W. Gr. BOELE Senior, Grooten Finalen Uitverkoop, W* Uitverkoop E. Brandsma, 1.1, on J. S. CALISCH, Haai'Ieiiiui-ei'straat 116 naar 122. rtaMrstraat 116, tegenover J. C. KORT. L'JNDISPENSABLE 3 Cejlt Verkoophuis te Leiden: BREESTRAAT. elfbewaring. 1.80. Dal IS Mi!!! ƒ1.80. Thee Voortz e 11 in wegens verplaatsing- der Zaak VAN Alle voorradige Manufacturen worden steeds tot de bekende lage prijzen opgeruimd. Nog voorhanden eenige Tricot-Tailles, welke even eens tot verminderde prijzen worden opgeruimd. VOORHEEN O. J. BOELE ZOON. Sigarenfabriek „DE BE UES", Wed. P. v. d. VELDE. Haarlemmerstraat No. 160. Een ware schat De Yaderlandsclic Geschiedenis Met ruim 200 Platen. Leiden, ter Boekdrukkerij van A, W. SIJTHOFF. der geheime politie, verzekerd, dat hy binnen eeno week weer zal ontsnappen. De politie zal echter wel zorgen den man to houden, naar wien zy zoolang vruchteloos heeft gezocht. By hot spoorwegongeluk te Blaissy, op den Paris Lyon Méditerranée- spoorwog, tusschen Malain en Volars-sur- Ouche gingen door den schok alle lichten uit en de duisternis maakte den toestand der reizigers verschrikkeiyk. Er waren er, die als in eeno gevangenis waren opgesloten, en de angst werd vermeerderd door do gedachte, dat een andere sneltrein zou kunnen komen, waardoor de ramp nog vermeerderd zou worden. Na eonigen tyd stak een conducteur eenige lampen aan en begaf zich de stoker van den Paryschon trein, hoewel zwaar gewond, naar Yelars, waar hy alarmsignalen liet maken en naar Dyon om hulp liet seinen. Toen de dag aanbrak, kwam ook inderdaad een hulptrein. Het tooneel was vreeseiyk, maar toch zou het ongeluk nog erger geweest zyn, indien hot twee kilometer verder by de viaduct had plaats gehad. 27 gewonde per sonen werden door den hulptrein naar Dyon medegenomen. In 't geheel zyn 40 porsonen gekwetst en 12 godood, allen Franschen en Engolschen, behoudens één Zwitser en één Amerikaan; maar men vreest dat deze lyst nog onvolledig is. De machinisten van beide troinen werdon gedood: van den eerst on vond men het half verkoolde lyk terug, vastgeklemd aan de machine, als oen soldaat, die zyn post niet had willen verlaten. Hot gekorm on do kreten voltooiden het verschrikkeiyke tafereel. Er waren onder de gekwetsten, die de dooden hun lotbenyddon. Sommigen hunner konden ternauwernood ver- wyderd worden, zoozeer waren zü verminkt. Er waren reizigers, die in hunne rytuigen als gevangen waren, daar zy beklemd zaten tus schen hunne afdeoling en de rytuigen, die, van Dyon komende, tegen den gederailleerden trein in volle vaart waren aangerend. Gedu rende eenige uren had men niets voor deze personen kunnen doen. De vrouw van eon officier toonde in den vreeselyken toestand eono zeldzame tegenwoordigheid van geest. In de duisternis haalde zy oen doosje met lucifers uit don zak en stak daarmede haren zakdoek en vervolgens haren stroohoed in brand om zich licht te verschaffen. Ontzet tende werkelykheid, die zich toen voor haar openbaarde! Zy vond haren man en haar kind, dat zy in een hoek geplaatst had, gedood. Het kind, haar eenige spruit, was al slapende de eeuwigheid ingegaan. Gelyk gewoonlyk by dergelyke rampen, hebben ook hier wonderbaarlyke reddingen plaats gehad. Do machinist van den gederail leerden trein werd gedood, en de stoker naast hem bleef ongedeerd. Een gewezen ordonnans officier van Napoleon III, die zich in een slaapwagen bevond, heeft zonder letsel het rytuig verlaten, dat verbryzeld werd. Hetzelfde geluk is te beurt gevallen aan don heer Nisard, onder-directeur by het ministerie van financiën. Onder eenige op elkaar gestapelde wagens heeft men een kind slapende te voorschyn gehaald. Toen het ontwaakte, lachte het! De ramp is waarschynlyk een gevolg van groote onachtzaamheid, daar de eerste trein ontspoorde op een gedoelte van den -vjjpg, waaraan gewerkt werd en waar de rails nog niot vast in den grond lagen. De treinen mochten by het passeeren geene grootere snol heid dan 0 kilometer per uur hebben, doch do reizigers beweren dat de snelheid meer dan 40 kilometer bedroeg! De „P. L. M." wordt trouwens in de wan- geling „Pour la mort" genoemd. De „Ne w-Y ork-Herald" beweert dat oen Britsch agent het geheim heeft ont dekt van het torpedostolsel, waarmede de regeering dor Vereenigde Staten ingeval van oorlog Amerika wil verdedigen, en dat de Engolsche regeering thans alle byzonderhe- den dienaangaande in handen heeft. Uit Zanzibar wordtaande „Times" gemeld dat de directeur der Duitscho han delscompagnie by Pangani werd beschoten en hem werd belet te landen. Daarop is hy naar Zanzibar vertrokken, alwaar hy van den sultan gewapende hulp vroeg en thans ook heeft verkregen. Door het in brand geraken van een wagon, waarop twee vaten buskruit ver voerd werden, had te Luxemburg eene ont ploffing plaats, waardoor de voerman geheel verpletterd word en vier voorbygangers vrjj ernstig werden verwond. Alle ruiten In de omgeving sprongen door den knal en ook nog andero schade werd aangericht. Hevige onwoders hebben in Bo ven Italië gewoed. Te Milaan heeft de bliksem drie huizen zwaar beschadigd, eene lamp van zilver in eene kerk geheel gesmolten en de meubels in eene kamer in brand gestoken. Te Vimercate is de bliksem tusschen een twintigtal boeren geslagen, die juist aan de soep zaten; drie hunner zyn gedood en één was bewusteloos. In verschillende andere plaatsen zyn tal van personen gewond. Betreffende het duel Thuillier- Lejoune wordt, dd. 7 Sept., uit Eisden gemeld De instructie loopt ten einde. Gisteren zyn de getuigen door den rechter-commissaris ver hoord en heden bezocht het parket der Luik- sche rechtbank Mouland, naby onze gemeente, ten einde de plaats, waar het tweegevecht had plaats gehad, in oogenschouw te nemen. De justitie was vergezeld door een der ge tuigen, die by hot duel aanwezig was. "Waar schynlyk zal de zaak in het begin der maand October voor het gerechtshof te Luik worden behandeld. Naar men uit Lissabon meldt, heeft er eene aanvaring plaats gehad tusschen de Spaansche stoomboot „Hizabal" en de Engelsche boot „Hughenden", welke laatste gezonken is. Drie man verloren by deze ramp het leven. Gelyk wel te vermoeden was, is de geheele geschiedenis van een in Rusland opgegraven schat uit overoude tyden een ver dichtsel, waarvan alleen dit waar is, dat er in de stad Oster eene legende bestaat, als zou daar zulk een schat verborgen zyn, en dat men meermalen tevergeefs daarnaar ge zocht heeft. Hoeveel geloof het vorhaal vond, blyjkt intusschen hioruit, dat de waarnemendo gouverneur van Tsjernigow het de moeite waard vond het in de officiëele, te St.-Peters- burg vorscliynonde Regeeringsbode, tegen te spreken. De Raad van Justitie te Semarang deed uitspraak in de zaak van Willim Groen, van beroep tydelyk klerk en toekenaar op het waterstaatsbureau te Magelang, laatstelyk al daar woonachtig, thans gedetineerde in 's lands centrale gevangenis te Semarang, beschuldigd van valschheid in twee authentieke geschrif ten door het namaken van handteekeningen en bovendien in een dier geschriften door ver zinning eener beschikking en het desbewust gebruik maken van die valsche geschriften. De raad verklaarde hem schuldig aan het hem ten laste gelegde en veroordeelde hem deswege tot gevangenisstraf voor den tyd van drie jaren. (Loc.) De tragisch-romantische om standigheden, welke den roover Rocchini tot het plegen van den moord leidden, waarvoor hy dezer dagen op Corsica werd opgehangen, waren do volgende: Eens by zyne ronddolingen ontmoette Roc chini in de bergen eene blonde, zestienjarige geitenhoedster, wier lieve, slanke gestalte en donkere oogen, welke beslist onder de fraai ge vormde wenkbrauwen uitzagen, den misdadigen man geheel betooverden. Men noemde haar Julie of „Yü" in 't aardige Corsicaansch dialect. Van 't oogenblik dat hy haar zag, beminde en volgde hy haar overal, zyno liefde betuigend, waarvan zy evenmin iets wilde weten als van zyne smeekingen, welke haar boos maakten en van zyne bedreigingen, waar om zij lachte. Zy ging kalm voort met hare geiten te hoeden. Op zekeren dag echter kwam zy een weinig bleek thuis; zy had den bandiet weder ontmoet en deze had tot haar gezegd „Bedenk het goed! Als ge myne vrouw niet wilt worden, zal ik u dooden!" Het kind was geheel alleen op de wereld, behalve hare moeder, die reeds oud en ge brekkig was. Zy verhaalde haar wat haar was overkomen en zeide vastberaden dat zy trouwen wilde om een beschermer tegen den roover te hebben, en weldra verspreidde zich het gerucht door de bergen, dat de kleine Yü een stevigen smidsgezel zou trouwen. Maar de kleine Yü trouwde niet. Eenige dagen later verscheen Rocchini voor haar met de vraag: „Zyt gy besloten?" Yü ant woordde op vasten toon „Ik ben besloten." „Gy wilt myne vrouw niet worden?" „Nooit I" Toen ging de bandiet eenige passen achteruit en zeide, terwyl hy aanlegde „'t Is wel; ge zult sterven!" Daarop loste hy beide schoten van 't geweer op de arme Yü, die onmiddellyk neerviel. Ziende, dat zy nog ademde, zotte de schurk haar zyn pistool tegen het oor en maakte haar af. Trademark 7 Kal verstraal 158, Amsterdam, alleen in verzegelde pakjos, voorzien var bovenstaand gedeponeerd Handelsmerk, ver krygbaar te Leiden by Moj. "VVed. H. J. VERHOEVEN, Haarlemmerstraat No. 88. B. PLANJER, Hoogowoerd 128. J. ALOFS, Hoogewoerd 47. Mej. C. C. v. C. SPEK-Haalebos, Oude Vest 73. G. GENET, Oude Vest 19. N. P. VISSER, Oude Vest 225. E. C. H. F. DE RUYTER, Hoogew. Moj. Wed. JAN PARMENTIER, Heerengracht 106. Wed. G. W. BLANKWAARDT, Jaagpad by Vreowyk 142c. W. F. ARBOUW, Korte Mare 22. P. L. D. SNIJERS, Botermarkt 15. C. E. NOULEN, Doezastraat 30. G. R. VAN ALPHEN, firma W. H. Füancken, Nieuwe Ryn. J. A. J. VERHAAFF, Haarlem merstraat 211. N. K. SWEMER, Mare. Noordwijk-Binnen by M. VAN DER LEE. In het byzonder wordt de aandacht gevestigd op de Souelion-Thcc a ƒ1.30 per 5 ons. Nieuwste on goedkoopste Woordenboeken VAN Franfais-Neerlandais. Neerlandais-Francais. Quatrième édition, revue, corrigóe et augmentée. Gebonden ƒ2.90. Deutsch-Holldndisch. HolUindiscli-Deulsch. Vierte Aufiage, durcligesehen, verbessert und vormehrt. Gebonden ƒ3.00. Verkrygbaar by den Uitgever A. W. SIJT HOFF te Leiden. VAN DEN Wegens opheffing myner Zaak zullen van af 13 September alle nog voorhanden Goe deren tegen ongekend lage pryzen worden OPGERUIMD. voor allen, die door jeugdige verkeerd heden ïyden, is het beroemde werk Dr. KKTAl's Hollandsche uitgave, met 27 afb. Prys 2 Guldon. Ieder, die aan de gevolgen van zulk kwaad lydt, moet het lezen. Duizenden hebben hun herstel er aan te danken. Te verkrygen by het Ver- lags MagSzin te Leipzig, Neumarkt No- 34, franco, tegen inzending van het bedrag, (ook in postzegels), en in eiken boekhandel in Holland. W. A. ELBERT3. Dc Geschiedenis van ons Vaderland, voor de jeugd bewerkt, vierde tot op 1SS8 bijgewerkte druk, met ruim 200 Houtsneeplaten tusschen den tekst, en een nieuw fraai Portret van Z. M. Koning Willem III, 2 Deelen, 379 Bladz., in één Prachtband by uitverkoop voor sl. 1.80. Is dot niet mcoi, niet heerlijk, is dat niet een Werk voor elk gezin, is dat niet een ver rukkelijk aanbod, voor sl. f 1.80 f Te bekomen by D. BOLLE, Bazaar van Goedkoope Boeken, Hang by de Vischmarkr, te Botterdam. Franco thuis op ontvangst van Postwissel, waarbij staat: ELBERTS

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 10