awgfw ■wv*o^3aMra<gsst?:r??tagscwS5ai3ae€^jaaFnaig*-tsigtt^a-^^-.;^ op don dienst van dat en van vroegere jaren te betalen overbluft, met andero woorden dat er op 31 December van eenig jaar steeds ruim f 25,000,000 méér in kas is, dan het verschil tusschen de ontvangsten en uitgaven over de afgeloopen jaren volgens ,de Staats rekeningen bedraagt, en met het oog op dat feit mag veilig aangenomen worden dat, indien het evenwicht tusschen de gezamenlijke Staats- ontvangsten en de gezamenlijke Staatsuit gaven binnen niet te langen tijd wordt be reikt, het aangaan van eene geldleening, althans voor de behoeften van den Neder- landschen dien3t, nog in geruimen tijd niet noodig zal blijken, te minder nu de wet, waarbij bet octrooi der Nederlandsche Bank is verlengd, de mogelijkheid opent om, wan neer op enkele tijdstippen van het jaar aan meerdere kasmiddelen behoefte mocht be staan, tijdelijk voorschot van de Nederland sche Bank te bekomen. In elk geval schijnt, op grónd van het aangevoerdo, te mogen worden aangenomen •dat, behoudens onvoorziene gebeurtenissen, het bedrag dier leening afgezien van de eventueels uitgaven voor zilverontmunting m geen geval meer zal bedragen dan 25 millioen, een cijfer, aanmerkelijk lager dan het bjj de indiening der vorige begrootingen daarvoor aangenomens van ruim 53 millioen. Hetgeen door den minister i3 medegedeeld, wettigt, naar het hem voorkomt, de gevolg trekking dat do algemeens toestand van 's lands geldmiddelon geenszins onbevredigend is te achten. Gelukt het der Regeering en haar streven blyft daarop gericht uitzetting der uitgaven tegen te gaan, waarbij intusschen niet moge worden voorbijgezien, dat ook na voltooiing van ons spoorwegnet en van het Merwedekanaal, uitgaven voor uitbreiding of onderhoud dier werken de begrooting zullen blijven bezwaren, dan behoeft do stijging, welke in de opbrongst dor middelen valt waar te nemen, slechts go- durende korten tijd aan te houden, om, ook waar, gelijk op deze begrooting op onbokrom- pon wijze in de eischen van den dienst wordt voorzien, nochtans zonder vermeerdering van lasten, uitgaven en ontvangsten met elkander in evenwicht te brengen. Gemengd Nieuw*. In dit nummer van ons blad komt eene advertentie voor betreffende vulreguloer- k^chels van verbeterd Amerikaansch systeem. De goede eigenschappon dezer kachels, waar van ook in de annonce zelve gewag wordt gemaakt, pleiten ongetwijfeld voor de aan schaffing daarvan. Niet uit het oog mag ver- loron worden, dat ook voor behaaglijken vorm en sierlijk uiterlijk is gezorgd. Is men eenmaal vertrouwd met de inwendige inrichting dezer kachels, verkrijgbaar en te bezichtigen by den heer K. T. Caron, alhier, en is men op de hoogte van hot doel en het rechte gebruik der kleppen, dan behooren deze verwarmingstoestellen zeker tot de gomak- kelykste en meest practische, welke te ge bruiken zijn. Omtrent het zout, door de firma Brutel do la Rivière Co., te Delftshaven, m den handel gebracht (zie achterstaande annonce) zegt het „Pharmaceutisch Weekblad voor Nederland" van 26 Maart 1887', No. -18, dat hot, bestemd voor tafelgebruik en bereid volgens opgaven van dr. Beyns, te Groningen, door prof. H. Wafers Bettink, te Utrecht, is onder zocht met de hulp van den heer Kruyder, cand. in de pharmacie, en dat de uitkom sten van dat onderzoek alleszins gunstig waren. De toegezonden monsters waren onberis pelijk wit, het zout was droog en zóó fijn, dat hot zonder verdere bewerking voor tafelge bruik geschikt was. Tevens leerde het scheikundig onderzoek dat do verontreinigingen, welke het gewone keukenzout vergezellen, by dit zout, eene nieuwe soort, gehool vorwyderd waren. Ook was het vry van schadeiyke bymengselen, bevatte slechts uiterst zwakke sporen van water, zwavelzuur yzer, kalk en magnesia, en kan, wat ook by quantitatieve bepa ling bleek als nagenoeg volkomen schei kundig zuiver keukenzout beschouwd worden. Een negenjarig knaapje, J. O. genaamd, had gistornamiddag hot ongeluk in do Heerengracht te vallen. Een persoon, die het ongeval bespeurde en don jeugdigen dren- koüng wilde redden, sprong hom na, doch zoal; met hem in de diepte; oen tweede per soon waagde zich daarop eveneens te water en deze mocht het genoegen smaken beiden behouden op het drogo to brengen. Heden viel aan den Vliet zekere De J. in het water. Zyn broeder sprong by hem. Het tweetal werd gered door den derden der broe ders en eenige hulpvaardige personen. Nadat in den omtrek van Zeg waard reeds verscheidene gevallen van var kensziekte waren voorgekomen, is nu ook in die gemeente zelve een varken aan die ziekte gestorven. Aldaar is proces verbaal opgemaakt tegen zekeren H. V., als beschuldigd van diefstal van appelen uit den boomgaard van den landbouwer J. L. Hy werd des nachts door den eigenaar en diens zoon op heeterdaad betrapt. Gistervoormiddag by het hou den van schietoefeningen in zee, ten noorden van Scheveningen, drong een kogel in de boot, wolke in last had de vangst van een schokker af te halen. De drie personen, die in de boot zaten, kwamen met den schrik vry. Onder eene der loodsen van de Rijnspoorwegmaatschappy, aan de Sarphati- straat te Amsterdam, i3 gevonden het in verren staat van ontbinding verkeerende lgk eener vrouw, vermoedeiyk reeds bejaard, doch waarvan geen verder signalement kan worden gegeven. Het hoofd van het lyk was voorzien van een blauw wollen kapje en het lichaam verder slechts zeer schamel met enkelo vodden bedekt. Een kindje van eene Rotterdam- sche familie, welke gistervoormiddag aan de Seinpost te Scheveningen doorbracht, ver maakte zich aan 't strand met plassen. Door den opkomenden vloed geraakte het in zee, viel, maar werd gelukkig uit den gevaarvollen toestand door den vader gered, die gekleed te water was gegaan. Naar Seinpost gebracht, had een van 't personeel de gelukkige ge dachte het kindje naar de Sophiastichting te ge leiden, welker directrice bereidwillig alle moge- lyke hulp verleende. Sedert gisteren worden te Rotter dam vermist twee knapen, die zich 's morgens te 9 uren naar school hebben begeven en sedert niets meer van zich hebben laten hooren. Op het erf van den heer Tif. Tim- mers, te Rynsaterwoude, heeft een droevig ongeluk plaats gehad. By het opwinden van een hooiborg is een der pennen uitgeschoten, zoodat een 63 jarig arbeider het gevaarte op het hoofd kreeg. Zonder uitwendig gekneusd te zyn, werd hy bewusteloos weggedragen, en is hy kort daarop overleden. Een loodgietersknecht, Jacob Bos, oud 17 jaar, viel gistermiddag te O verveen Bloemondaal van het dak van een In herbouw zynd huis op de straat. Eene ernstige sche delbreuk werd door den val veroorzaakt. Zyn toestand is hopeloos. Te Leur is aan de in bouw ay nde kerk de metselaar B. van eene hoogte van ongeveer zestien meter gevallen. H(j was onmiddeliyk een lyk. De ongelukkige laat eene weduwe achter met een kind. Te Lopik zyn een man eneene vrouw, te huis behooronde te Amsterdam, waarschynlyk ten gevolge der duisternis, in de Wetering geraakt. De vrouw wist zich te redden, doch de man verdronk. C. K., landbouwer te Assendelft, beschuldigd van een jongen in eene sloot té hebben geworpen, is door de rechtbank te. Haarlem tot f 15 boete of 5 dagen hechtenis veroordeeld. Een van de kinderen, die te Til burg onder een vallenden boom geraakten, is gisteren aan de gevolgen bezweken. Gistermorgen is te Waalwijk de vemisstokery, toebehooronde aan den heer Fr. Bayens, afgebrand. De enkele voorhanden zynde vaten met hunnen inhoud heeft men nog kunnen redden. Gelukkig was de wind oost, en daardoor liepen de belendende huizen weinig gevaar. Het pand was verzekerd. De oorzaak van den brand is niet bekend. Een hooggeplaatst ambtenaar van Havana ging in de baai baden, toon by een grooten haai op zich zag afkomen. De man nam de vlucht, maar toen hy aan wal was gaf hy den geest van den schrik. De Senaat der Yereenigde Staten heeft eene som van 100,000 dollars beschik baar gesteld voor de ïyders aan de gelo koorts te Jacksonville. Uit den Congostaat worden aan de Engelsche bladen allerlei onthullingen ge zonden, wolke een treurig licht werpen op de middelen, waarmede in Afrika de zaak der beschaving wordt gediend. Majoor Barttelot, die in do vorige week door zyne volgelingen gedood werd, wordt in die berichten gekenschetst als een wreede dwingeland, die zyne ondergeschikten zóó schandeiyk slecht behandelde, dat zy, ten einde raad, hem hadden vermoord. En Tippoo Tip, over wiens bekeering tot een anti slavenhandelaar indertyd zulke aan- doenlyke verhalen werden verspreid, is, volgens dezelfde berichtgevers, nog altyd de grootste slavenhandelaar van Midden Afrika en feitelyk de eenige macht in de binnenlanden. Zekere Pearce en zyne schoon zuster, te Manchester, zyn in hechtenis ge nomen wegens moord, op 't 3-jarig kind van den eerstgenoemde gepletgd. De vader en de tante hadden het arme schaap met stokken letterlyk de beentjes en ribben vermorzeld. Treurig uiteinde. Te Peymilon, in het kanton Laforce (Dordogne), zyn de ech telingen Grenié, beiden tachtig jaren oud, in hunne kamer verbrand. Hun bed achjjnt door een nachtlicht te hebben vlamgevat. Onder de velen, die niet aan Stanley's dood g3looven, behoort ook de Fran- sche zendeling, die dezer dagen uit Uganda terugkeerde en omtrent de toestanden aldaar eenige byzonderheden heeft medegedeeld aan den correspondent van do „Daily Telegraph". Deze zendeling noemde het onmogeiyk, dat, indien Stanley in een gevecht zou zyn omge komen, dit bericht Europa niet zou hebben bereikt. Stanley kwam om „Uganda op Se eten", zoo heette het daar, zeide de zendeling. En nu onderstelt hy, dat Stanley, dit wetende; zich voorloopig stilhoudt, ten einde niet door zyne komst den vorst van Uganda er toe te brengen de Fransche en Engelsche zendelin gen aan zyn hof te vermoorden. De vorst wordt beschreven als een machtig neger koning, die over 10 millioen onderdanen den schepter zwaait, en niet minder dan 150,000 slaven per jaar omzet. Generaal Salomon, de gewezen president dor republiek Haiti, heeft de steen operatie ondergaan, welke volkomen geslaagd is. De kunstbewerking werd- verricht door professor Guyon en zyn adsistent, terwyi ook de dochter van den generaal, die te Parys in de geneeskunde studeert, er by behulp zaam was. Toen de Schotse he sneltrein i van den London- en North western-spoorweg in i volle vaart was, brak eene as van een der wagens. De w'ielen rolden links en rechts van do rails, maar de wagen bleef voortryden. Niemand werd gekwetst. Eenige uren lang bleef de weg versperd. Een broodbakker te Saint-Ouen, jChrétien Weber genaamd, is gisteren gestikt in zyne slaapkamer gevonden. Hy had door kolendamp een einde aan zyn leven gemaakt, 'hiertoe gedreven door slechte zaken en de verlaging der broodpryzen, welke zyne positie verergerden. Een onderzoek 13 ingesteld. Gruweldood en straf.-By Guide Rock, in Nebraska, was onlangs zekere Baker, knecht by den ryken landbouwer Graham Weeks aldaar, bezig aan een stroo-haktoestel. De zoon van Weeks, een jongen van twaalf jaar, hielp hem, door met een mes de stroo- bossen los te snyden en bad het ongeluk hem een niets beduidenden prik in de hand mei zyn mos toe te brengen. Baker greep het knaapje in eene vlaag van woede op en hield hem, de voeten vooruit, in de machine, totdat het kind van lieverlede geheel aan stukken was gehakt. De andere arbeiders, op het ge schreeuw toegeschoten, hingen den moordenaar zonder vorm van proces aan een styl van de machine op en doorschoten hem met hunne revolvers. Dezer dagen overkwam een ar- men huisvader te Tilburg het volgende ont zettende ongeluk. Terwyl hy op de fabriek aan zyn werk was, werd hy plotseling met blindheid geslagen en van het licht zyner oogen beroofd, zonder eenige aanleidende oor zaak. De spoedig te hulp geroepen geneesheer kon slechts constateeren dat de man hot ge zicht verloren had. Het Servische ministerie heeft besloten tegen de pers strengere politie maat regelen in toepassing te brengen. Zekere Mallet, pastoor te Croi- sille (Frankryk), heeft van een bloedverwant te Nieuw York 9 millioen dollars geërfd. Do k e i z e r v a n O o s t e n r y k h e e f t aan do noodlydenden door de overstroomingen in Tirol en Vorarlberg20,000 gulden geschonker. In Augustus heeft de politie te Londen niet minder dan 1296 honden opge pakt. In 't geheel vielen 29 dolle honden dooi de wrekende hand der gerechtigheid. 150 per sonen werden gebeten door honden, onder wie vier politie-agenten. BUITENLAND. Frankrijk. De minister van marine antwoordde op het begrootingsrapport dat hy de bezuiniging van acht millioen niet aanneemt, daar hy by het ontwerpen zyner begrooting alle mogeiyke bezuinigingen in acht heeft genomen. Hy zou gewetenloos handelen, zoo hy aan het ver langen der budget-commissie voldeed. Admiraal Krantz heeft een krediet aan gevraagd voor het inrichten van postduiven- stations in de Fransche kuststeden. De proe ven, welke genomen 'zyn om eene commu nicatie daar te stellen met en van de vuur torens in zee, zyn uitnemend geslaagd. Het aantal werkstakers In de mynen van het departement van de Loire wordt nu op 1000 geschat. Te Troyes is oene werkstaking van kousen wevers uitgebroken. DultaKriklmnd. Men vreest dat het brood in Duitschland wegens de mislukking van den oogst zeer duur zal worden. In Beieren stygon de pry- zen voortdurend. Ook te Mannheim is het met vier pfennigo por brood opgeslagen. Het zal byna onmogelyk zyn de hooge graanrechten te handhaven. De „Köln. Zeit." bevat een sehryven uit Stokholm, waarin gezegd wordt dat de koning van Zweden, die keizer Frederik kort vóór zyn dood gezien heeft, van oordeel is dat dr. Mackenzie zich tot het einde toe aan gaande den aard der ziekte bedrogen heeft. Voor rekening van Bamburgsche firma's zyn op 't oogenblik 30 groote stoombooten in aanboow. De scheepstimmerwerven in Duitschland zyn daardoor z mot orders over stelpt, dat zy eenige opdrachten aan Engelsche firma's hebben moeten overdoen. Met de heeron Bleich-roeder te Berlijn zyn onderhandelingen aangeknoopt voor de leening ten behoevo van den Siberischen spoorweg. Het Beriynsche bankiershuis schynt geneigd ongeveer 100 millioen roebels daar voor te verschaffen. Te Berlyn is een gedeelte van het dag boek van keizer Frederik opMbaar gemaakt, hotwelk betrekking heeft op het oorlogsjaar 1870/71. Daaruit blykt dat prins Frederik vaak lijnrecht gekant was tegen den loop der politieke gebeurtenissen, en met Yon Bis marck, met wien hy het vaak oneens was, herhaaldeiyk heftige gedachten wisselingen had. Onder de verschillende mededeellngen is de merkwaardigste deze, dat Napoleon, tydens zyne gevangenschap in Maart 18-71 heimeiyk eene toenadering tot Duitschland zocht op den grondslag eener verzachting der door Duitschland gestelde vredeswoorden, tegen de belofte om gezamenlijk een oorlog tegen Engeland te ondernemen. Italië. De koning heeft op hot adres van geluk- wensching, hem door den gemeenteraad van Italië3 hoofdstad aangeboden ter herinnering aan den dag, waarop de Italianen Rome bin nentrokken, geantwoord dat deze verjaardag voer hem en de natés heilig is. „Rome", zeide do koning, „heeft gedurende 18 jaren de hooge taak weten te vervullen, welke het jegens Italië en de beschaafde wereld was opgelegd. Weldra zullen wy binnen onze muren een gewaardeerden gast bezitten, nl. keizer Wilhelm, onzen getrouwen vriend en bondgenoot, het opperhoofd van een sterk volk, dat tegelykertyd met ons zyne eenheid heeft gevestigd. Onze gast zal getuige kunnen 2yn van onze burgerdeugden en van de nieuwe beschaving van Rome." Het Italiaansche Parlement wordt op 5 November geopend. Naar de „Daily News" uit Kaïro ver. neemt, heeft de Italiaansche regeering aan de Egyptische vergunning gevraagd om eenige honderdtallen Soendaneezen aan te werven voor de expeditie naar Massowah. Groot-Brltanmlë. Te Brixham zullen den 5don November feesten plaats hebben, ter herinnering aan de landing van Prins Willem van Oranje in 1688. Een comité is bezig gelden te verza melen, ten einde te Brixham een gedenk- teeken op te richten. In een logement te Glasgow, waar zich Iersche landbouwers ophielden, die waren overgekomen om de werkstakers te vervan gen, heeft Maandag-nacht een gevecht plaats gehad tusschen werkstakers, die do woning aanvielen en de politie. Er werden 62 per sonen gevangengenomen, waarvan er reeds 52 tot 30 d3gon gevangenis zyn veroordeeld.

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 2