N°. 8766. Vrijdag 11 ^optembei*. A0. 1888, Leiden, 13 September. Beze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van @pn- en feestdagen, uitgegeven. Feuilleton. OP HET WAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommera0.05. Dinsdag, den lSden September a. s., des namiddags te twee uren, zal de rector mag nificus der universiteit alhier, de hoogleeraar dr. S. S. Rosenstein, in het groot auditorium verslag geven van de lotgevallen der univer siteit in het afgeloopen jaar, en de gouden medailles uitreiken aan de heeren IVilde en Heinsius, beiden bekroond voor hun antwoord op de prijsvragen, door de Leidsche universiteit uitgeschreven, en daarna het rectoraat over dragen aan zijn opvolger den hoogloeraar dr. J. M. Yan Bemmelen. Benoemd is tot leeraar in de oude talen aan de inrichting van voorbereidend hooger onderwijs te "Wageningen, dr. J. M. Hoogvliet, te Leiden. De 51ste algemeene vergadering der Holl. Maatsch. van Landbouw werd heden te 's-Hage gehouden in de groote zaal der socio teit „de Vereeniging" en geopend door den voorzitter van het hoofdbestuur, mr. D. Visser van Hazerswoude. By den aanvang bleken vertegenwoordigd te zijn 60 afdeelingen, uitbrengende 480 stem men, met inbegrip der leden van de algem. vergadering. Aan de orde kwam o. a. de behandeling van het voorstel van de afdeeling Leiden en omstreken om een overzicht te verkrijgen omtrent datgene, wat er in den kring der af- dealingen tot bevordering eener goede veefok kerij gedaan wordt en dat de verschillende afdeelingen zich uitspreken over de middelen tot verbetering, welk voorstel het hoofdbestuur heeft overgenomen. De wenschelijkheid van zoodanig onderzoek naar de oorzaken van den achteruitgang van de fokkerij werd door den Leidschen afgevaar digde nader toegelicht. Uit het debat bleek dat vergemakeljjkking van den invoer van Engelsch fokvee veel tot bevordering van het door Leiden beoogde doel zou bijdragen, waartegenover het lid van het hoofdbestuur de heer Zijp wees op de noodige wenschelijkheid van invoerbeperking met bet oog op besmettelijke veeziekte in Engoland. Conform het voorst'el Leiden werd besloten. De opbrengst van het vervoer over den spoorweg Leiden Woerden in de vorige maand was als volgt: reizigers (19,058) 9636.82, bagage (30 ton) 189.24, bestel-, ijl- en vracht goederen (1917 ton) 1999.64, levende dieren en rijtuigen 131.25; diverse ontvangsten 56.— totale opbrengst ƒ12,012.95. Totale opbrengst van af 1 Mei 1888 44,106.44. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Noord-Amerika, door middel van het stoomschip „Leerdam", van Rotterdam vertrekkende. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. uiterlijk Vrijdag nacht om 12 uren bezorgd zijn. De wijze van verzending behoort op het adres vermeld te worden. In de eerste najaarsvergadering van het hoofdbestuur der Nederlandsche Maatschappij tot bevordering van Nijverheid, op 6 Sept. 11. gehouden op het Paviljoen te Haarlem, heb ben de vier door de jongste algemeene verga dering benoemde directeuren, de heeren dr. D. De Haan, tevens benoemd tot president, G. A. A. Middelberg, mr. J. C. Meijer en A. L. De Sturler, van Leiden, zitting genomen. Die vergadering was hoofdzakelijk gewijd aan de uitvoering der besluiten van de jongste algemeene vergadering, in Juli 11. te 's-Hage gehouden, alsindiening van adressen aan de Regeering tot uitbreiding van ingenieurs- personeel in het belang der irrigatie in Ned.- Indiëen tot aanbeveling van de aanvulling en uitbreiding der wet van 19 Sept. 1874 (Stbl. No. 130), betreffende den kinderarbeid. Verder werd besloten verschillende onder werpen, in genoemde algemeene vergadering behandeld, in nadere overweging te geven aan de departementen der Maatschappij, als Staatsinmenging op sociaal gebied, onderwijs in handenarbeid, wet op de fabrieksmerken en huisvlijt als middel tot volkswelvaart. Bjj den Raad van State, afdeeling voor de geschillen van bestuur, was gisteren inge komen een koninklijk besluit, houdende be slissing in zake het beroep van het bestuur van den Grooten Westeindschen Polder onder Zoeterwoude en Stompwijk, van een besluit van Gedeputeerde Staten van Zuid Holland, waarbij het ongegrond wordt verklaard in zijne bezwaren tegen een besluit van dijkgraaf en Hoogheemraden van Rijnland tot onthouding van goedkeuring aan de rekening van dien polder over 1886 en de begrooting voor 1887. Het bestuur van den polder is niet-ontvan- keljjk verklaard in zijn beroep. De Staatscourant van 13 Sept. bevat een koninklijk besluit van 10 dezer, waarbij bepaald wordt dat de gewone zitting van de Staten-Generaal zal worden geopend op Dinsdag 18 Sept. a. s., des namiddags te 1 uur, in eene vereenigde vergadering der beide Kamers, door eene commissie van 's Koningswege, waartoe worden benoemd de ministers, hoofden van ministeriëele departementen. De berichten omtrent den toestand van den Koning blijven gunstig. Gistermiddag reden de Koningin en het Prinsesje weder door Apeldoorn. (Vad.) Ten behoeve der garnizoens-bakkery te Breda werd gisteren aanbesteed de levering van 125 hectoliter jarige roode tarwe. Van de goedgekeurde monsters was dat van de roode tarwe van den heer H. H. Van Waveren, te Hillegom, het minst in prijs, nl. ƒ7.311/, per hectoliter, wegende 77 KG. In de vereenigde zitting van de beide Kamers der Staten-Generaal hield de minister van binnenlandsche zaken bjj het algemeen debat over de met eenparige stemmen onge wijzigd aangenomen Voogdjjwet van Prinses "Wilhelmina vol, dat de Koningin meerderjarig werd door het sluiten van een huwelijk ook vóór haar 18de jaar. De heer Roëll ontkende dit ten stelligste, als zjjnde in strjjd met de letter en de geschiedenis der Grondwet. Bei den erkenden dat de practische beslissing kon wachten totdat het geval zich voordoet. De heer Van Houten wees op de onduidelijk heid in de regeling welke goederen aan het vruchtgenot onderworpen zjjn. Het Philharmonisch orkest gaat van Scheveningen naar Leiden en dan over Am sterdam en Arnhem naar Berlijn, waar het 5 Oct. reeds zijne winter campagne begint. Zaterdag avond begint de Duitsche Opera te Rotterdam met „Die Zauberflute". Bjj koninklijk besluit van 10 dezer is tot voorzitter van de Eerste Kamer der Staten- Generaal, gedurende de zitting, welke zal aanvangen op den dorden Dinsdag in Sep tember 1888, benoemd: mr. W. A. A. J. baron Schimmelpenninck Van der Oye, lid van die Kamer. (Sts.-Ct.) De Zuiderzee Vereeniging had tot de Regeering het verzoek gericht om in drie achtereenvolgende jaren op de staatsbegrooting een post uit te trekken, om het nog ont brekende kapitaal voor het voorafgaande onderzoek van Rijkswege te verstrekken. Door de Regeering is echter bericht dat daartegen overwegend bezwaar bestaat. (U. D.) Het graven van het kanaal bjj Kiel ter verbinding van de Noord- en Oostzee, is aan genomen door onzen landgenoot, den heer H. "Wiegerink te Groenloo. Do aannemingssom bedraagt in rond getal 7,000,000. Het stoomschip „Conrad", van Batavia naar Amsterdam, vertrok 11 Sept. van Port- Said; de „Drente" arriveerde 11 Sept. van Rotterdam en Atjeh te Batavia; de „Prins van Oranje", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 12 Sept. te Marseille;de „Schiedam", PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 1—6 regels 1.05. Iedere regel meer Grootere lettere naar plaatsruimte. Voor het in- casseeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. van Amsterdam naar Nieuw-York, passeerde 13 Sept. Dover. Z. M. heeft aan den kapitein-kwartier meester A. Feddes, van het instructie-bataljon, vergunning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van het ordeteeken 4de klasse van het Borstbeeld van den Be vrijder, hem geschonken door den president der Vereenigde Staten van Venezuela; de heeren J. Petersen, H. L. SaDders en M. P. Spillenaar Bilgen benoemd en aangesteld tot apotheker der 2de klasse bjj den militairen geneeskundigen dienst in Nederlandsch-Indië den heer A. C. Kienitz, laatstelijk 2den hulp onderwijzer aan de openbare lagere school te Bandjermasin (Zuider- en Oosterafdeeling van Borneo), thans met verlof hier te lande, op zjjn verzoek, met ingang van 1 October 1888, eervol uit 's lands dienst ontslagen, met toe kenning van pensioen; den heer W. H. Hajenius, commies by het departement van koloniën, op zjjn verzoek, met ingang van 1 October 1888, eervol uit 's lande dienst ont slagen, met behoud van aanspraak op pensioen aan den burgemeester van Hurwenen, mr. J. G. De Groot Schimmel, toestemming verleend om tot 1 Sept. 1890 te Zalt-Bommel te bljjven wonen; aan den heer J. F. IV. Conrad, inspecteur van den waterstaat te 's-Gravenhage, vergunning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van officier van het Legioen van Eer, hem door den president der Fransche Republiek geschonken. Gemengd Nleu w ■- Stationsweg, Beestenmarkt en Morschstraac zagen gisteravond zwart van de menschen, daar op de been gekomen om getui gen te zijn van de terugkomst der krijgslieden, die deelgenomen hadden aan de manoeuvres in het zuiden van ons land. Er heerschten in genoemde straten tot de Morsehpoort- kazerne eene levendigheid en drukte, welke hier ter stede slechts kunnen geëvenaard worden bjj gelegenheid eener serenade. Nadat veel gefluit vernomen was van machines, welke geen militairentrein voort trokken, stoomde op den juisten tjjd (kwartier vóór achten) de met ongeduld verbeide wagenrjj tot veor het station. Het perron, dat tijdelijk voor het publiek gesloten was, wemelde weldra van soldaten. Niet zelden hoorde men de manschappen eene uitdrukking bezigen, welke den hoorder daar van tot de overtuiging bracht dat het hun geenszins onverschillig was dat zjj zich weder te Leiden bevonden. Verhaal van het strand der Noordzee. 6) Naar het Duitsch van Th. JUSTUS. H(j had maar al te zeer gelijk met zijne uitgesproken vrees. Zee en land waren in een dichten nevel gehuld, eiken uitkijk onmogelijk makend. De vlag, welke uit den linnen zak ge haald en aan den vlaggestok van den ooste- lijken gevel geheschen werd, mocht, in den wind wapperend, nog zoo duidelijk toonen, dat men haar in het midden tot een knoop geslingerd had voor eiken ingewijde zoo veel als een hulpkreet haar wenken en roepen, dat moesten de in 't nauw gebrachte menschen zelf erkennen, konden hun geene red ding brengen, want geen oog kon van de kust het noodsignaal ontdekken. Wel had de vloed thans zjjn hoogsten stand bereikt, maar het water was slechts weinige voeten gevallen; de woedende noordwestenwind verhinderde I het terugstroomen van het water. En als nu de vloed terugkwam, hooger naar alle waar- schjjnheid dan hij geweest was wat dan? „Zal hot huis het houden?" vroeg Hermann Wulf op gedempten toon den ouden Dierksen. Deze drukte hem veelbeteekenend de hand en zag hem in de oogen; luid echter zeide hij: „Zeker! Ik weet hoe vast wjj destijds de palen in het slib geheid hebben." Voor middageten verdeelde Karei Water meier wederom brood en spek. Van de rum was helaas nog slechts eene kleine rest aan wezig, en deze werd eenstemmig den ouden onderbaas gegeven, die zich slechts zwak verzette om de verkwikking aan te nemen. Deze en gene strekte en rekte zich geeuwend uit; de vermoeidheid had alle lotgenooten overmand. Op den harden vloer uitgestrekt, zoo dicht mogelijk naast elkaar om elkaar wederkeerig te verwarmen, trachtten zjj in den slaap een tijdlang vergetelheid te vinden. Ongeveer een uur lang vernam men niets dan het eigenaardig fladderende, knetterende gedruisch, dat de onophoudelijk in beweging zijnde vlag veroorzaakte. Eensklaps echter richtte Lude Blockmacher zich met een luiden kreet op„Leef ik nog of ben ik reeds ver stijfd? Ik droomde dat ik in een ijshol geraakt was en daar langzamerhand zou doodvriezen. Nu ja, dat komt op hetzelfde neer. Laat mil er eensdangs, Kareizoo gaat het niet langer!" „Wat wilt gij dan eigenlijk doen, Lude?" vroegen drie of vier kameraden. „Ik wil naar beneden en door heen en weer te loopen mij een weinig verwarmen. Hier stil liggende dood te vriezen, dat houd ik niet uit!" En daarmede maakte hij aanstalten om de ladder af te gaan. „Doe het niet!" riep Hermann Wulf, hem bü den arm vasthoudend, „het water is im mers reeds weer aan het stijgen en staat dicht onder den vloer? Lude, dat is te ge vaarlijk, doe het niet!" „Natte voeten te krijgen is niet het gevaar lijkste, wat iemand overkomen kan." En met deze woorden was hy reeds boneden aange komen en begon in korten draf op en neer te loopen. „Bevalt het u, Lude?" riep een van de kameraden na verloop van eenige minuten van boven. „Mijne voeten worden al warmklonk het antwoord. Zulk een vooruitzicht was te verleidelijk! Karei Watermeier en nog een ander volgden Lude naar beneden. Hier stond reeds de ge- heole vloer onder water en elk oogonblik steeg het. Lude verklaarde intusschen dat dat niets te beteekenen had; het rillen, dat het koude water veroorzaakte, verdween reeds na eene halve minuut, om voor de behagelykste warmte plaats te maken en voordat het water hal verwege de knie bereikt had, zou men reeds lang weer boven zijn. De beide anderen, zijne aanwijzing volgende, liepen heen en weer. Maar op eenmaal hoorden zij een gekraak de geheele noordelijke langszijde der tent week voor den geweldigen drang der golven. Gelijktijdig richtten de planken van den vloer zich loodrecht op en de drio ongelukkigen stortten in den gapenden watermuil I De onder de hut en door haar heen bruisende stroo ming scheurde hen in een oogwenk met zich mee een enkele, door merg en been drin gende kreet, kondigde het begin en het einde van hunnen doodsstrijd aan. In haar ongeveer een half uur binnendijks gelegen net woonkamertje zat op dien namid dag vrouw Meta Wulf by het bed van haar ziek kind, en beyverde zich het te onderhou den. De kleine was vandaag minder goed dan de vorige dagen, en Ummo daarom naar do ongeveer een uur verwyderde apotheek gegaan. Met een zucht van ongeduld ging de jonge vrouw nu en dan naar het zy venster, dat op den veldweg uitzag, om to zien of Ummo nog niet terugkwam. Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 1