:-gRs^gg»SBWBwrag»r!^ promie ad f 15 door N. Olieman en do 2do premie ad f 5 door N. Olsthoorn. Do namildagprijs ad f 200 werd gewonnen door „Prins," pikeur en eigenaar P. Van Santen te Rotterdam; de lsto premie ad/" 75 door „Jonker," pikeur en eigenaar B. "W. Schippers te Charlois, en de 2de premie ad f 25 door „Concurrent," pikeur en eigenaar dezelfde. De pryzen werden uitgereikt door den burgemeester. Op den llden dezer zullen er in de nabyheid van Leidschendam onder Stompwyk, tegenover „de Wykerbrug", twee groote harddraverijen plaats hebben. Van de haringvisscherjj k w a- men te Katwjjk aan Zee aanK. W. 43 „De Vrouw Neeltjo", schipper D. v. d. Plas, met 245 kantjes pekelharing en 3000 losse steurharing; K. W. 28 „De drie Gebroeders", schipper D. v. d. Plas, met 260 kantjes pekelharing. In het geheel kwamen aldaar deze week r3 schuiten van de haringvisschery aan, met aanbrengsten van 200 tot 310 kantjes pekel haring en 3000 tot 7000 stuks steurharing. Omtrent den in den Hout, b|j Haarlem, plaats gehad hebbenden moordaan slag, meldt het „Haarl. Dbl.nog het volgende Het betreft niet meer of minder dan een geval van sluipmoord, waaraan zich heeft schuldig gemaakt een zekere H., dertig jaren oud en van beroep stukadoor. Aan de Hazepaterslaan, naby de Dreef, loste hy de schoten uit eene revolver van zwaar kaliber op de 25-jarige dienstbode, die hij achterop was geloopen. Zjj werd door een kogel in den rug getroffen, welke eene der longen raakte en door hare borst is gedrongen. Het jongmonsch, dat het meisje vergezelde, zekere B., die ook eene geladen revolver by zich droeg, loste daarop twee schoten op H., die inmiddels een eind was doorgeloopen en zich toen omdraaide en in het wilde naar het tweetal schoot. Twee kogels van B. troffen zijn tegenstan der, in den buik en in de borst, en hyzelf kreeg een kogel in de rechterzijde, de dienst bode nog een schot in het been. Een aantal personen er was juist eene muziekuitvoering in den Hout was van dit voorval getuige. Door sommigen wordt beweerd dat er zes, maar door anderen dat er wel acht schoten zijn gevallen. H. had nog de kracht naar het hulpbureel van politie aan de Houtpoort te loopenvan daar werd h|j naar het St.-Elizabethsgasthuis vervoerd. De dienstbode en de heer B. werden het eerst binnengebracht b|j baron S., die dicht bij de plaats van het voorval woont. Van daar werd de eerste naar het Diakonessenhuis in de Hazepaterslaan gebracht en de tweede por rijtuig naar zjjn huis in de Lange Begijnen straat. Het is gebleken dat de aanvaller H. ver scheidene brieven, bevattende bedreigingen met moord, aan do bewuste dienstbode heeft gericht en ook aan den heer B., wegens diens verkeering met het meisje, terwijl hy ook schriftelijke bedreigingen heeft gezonden aan den vader van den heer B. Het was daarom dat de heer B. zich niet alleen nü had ge wapend, maar ook in den laatsten tyd veelal gewapend uitging. De „Haarl. Crt." meldt dat het meisje, zich gewond gevoelende, de Hazepaterslaan was ingevlucht, waar z|j in een huis eene schuil plaats vond. De heer B., die haar gevolgd was, doch haar niet meer vond, bemerkte toen dat zjn aanvaller eveneens hem achter- nagogaan was en nogmaals zijn wapen op hem afvuurde. Eerst toen heeft ook hy van zjjn pistool gebruikt gemaakt en een paar schoten afgevuurd, waarvan één H. gotroffen hoeft in de borst, dicht onder het hart. Volgens nader ingewonnen information moet de toestand van den heer B., die in het ouderlijk huis verpleegd wordt, geen gevaar opleveren, doch zyn do wonden van hot meisje van meer beteekenis, hoewel ook geen direct gevaar opleverend. De toestand van H. daaren tegen, die in het Gasthuis is opgenomen, moet niet zonder gevaar zijn. Deze laatste hoeft bekend den aanval opzettelijk te hebben gepleegd en zyn spijt betuigd, dat hy zijn doel niet beroikt heeft. Omtrent dezen moordaanslag schrijft men aan de „N. R. C." nader: Hoogorbeets (de man doet zyn naam geene eer aan) had vroeger zelf met het door hem verwonde meisje verkeering. Z(j diende by den vader van den heer B. Toen zy nu den dienst van don heer B. had verlaten, dreigde Hoogerbeets, „dat, wanneer de jongeheer B. niet ophield met haar uit te gaan, hij hem zou vermoorden." De heer B. deelde hot der politie mee, maar wapende zich- inmiddels voor alle zekerheid. Woensdag-avond liep Hoogerbeets achter hen, en schoot op een afstand van nog geen twee meter zyn pistool op het meisje af. Toen hy driemaal geschoten had, haalde de heer B. z|jn pistool voor den dag, schoot driemaal, en trof den moordenaaar in de borst, terwyl de kogel tot in don rug doordrong. In het geheel zyn er 9 schoten gelost: zes door Hoogerbeets en drie door den heer B. Hoogerbeets staat zeer ongunstig bekend. Hy is sociaal democraat, en gaf aan de leden van de sociaal-democratische vereeniging les in schieten en schermen. By de onlusten te Haarlem in de laatste jaren, werd hy meer malen gearresteerd, en vond men in eene der pijpen van de broek een zwaar ijzer. Als getuige is ook gehoord een zestienjarige jongen, die alles rustig bleef aanzien en verklaarde dat hy eindelijk wegging, „omdat het hem te warm werd." Het is oen wonder dat, behalve do drie hoofdpersonen, niemand van do onmiddellijk toesnellende getuigen gewond is. Het voorval brengt groote ontsteltenis to- weog. Men hoort te Haarlem bijna over niets anders spreken. De toreadors met hunne stieren, die thans te Spa werkzaam zjjn, wilden, zoo zij de noodige vergunning kregen, reeds in de 2de helft van September ook te Scheveningen voorstellingen geven. De ondernemers dezer stierenspelen zyn echter weer van daar vertrokken. Zjj hebben 't officiéél (weigerend) antwoord van 't Haag- sche dagelijksch bestuur niet afgewacht. Bestnurderen der roei- en zeil- vereeniging „Do Amstel", te Amsterdam, be richten dat op Zondag 9 Sept a. s. een geza menlijke roei- en zeiltocht op den Amstel zal plaats vinden. Heeren leden hebben met hunne dames gelegenheid den tocht mede te maken met de salonboot „Ceres", welke te 10 uren 's morgens van het vereenigingsgebouw ver trekt. Op het land der boerderij «M(jn Ge noegen" zal gelegenheid bestaan tot het houden van een pic-nic. Het volgende is onlangs aan een der stations van den Hollandachen spoor gebeurd Terwyl een trein gereedstaat om te ver trekken, komt een reiziger het perron opstor men onder het roepen van: „Jansen, Jansen Een der in den trein zittende reizigers steekt terstond het hoofd buiten het portier en ont vangt daarop zulk eene geweldige muilpeer, dat hy suizebollend in zyn kussen terugtui- melt. Woedend roept hy den hoofdconducteur, aan wien hy de zaak vertelt. „Maar heet u dan Jansen?" vroeg de con ducteur beleefd. „Neenl" antwoordt de ongolukkige. „Nu, wat deedt ge dan uw hoofd buiten het portier te steken?" merkte de beambte bedaard op. (Solt. Nbl.) De luchtreiziger Henri Wolff zal a. s. Zondag met zijn ballon „l'Étoile polaire" te Groningen opstijgen. Te Lubbeke, in Zuid-Brabant, is een viervoudige kindermoord aan het licht gekomen. Zekere Jan Casteels schijnt vóór oenige jaren met zekere Elisabeth Huysmans vier harer kinderen te hebben omgebracht. Eén worgde hyzelf, de anderen werden door de moeder tusschen twee matrassen gesmoord. Drie lijkjes zijn in eene schuur begraven ge vonden op oene plek, om welke te bereiken meer dan 3000 korenschoven moesten worden verwijderd. Het vierde, byna geheel vergaan, werd in de nabyheid van eeno vroegere woning der moordenaars aangetroffen. De beul te Parijs, Deibier, die naar Sartène, op Corsica, was vertrokken om Rocchini, den bandiet en moordenaar, te ont halzen, heeft te Sartène geen onderkomen kunnen vinden in het logement, waar hij zjjn intrek dacht te nemen. De kastelein heeft ge weigerd hem te herbergen. „Monsieur de Paris" heeft zich hierop tot de overheid gewend om hem logies te bezorgen, en de overheid heeft een logement gerequireerd. Het heeft Deibier ook niet aan dreigbrieven ontbroken. Het ge- lieele eiland was in rep en roer. B|jna de geheole bevolking van Sarlène en duizenden uit den omtrek de mannen htt geweer in den schouderriem, want in dat ge zegende land legt men, zelfs naar de kerk gaande, het vuurwapen niet af waren op de boen om den beul in zjjn rijtuig te zien komen, en ook Rocchini, die van Propriano naar Sar- tènc, oen afstand van 13 kilometer, was ver voerd. Veertig gendarmes te paard omgaven dions rijtuig en verder waren op groote schaal militaire maatregelen genomen om de orde te handhaven. De ma onthoofde bandiet was 24 jaren oud en had in eene wegens bet dooden van een hond ontstahé veete, welke reeds verscheidend leden dor wederzijdsche familiën het leven gekost had, een Taffani vermoord, vervol gens een gendarme verslagen en eindelijk een meisje, dat van hem niets weten wilde, dood geschoten. De beul was opzettelijk met de guillotine uit Parijs ter terechtstelling overgekomen. Een drievoudige moord heeft te Pestli plaats gehad. De slagersknecht Karl Tikos schoot op zijn zwager Peter Acs, dien hjj zwaar verwondde. Tikos ylde daarop in de woning der pleegmoeder van zijn kind, dat tien maanden oud was, greep de zuigeling aan en doodde het wicht met een revolverschot. Vervolgens bracht hy zinhzelven om het leven. Er heeftby Weenen een duel plaats gehad tusschen graaf Zichy en graaf Karacsony, door oene onbeduidende oorzaak in het leven geroepen. Graaf Zichy werd gedood. Een gruwelyke moord heeft te Pesth plaats gehad. Een kleermaker goot zyne slapende vrouw door een trechter ge smolten lood door het oor; ziende dat zy nog niet dood was, worgde hy de ongelukkige. Te Saint-Brieux is gisternacht brand uitgebroken in een groot huis. Het vuur greep zóó snel om zich heen, dat vele personen zich genoodzaakt zagen uit de ramen te springen. Eenigen hunner kwamen daarby om het leven, terwyl andere vele wonden bekwamen. Generaal Boulangeris teOuchy, aan het meer van Genève, zoo wordt nu aan de „Temps" bericht. De Fransche bladen geven eene lyst der reizigers, die by het spoorwegongeluk by Blaissy gedood of gekwetst werden. Be meesten zyn Franscben of Enfelschen, want behalve dezen behoort slechts één Zwitser en één Amerikaan tot de slachtoffers. Nederlan ders zyn er niot by. Uit Brussel wordt gemeld dat de fondsenmakelaar Henri D. (Delvaux), na belangryke verduisteringen te hebben gepleegd, is gevlucht en wegens bedrieglyk bankroet is failliet verklaard. Het passief wordt op eenige honderd duizenden franken geschat. De hoftooneelspeler Meixner, een der uitmuntendste leden, aan het hof- burgtheater te Weenen verbonden, is overleden. Te Konstantinopel is aan boord van de Fransche stoomboot „Mingrélie", komende van Batoem, de notaris Hattier van Auxerre in hechtenis genomen, die met een passief van meer dan een millioen zich van daar „verwyderd" had. Hy is onmiddellyk naar Marseille opgezonden. Ongeveor een jaar geleden ver dween zekere luitenant Meyer, bevelhebber van een fort in de Boven-Alpen, aan de Italiaansch- Fransche grens. Alle nasporingen bleven vruch teloos en in de maand December 11. werd Meyer, by verstek tot een halfjaar gevan genisstraf veroordeeld en van zyn post ontzet, wegens onwettige afwezigheid gedurende meer dan drie maanden. Dezer dagen nu trok eene compagnie Alpenjagers naar Plampinet en, op eene gevaarlyke plaats, dicht by bovengenoemd fort, stortte een der muilezels, die men mede- voerde, in een afgrond. Mot ontzaglyke moeite daalde men tot het dier af, om de vracht, die het droeg, in veiligheid te brengen. Naast den dooden muilezel vond men het half vergane ïyk van den ongelukkigen officier. Een orkaan heeft op de west kust van Voor-IndiC gowoed. Te Sangor be reikte de wind eene snelheid van 75 mylen per uur. Sedert regent het zonder ophouden zeer hevig en hebben in Bengalen en het noordelyk deel van Indiö overstroomingen aan den oogst veel schade toegebracht. Do berichten uit Bohemen en Silezié luiden treurig. Een belangryk deel van Bohemen en van Opper-Oostenryk zijn byna geheel overstroomd en onder de bevolking hoersclit groote ellende. Het bezoek van den keizer aan de nood- lydenden te Pisek en te Büdweis heeft een goeden indruk gemaakt. In sommige straten in laatstgenoemde stad stond het water boven de daken van de kleinere gebouwen. Ook Praag wordt door het steeds wassende water bedreigd. Het spoorwegverkeer is gedeeltelyk gestremd. Bij Linz en Krems zyn meren ont staan en te St. Martin, in Opper Oostenrijk, viel een door 't water ondermijnd huis in, den bi woner en zijne twee kinderen onder puin bi delvend. Dinsdag is do regen opgehouden e sedert is het water aanmerkelijk gevallen In Hongarye is de rivier Poprad buitc hare oevers getreden en heeft zes dorps onder water gezet. De bewoners zijn in bergen gevlucht, De geheele korenoogst vernield. De regen en de sneeuw, welke de laats dagen in het zuidoosten van Pruisen en Oo tenryk zulke belangryke schade door ovs stroomingen hebben teweoggebracht, hobb ook in Zwitserland een wedijver doen oijjj staan tusschen barometer en thermomet wie het hardst zou dalen. Te Grindelw, viel 13 centimeters sneeuw; de Rigi zietz wit als in den winter. Te Bern daalde thermometer Zondag tot 5 graden benedi het vriespunt. Het ergste is dat het plotsj ling wassen der bergstroomen niet allei huizen en velden vernielde, maar ook daar a: menschen het leven gekost heeft. Te Jacksonville kwamen 4 Se;1 43 nieuwe gevallen van gele koorts voor. Te Gredisans, in het Franse departemont der Jura, zyn drie huizon af< brand. Onder het instortend puin hebben d mannen van 19 tot 42 en een jongetje 6 jaren den dood gevonden. In koffiehuizen en restauran te Parys neemt de patroon nooit zelf e „garcon" in dienst aan. Hy liuurt hem ee voudig by een plaatsbezorger (placeur), zona' onderzoek in te stellen naar zyne antecedent en zonder getuigschriften te vragen, „garcon" legt een kort briefje over van plaatsbezorger en dat is voldoende voor h( om, zooals de Franschen dat noemen: „d boezelaar te krygen" (avoir le tablier), huur wordt by den dag gerekend, d. w. kan elke vier en twintig uur worden opj zegd. De meest gebruikelyke voorwaarden z; de volgende: de patroon geeft aan den „g Con" 30 a 50 centimes voor zyn dejeuner verschaft hem het middagmaal. Van een geld uitbetaald loon is niet alleen geen sprat maar integendeel moet de „garcon" elk morgen, alvorens zyn boezelaar voor te dof aan zyn patroon een voorschot betalen op fooien, welke hy op dien dag zal ontvangf In het „Café américain", op den Bouleva des Italiens, byv. is dat voorschot, dat „re-B op den boezelaar" 4 fr. 50 per dag. De fooi is een vaste regel gewordenj Parys; men geeft 10 centimes fooi by e!|t vertering in een koffie- of bierhuisvoor v I scheidene personen is 20 centimes, hoogstf 30 meer dan voldoende. In de restaura: wordt fooi gegeven naarmate van de meerdi of mindere kostbaarheid van den maalt; voor een alledaagsch diner kan men met a 50 centimes, voor een zeer fijn diner vorreweg de meeste gevallen met 1 fr. fr. 50 volstaan. Al is echter de „pourboi: eene soort van wet geworden, al kunnen bedienden er vast op rekenen, men moet hunner eer zeggen dat zy van dat gebri| over 't algemeen geen misbruik maken beleefd zyn. Van die fooien moeten zy tri wens al hunne uitgaven: dejeuner, woni: kleeding, wasch en nog bovendien het vi Schot aan den patroon betalen. Maar op een blauwen Maandag wordt „garcon", zonder het minste vergrijp te hl ben begaan, aan de deur gezet, eenvou omdat de plaatsbezorger verlangt een au te plaatsen. Immers, de plaatsbezorger, van eiken bediende, aan wien hy werk i schaft, een commissieloon trekt var. 10, 30, en zelfs 50 franken, heeft er alle bel by dat dit gewin zoo dikwyls mogelijk wc hernieuwd. De patroons laten hem bega j er zyn zelfs patroons, die beschuldigd wort I hot commissiegeld met den plaatsbezorgel -| deelen. Zoo zyn dus de koffiehuis- en res:| ratiebedienden voor hunne patroons geheel persoonlyke wezens. In de plaats van'denatJ jj lijke relaties tusschen patroons en bedieni zyn do relaties getreden tusschen bedien en plaatsbezorgersdeze laatsten zyn in w: lieid de meesters. Het publiek draagt, door zyne al te gi mildheid op het stuk van fooien, voor deel de schuld van die wanverhouding; do fooi geen regel, maar eene uitzonder zooals ze dient te wezen, dan zou de „gap zyne patroons niet betalen, maar de pat: zijn „garcon", zooals natuurlijk is. Da geon sprake kan zijn van eer.ige vertror lykheid tusschen een bediende, die elk oo| blik voor niets kan worden weggezor en een patroon „qui s'en fiche", bet geen betoog.

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 2