Gr ©E21©1X Sd Nieuw». Tijdons het besproken van plaat sen in het benedenlokaal der Stadszaal voor het a. s. Toonkunst concert was aldaar heden morgen tegen eene der deuren de volgende kennisgeving aangeplakt: „Naar aanleiding van ingekomen klachten over toenemende ruwheid, in praktijk gebracht by het ontgroenen door verschillende corps leden, verzoekt het Collegium Civ. Acad. Lugd. Bat. Supremum, alvorens door de nood zakelijkheid gedrongen tot strengere maatregelen over te gaan, den leden en voornamelijk den ouderen, elk in zijn kring, toezicht te houden én zooveel mogelijk ruwe handelingen te voorkomen. „Ten overvloede herinnert het Collegium de leden aan de bepalingen van art. 13 der Corpswet, welke bepalingen het voornemen is in al hare gestren gheid toe te passen, zoo het preventief optreden der leden onder ling niet voldoende mocht blijken. „Ook maakt het Collegium novitii zoowel als leden opmerkzaam op het recht hun toe gekend by art. 37 der Corpswet, om klachten in te dienen by het Collegium." Voor het bespreken zelf der plaatsen liep het „storm." Door h e t s c h o o n e z o m e r w e d e r begunstigd, was het te Scheveningen Zondag een buitengewoon drukke Septemberdag. De Rynspoor vervoerde 12,000, de Haagsche tramway circa 9000 passagiers, terwyi de Holl. IJzeren-Spoorwegmaatschappy eveneens een zeer aanzienlyk getal reizigers tot by het hotel „Zeerust" vervoerde. Langs het strand was het den ganschen dag levendig als op een Pinksterdag. Vóór het „Kurhaus'1 was schier geen zonnestoel te bekomen van de ruim 400, welke ter be schikking zyn. Het terras van „Seinpost" was mede druk bezocht, terwyi het by de avondvoorstelling propvol was. Aan het „Kur haus" werden, buiten het abonnement, 1813 toegangskaarten afgegeven. Aan datable d'hóte namen 200 personen deel. In de „Brieven uit de Hofstad" aan de „Midd. Crt." wordt gemeld dat dezer dagen werkelyk een duel tusschen twee jon gelieden uit do residentie heeft plaats gehad. De aanleiding daartoe was van zóó kinder- achtigen aard, dat het al to dwaas is daaruit een tweegevecht te doen voortkomen. Kleine plageryen en flauwe hatelykheden, als het spottend toevoegen aan een der heeren van den naam „inuizenvangor" enz., 's nachts ongeveer te 8 uren op de Witte Sociëteit voorgevallen, lokten een kaakslag uit. De bo- leodigde was wys genoeg niet tot eene uit daging over te gaan, maar ongelukkig is hy officier van de schuttery, en nu meende een dor hoofd officieren van dat corps hot jong- mensch te moeten wyzen op zyn plicht, welke de uniform hem oplegt, om die beleediging niet op zich te laten zitten, maar voldoening te vorderen. Toen volgde de uitdaging. Maar nu was de andere party zoo verstandig te kennen te geven, dat het gebeurde niet een duel wettigen kon. In plaats van zich by die weigering neer te loggen, dwong onze schut- ter-officier, geprikkeld door zyn meerdere, door den in het aangezicht ontvangen slag aan de tegenparty terug te geven, dezen tot eene uitdaging, waarvan toen een tweegevecht met de sabel het gevolg was. De zaak schynt in handen der justitie te zyn, en de beide jongelui zullen waarschynlyk eene kleine af koeling van den strafrechter ontvangen in den vorm van een verblyf in de gevangenis ge durende eenige dagen of weken. Het is daarby niet onraogoiyk, dat ook de ridderiyke hoofd officier van de vreedzame schuttery zyn lesje in de eischon van mili taire of liever schutterlyke eer met een ge- vangenisstrafjo zal moeten boeten. Het straf wetboek stelt immers zoodanige straf op het aanzetten tot eene uitdaging en tot het aan nemen daarvan. Het muisje kon dus wel eens een staartje hebben, en niet alloen voor den „muizenvanger" en zyn tegenparty. Eene andere officieren-zaak, die in Den Haag druk besproken wordt en byna iedereen, zelfs officieren van lioogeron en lageron rang, met verontwaardiging vervult, is die van een huzaren-luitenant, die word gestraft door zyn chef, omdat hy zich vermeten had aan zyne familie zyn hart te luchten over de schande- lyke bohandeling, welke hy aan eenige stu denten op het „Kurhaus" van de zyde van het „uitsmyters-personeel" zag aandoen. Dit per soneel schynt nu eenmaal gewoon spoedig zyne handen uit te stoken en geweld te ge bruiken by de verwydoring van hinderlyke of aan de directie onaangename bezoekers. De bedoelde luitenant noemde dat slaan en over den grond slepen van de wat opgewonden jongelui, zonder dat tot dergelijke maatregelen noodzakeiykheid bestond, eenvoudig schande- lyk. Dat hadden de ooren van den directeur van het „Kurhaus" gehoord, en deze eischte schriftelyk van den commandant van het regi ment dat do zich zoo misdragende officier zou worden gestraft. En alzoo geschiedde, zonder dat verdere getuigen vooraf werden gehoord. De gestrafte beklaagde zich daarover en wacht nu sedert het begin van Juli de uitspraak van den hoogsten militairen rechter af, al dien tyd verplicht zy'nde kamerarrest te houden. Met gespannen verwachting wordt die uit spraak te gemoet gezien. Algemeen wordt de opgelegde straf onrechtvaardig geacht. Het zou dan ook wat heel kras zyn als een be zoeker van het „Kurhaus", al is hy officier, niet zyne verontwaardiging mocht uiten over de ongepaste handelingen van de bedienden. Ware de officier in uniform geweest, of hadde hy zich van vloeken of scheldwoorden bediend, dan zou voor de straf nog iets te zeggen zyn geweest, maar geen van beide was hier het geval. Het is nu maar de vraag wat zwaardor zal worden geoordeeld: het bestendigen van eene onrechtvaardige straf of het in het ongelyk stellen van een regiments commandant tegen over een luitenant. Inmiddels is deze laatste reeds nu, vóór de beslissing zyner zaak uit Den Haag, waar hy eerst sedert kort in garnizoen was, overgeplaatst naar Leiden. Dat heet in het militaire justitia! Begunstigd door heerlyk weder en een zachten Noord-Noordoosten wind, gingen gistermiddag in den Parktuin te Amsterdam twee luchtballons op, genaamd „Excelsior" en „Jules Verne," en bestuurd door de koene kapiteins Louis Verburgt en Herman Róden- hof. De ballons stegen te ongeveer vier uren op en zyn te 5.35 gedaald onder de gemeente Sloten, op het land van den boer H. Luback, die den reizigers goede hulp verleende. De heeren Jansen hadden de beleefdheid de lucht reizigers welwillend per rytuig naar Amster dam te brengen. De ballons bleven vyf kwartier boven de stad. De grootste hoogte, welke be reikt werd, was 1500 meter. Te Leur is gisternacht de boe renhofstede van V. tot den grond toe afge brand. Naar men verneemt, was alles verzekerd. De zangeres Marlow is te Stutt gart aan eene beroerte gestorven. Te Londen is een jonkman, die eenige jonge meisjes tegen haren zin op straat had gekust, tot eene maand dwangarbeid veroordeeld. De paniek, door de gele koorts veroorzaakt, neemt langs de Mississippi toe. De zaken staan daar nagenoeg stil. By den schoonheidswedstryd te Spa is, volgens de „Frankf. Ztg.," ook Nederland vertegenwoordigd. Voor het mee- rendeel zyn alle mededingsters achtbare vrouwon. Een ware tentoonstellingswaanzin schynt het vrouwelyk geslacht in de oude en de nieuwe wereld te hebben aangegrepen. Alle vrouwolyke beroepen zyn vertegenwoordigd: modemaaksters, kellnerinnen, tooneelspeel sters, dienstmeisjes, enz. Niets is merkwaar diger dan de aanmeldingsbrieven dor mede dingsters. In den regel zyn het „byzondere omstandigheden", die als beweegredenen voor de mededinging worden opgegeven. O. a. ver driet over het verlies van haren echtgenoot, zich in de eenzaamheid gedwongen zien, met de palm harer schoonheid een nieuwen man te winnen of, indien zy kinderen hebben, om nieuwe kans te vorkrygen, voor hun onder houd te kunnen zorgen. Zelfs krankzinnigen hebben de commissie om toelatingsvorgunning als bestormd en met portretten, die er nu en dan bespotteiyk uit zien, gebombardeerd. De meeste vrouwen hebben zelf de aanmeldingsbrieven geschreven, maar ook niet weinigen hebben het door hare mannen laten doen. Allen ook de afgewezenen logeeren in het „Hotel de l'Europe". Zy kosten der commissie dagelyks 15 franken per persoon. Eep politie-reglement verbiedt haar in de stad te wandelen zonder een zwarten sluier voor 't gelaat. Ook mogen zy alleen buiten de stad op deze wys gekleed in een rytuig zitten. De leden der commissie alleen hebben toe gang tot het hotel, waar zy zich bevinden. Sommige dames eten gezamenlyk. Enkelen hebben hare echtgenooten by zich. Men berekent dat de kosten van den wed- stryd in het geheel 40,000 franken zullen bedragen. KOLONIËN. BATA-VIA, 20 Augustus. Omtrent den toestand in den Oosthoek, bevat de „Soer. Crt." de volgende telegrammen Toeloong-Agoong, 15 Augustus. Eergisteren zyn in do desa Betak, 9 palen van Toeloong- Agoong, weder 4 inlanders opgepakt door den Djacsa en den Pattih alhier. Gisteren één te Bojolangoe op 5 palen van hier. Toeloong-Agoong, 16 Augustus. Gisteravond voreenigdon zich 26 Europeanen tot bespre king der oprichting eener burgerwacht. Het plan leed schipbreuk. Evenwel tele- grapheerden zy heden aan den gouverneur- generaal om soldaten. Heden verlieten eenige dames en kinderen de plaats, een en ander wel wat heel voorbarig, naar het my voorkomt. Uit volkomen vertrouwbare bron vernemen wy, en voor de juistheid dezer mededeeling staan wy in, dat „het fameuse komplot" in het Kedirische, niets anders is dan eene ontdekte samenzwering tot omverwerping van de tronen van Solo en Djokja. Die samenzwering is verradende zende lingen der samenzweerders zyn allen op aanwyzing van don verrader opgevat door de politie. In Ngrewo, te Blitar en te Djambean wer den ze opgevat. De beweging is dus van hare kracht be roofd en er is geene enkele aanleiding meer voor de familiën der Europeanen om niet rustig in hunne woonplaats te blyven. De volgende telegrammen bevat de „Lo comotief": Soerabaia, 16 Augustus. Hier ter plaatse heerscht groote agitatie ten gevolge der geruch ten dat overmorgen, by de gelegenheid van de garebegbesar een hadji opstootje zou uit breken. Verscheidene bewoners der buitenwyken zyn stadwaarts getrokken. Het civiel- en militair bestuur hebben ge confereerd over de te nemen maatregelen by het ontstaan van ongeregeldheden. Op die conferentie is bepaald dat de troepen en de schuttery zullen uitrukken op het geven van het alarmsignaal, bestaande in het lossen van drie kanonschoten. Blitar, 16 Augustus. Eene vergadering der muitelingen is 10 dezer te Djadjar, in de nabyheid van Blitar, overvallen. De vlag der muiters benevens eene groote hoeveelheid pieken, krissen, djimats en ander tuig werd daarby buitgemaakt. Zy moet eene branche zyn der Solosche bende Tham. In het geheel zyn opgevat 73 muitelingen, waaronder zich goeroes bevonden, doch weinig hadji'8. De bevolking is rustig en houdt zich on- zydig. De opgevatte muitelingen zyn in volle confessie. Het plan was een nieuw ryk Birowo te stichten, in het Zuidergebergte. De uitvoering daarvan was bepaald op het einde van het jaar Alip. Soerabaia, 17 Augustus. De paniek hier ter stede biyft aanhouden. Eene algemeene wape ning heeft hier en op de naburige onderne mingen plaats. Verscheidene familiën uit de binnenlanden zyn gisteren en heden hier aangekomen. Sterke patrouilles infanterie en cavalerie hebben in den afgeloopen nacht de stad en de buiten wyken doorkruist. Loemadjang, 19 Augustus. Vrydag jl. ont vingen de ingezetenen van Loemadjang eene waarschuwing om op hunne hoede te zyn, doch zonder vertoon. Langs de wegen werd vreemd volk gezien. De assistent-resident heeft den ganschen nacht rondgereden. De controleurs hielden om beurten de wacht. Het voornemen was om allen, indien dit noodig mocht blyken, te verzamelen in de gevangenis, daar die gemakkelyk verdedigd kan worden. Een gedeelte der tabakkers kwam west waarts byeen, te Pesiriman. Aan de bevolking was niets byzonders te zien. Naar wy vernemen, is de Directeur van 's lands drukkery, die zich thans wegens ziekte te Soekaboemi bevindt, van plan met buiten- landsch verlof te gaan. (Baf. Ml.) Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indiê rijn de volgende beschikkingen genomen: Civiel Ocpartcmenl. Benoemd: Tot ass.-res.van de afd. Komesing, Ogan Oeloe en Emin en dc Ranau- districten (Palembang), de eontr. lete kl. bij het Biunenl. Bestuur op de bez. buiten Java en Madura J. Vijzelaar; tot adjudant-inspecteur bij het inl.ond. in Ned.-Indië, de tijd. schoolopziener bij dien tak van dienst J. H. J. Laats. Ontslagen: Uit 's lands dienst, do gewezen commies op lic-t bureau van den ass.-res. van Billi- ton M. J. De Pril. Machtiging verleend: Tot uitreiking aan E. G. H. Th. A. Anthonijszj geboren Hansen, van eene akte van toelating tot uitoefening, als vroedvrouw, van de verloskunde in N.-I. Departement van Oorlog. B o v o r d o r dBij het wapen dor geDie, tot kapitein, do lste luit. K. J. Lecflang. By de militaire administratie, tot lsten luitenant kwartiermeester, de 2de luit.-kwarticrmeester A.P. J. Van der Laaken. Departement van Marine. Ontslagen: Op ver zoek. eervol, uit 's lands dienst, do opzichter der 2de kl. bij den dienst der kustverlicliting in Ned.-lndiê H. Lente. BUITENLAND. Frankryk. De bekende Fransche maarschalk Bazaine is plotseling te Madrid overleden aan eene hartverlamming. Veertien jaren leefde Bazaine te Madrid in zeer armoedige omstandigheden, ondanks het groote kapitaal, dat hy, naar men beweerde, in Mexico byeenbracht. Ook indien de hierover verspreide geruchten waar zyn geweest, heeft de maarschalk dan toch weinig genot gehad van zyn fortuin. De Spaansche bladen herdenken den Franschen generaal met welwillendheid, ondanks de zware beschuldigingen, welke in Frankryk tegen hem werden ingebracht, daar hy in de gelederen van het Spaansche leger de Car- listen dapper hielp bestryden. Bazaine bereikte den leeftyd van 77 jaren. In 1831 trad hy in het Fransche leger, begon zyne expedities in Afrika, streed in 1837 tegen de Carlisten in Spanje en nam daarna deel aan de oorlogen in Algiers. Vervolgens onder scheidde Bazaine zich in den Krim-oorlog en in den oorlog tegen Oostenryk en werd in 1864 maarschalk en opperbevelhebber van het Fransche leger in Mexico. In den oorlog tegen Duitschland werd Bazaine bevelhebber van een legercorps, dat in Metz werd inge sloten en moest capituleeren. Hiervoor stond de maarschalk terecht voor een krygsiaad, die hem ter dood veroordeelde, maar de president der Republiek, maarschalk Mac-Mahon, veranderde het vonnis in twintig jarige vestingstraf. Negen maanden bracht Bazaine op het eiland St.-Marguérite door, maar toen ontvluchtte hy naar Italië. Van daar ging hy naar Madrid, waar hy sedert 1874 verblyf hield. Te Parys is op 64-jarigen leeftyd over leden de schilder Boulanger, een der voor naamste schilders van Frankryk. Vooral Oud- Romeinsche tafereelen koos hij tot zyne onder werpen; somwijlen leverde hem ook Algerië stof. Daitaohland. De „Nordd. Allg. Zeitung" zegt gemachtigd te zyn tot de verklaring, dat de openbaar making van het aan den Duitschen kroon prins (later keizer Frederik) toegeschreven dagboek tydens den oorlog van 1870 71, is geschied zonder voorkennis van keizer Wil helm II. Wat den tekst van het dagboek betreft, men treft daarin, volgens de herin nering van by dien oorlog betrokken perso nen, zoovele dwalingen aan in verband met de chronologie en de feiten, dat de echtheid moet worden betwyfeld. In elk geval is niet aan te nemen, dat de geheele inhoud van den kroonprins zeiven afkomstig zou zyn, en evenmin dat de gebeurtenissen van dag tot dag, wanneer ze nog versch in het geheugen lagen, door hem zouden zyn opgeteekend. Ondanks deze verklaring der „Norddeut- sche", gelooft men te Berlyn algemeen, dat 's keizers mededeelingen volkomen echt zyn. Tevens verklaart de heer Delbrück, vroeger leermeester in het gezin van den keizer, dat hy geen deel heeft aan de openbaarmaking, waarvan hy verdacht werd gehouden, omdat Delbrück eenige maanden geleden velerlei ver- trouweiyke byzonderheden over den keizer heeft bekend gemaakt. De Duitsche expeditie ter bevryding van Emin-Pacha zal onder leiding van luitenant Wissman reeds binnen weinige dagen ver trekken. De eerste kolonne, 300 man sterk, zal langs Uniamivesi de groote meren trachten te bereiken. Dit is niet de kortste, doch wel de veiligste weg. Het officiëele programma van de reis van keizer Wilhelm luidt aldus: Heden ver trekt de keizer naar Detmold ter jacht, Don derdag aankomst te Stuttgart, Zaterdag en Zondag zal de keizer doorbrengen op het eiland Mainau, in het meer van Constanz, waar de verjaardag van keizerin Augusta zal worden gevierdden lsten en 2don October is do keizer te München, den 3den te Weenen,

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 2