Bibliotheek Dr. A. M. Ledeboer Volgens achterstaande advertentie zal 8 20 October eene boekverkooping by do Firma E. J. Brill plaats hebben, welker belangrijkheid wy niet zonder eenige opmerking mogen voor- bpgaan. De Bibliotheek toch van den WelEd. Zeer- gel. Heer A. M. Ledeboer, weleer geneesheer in Zeeland, is by name met roem bekend onder de boekenlief hebbers, doch thans by het naslaan van den catalogus komt al de belang- rykhoid daarvan te voorschijn. Als geneesheer had hy zjch niet alleen de werken aangeschaft, die toen naam verdienden, maar hy had zich tevens eene reeks van genees- en verloskun dige plaatwerken bezorgd, die nog steeds by de mannen van het vak in hoege schatting zyn. Nadat hy zyne geneeskundige praktyk had nedergelegd en als eenvoudig burger zich bezig had gehouden met hetgeen zyn vader land over vaderlandsche geschiedenis en let- terkunde had opgeleverd en welke boekdruk kers al die werken hadden het licht doen zien, kwam hy als vrucht van die onderzoekingen tot het leveren van eenAlfabetische ljjst der boekdrukkers, boekver- koopers enz. in ons land tot den aanvang der 19 de eeuw. Die studie werd gevolgd door een ander werkHet geslacht der van Waes- b e r g h e. Die familie toch maakte een be- langryk deel uit van de Nederl. Boekdrukkers van het einde der 16de tot in de 2do helft van deze eeuw. Nog werd door den heer L ons bezorgd: Notices bibliographiques des livres, imprimés avant 1525. Geen wonder dat een schrijver van derge- lyke bibliographische studiën en voorzien van de noodige gelden, ook in zyne bibliotheek een schat bezat van al die oudere en nieuwere uitgevers. Het was toch zyn streven om van al die uitgevers één of meerdere exemplaren hunner uitgaven te bezitten, om zich van de juistheid hunner namen en woonplaatsen te overtuigen, daar de bibliographie van die tyden zeer onvolledig en dikwerf onjuist Is. En zoo kwam dan deze Bibliotheek met zeer veel moeite en kosten te zamen, waar door een boekenschat is byeengevoegd zooals er in vele jaren in ons land en zelfs ook niet in het Buitenland ter veiling is aangeboden. Aan te geven welke rubriek van den catalo gus ons het meeste aantrekt, zou ons moeieiyk vallen; gelukkig dat in den catalogus vier kolommen met verschillende Nos. ons aandui den, welke werken in de eerste plaats al onze aandacht verdienen en dan hebben wy voor oorst eene keurige verzameling werken over Boekenkennis, over de uitvinding der Boek drukkunst met voor- en tegenschriften, over den Bookhandel en het Bibliotheekwezen, over het Schriftwezen en de Calligraphic in ouderen en nleuweren tyd. Daarna volgen de Handschriften en zoogenaamde Livres tl'Heures, op perkament met fraaie minia turen, welke rubriek gevolgd wordt door die van een byna 80 Incunabelen of zoogenaamde Wiegedrukkon, allen vóór het jaar 1500. Zel den toch vindt men in eene particuliere Biblio theek een dergeiyken schat vereenigd. Waardig sluit zich aan die rubriek eene verzameling van oudere en nieuwere Bybel- en Psalmuitgavon, te beginnen mot het jaar 14T6 tot heden. - Dan volgen do drukken van 1500 -1599, waarby gevoegd zyn Godsdienstige boeken en boekjes, in de 16de eeuw in het Jtollan.dsQh uitgegeven. Omdat kot der Van Waesberghe einde der 16de eeuw zich als boekdrukkers heeft doen kennen, worden nu ons al de uitgaven opgegeven, die in Ledehoer's Biblio theek voorhanden zyn. Deze vormen byna 350 Nos., waaronder zich hoogst zeldzame uitga ven bevindon. Zeker is het te hopen dat eene zoo eenige verzameling byoen moge blyve, en ons Yadorland niet door "het buitenland van een zoo kostbaren schat worde afhandig gomaakt. Hét doel van den Auctionaris om deze 350 Nos. in één koop te veilen, moeten wy volkomen toejuichen. Byna gelyktijdig met het geslacht Van AVaesberghe bloeide ook het geslacht der El zeviers te Leiden en geen wonder dat wy ook van die uitgaven eene verzameling van ruim 250 Nos. in deze Bibliotheek aantreffen, waarby wederom eenige zeer merkwaardige werken zich bevinden. Nu volgen als 9de rubriek de Hollandsche drukken van de 17de eeuw. Hier is het eene 1 verzameling van werken, geiyk aan een veel- kleurig bloembed, waarvan de eene bloem al schooner prykt en heeriyker geurt dan de j andere, zonder dat de aanschouwer zeggen kan welke bloem eigenlyk de schoonste is. Ongetwyfeld moet het den verzamelaar heel wat moeite en opoffering gekost hebben om zoo iets byeen te kunnen brengen. Daarna volgt de eigenlyko letterkunde. Hier vinden wy voor het Grieksch en Latyn die gevierde klassieke schryvers en vooral de nieuwere Latynsche schryvers met zeer veel waardigheid vertegenwoordigd en by de Fransche Letterkunde ook een aantal van zeer gezochte uitgaven der Fransche klassie ken en by de Nederlandsche letterkunde is het weer een legio zeldzame uitgaven, welke de boekenliefhebbers om stryd zeker zullen trachten machtig te worden. Daar vindt men poëzie uit de Middel-eeuwen, poëzie van de 17de eeuw, een 50-tal werken van onzen Va der J. Cats, poëzie van de 18de en 10de eeuw, Geschiedenissen, Oude Volksromans, Avon- tuurlyke historiën, enz. enz. en geheel deze rubriek besluit met letterkundige aardigheden, als over de kleeding, het keukenwezen, over toovery, waarzeggerij, gelaatkunde, over de liefde en de vrouw, over het spel, en eindigt met roovergeschiedenissen. Wie zal zich hier niet gaarne het een of ander boek willen aanschaffen I Na alzoo het Letterkundig Gedeelte van den Catalogus kortelings te hebben aange wezen, wyzen wy op het Historisch en Aard- rykskundig Gedeelte zoowel van ons Vader land als van het overige Europa en do andere werelddeelen en op de Genealogische en Numis matische werken, welke daarby worden aan gegeven. By deze geheele afdeeling komen wederom zoovele niet-allodaagsche boeken voor, dat wjj haar ongetwyfeld uitmuntende verza meling mogen heeten. Niet het minst geldt dit de Vaderlandsche Geschiedenis en Plaatsbe- schryving; menig boek wordt daar aangetrof fen, dat men in de uitgebreide pryscatologus- sen van Fred. Muller of Mart. Nyhoff over dit vak tevergeefs zal zoeken. Byzonder ver dienen nog onze opmerking No. 3387 en No. 3494. Het eerste toch is een boekdeeltje van Molière's werken, dat op zichzelve om het jaar van uitgave reeds gezocht is, maar door de historische bijzonderheid, daaraan ver bonden, is het een zoogenaamd Unicum ge worden. Cornelis De Witt toch had nog kort vóór hy door de Haagsche burgers uit do ge vangenis werd gesleept, hierin zitten lezen en dit werd in zyn gevangenvertrek terugge vonden. Het andere bevat eene verzameling, waarvan er nog slechts 2 in Nederland be kend zyn, ééne te Brielle en ééne te Amster dam. In deze verzameling vindt men byna alles wat betrekking heeft op den 300-jarigen gedenkdag van de Bevrijding 7an Brielle. En aan dit Num. zyn nog toegevoegd twee zeldzaamheden, namelyk een Almanach, gheprent tot Delft in het Jubeljaar der Bevry ding 1672. By de volgende afdeelingen zyn opgenomen de verschillende wetenschappen; allereerst de Kerkhistorie en Godsdienstige literatuur. Be halve verschillende weinig voorkomende wer ken, die zich ook hier bevinden, vindt mon er nog verschillende Roomsch-Kath. geschriften, verschillende uitgaven van de Navolging door Thomas a Kempen en meer andere Protes- tantsche geschriften. De afdeelingen mathe matische wetenschappen en natuurlijke historie zyn wel klein, maar toch ook daar zyn we derom enkele werkjes by, die men misschien zou onopgemerkt laten voorbygaan, maar die toch tot de zeldzaamheden behooren. De af deeling Geneeskundige wetenschappen is weer uitgebreid en ofschoon deze minder werken bevat, voor do tegenwoordige hoogte der wetenschap geschikt, kunnen zy als historisch zeer wol in aanmerking komen. Ook hior zyn van belang de onderafdeelingen opuscules cu- rieux et rares, de anatomische en verloskun dige plaatwerken. Eindelijk nog eene rubriek, gewijd aan de schoone Kunsten, Plaatwerken e» Spotpronten. Hier vinden wy de werken van C. De Pas, van K. Van Mander, G. De Lairesse en van anderen vertegenwoordigd, terwyi eene collec tie van 260 Nos. over Munten, Penningen en Rariteiten den catalogus ten einde brengt. Daarby zien wy wederom eenige gouden en enkele on beschrevene Munten prjjken, die met de overigen de belangstelling der munt- en penningvorzamelaarskunnen wekkon. Zoo meenen wy een zeer kort verslag van deze belangrijke verzameling te hebben gege ven en gelooveu wy <Sat eiken boekenliefheb ber iets hier voor zjjne gading zal kunnen vinden en het der moeite waard zal zyn eene dergeiyke verkooping i>8 te wonen. b cr i rr e ïl a. im r». SPs-anki-yl*. De regeeriog heeft harerzijds, afgezien van de bezuinigingen dor commissie, op de begroo ting van 1889 opnieuw eene som van ruim vijf miilioen bezuinigd. Maar hierbjj dient in het oog te worden gehouden dat de bogroo- ting van uitgaven in haar geheel 60 miilioen liooger is dan die van 1888. Uit Marseille wordt gemeld dat het huis Frédéric Mariani, ten gevolge van mislukte koffie speculatiën, zyne betalingen heeft ge staakt. Men spreekt ook van andere huizen, die zeer gevoelige verliezen moeten hebben geleden. De „Paris" houdt vol dat Boulanger Frankrijk niet heeft verlaten, daar anders de Boulaiigistisclie bladen op de vroegere bewe ringen van het blad wel geantwoord zouden hebben. Volgens andere berichten wordt Boulanger op zyne reis door Zweden en Noorwegen verge zeld door den afgevaardigde Koechlin-Schwartz, DnltaeklaiML De kroonprhis van Griekenland en prinses Sophie van Pruisen zullen reeds in Decembe. trouwen, en wel op uitdrukkelijk verlangen van den Griekschen koning, die reeds over veertien dagen naar Athene terugkeert. Jacques St.-Cëre deelt in de „Figaro" eenige bijzonderheden omtrent de verloving van do jongelieden mede. Gelyk men weet, vertoefde de Griekscho kroonprins in de laatste jaren te Berlijn, ten einde zyne opvoeding te voltooien. Hy kwam toen aan het hof, waar by spoedig de Heve ling werd van den ouden monarch, Keizer Wilhelm noodigde hem dikwijls aan zijne tafel, nam hem mede naar de revues op zyne kleine uitstapjes, in het kort: hy behandelde den jongen prins met vaderlijke welwillendheid. Het was dan ook de oude keizer, die op het denkbeeld kwam van een huwelijk tus- schen den Griekschen prins en zijne klein dochter Sophie. Hy vond daarin steun bq Von Bismarck, die met leede oogen zag hoe Grie kenland nog stoeds onder den invloed van Frankrijk stond. Toen de Grieksche regeering dan ook over deze zaak gepolst werd, sloeg de minister Tricoupis niet dadelijk toe, daar hy wel wist dat de Duitschers allesbehalve geliefd zijn in Griekenland, en de staatkunde van Von Bismarck wtinig bewonderaars vindt onder de Grieken. Maar aan den anderen kant streelde dit huwelyk de nationale ijdelheid, on de slotsom was dat mon ook te Athene zyne goedkeuring aan het plan hechtte. Dat ook keizer Frederik ten zeerste met dit huwelyk is ingenomen en de tegenwoor dige keizer in dit opzicht het gevoelen van zyn vader deelde, is voor niemand een geheim. Met grooten luister zal nu in December de plechtige inzegening in den Dom te Berlijn plaats hebben. Behalve door do leden der kei zerlijke familie, zal zy worden bygewoond door het Grieksche en Deensche koningspaar, door de keizerin van Rusland, de prinses van Wales en zoo de daartoe aangewende po gingen slagen ook door de hertogin van Cumberland, zooals men weet een zuster van beide laatsten. De verkiezingen voor don Pruisischèn Landdag zullen in de eerste week van Novem ber beginnen. De Italiaansche gezant te Beriyn, graaf Launay, zal keizer Wilhelm by zyne reis naar Rome vergezellen. De „Reichsanzeiger" bevat een keizer- ljjk besluit, waarbij de ryksminister van finan ciën, dr. Jacobi, op zijn verzoek van dien post wordt ontheven, mot ingang van 1 Oc tober a. s. Dr. Jacobi is tevens in den erfe- ïyken adelstand verheven. Tot zyn opvolger is benoemd de conservatieve afgevaardigde baron Von Maltzahn, mot den rang van „wer- kolyken geheimraad" en mot het praedicaat van Excellentie. De grootvorst Nikolaas van Rusland is gisteravond te Beriyn aangekomen. De prin sen Heinrieh en Albrecht ontvingen hem aan het spoorwegstation en begeleidden hem naar het hotel van het Russische gezantschap. Heden begeeft de grootvorst zich naar hot terrein, waar de troepen-manoeuvres gehouden worden. Volgens eene officiëele opgave bedraagt het aantal Duitschers, die in de maand Juli 11. van vaderland verwisselden, 6773. In de zeven eerste maanden van dit jaar bedroeg het aantal landverhuizers in Duitsch- land 63,505. Do Duitscho Oost Afrikaansche Maat schappij to Beriyn wil alle aangelegde cul tuur- en andere stations in het binnenland van Afrika voorloopig opgeven en hare werk zaamheden vooreerst beperken tot het kustge bied, waarover do sultan van Zanzibar haar het bestuur heeft overgedragen. Overeenkomstig den van hoogcrhand uit gesproken wensch, heeft men het voornemen, een standbeeld voor Heine te Dnsseldorf op te richten, laten varen. Te Nordhausen is op de markt eene fon tein met een bronzen standbeeld voor Luther onthuld. ïïefg;ië. Men wil te Brussel weten dat de tegen woordigheid van graaf Herbert Von Bismarck in België, hoofdzakeiyk ten dooi had, aan koning Leopold de wonschelijkheM te bewijzen van een huwelijk tusschen prinses Clémentine en den kroonprins van Italië. Dit huwelyk zou voor Italië zeer voordeelig zijn, daar de prins van Napels op deze wyze zwager zou worden van den toekomstigen keizer van Oostenrijk, aartshertog Rudolf, die, zooals mon weet, de tweede dochter van koning Leopold, prinses Stéfanie, huwde. Het Vaticaan is tegen dit huwelyk. Graaf Herbert had ook in opdracht eene ontmoeting tusschen keizer Wilhelm en den koning van België te beworkstelligen, welke ontmoeting waarschijnlijk in November zal plaats hebben. Volgens de „Courrier de Bruxelles" zou in de volgende maand, waarschijnlyk te Leu ven, eene groote vergadering gehouden wor den van Belgische Katholieken, oer te spreken over den toestand, waarin -de Paus zich be vinden zal wegens de onlangs getroffen wet telijke bepalingen der Italiaansche regeering. De Amerikaansche gezant te Brussel, de hoer Lambert Tree, Is overgeplaatst naar St.-Petersburg, ter vervanging van den heer Lothrop, die zyne betrekking heeft neergelegd. De Congo-Staat is met het oog op de administratie in elf provinciën verdeeld. Italië. Het opzeggen van het handelsiractaat niet Frankrijk heeft de emigratie doen toenemen. Het aantal emigranten, dat in het eerste kwartaal van 1887 slechts 28,161 bedroeg, beliep in hetzelfde tijdvak van dit jaar 49,950. Byna alle emigranten komen uit Venetië, dat ontvolkt zal worden wanneer de emigratie in dezelfde verhouding blijft toenemen. De minister van oorlog heeft bevel ge geven tot het vormen van 2 nieuwe ccm- pagniëen treinsoldaten. By zyn huwelyk schonk de hertog van Aosta 10,000 fr. aan de armen van Turijn. Onder de geschenken, ter gelegenheid van haar huwelyk aan prinses Laetitia aangeboden, is eene kroon met diamanten, zooals de koningin van Engeland draagt, en een waaier, van graaf Primoli, waarop aan de eeno zijde een Italiaansch, aan de andere zyde een Fransch sonnet in gouden letteren, het laatste van Franqois Coppée. Prinses Laetitia droeg by haar huwelyk genoemden diadeem, bestaande uit 1500 bril janten; het geheel woog slechts 370 gram. Van den koning van Italië kreeg de bruid eene „rivière", van de koningin een kistje met oude Venetiaansche kant; van den koning van Portugal een halsketting van diamanten, van de koningin eene diamanten broche; van de ex-keizerin Eugénie de juweelen afkomstig van koningin Hortense. Gfi-ioltenlancl. Ongeveer tegelijkertijd met den Griek schen kroonprins, zal ook zyne achttienjarige zuster, prinses Alexandra, zich in het huwe lyk begeven. Zy trouwt haren acht-en-twin- tigjarigen oom, den broeder van don czaar,. grootvorst Paul. Met de .politiek heeft dit huwelyk niets te maken. Het berust op genegenheid, wat voor een huwelijk nog wel zoo'n goéde basis is. Een Grieksch blad zegt dat de straat te Athene, welke het koninklijk paleis met den dom aldaar verbindt en thans „Hodes Helios" heet, voortaan „Plodes Sophia Dorothea" ge noemd zal worden, zoodat do toekomstige koningin van Griekenland, de tegenwoordige Duitsche prinses Sophia, by hare aankomst, daardoor haren intocht doet. De koning zal voor den kroonprins in de nabijheid van zyn slot een palois aankoopen. De civiele lyst van den kroonprins, die elk jaar door de Kamers opnieuw toegestaan moet worden, bedraagt 200,000 drachonen of franken. Daarenboven kreeg hy twee jaar goleden, by zyne meerderjarigheid, de beschikking over ryke domeinen, in het noordwesten van den Peloponesus gelegen.

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 6