Door den minister van oorlog is bepaald dat onverwijld een aanvang zal worden gemaakt met de transformatie van een aantal geweren klein kaliber in repeteergeweren, stelsel „Vitali," en wel tot een maximum van 50,000 stuks. De kapitein van den generalen staf H. P. Staal is aangewezen om de groote manoeuvres in Frankrijk bij te wonen. Bij de inwendige herstelling van do St.-Pieters-of Walekerk te Utrecht zijn onder do kalkiaag opnieuw eenige muurschilderingen ontdekt. Ook in oen grafkelder zijn muur schilderingen gevonden, die tot de 13de eeuw gebracht worden en den overledene met zijne schutsheiligen voorstellen. Men heeft van een en ander teekeningen gemaakt op karton, waarvan één exemplaar is bestemd voor het gemeente archief aan de Drift. UtrCt.) Z. M. heeft benoemd tot opziener eerste klasse der visscherjjen op de Schelde en de Zeeuwsche stroomen den heer L. 'l'aat, thans tweede; aan mr. J. B. Roelvink, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als rechter- plaatsvervanger in de arrondissements-recht- bank te Almeloo; aan dr. R. H. Saltet, adjunct inspecteur voor het geneeskundig Staatstoezicht voor Noord-Holland, te Amster dam, vergunning verleend, voor den tjjd van twee jaren, tot het gelijktijdig bekleeden der betrekking van privaat docent voor de gezond heidsleer aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdambenoemd bij het wapen der infanterie, tot eersten luit. en wel by zyn tegenwoordig corps, den tweeden luit. J. H. Van der Hegge Zynen, van het 4de reg. inf. Gemei (d Nlcaw. Gedurende deze week werden op „Rhynzigt" alhier genomen 259 zwemba den door heeren en 17 door dames. De tem peratuur van het water is 17° Celsius. Men schryft ons uit Etten, dd. 7 September: Hedenochtend werd het bericht ontvangen dat de eerste brigade (de vyand) zich gecon centreerd had te Zundert en voornemens was over Rukfen naar Breda op te rukken. De tweede brigade nam daarop stelling op den Scherpenberg, om dit te beletten. Het ruime gezichtsveld leende er zich uitermate toe om alle phason van een infan terie-gevecht te kunnen nagaan. Om elf uren begon do manoeuvre en om halftweo werd het signaal „ophouden met vuren" gegeven. Hot tweede en het vierde bataljon infan terie, uit Leiden, marcheerden vervolgens naar Etten om aldaar kantonnements-kwartieren te betrekken. Het weer was des ochtends buitengewoon prachtig, maar op den marsch naar de kwar tieren worden wy op iiksche regenbuien ont haald zelfs bliksem en donder ontbraken er niet aan. De kwartieren schynon hier minder goed te zyn dan in Wouw en Hoeven. In den vroegen morgen van he den werden de bewoners van Rynsburg door klokgebrom uit hun slaap gewekt. Do reden was licht te raden. Er was brand. Het huis van don daar tor plaatse algemeen bekenden dorpsschoonmakor Broekhuizen stond binnen weinige minuten in volle vlam, en brandde totaal uit, zoodat er van huisraad, gereedschap enz. niets gered werd. De inmiddels aange rukte brandspuit beperkte den brand alleen tot het aangetaste perceel. Oorzaak? Het om vallen van een petroleumstel, naar men be weert. Persoonlyke ongelukken vielen niet te betreuren. Van 1 tot 6 dezer zjjn te Katwyk aan Zee 2G bomschuiten on 1 loggerschip aangekomen, meestal met volle lading, van 200 tot 320 kantjes pekelharing en steur- haring in tonnen. Van de vloot van 04 bommen en 1 logger zyn sedert 25 Juli tot heden aangekomen 40 bommen en 1 logger. Marktprys volle pekelharing f 13, - a f 13,50 per tonin tonnen steurharing /"ll, a 12 steurharing f 13 a f 14, - por 1000 stuks. Ten aanzien van de drie gewon den by don aanslag in den Haarlemmerhout wordt gemeld dat de heer B(alabrigo) in zeer bevredigenden toestand verkeert, zonder koorts is en een kalmen nacht heeft gehad. Gisteren werd zyne wond verbondon. Do verploegdo in het Gasthuis, do stukadoor H., is nog niet bevryd van den kogel, doch is overigens rustig; er bestaat oonig vooruitzicht tfp zyn herstel. Het in het Diaconessenhuis in de Ilazepaters- Iaan verpleegde meisje heeft een tamoiyken nacht doorgebracht, doch in hare:.1 toestand is nog geene verandering gekomen. In zake de valsche munters, wier geding gedurende vior dagen voor de rechtbank te Amsterdam werd behan deld, is gisteren het requisitoir van den officier van justitie met betrekking tot Smits- huyzen voortgezet. Spr. constateerde dat do in de trommol gevonden voorwerpen moeten gestrekt hebben tot het vervaardigen van valsche munt en dat die trommel het eigen dom van Smitshuyzen moet goweest zyn. Als speciaal bewfis gold by spr. het nog om een ryksdaalder heen gevonden koperen plaatje, waarvan, gelyk van meer ex., S. de kooper was. Ook het in do Kalfjeslaan gevonden pakket behoorde S. toe. De groote hoeveel heid gips, do valsche ryksdaalders en de ver schillende werktuigen, te zynen huize gevon den, golden als zoovele bewyzen togen hem. Ter bevestiging strekten de verklaringen der getuigen, welke spr. in byzonderheden naging. De feiten achtte spr. wettig en overtuigend bewezen on hy requireerde ten slotte voor Mevius 5 jaar, Holl 7 jaar, Smitshuyzen 9 jaar, (sensatie in de zaal) gevangenisstraf, beide eerstgenoemden onder aftrek van hunne pre ventieve hechtenis. Als verdediger van Mevius trad daarop mr. Gompertz op, die verklaarde zich in het alge meen mot do juridische beschouwing van het O. M. te kunnen vereenigen, maar eenige opmerkingen maakte omtrent den persoon van zyn cliënt, die, door zyn geweten gedrongen, liever alles had bekend, ook al liep hy daar door de kans van de zwaarste straf te moe ten ondergaan, dan met een bezwaard gemoed rond te loopen. Hy riep daarom voor zyn client de welwillendheid der rechtbank in. De tweo andere beklaagden werden verde digd door mr. Caroli, die echter begon mot te verklaren dat het hem achteraf leed deed ook de verdediging van Holl op zich te heb ben genomen, daar diens belangen moeielyk met die van Smitshuyzen te vereenigen waren. In oen uitvoerig betoog trachtte pl. de onschuld van laatstgenoemde te bewyzen, voor wion hy ten slotte tot vryspraak concludeerde. Na re- en dupliek werd de uitspraak be paald op 20 September. Te Gouda is aandederdekade een man overreden door den sneltrein, die 's morgens te 9 uren uit Amsterdam was vertrokken. De ongelukkige is te 12 uren aan de gevolgen overledon. Het Openbaar Ministerie der rechtbank te Groningen heeft togen LilLw'g Johan Tjaden, luitenant by het „Heilsleger", wegens mishandeling eeno boete van f 3, subsidiair 3 dagen gevangenisstraf geëischt. Te 's - Hertogenbes ch hoorde Donderdag avond om ruim elf uren de schild wacht S. V. voor de gevangenis in het dicht begroeid houtgewas, onmiddellyk langs den ringmuur dor gevangenis, eenig geritsel. Hy rapporteerde dat aan den sergeant-comman dant dor wacht, die met een ander soldaat langs het hout onderzoek deed, doch niets hoorde. Intusschen bleef de schildwacht volhouden dat hy iets gehoord had, zoodat de sergeant naar de wacht ging om eene lantaarn te halen. Toen hoorde de schild wacht in het houtgewas loopen en riep hy by herhaling: „Halt!" waarop hjj tot antwoord kreog: „Dat doo ik met voor jou; ik zal je doodschieton." Mid- delerwyl kwam in het donker een man, ge kleed met witte broek, uit hot hout geloopen. De schildwacht, denkende dat het een ont vluchte gevangene was, riep hem tot tweemaal toe: „Sta, of ik schiet", doch de man stond niet en Hop weg, waarop do schildwacht op hem aanlegde en schoot, met het ongelukkige gevolg, dat de man dood ter aarde stortte. De ongelukkige, genaamd P. A., ongeveer 40 jaren oud, metselaar van beroep, laat eene weduwe en drie kinderen na. Eenigen tyd te voren was hy door zyn baas, alsmede andere knochts getrakteerd, omdat een feest op het werk werd gohouden. Wat dezen man bowogen heeft zich in dat houtgewas te verbefgen, blyft een raadsel, hoewel bekend is dat hy de gewoonte had in hot plantsoen 's avonds te wandelen. (N. v. d. D.) Te Barneveld lieeft zich de heer V., gepensionneerd kapitein der genio, door een revolverschot in de borst van het leven beroofd. Niemand weet welke de oorzaak is van deze wanhopige daad. Het lyk van den voor eenige da gen als vermist opgegeven wethouder van Roggel, don heer Dis te Antworpon uit de Schelde opgehaald. Gisternacht, te halféén, brakte Breda een hevige brand uit ten huize van den logementhouder G. J. Baksteen, West- Buitensingel. In een uur tyds was de woning uitgebrand; de belendende huizen bleven ge spaard. Oorzaak onbekend. Een en ander was verzekerd. De herbergier P. K., uit Herken- bosch, is Donderdag-ochtend door een hem onbekend persoon ondor het gehucht Mynweg aangevallen en daarby ernstig mot een mes gewond. De politie hoeft een onderzoek in gesteld. Gisternacht is de telefoondraad, die voor de militaire manoeuvres van Zundert naar Rozendaal was aangelegd, naby Rukfen op drie plaatsen doorgesneden. Men is de da- dors nog niet op het spoor. By den veehouder K.., te Idsken- huizen (Fr.), werd onlangs eene koe ziek. De veearts werd gehaald en constateerde vergif tiging. Dat begreep de eigenaar niet, doch spoedig werd het raadsel opgelost. Een stuk land, waarin de koe gegraasd had, was be smet met asch en vuilnis van een verver, die daarin vermoedelyk nu en dan niet meer te gebruiken verf had gevoegd. Het geval kan andoren tot voorzichtigheid aanmanen. De beroemde schryfster der Hut van Oom Tom, mevrouw Harriet Beecher Stowe, is thans zoer ziek. Zy woont op een stil buiten op Long-Island, by Nieuw-York. Zy is niet meer in staat om voedsel tot zich te nemen en ook hare verstandelijke vermogens hebben zeer geleden. Onlangs met iemand over haar werk (dat haar jaarlyks door de herdrukken nog eene aardige som opbrengt) sprekende, zeiöe zij„Niet ik heb dat ge schreven; de Heere hoeft het my gedicteerd." Uit Spanje wordt gemeld dat de gezondheidstoestand van den jongen koning Alfonso XIII veel te wenschen overlaatals vele jeugdige kinderen lydt hy in de ingewandjes en wel zóó ernstig, dat men op maatregelen bedacht is, ook na zyn verscheiden de rust in Spanje te verzekeren. Het huwelijk van Don Jaime met do prinses van Asturiö, die na den koning de rechthebbende op den Spaanschen troon is, zou reeds een middel wezen, daar Don Carlos verklaard heeft ten behoeve van zyn zoon afstand te willen doen van zyne aanspraken op de kroon van Spanje. De pauseiyke gezant by het Spaanscho hof, kardinaal Schiaffino, is ernstig voor hot slui ten van den familievrede gestemd en werk zaam, en vertoeft op dit oogenblik by koningin Isabella te Scblangenbad om ook deze voor het plan te wiDnen. Naar men uit Tunis meldt, is, ten gevolge van zware regons, de Medjerda buiten hare oevers getreden, ten gevolge waarvan de spoorbaan tusschen Sidi Zehili en Beja op vyf verschillende plaatsen is weggeslagen. In de provincie Grenada is de oogst van druiven en olijven op tal van plaat sen, ten gevolge van oen hevigen storm, te loor gegaan. Te Heyst (BelgiS) speelde een kind van 4 jaren in de duinen. Plotseling werd het door verzakking van het zand weggevoerd en bedolven; toen men het kind vond was hot reeds een lyk. Uit de vestibule van de woning van de prinses de Ligne, rue Royale te Brussel, is een prachtige Teniers gestolen. De prinses wachtte tien dagen, alvorens de politie daar van in kennis te stellen. Biykens berichten uit Havanna is het eiland Cuba eergisteren geteisterd door een orkaan, waarbij eenige schepen zyn te gronde gegaan, onder anderen do Spaansehe kanonneerboot „Lealdad", waarvan de comman dant en negen man zyn omgekomen. Te Sagua heeft de storm veel schade aan de huizen toegebracht; aldaar hebben ruim 50 personen het leven verleron. Het dorp Puebla Nueva is totaal vernield. Tegelijkertijd heeft er op Portorico eene groote overstrooming plaats gehad, waarby te Ponce 60 huizen en oone brug weggeslagen 6h 80 huizen zwaar beschadigd zyn. Er zyn ook vele menschen omgekomen. By de afzon ding van dit bericht (6 dezer) waren er reeds 27 lyken opgehaald. Hy: Mejuffrouw, ik bemin u! ZyMaar ik bezit geen stuiver op de wereld. HyPardon, maar u liet my niet uitspro ken. Ik bemin u niet. ZyZoo, ik wilde u eens op de proef stel len. Ik bezit een vermogen van tien duizend pond. Hy: Ja, maar u viel me weer in de rede. Ik wilde zeggenik bemin u niet om uw geld. ZyO lieve, beste Henri, wat ben ik ge lukkig; want je moet weten, met die tien duizend pond was het maar een grap. Tolegrainnien. (Zie de buitenlandsclie berichten in het 2de blo,d.) St.-PETERSBURG, 7 September. InNoord- Afghanistan is een groote opstand uitgebro- kon. Deze wordt geleid door Ischak-Khan, neef van Abdurrahman, en hy heeft alreeds aan de troepen van den emir slag geleverd. BERLIJN, 7 September. (H6f.) Prins Von Bismarck ontving van don vorst van Bulgarije eene depeche, waarin de echtheid der bekende openbaarmakingen van mad. Adam wordt ontkend. ROME, 7 September. (Ind.) Het wordt bevestigd dat koning Humbert den heer Crispi eene depeche uit Cesena heeft doen toekomen, waarin de vorst verklaart dat hy altyd het volste vertrouwen heeft gesteld in de recht schapenheid, getrouwheid en gehechtheid der bevolking van de Romagna en dat hy de aan dacht van het ministerie wenscht te vestigen op don huishoudelyken toestand dier provin ciën, een toestand, welke verbetering vereischt. Daar het bekend is dat die treurige toestand het gevolg is van het verbreken der handels betrekkingen met Frankrijk, beschouwt men deze koninklijke depeche als eene soort van afkeuring van des hoeren Crispi's staatkunde. ATHENE, 7 September. De minister van binnenlandsche zaken, de heer Lombardos, is overleden. Zyne begrafenis zal door den Staat bekostigd worden. MEXICO, 7 September. Eene hevige aard beving heeft alhier plaats gehad. Huizen stortten in en de grond scheurde op sommige plaatsen. PARIJS, 7 September. De regeering heeft nooit kennis gedragen van de feiten als vermeld in een depeche voorkomende in de „Times", betreffende het transporteeren van slaven onder Fransche vlag. Ze meent daarom te mogen aannemen dat die feiten uit de lucht zyn gegrepen, maar acht hot toch met van belang ontbloot een onderzoek omtrent die zaak in te stellen. Daarom heeft ze haren verte genwoordiger te Madagaskar bevolen met zulk een onderzoek een aanvang te maken. PARIJS, 8 September. Het te Toulon ver schijnende blad „Var" wil generaal Boulanger nu te St.-Rapliael ontdekt hebben, aan de Golf van Fréjus. Hy moet daar zyn introk genomen hebben in het landhuis van dr. Labbé. Omtrent hot beschieten van der. direc teur der Duitscho handelscompagnie bjj Pan- gani wordt nader aan de „Temps" uit Zanzibar gemeld dat twee Duitschers werden getroffen en ook dat Tanga door oen Duitsch oorlogs schip werd beschoten. De inboorlingen moeten in oproerige stemming verkeoren, terwijl de verbinding met he binnenland van Afrika is afgesneden. BERLIJN, 8 September. Den 5den Sept. vertrok het oorlogsschip „Möwe" uit Zanzibar naar Tonga, waar de Oost-Afrikaansche Maat schappij het bqiieor van den sultan van Zan zibar zou overnemen. Tegen den middag word "een boot naar den wal gezonden, ten einde den toestand te verkennen, maar deze moest terugkeeren, daar de Duitschers zogdier reden door de inboorlingen met geweerschoten werden ontvangen. Toen den volgenden dag twee booten der „Mówe" op dezelfde wijze werden aangeval len, liet de bevelhebber van het oorlogsvaar tuig vuur geven op de aanvallers en hen vervolgens door een detachement uiteer dry- ven. De sultan zond troepen om de weerspan- nigen te tuchtigen. De rust is weer hersteld. BELGRADO, 8 September. Gisteravond zyn eenige pogingen tot het houden van betoo gingen ten behoeve der koningin op haren verjaardag door de politie verhinderd. Eenige personen zyn in hechtenis gonomen. NIEUW-YORK, 8 September. Volgens be richten uit Havana heeft de verwoesting, doót den cycloon daar Dinsdag aangericht, alles overtroffen, wat men in vele jaren in dit op zicht had ondervonden. Het tuighuis en bijna alle voorname gebouwen zyn beschadigd, boomen zyn ontworteld en vele menschen e.ioren het leven. Ook zyn de schepen, die in de haven lagen, ernstig beschadigd en oenige schoeners, die met tabak en suiker beladen waren, vergingen. Het verkeer, behalve per boot, is overal ge stremd. De spoorwegdyken werden vernield en de tieinen uit het spoor geworpon. BERLIJN, 8 September. Eenige officitele bladen hebben, by de vermelding van keizer Wilhelms voorgenomen reis naar Rome, de uitdrukking gebezigd: „Reis naar Italië". De Katholieke bladen hebben daarop hun lezers gemeld dat het bezoek aan li6t Quirinaal niet

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 2