N°. 87G2. Maandag HO ©epieanOeï*. A0. 1838. Tweede Blad. .Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 8 September. OP H£T WAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per poèt1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. Olficieele Kenuistfevinffen. .Burgemeester en Wethouders der gemeente Leiden brengen bij deze ter algemeene kennis dat de pas sage over het Singelpad tusschen de Utrecht- sche brug en het V erlengde Utrechtsche Veer van heden tot nadere aankondiging zal zijn afgesloten. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 8 rept. 1888. E. KIST, Secretaris. Zooals uit het verslag van de commissie voor het Stedelijk iluseum over 1887 bljjkt, is reeds voor geruimen tyd sprake geweest van de wenscheljjkheid en noodzakelijkheid van eene uitbreiding van de localiteit van het Museum en reeds meermalen is daarop de aandacht door de commissie gevestigd. Aan de behoefte aan uitbreiding van loca liteit en terrein kan, gelijk mede in bedoeld verslag is aangetoond, op uitnemende wyze worden voldaan door aankoop van het naast het Museum gelegen pand, Oude Singel No. 30, kadaster Sectie B, No. 1578, met het daarbij behoorend terrein, onmiddellijk grenzende aan het Museum en in eigendom toebehoorende aan den heer P. Du Rieu Jr. Door de commissie is thans aan den ge meenteraad een voorstel ingediend om zoo spoedig doenlijk tot den aankoop over te gaan en B. en Ws. aarzelen niet dat voorstel te steunen. Uitbreiding van de localiteit is, ook naar hunne meening, dringend noodzakelijk; by een bezoek aan het gebouw valt zulks ten duidelijkste in het oog. Te meer komt hun dit aanbod aannemelijk voor, nu bjj aanneming daarvan de gemeente de beschikking zal erlangen over dat gedeelte van den tuin, hetwelk is gelegen vlak achter het Museum, waardoor de eigendom van het achtergedeelte van den tuin belangrijk in waarde wordt verhoogd. Vervolgens wijzen B. en Ws. op de toe zegging van een onbekende om, wanneer het aan te koopen perceel met tuin gebruikt wordt, in hot belang van de geschiedenis en kunst van de gemeente, een belangrijk be drag onverwijld beschikbaar te stellen voor de oprichting van eene kunstzaal. Het komt hun voor dat het werkelijk be lang der gemeente vordert dat zoo spoedig mogelijk van het thans gedaan aanbod worde gebruik gemaakt en een bedrag van f 10,000 met de kosten worde beschikbaar gesteld om tot den aankoop over te gaan. Later kan dan eene beslissing worden genomen of het geheele terrein zal worden gebruikt ten be hoeve van het Museum, dan wel of daarvan een gedeelte zal worden bestemd voor do oprichting van een gebouw voor het Oud- Archief. Het huis en het daarbij behoorend terrein is groot 6 aren, 60 centiaren. B. en Ws. geven den Raad mitsdien in overweging te besluiten lo. tot aankoop van het porcoel Oude Singel No. 30 met daarbij behoorend terrein, gelegen naast de Lakenhal, voor de som van f 10,000, onder bepaling dat het aangekochte zal worden bestemd in het belang van de beoefening van de geschiedenis en kunst der gemeente; 2o. dat de daarvoor en voor de kosten van overdracht benoodigde gelden, ten bodrage van ongeveer f 10,700, zullen worden govonden uit de Buitengewone Ontvangsten (opbrengst van goldleeningl 3o. tot vaststelling van den door hon overge- legden suppletoiren staat van begrooting, dienst 1888, strekkende tot verhooging van die be grooting in ontvangst en uitgaaf met f 10,700. De loden dor Staten-Generaal zijn tot eene voreenigde zitting bijeengeroepen tegen aanst. Dinsdag te 2 uron tot behandeling van het ontwerp, regelende do voogdij over prinses Wilhelmina der Nederlanden. Het verslag der commissie van rapporteurs en het antwoord der Regeering daarover zyn thans gere d. Bedankt is voor het beroep naar de Ned. Ger. gemeente te Bodegrave door den heer J. D. Van der Velden, te Buitenpost. Donderdag 6 Sept. jl. is in het kerkelijk loven te Aarlanderveen een dag van niet geringe beteekenis. Des namiddags konden de heeren kerkvoogden der Ned.-Herv. gem. zich den toegang weder vorschaffen tot hun bodehuis, om zich op de hoogte te stellen van den inwendigen toestand er vanterwijl des avonds, na eene toespraak met gebed door ds. J. Osinga in de Chr. school aldaar, op het daarnaast gelogen terrein, waar de kerk der Ned.-Ger. (doleerende) gemeente zal verrijzen, de eerste steen werd gelegd door dien voorganger, P. Van Leeuwen Dz., H. Eikele boom Sr., J. Houtman en enkele andere voor standers der „reformatie." Vooraf werd op het terrein Ps. 25: 4 gezongen, waarna do heer P. Van Leeuwen Dz. het woord opvatte en do hoop uitsprak dat „de Kerk nooit zou vergaan, maar tot in eeuwigheid zou blijven bestaan." De bisschop van Haarlem hoeft aan den heer J. De Bruijn eervol ontslag verleend als prof. aan het seminarie te Warmond en benoemd tot kapelaanste Zoetorwoude den heer C. J. Karskens; te Spaarnwoude, afd. Lie, den heer C. H. Bramlage; te Monster den heer C. H. H. J. Do Bruijn; te Delft (St. Hippolytuskork) don heer R. J. G. Beddink te Overveen den heer H. M. J. Taskin; te Uitgeest den heer A. Th. Ammerlaan; te Schoten den heer J. Th. Boonekampte Grootebroek den heer J. M. Eg. De Vereeniging „Israël en Oranje," te 's-Gravenhage, heeft besloten den 75sten gedenkdag van Neorlands onafhankelijkheid op 17 Nov. aanst. bijzonder feestelijk te vieren. Het plan bestaat de geheele Israëlietische w;jk te versieren, volksspelen met muziek te doen plaats hebben en, zoo mogelijk, een optocht te houden. Men schrijft uit Hillegom aan de „N. R. C.": De openbare school voor in. u. l.o. is den lsten Sept. gesloten, ingevolge het raadsbesluit van den lsten Mei jl. Algemeen verwondert men zich hier over deze manier van handelen van het dagelijksclr bestuur, daar de goed keuring van het raadsbesluit door Gedeputeerde Staten nog niet is ingekomen. Moehtofr Ged. Staten het genomen besluit niet goedkeuren, wat, naar men algemeen meent, zeer zeker is, dan is de sluiting hoogst nadeelig voor de school. Het hoofd der school heeft zich het lot der leerlingen aangetrokken en geeft hun kosteloos te z(jnen huize onderwijs. Den leden van de jury van beoordeeling voor de Tentoonstelling van Oude en Nieuwe Kunstnijverheid te 's-Hage, die gisteren, toen zj] hunne taak aanvingen, oen zeer inspan- nenden arbeid hadden te verrichten, werd des middags door het uitvoerd comité der Tentoonstelling een diner aangeboden in het hotel-Maassen, waartoe ook uitgenoodigd waren de leden der pers-commissie. Bijna allo genoodigden zaten aan den feestdisch aan. Op de jury, inzenders en bezoekers van de tentoonstelling werden eerst dronken uitge bracht. Bijzondere huldo werd gebracht aan den heer Jan Van der Keilen voor zijne inrichting van de afdeeling oude kunst. Na afloop van den maaltijd vereenigden do genoodigden zich ten huize van dr. L. Mulder, voorzitter van het Uitv. Comité. Deze soiróe werd o. a. bijgewoond door den minister van waterstaat, den oud-minister Heemskerk, vele schilders van naam en de dames-juryleden. Bij beschikking van den minister van binnenlandsche zaken, opgenomen in de Staatscourant van hoden, zjjn de commissiën (,0 noemd, wolke in het najaar van 1888 zullen PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 1—6 regels 1.05. Iodere regel meer 0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het in- c&saeeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. belast zjjn met het afnemen der examens ter verkrijging van de akte, bedoeld in art. 56 ondèr a der wet van 17 Aug. 1878 (Staatsblad No. 127). Z(j zijn voor Zuid-Holland: a. lid en voorzitter, de inspecteur van het lager onderwijs in de 2do inspectie; 6. leden: de schoolopzieners in de arrondissementen 's- Gra- venhage, Leiden, Dordrecht en Schiedam; c. leden-plaatsvervangersde schoolopzieners in het district Rotterdam en in de arrondisse menten Rotterdam, Gouda, Delft, Vlaardingon en Sommelsdijk. De minister van justitie, mr. Ruys, werd heden te Maastricht verwacht tot bij woning dor opening van de internationale tentoonstelling van tuinbouwvoortbrengselen enz. H(j was gedurende 12 jaren voorzitter van het bestuur der Vereeniging tot bevorde ring van tuin- en landbouw in Limburg, welke vereeniging deze tentoonstelling heeft geor ganiseerd. De feestcommissie voor den Prinsessedag te Apeldoorn ontving een afzonderlijken brief van dankbetuiging van de Prinses zelve, voor hare moeite en zorgen om aan do kinderen zulk een aangenamen dag te bereiden. Te 's-Hage is op 57 jarigen leeftijd over leden de luit.-kolonel der genie, op non- activiteit, H. E. Boekman, vorsierd met 't offi cierskruis der orde van don Gouden Leeuw van Nassau en van de Elkokroon. De heeren H. Th. Boelen, Justus Van Maurik Jr. en H. De Veer, te Amsterdam, vragen bijdragen voor een gedenkteeken op Hofdyk's graf. De beeldhouwer Bart Van Hove is be noemd tot directeur dor Quellinusschool te Amsterdam. Blijkens opgave in het jongste nommer van het „Maandblad tegen de Kwakzalverij," is het aantal leden der Vereeniging thans tot 1008 geklommen. De Chr.-Gereformeerde gemeente te Nij megen, welke tot nu toe geen eigen kerk gebouw bezat, en steeds hare godsdienst oefeningen in de lokalen der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen moest houden, heeft thans, daartoe door bijdragen van andere ge meenten en hare eigen gomoenteleden in staat gesteld, in de Begijnengang aldaar, een eigen kerkgebouw gesticht, dat gisteravond met een plechtigen dienst werd ingewijd. Het gebouw kan 400 personen bevatten en is zeer doel matig ingericht. Het stoomschip „Leerdam", van Nieuw- York naar Rotterdam, passeerde 7 Sept. Wight. Verhaal van het strand der Noordzee. 1) Naar het Duitseh van Th. JUSTUS. Het is een wild en niet te verzadigen water, de Noordzee! Met haro donkere, door schuim gekroonde golven voert zjj een voortduren- den krijg tegen de kust. Z(j is ook dikwijls genoeg doorgebroken en heeft het schoone land verwoest en met slib overdekt. Maar de mensch heeft haar telkens weer met reus achtige inspanning binnen hare grenzen terug gebracht. Evenals vestingwallen omgeven ko lossale djjken de rjjke gronden, waar koren en gras gedijen met eene weelderigheid, welke nergens haars gelijken vindt. De bewoner van het binnenland, die nooit de zee met eigen oogen zag, gelooft dat deze dijken de scherpe grenslijn vormen tusschen haar en het land. Aan de binnenzijde, meent hij, strekken zich de weidelanden en de koren velden uit, aan de buitenzijde brandt de zee. Zoo is het echter niet. Voor verreweg het grootste gedeelte loopt de dijk niet onmid dellijk langs de vloedgrens, maar strekt zich eene meer of minde breede streek groen voor land de zoogenaamde uiterwaarden by hem aan, welke verder zeewaarts langzamer hand overgaat in eene grijze vlakte, het wad eene formatie, waarvan men gezegd heeft dat zjj „geen zee meer en nog geen land" is. Eene uitgestrekte gryze, in het zonlicht glin sterende slyklaag, door talrijke kleinere en groo tere met water gevulde geulen doorsneden, strekt zich bij eb voor onze blikken uit. Meeuwen, strandloopers en oestervisschers zoeken hun buit onder de achterblijvende zeedieren. Lang zamerhand vloeit ook het water uit de geulen; de vogelschaar trekt verder zeewaarts en vóór ons ligt het wad eenzaam, zwygend. Na uren eerst verkondigt een eigenaardig, steeds sterker wordend ruischen den terugkeer van den vloed. Een frissche wind waait voor hem uit, het water duikt hier en daar op, de geu len vullen zich. Wee den wandelaar, dien de vloed op niet al te grooten afstand verrast! Nog meent hy te kunnen ontkomen daar speelt het water om zjjne voeten, daar dansen de golven voor hem uit on schynen hem toe te roepen: „Ik achterhaal ook den snelsten ruiter!" Alleen by den hoogsten vloed worden ook de uiterwaarden overstroomdin den regel echter blyft de vloedgrens by haren uitersten rand staan. Natuurlyk is do breedte van het wad nu eens grooter dan weer kleiner, naar mate deze grens zich meer of minder ver uitstrekt. De grootste uitgestrektheid bereikt zijne oppervlakte, als in den zomer by aan- houdondo oostenwinden de vloed een onge woon lagen stand bewaart. Dan is het ook de tyd, waarin de waterbouwkunst haar oven moeielyk en gewichtig als loonend werk moet beginrAn. Lange dammen met ryswerk krib ben genaamd worden in het wad gebouwd, godeelteiyk als golfbrekers voor de bedreigde kust, godeeltelyk als „doorslagdam" van den eenon uitspringenden hoek van het land naar den anderen, opdat zich achter zulk een dam een rustig water vorme. Het natuurlyk ge volg is dan dat in dit stille water eene veel grootere aanslibbing plaats heeft. In den loop der tyden, als de voorwaarden gunstig zyn, wordt de bodem al hooger on hoogeror wordt eene nieuwe uiterwaard gevormd, en na vyftig, zestig of meer jaren kan misschien tot eene indijking overgegaan worden, welke het go- wonnon land bewaart voor het noodlot onver wachts weder een offer der roofzuchtige gol ven t.e worden. Herhaaldelyk heeft men op eene der meest bedreigde plaatsen der kust getracht zulke dammen op te werpen, om te heroveren, wat eens de zee van het land afgescheurd en in haren schoot begraven heeft. Maar telkens waren al deze pogingen vergeefsch geweest. Voordat deze dammen voltooid waren, kwa men de golven en vernielden hon weder. Maar eindelyk schoen voor de onderneming een licht op te gaan. De zomer van het jaar 1828 was zoo ongewoon warm en droog geweest, er had zoo aanhoudend een oostenwind gowaaid, als men sedert menschenheugenis niet bsleefd had. Ten gevolge daarvan waren de kribben verder gevorderd dan ooit te voren, en tegen het einde van den zomer durfde men hopen dat dezen keer eindelyk het werk met goeden uitslag bekroond zou worden. De opperdykgraaf, die op een der laatste Septemberdagen overgekomen was en nu naast den ouden opzichter der dammen Gröne over het wad ging om het verrichte werk te be zichtigen, was zeer tevreden. „Dat is boven verwachting goed gegaan!" meende hy. „Ik had het niet gedacht, nadat de voorjaarsstormen ons alles, wat in het vorige jaar gewrocht was, weder te niet had den gedaan Wordt vervolgd)

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 5