuken aan het karnen, en Abdias fluitte een deuntje in den stal. De eerste wensch van het petekind der fee was dus vervuld; met de beide anderen scheen het even gunstig te zullen gaan, want Jenny maakte geene beweging om weg te loopen, en Sully had zyne tegenwoordigheid van geest niet verloren. Jenny was gekleed in eene korte, gryze, linnen japon, hoogst eenvoudig. Zy kon er echter gerust een bezoeker mee afwachten. Hare lange, zwarte haren waren op het hoofd saamgebondenSully verwonderde zich over hun rykdom en dacht er over hoe fraai ze haar zouden staan als ze los hingen. By die overweging kwam er echter een blos op zyne wangen. „U ls vroeg vanmorgen, mynheer," zei Jenny, terwyl zy hem eenige schreden tege moet ging. „Ja, ik was aan 't wandelen, en by toe valof liever, het is juist met opzet (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 1