BBS. REIN EE, Bo ter in tat •k 15 en 0 Tapijt ff cederen. van Cognac 48 pCt. LAAG-SOEREN, bij Dieren, Gelderland. 1.80. Dat is mooi! Te huur: M. K0PPESCHAAR, s N®. 8776. Woensdag 26 September. A0. 1888, <§eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad. Leiden, 25 September. Ameublementen. J «f-a m jBeddenenJVTatr assen. G or dijn s t off en ^TOFFEERDERIJ en ^".EXIIXXJIZXI^GS-El^r door liet «-elxeele land. Stoomvcrvcry, Chemische Wasch-Inrichting, Prima Qualiteit. fi.ao. 1.10. verkrijgbaar ONTVANGEN: WED. VAN HAANSBERGEN DUTILH, Dc Vaderlandsche Geschiedenis Met ruim 200 Platen. Dam es-JVfod e tijdschrift. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijko Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 1—6 regels 1.05. Iedere regel meer/0.17i. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het in- casseeren buiten de stad wordt f 0.10 berekend. Do aftredende leden van liet hoofdbestuur der Vereeniging voor lijkverbranding, jhr. Harco T. Hora Siccama en Joh. J. Perk te 's-Gravonhage, dr. D. Do Loos en prof. dr. A. P. N. Franchiraont te Leidtn, dr. F. J. Dupont en IJ. P. Maronior te Rotterdam, zijn op do te Schiedam gehouden algemeene Ver gadering met algemeene stemmen herkozen. Uit het jaarverslag over 1887 bleek dat in dat jaar 65 nieuwe leden (tegen 45 in 1886) werden aangenomen en dat 42 leden (tegen 61 in 1880) moesten worden afgeschreven, zoodat het ledental der Vereeniging van 662 tot 685 steeg: een vooruitgang alzoo mot23 leden. 1-Iet voordoelig saldo der algemeene kas over 1887 (ad ƒ221.05) werd gestort in het fonds voor lijkovons. De afgevaardigden van 's-Gravenhage en Leiden voegden hierbij nog respectievelijk 30 en 25 uit de saldo's hunner afdeelingskassen, waardoor de bijdra gen, door deze beide afdeelingen tot dusver aan het fonds gedaan, tot 200 en 75 go- klommen zijn, en die van alle afdeelingen te zamen tot 671. Als plaats voor do volgendo algemeone vergadering werd 's-Gravenhage met 13 stem men aangewezen, terwijl zich voor Breda 5 stemmen verklaarden. Voor de betrekking van leeraar in de Ned. taal- en letterkunde en in de aardrijks kunde aan hot gymnasium te Lsouwarden zyn door curatoren aanbevolen de heeren R. C. Boer en C. C. Uhlenbeck, beiden doctorandus in de Ned. letteren, de eerste te 's Graven- liago, de laatste te Leiden. De raad-adviseur by hot departement van waterstaat, do heer J. G. W. Fynjo, is, wogens het beroikon van den 65 jarigen leeftijd, voor nemens in den loop van dit jaar zijn eervol ontslag aan te vragen. De Zuiderkork, hot zesde bedehuis der Nod.-Herv. gemeente te 's Gravenhage, opge richt aan den hoek van de Falckstraat en de Hoefkade, is Zondag middag, in tegenwoordig heid eener talrijke schare, ingewijd door haren oersten stichter, dr. C. E. Van Koetsveld. Dr. Mezger zal zich nu toch, gelijk we reeds meldden, metterwoon te "Wiesbaden vestigen. Hot contract is reeds vóór voortion dagen geteekend. Als reden voor zyn vertrek deelde dr. Mezger aan het „Hblad" mede, dat zijne patiënten voortdurend last hadden en zich beklaagden over de straatschenderijen, welke in Amster dam ergerlijk zijn, en waarvan zy meerma len het mikpunt waren. Hij had reeds het vorige jaar er op gewezen hoe wenscheiyk hot voor den roep van Amsterdam als groote stad zou zjjn, indien daarop een scherper toezicht wierd gehoudonhoe noodig som mige verbeteringen in het openbaar verkeer waren; dat alles niet in zijn belang, maar alléén en hoofdzakelijk in het belang van Amsterdam zelf. Tevergeefs. Zijne wenken waren in den wind geslagen, en op dit oogen- blik waren de Amsterdamsche toestanden, waarover hij toen klaagde, erger dan ooit. In Wiesbaden had men daarop wel degelijk gelet; daar had men gadegeslagen hoe weinig gastvrij Amsterdam tegenover zijne vreemde gasten was en bleef, en daar men wist dat dit de voornaamste grief was van den doctor jegens die stad, had men de eenmaal afge wezen voorstellen hernieuwd en ditmaal ver sterkt door argumenten, aan welke de heer Mezger geen weerstand had kunnen bieden. Het „Hbl." bericht het overlijden van den heer Abraham Johannes De Buil. De dich ter van „De ledige stoel" bereikte den leeftijd van ruim 64 jaren. Eene kortstondige ziekte maakte een einde aan zyn werkzaam leven. In zyn bloeitijd als dichter, trouw medewerker aan de prachtalmanakken van die dagen, vriend van Van Lennep en Hofdijk, volbloed rede rijker, bezield met liefde en vereering voor vaderlandsche letteren en kunst, heeft hy door zyn „Baeh te Dresden" en andere gedichten, zooals „Eduard III voor Calais", verzen ge schreven, die hoogelyk werden gewaardeerd, vooral in den huiselijken kring en in de rede- rpkerskamers, vol gevoel en wars van ge maaktheid. Schetsen en novellen van zyne hand, o. a. „Aan moeder's pappot", „Leven en laten loven", ademen een gemoedelyken en aangenamon poëtischen toon, burgeriykepoëzie als men wil, evenals zyne gedichten, maar toch poëzie. De Buil behoorde tot de redactie van de „Amsterdamsche Courant", toen die nog stads courant was, en later tot de firma Van Bonga Co., die van de gemeente de courant kocht. Hp was van 1851 tot 1878 hoofdredacteur en directeur, de man, die de zaak leidde en bestuurde, ook administratief. Van 1878 tot 1 Jan. 1883 was hy uitsluitend directeur. Na den verkoop van de courant trad de heer De Bull in betrekking by do redactie van het „N. v. d. D." De „Nederlandsche Journalistenkring" be noemde hem tot eerelid. Het vaderlandsch tooneel vond in De Buil tal van jaren een yverig voorstander. Nog vóór het bestaan der Tooneelschool, ja, nog vóór de bemoeiing der Maatscbappü Tot Nut van 't Algemeen met de vorming van tooneel- spelers, behoorde hy tot eene commissie, die veelbelovende jongelui voor het tooneel deed opleiden. Zyne zorg voor het nationaal tooneel duurde voort tot den dag van zyn overlyden, in de betrekking van commissaris van den Stads schouwburg. De Koning zag den heer De Buil gaarne. Wannoer hy hem by feestelyke gelegenheden opmerkte, trad de Koning steeds door de ryen heen om den dichter de hand te drukken. Hot officierskruis van de Eikekroon en dat van den Geuden Leeuw van Nassau werden hem door Z. M. vereerd. Er zyn weinig mannen van de pers, die zoo fraai schreven als De Buil. Zyn hand schrift was, zelfs als er vlug werd gewerkt, altyd even keurig, waar schoonschrift. De jongeren van heden hebben Do Buil wellicht slechts weinig en dan by name ge kend. Die van 1840 70 kenden hem beter en stelden den voorkomenden en welwillen- den man zeer hoog. Naar het „Utr. Dbl." verneemt, zou de Pruisische regeoring willon overgaan tot den aankoop van het Duitsche gedeelte der lyn Bokstel-Wezel. Het stoomschip „Sumatra", waarmode de benoemde gouverneur-generaal mr. C. Pyn- acker Hordyk naar Nederlandsch-Indië is ver trokken, is 24 dezer te Padang aangekomen. Voor den nieuwen cursus aan de Vrije Universiteit, te Amsterdam, hebben zich der tien studenten aangemeld. Drie daarvan slaag den echter niet op het admissie examen. In het geheel bedraagt het getal ingeschreven studenten thans 104, waarvan een twintigtal de hoogeschool reeds verlieten. Do „Apeldoornsche Courant" van Zaterdag 22 dezer bericht dat zy zich geheel kan ver- eenigen met het bericht in do „Noord Brabant- sche Courant", vermeldende dat de onrust barende geruchten omtrent 's Konings toestand als zeer overdreven te beschouwen zyn, daar zy verneemt dat de tydeiyko ongesteldheid van Z. M. geheel geweken is. Naar wy vernemen, wordt door mevr. de wed. Douwes Dekker eene levensgeschie denis van Multatuli bewerkt, waaraan, behalve persoonlyke ervaringen, ook de briefwisseling van den schryver ten grondslag zal liggen. Belangryk voor de kennis van Multatuli's karakter ontwikkeling moeten vooral de brieven zyn, die uit zyne eerste Indische dienstjaren dagteekenen. (N. R. C.) Naar de „N. R. C." verneemt, zal de kapitein ter zee jhr. T. E. De Brauw op treden als chef van den marine torpedodienst, ter vervanging van den kapitein ter zee W. J. A. Nolthenius, die voor Oost-Indië wordt bestemd. De minister van justitie, jhr. mr. Ruys Van Beerenbroek, is benoemd tot eerelid van den Algemeenen Nederlandschen Politiebond. OPGERICHT 1778. 3 frlssehc Kitkamers met Slaapvertrek ken; de ocne: Haarlemmerstraat 269, voor /"2AO en do andere: Yreewyk 140 F 7, voor f 335 'sjaars. Ilooglandsche Kerkgracht 4=. SPECIALITEIT voor het verven en ult- stoRiucn van Heeren-Winterjassen, Demi- Saisons, Regenmantels, Wollen Doeken, Ja ponnen, Tafelkleeden, Meubelgordynen, enz. Glacé Handschoenen worden alleen uitwen dig geverfd. Billijke prijzen.Spoedige aflevering. O O -u s-l O p< JN O -M O Per Litter Flesch Anthraclct-Kolcn, Bruinkool- en Houts- koolbriqucfs en Distillatie-Cokes, voorts: Bultschc- en Fngelsclie Steen kolen voor Haard-, Kachel- en Stoomgebruik, Srnlds- en Houtskolen. Tot de levering waarvan zich beleefd aan bevelen Oude Vest No. 9, Leiden. De BADINRICHTING en het Herstellingsoord, alsmede Sprengenoord, ver deeld in twee klassen, blyven den aanstaanden winter geopend, waarvoor met 1 October e. k. het verlaagd tarief in werking treedt. Prospectussen en inlichtingen worden gratis verstrekt door den Geneesheer Br. C. L. VAN DER BURG. W. A. ELBERTS. Dc Geschiedenis van ons Vaderland, voor de jeugd bewerkt, vierde tot op 1888 bijgewerkte druk, mot ruim 200 Houtsneeplaten tusschen den tekst, en een nieuw fraai Portret van Z. M. Koning Willem III, 2 Doelen, 379 Bladz., in één Prachtband bij uitverkoop voor si. 1.80. Is dat niet mooi, niet heerlijk, is dat niet een Werk voor elk gezin, is dat niet een ver rukkelijk aanbod, voor sl. f l.SOf Te bekomen by D. BOLLE, Bazaar van Goedkoope Boeken, Hang by de Vischmarkt, te Rotterdam. Franco thuis op ontvangst van Postwissel, waarby staat: „ELBERTS.'' ae Mim is het beste en meest practische Trijs per 3 maanden (6 nnmme s) f 1.37'/5. liet eerste nummer van den nieuwen jaargang met de nieuwe najaarsmodes verschijnt dezer dagen. Alle Boekhandelaars nemen bestellingen aan.

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 5