N°. 8769. Dinsdag 18 £^epteint>ei*. A0. 1888, feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. De Troonrede, I Leiden, 17 September. euilleton. DE TWEELINGEN. PRIJS DEZER COURANT: j^oor Leiden per 3 maanden1.10. ^nco per postn 1.40. 'zonderlijke Nommera0.05. PRIJS DER ADVERTENTIE»: Yan 1—6 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het in- casseeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. relke morgen, Dinsdag-middag, om ■n uur bi| de vereenlgde zitting van e belde Kamers der Statcn-Generaal al worden uitgesproken, zal zoo poedlg mogelijk na ontvangst, om- reeks halftwee, aan het Bareel van et Leldsch Dagblad aangeplakt en r mede voor de Abenné's worden erkrijgbaar gesteld. OAoieele Eennlsgerlngen. 'rywllllge oefening ln den Wapen handel. De Burgemeester der gemeente Leiden, Jlfozien de beschikking van Z. E. den Minister van orlog, in dato 13 Augustus 11., Ilde en Vilde afd., nerale Staf en Militie en Schutterij, No. 87 iBrengt ter algemeenc kennis dat, in plaatsen waar erie of vestingartillerie in garni- oen ligt, aan jon- ;en van 17 jaren tot aan den militieplichtigen leef- zich daarloe bij den commandeerenden officier lelden, gelegenheid zal worden gegeven om bij ►rpsen infanteiie en vestingartillerie kosteloos jwijs te ontvangen in den wapenhandel en, voor 'eel de vestingartillerie betreft, ook in de bedie- van het geschut; Idat aan de deelneming daaraan, voor hen, brj de itere vervulling van hun militicdienat, belangrijke Bleelen verbonden zijn; jtót de aanmelding jaarlijks vóór 1 October K geschieden; onder overlegging van eene ge- pr t e a k t c of een extract uit het geboorteregister, idevaneen certificaat van goed gedrag, ;oven door den Burgemeester van de gemeente, de jongeling woont; P dat nadere inlichtingen dienaangaande, dagelijks :hen 104 uren, zijn te verkrijgen ter Gemeente- tarie (afd. Nat. Militie). [e i d c n, De Burgemeester voornoemd, ipt. 1888. DE KANTER. aderlng Tan den Gemeenteraad ran Leiden. mderdag 20 Sept., des namiddags to twee uren. Punten ter behandeling: lYoorstel betrekkelijk den aankoop van het perceel [naast de Lakenhal. (183) Idem tot verhooging van de jaarwedde van don leeraar in de Engelsche taal aan het Gymnasium (173) Idem betrekkelijk do tijdelijko aanstelling van eene ieerares in do Engelsche taal aan de Hoogere jBurgerschool voor Meisjes. (185) Verzoek vnn de leden der Lawn Tennisclub om het Gymnastieklokaal aan de Piet-erskerkgracht te 1 ifaogen gebruikon. (184) Idem van B. Verhoeven, om eene stoep te leggen f in de Haarlemmerstraat. (186). Eerste Suppletoir Kohier der Plaatselijke Directe Belasting, dienst 1888. Staat van af- en overschrijving op de begrooting 'idienst 1887, van het Luthersch-Wees- en Oude- ■edenhuis. (187) Maar wy vernemen, zyn by den heer A. W. ythoff, uitgever alhier, wederom twee bun- oll der Literarische Schetsen en Kritieken van prof. dr. Jan Ten Brink ter perse, en zal het eene daarvan o. a. nieuwe studiën over Bredero bevatten, alsmede eene beschou wing over Amor en Psyche. Hedenmorgen ontvingen we per Fransche mail de Indische bladen van 14 tot en met 18 Augustus. Gedurende de tweede helft der maand Aug. zyn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende brieven, welke, wegens onbekend heid der geadresseerden, niet besteld konden worden Mr. J. W. Mulder, Assen; J. G. Boelen, Dieren; C. Buis, 's-GravenhageJ. G. De Morree, Nieuwediep, F. Verkoert, Nieuwkoop mej. J. W. Bronkers, wed. Koster, W. Buiten- dyk, Haagwog 12, Rotterdam; Sanders en Swane, Tilburg; L. Van der Valk, I. Brit- semmen, Valkenburg; wed. B. Molle, Weesp Ramakers, Gebrs. Smit, Joh. Beugelsdyk, niet vermeld. H. Roos, Amsterdam; J. De Wal, Helder; De Wello, KralingenVan Velthoven, Scheveningenwed. De Kadt Van Dyk, mej. A. Grundlener, niet vermeld. Brieven, verzonden geweest naar Indië: J. M. De Kok, Soerabaia. By de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes, in party en van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste pryzen 37, 18, ƒ3.70 en 1.85; de laagste ƒ35, ƒ18, 3.70 en ƒ1.85. De 18de algemeene vergadering van den Nedorlandschen Protestantenbond zal dit jaar worden gehouden te Veendam op 23, 24 en 25 October. In de op Woensdag 24 October te houden openbare samenkomst zullen o. a. de volgende stellingen worden ingeleid door prof. H. Oort, uit, Leiden: Voor ons volk is alleen van onze begin selen heil te verwachten. Deze worden ter rechter- en linkerzijde miskend. c. Onze tyd eischt dringend kloek optreden tot handhaving en verbreiding dier beginselen. Den 17den Oct. a. s., den dag vóór de algemeene vergadering van „cte Unie", zal te Utrecht eene vergadering gehouden worden, ten einde te spreken over de oprichting van een Christeiyk instituut voor doofstommen en van een instituut voor blinde kinderen en jon gelieden „Effatha". De voorloopige commissie bestaat uit de heerends. H. Beuker te Lei den, pres.; ds. J. Vonk te Maassluis, secr; doc. L. Lindeboom te Kampen. Gisteren was het de dag, waarop het eervol ontslag van den heer G. Van Geer als burgemeester van Leiderdorp was ingegaan. Hierom waren beide wethouders mot twee raadsleden hem hun afscheidsgroet gaan brengen, die, by monde van den heer Par- mentier, den gryzen burgervader, die meer dan veertig, waarvan ruim een en twintig jaar als burgemeester de belangen der gemeente zoo nauwgezet had behartigd, toewenschten, dat hy nog lang van zyne welverdiende rust mocht genietenwaarby de heer Sillevis met enkele woorden de vele on nuttige verbete ringen in herinnering bracht, welke in de laatste tien jaren waren tot stand gekomen. Daarna bedankte de heer Van Geer in ge voelvolle woorden het Dageiyksch Bestuur en den Raad voor den steun, welken hy* zoo ruimschoots had mogen ondervinden, en wenschte hy dat zyn nog te benoemen opvolger niet alleen op hetzelfde voetspoor zou voort gaan, maar vooral het ongestoord bezit van Leiderdorp zou helpen bevorderen. Men meldt ons heden per telegraaf uit Antwerpen dat het stoomschip „Lualaba", waarmede de heer L. J. Goddefroy zyne reis aanvaardt tot voortzetting van het vroeger door den dood van zyn toenmaligen reisge noot en chef den heer D. D. Veth gestaakt ethnologisch onderzoek in de Portugeesche bezittingen op Afrika's Westkust, heden middag om twaalf uren via Hamburg en Liverpool zee heeft gekozen. Den vorigen dag werd door de ondernemers dezer expeditie den vrienden en der familie van den heer Goddefroy te Brussel een afscheidsdiner aan geboden. Eene voorspoedige, gelukkige er. aan het doel beantwoordende reis, waaromtrent we onze lezers geregeld op de hoogte zullen houden, wordt onzen vroegoren stadgenoot van harte toegewenscht. De Koning had gistermiddag te 1 uur eene conferentie met Hd. commissarissen voor Overysel en Drente. Men meent te weten dat ook op deze conferentie hoofdzakeiyk de ontginning van woeste gronden werd behandeld, in verband met de oprichting van de Nederlandsche Heidemaatschappy. De 75ste gedenkdag van Neêrlands onaf- hankeiykheid, op 17 November aanstaande, zal ook te Rotterdam niet onopgemerkt voor- bygaan. Eene commissie heeft zich gevormd om, met vergunning van burgemeester en wethouders, de Erasmusmarkt dion dag te versieren met eene eerepoort enz., en mocht zy daarvoor in staat worden gesteld ook een volksfeest te organiseoren. De beroemde schilder Munkaczy vertoeft sedert eenige dagen in het Amstelhotel, te Amsterdam. De gewone audiëntiën van den minister van oorlog en van den minister van water staat, handel en nyverheid op 20 dezer zullen niet gehouden worden. Het stoomschip „Batavia," van Java naar Rotterdam, passeerde 15 Sept. Kaap Carvoeiro; de „Noord-Holland," van Rotterdam naar Java, passeerde 16 Sept. Sagres; de „P. Caland" vertrok 15 September van Nieuw-York naar Amsterdam; de „Semarang," van Rotterdam naar Java, vertrok 14 Sept. van Colombo; de „Conrad," van Batavia naar Amsterdam, passeerde Kaap del Armi 16 Sept.de „Edam," van Nieuw-York naar Amsterdam, is Zater dag in het Noordzoekanaal in aanvaring ge weest met het Eng. stoomschip „Goldenhorn," waarby laatstgemeld eenige schade bekwam, maar toch naar zee is vertrokkendo „Soenda" vertrok 15 Sept. van Batavia naar Amsterdam de „Zuid Holland", van Java naar Rotterdam, arriveerde 16 Sept. te Suez; de „Leerdam", van Rotterdam naar Nieuw-York, passeerde 17 Sept. Lizard; de „Prins Alexander", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 16 Sept. te Southampton; de „Voorwaarts", van Am sterdam naar Batavia, arriveerde 16 Sept. te Padang. Gemengd Nieuw». Schynen in vroegere dagende barbierswinkels nu juist niet uitgemunt te heb ben door fraaiheid, tegenwoordig is dat met de kapperssalons wel degelyk het g6val, zóó zelfs, dat de heeren kappers of liever coiffeurs thans hunne beste krachten, behalve aan hot scheren, haarknippen en kappen, daaraan be steden, om de omgeving, waarin die verrich tingen plaats hebben, zoo smaakvol en gerie- feiyk mogeiyk te doen zyn. De heer B. G. Dufrenne, een der voornaam ste vertegenwoordigers van het kappersgilde in onze gemeente, verhuisd van de Breestraat naar de Hoogewoerd 35, heeft by vernieuwing getoond te weten hoe het er by een coiffeur moet uitzien. Niet alleen heeft hy zich toegelegd en zal hy dat biyven doen op fraai étaleeren, des avonds by eene uitstekende gasverlichting, maar het inwendige zijner salons getuigt mede van zyn goeden smaak. Da ruime salons zelf, want er zyn er twee, één voor dames en één voor heeren, zyn ge heel van elkandor afgescheiden en mede naar DOOR P. J» c. Allen op het kasteel verheugden zich in de oogste mate over de ophanden zünde komst van en jongeling; alleen Jeannette, hoe wonderiyk, eelde, zooals we zagen, niet in de algemeene reugde. Het was haar onmogeiyk opgewekt te ijnzy kon maar volstrekt geen geloof hechten ail Oswalds behouden terugkomst; het was aar als zoude zy hem niet meer wederzien. Jet weder was uitermate guur voor het targetydede sluizen des hemels waren voort- uiend geopend, de bergstroomen zwollen op nru-itbarende wyze, de beken traden reeds ufcn hare oevershet was een zomer, welke >1 hetzelfde karakter droeg als denuna- >g tot het verledene behoorende zomer iet jaar 1888. innette huiverde by de gedachte daaraan, •swald zich nu op weg naar huis bevond, rgonavond zou hy, volgens zyn laatsten riefjl thuiskomen. De storm bleef loeien, de regen overvloedig aardryk drenken, natuurvcrschynselen, welke Jeannettes angst deden toenemen, trots de, hoewel twyfelachtige, geruststellingen haroï ouders. Den volgenden dag, die dus, waarop Oswald zou aankomen, was, wat het woeden der elemen ten betrof, veel rustiger. Allen op het kasteel verheugden zichalleen Jeannette was, nu haar grootste verlangen stond voldaan te zullen worden, neerslachti ger, ja bedroefder dan ooit. Bleek en in zich- zelve gekeerd, onrustig en ongerust liep zy in hare kamer op en neder. Des middags was zy genoodzaakt zich naar bed te begeven,en toen het daglicht plaats maakte voor de grauwe avondschemering en Oswald zich nog niet ten kasteele bevond, toen eindeiyk buiten alles in duisternis was gehuld en de schreden van den geliefden, van den beminden broeder zich nog niet in de ouderlyke woning hadden doen hooren, toen werd haar toestand van dien aard, dat hare mama het raadzaam achtte den dokter te ontbieden. Nadat deze zich van zyne taak gekweten had, kwam het bericht op het slot dat ver scheidene bruggen en dammen in den omtrek bezweken waren voor den te krachtigen aan drang van het water, zoodat Oswald heden onmogelyk kon aankomen, daar men hem voor te verstandig hield zich aan roekelooze daden over te geven. Waarschynlyk zou hy dus wel in het naaste stadje den nacht doorbrengen. Ten einde haar gerust te steller) op het punt van Oswalds uitblijven, deelde men Jeannette mede. wat men op het kasteel uit goede bron had vernomen. Nauwelyks evenwel had zy het een en ander gehoord, of zy riep op den toon van eene wanhopende uit: „O, ik voel het, hy ligt in het water, liy worstelt met den onstuimigen vloed! Hy verdrinkt! Hy komt om het leven! Helpt hem! Helpt Oswald!" En wat Jeannette in den geest zag, datgene, wat zy gevoelde, gebeurde voor 't grootst0 deel inderdaad. Oswald was, opgehouden door den storm en door de onbegaanbaarheid der wegen, verder van het doel zyner op den juisten tyd onder nomen reis verwyderd gebleven dan hy aan- vankelyk gedacht had. Hy hoopte echter in den morgen van den dag, waarop hy voorne mens was geweest in het ouderlyk huis aan te komen, die schade te zullen inhalen; op dien morgen, toen slechts weinig witte wol ken rustig tegen de helder-blauwe lucht aan dreven, dacht hy zonder tegenspoed zyn weg te kunnen vervolgen. Reeds aanschouwde hy van verre het gebergte, te midden waarvan het kasteel verscholen lag en verheugde hy zich al in het vooruitzicht zich weldra binnen de hechte muren daarvan te zullen bevinden. Alvorens echter den eersten heuvel te be reiken, moest hij eene brug over. Deze was, 0 bittere teleurstelling, weggeslagen, en hy zag zich genoodzaakt een omweg te maken, welke hem 69n uur oponthoud] zou bezorgen. Dit maal getroostte hij zich deze moeielykheid of beter gezegd dit tydverlies, hoezeer het hem ook speet een uur later te zullen aankomen. Hy wist, hy gevoelde het hoe zyne zuster naar hem verlangde, hoeveel angst zy reeds nu Qv^r hem uitstond. Hoe zou die angst toe hemen, indien hy heden niet thuiskwam! Eindelyk dan bevond hy zich weder op den rechten weg, maar de zon begon reeds weg te zinken achter de bergtoppen. Oswald liep echter ook reeds tusschen de eerste heuvelryen en was in do nabyheid van den hem welbeken den bergstroom. Het begon steeds donkerder te worden en toen de bron des lichts voor 's menschen oog verbor gen was, kwam onze vriend by do plaats, waar bedoelde bergstroom zyn kristalhelder water uitstortte in de grootere rivier en waar de laatste brug lag, over welke zyn pad liep. Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 1