{Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Leiden, 25 September. Feuilleton. Jenny's aanbidder. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer/0.17£. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het in- casseeren huiten de stad wordt 0.10 berekend. OilH-ieele Kennisffeviugen. Patcntbladen. De Burgemeester, hoofd van liet bestuur der ge meente Leiden, brengt ter kennis van belanghebben den, dat de ingevulde patentbladen voor de wijken Y en YI, over het dienstjaar 1888/89, bij het College van I Zetters, in een der vertrekken van het Raadhuis dezer gemeente, op vertoon van het aanslagbiljet, verkrijgbaar zijn, dagelijks des namiddags van én tot drie uren, en wel op Maandag 24, D ins da g 25, W oe n s da g 2G en Donderdag 27 September a. s., terwijl, na het verstrijken van dion termijn, de onafgehaalde patent- bladen ter uitreiking moeten worden afgegeven aan de deurwaarders der directe belasting alhier, die voor hunne moeite mogen eischen tien cents,zondermeer. Leiden, Dc Burgemeester voornoemd, 19 Sept. 1888. DE KANTER. Naar wij uit vertrouwbare bron vernemen, is op de Muziekschool der Maatschappij yoor Toonkunst alhier een maatregel ingevoerd, welke zeker in het belang van degelyk onder wijs en muzikale vorming der leerlingen toejuiching verdient. Zy namelijk, die ge durende een jaar de achtste of hoogste piano klasse doorloopen hebben, kunnen bevorderd worden tot eono solo- en ensemble-klasse, waarin alzoo, behalve het gewone piano on derwijs, de gelegenheid verschaft wordt om -ensemble muziek to maken met en onder leiding van den directeur. Bji den aanvang van den togenwoordigen -cursus zijn, volgens ons verstrekte opgaven, bereids een tiental jonge dames tot bedoelde klasse toegelaten, te weten do damesF. 15. O. Hoynsius, A. C. Van Ryon, Fli. Hoogen straaten, C. Cosier, C. M. Do Haas, E. Dumont, M. P. C. Van Geer, A. M. Zillesen, S. M. Rijke, en J. N. P. Rijke, allen élèves van mejuffrouw Yan Baaten en den heer Enderlé. Zoowel het besluit tot instelling van be doelde klasse als de reeds ondervonden deel neming daaraan, kunnen niet anders dan met ingenomenheid begroet worden. We hopen daarom van harte dat het getal dargenen, die zich bereids hebben aangemeld, nog belangrijk zal toenemen. Opwekking daartoe is inderdaad overbodig de zaak beveelt zichzelve aan. Prof. dr. D. Bierens de Haan, hoogleeraar in do wiskunde aan de Leidsche hoogeschool, herdenkt heden zjjn 25-jarig professoraat aan deze universiteit. Dr. Bierens de Haan was by zyne benoe ming tot hoogleeraar aan het Athenaeum te Deventer als hoogleeraai verbonden. Hy' heeft zich een welverdienden naam ver worven door zyne studiön over „bepaalde integralen" en zyne navorschingen betreffende do oud-Hollandscho wiskunstenaren. Hoewel de dag van heden in beperkten kring gevierd wordt, ontving de jubilaris toch, zoowel van collega's als tegenwoordige en oud leerlingen en verdere vrienden, zeer vole bewijzen van belangstelling in zyn feest. Voor de hem vanwege het Studentencorps aangeboden serenade heeft hy bedankt. Hedonmiddag ontvingen we per Fransclie mail de Indische bladen alleen van 20 Augustus. Op de begrooting van hot departement van justitie is 14,000 minder uitgetrokken voor koston van de rechteriyke macht. Dit bedrag maakt uit het gezameniyk traktement van een advocaat-goneraal by het gerechtshof te 's-Hage, van een advocaat-generaal bij het gerechtshof te Leeuwarden, van een raads heer in het gerechtshof te 's-Hage en van een substituut-griffier bij dat hof. Dezo betrek kingen kunnen onvervuld worden gelaten tot zoolang het belang van den dienst der justitie de vervulling mocht noodzakelijk maken. Op de begrooting van watorstaat voor 1889 wordt op den post Gebouwen 75,000 aan gevraagd voor aankoop van gobouwen, wan neer zich de gelegenheid in den loop des jaars daartoe zal voordoen, ten behoeve van het postkantoor te Amsterdam, alsmede tot hot bouwen of vergrooton van bestaande lokalen, welke niet meer aan de te stellen eischen beantwoorden. Voorts zullen vormoedelyk by suppletoirs begrooting gelden moeten worden aangevraagd voor den bouw van een nieuw post- en tele graafkantoor te Amsterdam en voor onteige ning van panden tot dat einde. De behoefte van den dienst vordert dringend voorziening. Eene som van 30,000 is uitgetrokken voor toelagen aan oervol ontslagen ambte naren van den aanleg van Staatsspoorwegen. De minister van waterstaat enz. heeft eene nieuwe regeling ontworpen, volgens welke: uitgesloten blyven zy, die nog geen volle 10 jaren dienst hebbenb. het maximum der toelage zal zjjn 2000c. gedurende de eerste twee jaren na het ontslag de ondersteuning zal bedragen de helft der laatstgenoten be zoldiging; d. na verloop van deze twee jaren bjj het voortbestaan der reden voor onder steuning deze zal genoten worden door hen, die op dat tydstip den leeftijd van vyftig jaren hebben bereikt, en wel gedurende evenveel jaren als dienst gedaan is, en tot eon jaar- iyksch bedrag berekend op don voet der bur- geriyke pensioenen, met dien verstande, dat elk jaar dienst niet rokent voor 1/60, maar voor 1/70. Gedurende de eerste twee jaren staan op dezo wyze allen geiyk. Wordt in dien tyd geehe nieuwe betrekking gevonden, dan kan het Ryk niet verder gaan dan tot eene te gemoetkoming in levensonderhoud, welke blijft beneden de pensioenen, welke deze ambtenaren zouden kunnen trekken, indien zy in de ter men der pensioenwet vielen en aan het fonds hadden bygedragen. Hoofdstuk YIII (Oorlog) is 389,297 hooger geraamd dan verleden jaar. Dit was voor den minister eene teleurstelling, daar hy zich be wust was met de meest mogeiyke zuinigheid by het samenstellen der begrooting te werk gegaan te zyn. Dochwaar feiten, aan welke hy niets kan veranderen, of do naleving van wettelyke bepalingen, het bedrag dor begroo ting reeds ongeveer een ton gouds doen sty- gen; waar hy staat voor de noodzakelykheid van eene afdoende verbetering der remonte, van eene aanvulling van het incompleet aan paarden en als gevolg van eon on ander van eene vermeerdering der kosten van voe ding en verzorging van paarden; waar hij staat voor de groote uitgaven, welke de aan vulling van het artilleriemateriëel nog vor dert, voor de voortzetting der uitvoering van het kazerneeringsplan, voor de wyzi- ging van het ledergoed der infanterie, in ver band met de transformatie der geweren voor de aanvulling van den onvoldoenden voorraad kampementsefi'ecten,— daar staat hy voor evon zoo vele omstandigheden, die hem eene lagere raming onmogelijk maken. De formatie van den gor.eralen staf is uit gebreid met 2 kapiteins ad ƒ2700. Deze uitbreiding wordt noodig geacht om te kunnen voorzien in de eischen der bevel voering in de stellingen van Den Helder en van de Monden der Maas en van het Haring vliet. De minister is namelyk, na gehouden over leg met den minister van marine, voornemens aan den Koning voor te stellen het commando in de beide genoemde stellingen op te dragen, reeds in vredestyd, aan do te Willemsoord en te HeUevoetslui3 govestigde vlagofficieren. Voor soldyen kan uitzetting van uitgaven niet worden tegengehouden. Kader en vrywilligers toch nomen gaande weg hoewel wat de laatsten by sommige wapens betreft nog niet in de gewenschte mate toe, en reeds goedgekeurde Instel lingen (Militaire School- en Pantserfortcom- pagnieën) en uitbreiding van corpsen (eene vesting-compagnie by de genietroopon) zyn of moeten worden voltallig gemaakt enz., feiten, waarvan de gevolgen verhooging der uitgaven niet te stuiten zyn. Er wordt dan ook ƒ46,515 meer aangevraagd. Voor voeding en verzorging van paarden is 34,674 meer uitgetrokken. Voor buiten gewone aanschaffing van paarden en voor de remonte is 56,920 meer aangevraagd. Door de omstandigheid, dat men in de laatste jaren er toe is overgegaan om de remonte niet, zoo als vroeger, grootendoels uit vyfjarige paarden te doen bestaan, welke dadelyk in africhting konden worden genomen, docli nagenoeg uit sluitend uit jongere paarden samen te stellen, die eerst op kracht moeten worden gebracht, is men gaandeweg by de bereden corpsen ten opzichte van het aantal afgerichte, voor den velddienst geschikte paarden, in een minder gunstigen toestand geraakt. Ten einde in dit opzicht tot oen beteren toestand te geraken, zou in overweging kunnen worden genomen om de remonte weder, zooals vroeger, hoofd- zakelyk uit vijfjarige paarden samen te stellen. Naar de meoning van don minister moet deze liandelwyze echter aangenomen dat zy nog uitvoerbaar zou zyn beslistworden ontraden. Ook het remonte-depot zal worden uitge breid tot 450 paarden. Aan de Voreeniging van gepensionneerdo onderofficieren en minderen wil do Regeering 1000 subsidie geven, voorloopig tot de fondsen der Voreeniging beter zullen zyn. Voor geschut is, om finantiëele redenen, slechts een half millioon uitgetrokken. Do wyzigiug in de bewapening der infanterie eischt voorloopig 3 ton gouds. Do Regeoring heeft weder voorgesteld, het departement van Marine te verbouwen, en daarvoor ƒ38,000 aangevraagd- De Rykscommissie voor de graadmeting heeft zich bereid verklaard, ten behoeve van het kadaster eene nauwkeurige driehoeksmeting van ons land te maken; de kosten daarvan, over 10 jaren verdeeld, beloopen 400,000. Het stoomschip „Gelderland," van Rotter dam naar Batavia, arriveerde 23 Sept. te Southamptonde „Zuid-Holland," van Ba tavia naar Rotterdam, vertrok 23 Sept. van Marseille; de „Zaandam" arriveerde 22 Sept. van Amsterdam te Nieuw-York; de „Voor waarts," van Amsterdam naar Batavia, vertrok 24 Sept. van Padang. 5) Naar het Franseh van T. COMBE. „Al wat ik denk? Waarvan?... Heb je het nog al over die Jenny?. Ik was met mijne gedachten bij het inmaken van mijne vruchten. Ik denk dat de morellen van 't jaar vroeg rijp zullen zyn" Sully zweeg; zyne tante begon een oogen- blik later weer: „Ik stel belang in die drie zusters. Je weet dat ik ze alle drie van kindaf heb gekend; eiken zomer, wanneer ik hier kwam, vond ik ze weer met hun vader en dien praatal van een Abdias. Ik heb gedaan wat ik kon om hen wat meer te ontwikkelen, wat meer geschikt voor den gezelligen omgang te maken. Maar zy zijn van nature schuw; een vreemd gezicht maakt hen bang; dan is het of zy stom worden en zy stellen zich aan als sullen." „Dien indruk heeft juffrouw Jenny op my niet gemaakt." „Dan bezit je zeker het vermogen om de menschen in de ziel te lezen. Maar ik moet zeggen, dat jy ie soms niet beter aanstelt. Die ongelukkige beschroomdheid noemt drie kwart van je vorstand wog." Sully kreeg eene kleur, niettegenstaande die aanmerkingen van zyne tante hem niets ongewoons waren. „Maar de waarheid moet gezegd worden," ging zy voort. „Jenny's verlegenheid kwam voor een groot deel voort uit ergernis over de gebrekkige kleeding, waarin zij ons ont vangen moest. Niemand vertoont zich gaarne op zyn onvoordeeligst." „My dunkt.dat zy een mooi voetje heeft," zei Sully met eenige aarzeling. En, daar zyne tante het stilzwygen bewaarde, verstoutte hy zich er by te voegen „En heel mooi haar." „En heele mooie oogen," zei juffrouw Ar- naudin. „Die heb ik byna niet gezien." „O, je zult ze nog genoeg kannen zien als je veertien dagen hier biyft." De zon ging onder. De grillig gevormde wolken aan den horizon baadden zich in eene zee van licht. Sully liep met den rug naar het prachtige schouwspel gekeerd en wandelde voort, met de oogen naar don grond geslagen. Hy had geen onkelen blik meer over voor de heg van wilde rozen, welke, eon half uur geleden, den lust in hem opwekte om verliefd te worden. Wat zyne tante aangaat, zy was even verdiept in hare overpeinzingen. Eens klaps kreeg ze een inval„Waarom ook niet?".... dacht ze; „het wordt voor beiden tydEn my zou 't ook wel bevallen." Zy haddon hot hek by den uitgang van Prise-Jussy bereikt. „Kyk," zei juffrouw Arnaudin opeensdaar heb ik myne parasol vergeten. Ze ligt zeker nog op de bank." „Ik zal ze terstond halen," zei haar neef gedienstig. „Neen, vanavond niet. Laat Jenny eerst eens wat tyd om by te komen. Misschien zyn Caroline en Mica ook al terug. Je zoudt ze aan het avondeten vinden en maar hinderen. Wacht dus liever tot morgen." Wanneer men weet dat men den volgenden dag eene visite moet maken niet uit beleefd heid of voor rouwbeklag, noch om te felicitoeron of te solliciteeren, ook niet om by een vriend geld ter leen te vragen of om eene oude schuld vau een erg prikkelbaren schuldenaar in te vorderen, of wel om eoner jonge dame geluk te wenschen, die men graag ten huwo- lyk had willen vragen, maar die zich met een ander heeft verloofd; wanneer men eene eenvoudige buurvisito wil maken, waarvan de reden of hot voorwendsel voor do hand ligt, dan behoeft men zich den ganschen nacht daarop niot zenuwachtig voor te berei den, zoodat men er byna de koorts van krygt. Zou het niet veel beter geweest zyn dat Sully de ramen van zyne kamer had dicht gedaan en rustig was gaan slapen in plaats van voor het open venster te blyven staan en daar te peinzen over de beste manier om iemand, die gauw bedeesd is, aan te sproken? Vooral omdat al die overleggingen in de prac- tyk zoo dikwyls van nul en geener waarde blyken te zyn. 's Ochtends om zes uren had Sully zyne kamer reeds verlaten. Hy vond zyne tante druk in de weer om de twee meiden, die zy voor da schoonmaak had meegenomen, op de hoogte te brengen van hetgeen dien dag moest worden gedaan. „Ik ga eene wandeling doen," zei hy. „Goed. Ik zal je met het ontbyt wachten." „Hoe laat zou ik, zondor onbeleefd te zyn, uwe parasol kunnen gaan halen?" vroeg bij. Tegeiyk keerde hy zicli om en keek met de grootste belangstelling naar de kat, welke voor het venstor rondsprong. (Wordt vervoljd.)

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 1