N°. 3763. Ü^liaaiiclag IT September. A0. 1888, Tweede Blad Leiden, 15 September. feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Feuilleton. DE TWEELINGEN. r^fc- ^jqj3 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco por postn 1.40. Afzonderlijke Nommera0.06. OfHoioele Kennisgevingen. Viijwillige oefening In den Wapen handel. De Burgemeester der gemeente T oiden, Gezien de beschikking van Z. E. den Minister van Oorlog, in dato 13 Augustus 11., Ilde en Yllde afd., Generale Staf cn Militie en Schutterij, No. 87 Brengt ter algemeene kennis dat, in plaatsen waar infanterie of vestingartillerie in garni oen ligt, aan jon gelingen van 17 jaren tot aan den militieplichtigen leef tijd, die zich daartoe bij den commandeerenden officier aanmelden, gelegenheid zal worden gegeven om bij do corpsen infanterie en vestingartillerie kosteloos onderwijs te ontvangen in den wapenhandel en, voor voor zooveel do vestingartillerie betreft, ook in do bedieBing van het geschut; dat aan de deolneming daaraan, voor hen, bij de latere vervulling van hun militiedienst, belangrijke voordeelen verbonden zijn; dat de aanmelding jaarlijks vóór 1 October moet geschieden, onder overlegging van ecne ge boorteakte of een extract uit het geboorteregister, alsmede van een certificaat van goed gedrag, afgegeven door den Burgemeester van de gemeente, waar de jongeling woont; en dat nadere inlichtingen dienaangaande, dagelijks tusschen 104 uren, zijn te verkrijgen ter Gemeente- Secretarie (afd. Nat. Militie). Leiden, De Burgemeester voornoemd, 15 Sept. 1888. DE KANTER. Vergadering van den Gemeenteraad op Donderdag *20 September 1888, waarin o. m. behandeld zal worden bet voorstel tot aankoop van bet perceel naast do Lakenhal. Den gemeenteraad deelen B. en Ws. mede dat aan mej. P. J. Van Eelde, leerares in de Engelsche taal aan de Hoogere Burgerschool voor Meisjes alhier, wegens ziekte een verlof zal moeten worden verleond, terwijl zy, blijkens overgelegde geneeskundige verklaring minstens gedurende zes weken niet in staat zal zjjn hare werkzaamheden te hervatten. Uit den aard der zaak zal intneschen in de •daardoor opengevallen les-uren moeten worden voorzien en volgens bericht van de commissie van toezicht is het noodzakelijk dat in het belang van den geregelden gang van hot onderwijs tijdelijk eene leerares worde aan gesteld. Met het begin van den nieuwen cursus is ook de tweede klasse in twee afdeelingen ge splitst en daardoor zijn de werkzaamheden der leeraressen zóó toegenomen, dat het on mogelijk is de lessen van mej. Van Eelde -door haar to laten waarnemen. Bovendien zou het in geen geval raadzaam zjjn de lessen in het Engelsch gedurende geruimen tijd door onderwijs in andere vakken te vervangen. B. en Ws. meenen alzoo tot eene tijdelijke DAGBLAD. aanstelling van eene leerares te moeten over gaan, doch op de begrooting zjjn geene gelden beschikbaar voor de daaraan verbonden be zoldiging, welke zou moeten worden bepaald op het minimum van de jaarwedde, in do ver ordening voor dezo leerares vastgesteld, zijnde ƒ1400 per jaar. Zy geven in overweging hen te machtigen ten behoeve van de tijdelyke waarneming van de bovenbedoelde betrekking te beschikken over de op den betrekkolyken begrootingspoet uitgetrokken gelden, zullende alsdan, zoo noo- dig, te zyner tyd een voorstel tot verhooging van dien post worden aangeboden. De leden der Lawn Tennis-club „Mot z'n Achten" vragen aan den gemeenteraad vergunning om het Gymnastieklokaal op de Pieterskerkgracht tweemaal twee uren in de week to mogen gebruiken voor haar spel. Naar aanleiding van dit verzoek deelen B. cn Ws. mede dat, huns inziens, geen bezwaar bestaat tegen de inwilliging er van. Op een dergelyk verzoek van ee e andere club werd dan ook by Raadsbesluit van 14 October 1886 gunstig beschikt. Zy geven mitsdien in overweging aan adres santen de gevraagde vergunning, tot woder- opzeggons, te verleenen onder de gewone voor waarden dat de kosten van vuur en licht en bediening en de eventueels schade, aan gebouw en meubilair toegebracht, door de gebruikers worden vergoed en vorder onder bepaling dat voor het gebruik jaarlyks een bedrag van 20 aan de gemeente worde voldaan. Een bedrag van 20 wordt voorgesteld op grond dat een gebruik der zaal gedurende 4 uren wordt aangevraagd, terwyl by het bovenaangehaald Raadsbesluit voor ongeveer 2 uren 's weeks een bedrag van 10 is bepaald. Na overleg met den voorzitter der com missie van fabricage, berichten B. en Ws. dat er by hen geen bezwaar bestaat tegen het verleenen van vergunning aan B. Verhoeven tot het leggen van eene stoep van tegels, opgesloten door een hardsteenon band, vóór zyn huis aan de Haarlemmerstraat No. 153, mits de rooiing volgende van do daarnevens liggende stoep, ter breedte van 1.25 meter, de hardsteenen banden 15 centimeter breed on ter lengte van 2.5 meter omgaande in do Dull9bakkersteeg. Zy geven den Raad dus in overweging de gevraagde vergunning onder vorenvermolde voorwaarden te verleenen. De commissie van financiën heeft geene bedenkingen tegen den in hare handen ge stelden staat van af- en overschryving op de begrooting van het Evangelisch Luthersch Wees- en Oudeliedenhuis, dienst 1887, en stelt dus voor dezen staat goed te keuren. De 1ste luitenant Wonnink, overgeplaatst by het 3do regiment te Bergen-op-Zoom, zal 17 dezer zyne nieuwe bestemming volgen. Door 85 ingezetenen van Rynsburg en Oegstgeest onder wie 15, die niet schryven kunnen, is het volgende adres gericht aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal: „Geven ondergeteekenden, allen inwoners van Rynsburg en Oegstgeest, onder Rynsburg gebruikers van honden met versohuldigden eerbied te kennen dat het gebruik van honden als trekdieren zóó algemeen is geworden, dat het onmiskenbaar als een belangryke tak van bedryf in ons vaderland moet worden beschouwd; dat alleen in Rynsburg, eene plaats van ruim 2000 zielen, by gebrek aan arbeid, p. m. 90 personen een uitweg hebben gezocht en gevonden in het telen van groenten, welke zy met behulp van honden heinde en verre trachten te verkoopen, en zoo in de behoeften hunner huisgezinnen voorzien; dat er op het gebruik van honden als trekdieren eene rykswet ontbreekt, en alles i3 overgelaten aan de bepalingen der gemeente besturen, die dikwerf zeer uiteenloopen, zoodat de gebruikor van een hond en kar, op dezelfde reis, soms 2 a 3 malen bekeurd wordt; dat het eene bedroevende waarheid is, dat in ons vrye Nederland do kerkerdeuren telkens geopend wordon voor menschen, wier eenigo misdaad is, dat zy in de uitoefening van hun bedryf eene plaatseiyke verordening hebben overtreden, die hun voor de keus plaatst van boete en kerkerstraf of broodeloosheid; en daar zy tot het laatste niet kunnen besluiten, zoo oefenen zy hun bedryf uit onder een drukkend bezwaar, en moeten, na een dag zwoegens, by de terugkomst dikwerf het huisgezin begroeten met de mededoeling „dat man en vader wel weder in de gevangenis zal moeten zitten op water en brood"; dat de vrees voor het gevaar, wat door het gebruik van hondenwagens voor gebruikers van rytuigen zou kunnen ontstaan, bij goede controle op zyn minst genomen overdreven is, en door geene statistiek van ontstane on heilen kan worden gerechtvaardigd, en niet zoo groot is als dat, wat vaak door gefluit en geraas van booten en treinen van spoor- en vooral van tramwegen wordt veroorzaakt; en veel gennger is dan dat van vélocipèdes, den schrik der paarden, waarvan nagenoeg een vry onbelemmerd gebruik mag worden i gemaakt, terwijl dat van hondenwagens on- PRIJ8 DER ADVERTENTIEN: Van 1—S regels ƒ1.05. Iedere regel meer/0.17|. Grootere lettere naar plaatsruimte. - Voor het in- casseeren buiten de etad wordt 0.10 berekend. cphoudelyk met boete en gevangenis gestraft wordt, ofschoon het ééne eene zaak van weelde, en het andere van broodwinning is; dat gevaar door misbruik, ook door beheerders van andere vervoermiddelen, kan ontstaan en dit door eene rykswet en rechtvaardige controle tot een zeer gering minimum kan worden gebracht Redenen waarom adressanten der Tweede Kamer eerbiedig en dringend verzoeken, maat regelen te willen nemen ter bekoming van eene rykswet op het gebruik van honden als „trekdieren", opdat eene zeer talryke en ny vere volksklasso, by een eerlijk bedryf, in ons anders vrye Nederland, niet langer met smart van boete en kerkerstraf tranenbrood behoeft te eten, en geene gemeente by machte zy door hare verordeningen de inwoners van eene andere plaats tot werkloosheid en broodeloosheid te doemen." Door eenige leden van het orkest, dat ten vorigen jare in den Parkschouwburg te Amsterdam werkzaam was, is in oen adres aan den minister van oorlog geklaagd over het onbillyke, dat leden van de stafmuziek van het 7de reg. infanterie in dien schouw burg spelen en zoodoende den burger-musici eene onbillyke concurrentie aandoen. Het adres is mede-onderteekend door de heeren W. Stumpff, Joh. M. Coenen en Fr. We lemeyer. Op de Haagsche Landbouwtentoonstelling werd hoden bekroond de heer C. Christiaanse Jr., te L9iden, met een tweeden pry8 voor de beste vette koe van inlandsch ras, alsmede- met eene eervolle vermelding voor by het programma niet gevraagd vet vee. Over het algemeen mag deze veetentoon stelling als eone der best geslaagde van da- vele, welke de Hollandsche Maatschappy tot veredeling van het paardenras en tot bevor dering van de veeteelt reeds hield, beschouwd worden. Onder voorbehoud deelt het „Hbl." mede dat de hoogleeraar "Wurf bain om redeneu van gezondheid zyn ontslag zou hebben aan gevraagd als professor by de universiteit te Amsterdam. B. en Ws. van Utrecht hebben nu eene prysvraag uitgeschreven voor den aanleg van een openbaar park in die gemeente. Het stoomschip „Prins Frederik Hendrik," van Paramaribo naar Amsterdam, vertrok 14 Sept. van Havrede „Zeeland", van Rotterdam naar Batavia, vertrok 14 Sept. van Suez; de „Schiedam," van Amsterdam naar Nieuw-York, passeerde 14 Sept. Lizard. 1) DOOR P. J. O. De regen viel by stroomen neder; de storm loeide door het dichte geboomte en deed alles schudden en kraken. In het kortde natuur was in oproer, gelyk zy dat ook in het zomer seizoen van dit jaar helaas maar al te dik- wyls was. In de gezellige huiskamer gezellig ondanks 'hare grootte zaten moeder en dochter byeen. Zy legden de laatste hand aan een schoon borduurwerk, een geschenk voor den zoon en broeder, die welhaast, na vry lange afwezig heid, het ouderlyko huis, het kasteel zyner vaderen, voor eenigen tyd zou komen be trekken. De moeder zag er opgeruimd uit. De ge dachte aan de komst, aan de spoedige komst van haren geliefden zoon, van haren Oswald, stemde haar biymoedig en deed haar met nog meer yver dan in de laatste dagen voortwer- ken aan het fijne prachtstuk, dat met rassche schreden of liever steken zyne voltooiing naderde. De dochter, de twintigjarige Jeannette, scheen echter niet te deelen in de vreugde harer moeder; doodelyke bleekheid bedekte haar schoon gelaat, waarop tevens eene uitdruk king van bezorgdheid verspreid laglangzaam slechts bewogen zich hare dunne vingers ter beëindiging van het werk, voor een deel haar werk. Die bleekheid, die bezorgdheid op Jeannett.es aangezicht was oorzaak dat er zich nu en dan ook eene wolk vertoonde op het gelaat der moeder. Jeannette en Oswald waren tweelingen, de eenige panden eener innige, trouwe liefde, welke hunne ouders, wien adellijk bloed door de aderen vloeide, verbond. Die liefde der ouders, ze was echter niet vuriger en kon dat ook niet wezen dan die van de tweelingen. Er bestoDd tusschen deze beiden eene sym pathie, niet beter te bepalen dan door het woord grenzenloos, ofschoon „bepalen" en „grenzenloos" moeilyk vereenigbaar zyn. Die liefde, die sympathie, ze gaven den ouders reden tot groote vreugde, maar waren toch ook de aanleiding tot oogenblikken van be zorgdheid. Zou die groote, die te groote overeenstem ming eene eventueel© scheiding niet in den weg staan? Zou Oswald zonder Jeannette, zou Jeannette zonder Oswald kunnen leven? Zou ééu slag niet hen beiden kunnen treilen? Zou het mogelyke, hoewel onverhoopte verlies van hot eene kind niet gepaard gaan met dat van het andere? Die vragen en nog meer andere deden de ouders zichzelven en elkander. Hunne jeugd hadden de kinderen, later jongelieden, steeds in elkanders nabyheid doorgebracht; zijn spel was het hare, haar spel was het zijne geweest. Met slechts ge ringe afwijking hadden zy langen tyd van hetzelfde onderwys genoten, en eerst toen zy negentien jaar waren geworden, toen brak er een zware tyd, eene periode van beproeving voor hen aan. Hoe treurig zat Jeannette in hare kamer, wanneer Oswald met papa op de jacht was! Mot hoe weinig opgewektheid liep of reed do jongeling naast zijn vader voort op die tochten, waarop Jeannotte hem niet het was des vaders wil mocht vergezellen En toen de tyd, toen de ure daar was, waarop Oswald naar de universiteit zou gaan, o, hoeveel tranen doorweekton toen Jeannettes fijnen zakdoek, hoeveel moeite kostte het Oswald toen de waterlanders te dwingen honne schuilhoeken niet te verlatenHoe teodor om helsden de tweelingen elkander toenmet hoeveel vreugde, tusschen al de droefheid door, aanvaardde hy haar geschonk, eene fraaie beurs, welke zy menigmalen onder den laat- sten arbeid er aan met hare tranen had be sproeid hoe aangedaan was zy, toen hy insge- lyks haar een souvenir in de hand drukte! Nadat Omwald vertrokken was, verwelkten de rozen, welke eerst op Jeannettes wangen bloeiden; als eene bloem, welke zonneschijn en malschen regen moet missen, kwyndezy. Bleek en treurig bewoog zy zich te midden der haren, die vruchteloos poogden haar in eene andere stemming te brengen. Haarlichaam werd ondermynd door naamlooze droefheid; zy ging zichtbaar achteruit, zonder daarom juist ziek te zyn. Eindelijk kwam de maand Juni en zou ook weldra die dag aanbreken, waarop Oswald met vacantia onder het ouderlijke dak zou torugkeeren. Hoe verlangde de student er naar zijno ouders weer to zien; hoe smachtte hy er naar zyne geliefde zuster wederom aan zyne borst te drukken (Wondt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 5