N°. 8761. Zaterdag 8 September. A0. 1888. (Deze dCourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 7 September. Feuilleton. HET MUZIEKGEZELSCHAP „POLYHYMNIA," DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lbiden per 3 maanden1.10. Franco per poat1.40. Afzonderlijke NommersM 0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 1—6 regels ƒ1.05. Iödore regel moer/0.17J. Grootere letters naar plaatsroimte. Voor het in- casseeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. By beschikking van den minister van binnenlandsche zaken van 6 dezer is aan dr. R. Sissingh, met ingang van 15 Sept. a. s., op zyn verzoek eervol ontslag verleend als adsistent by de natuurkunde aan de Ryks- universiteit te LeidHk De feestvieringter gelegenheid van het 12'/2-jarig bestaan der Vereeniging „Kennis is Macht" werd des anderen daags besloten met een rgjool naar Den Haag en Scheve- ningen, waaraan door het bestuur en de feestcommissie, benevens eenige leeraren, werd deelgenomen. Het rytuig, grillig met schilden en voort brengselen uit het plantenryk versierd, lokte, vooral in de doorgetrokken dorpen, menigeen ter deure uit. In de meest opgewekte stem ming keerden de feestelingen huiswaarts. Nog wenschen wy in herinnering te bren gen dat de heer J. C. v. d. Kam sedert 10'/2 jaar aan de Vereeniging is verbonden geweest, waarvan hy 7 jaren het ambt van penning meester vervulde. Aan zyn zuinig en beleid vol beheer is het voorzeker mede te danken, dat de Vereeniging een zoo waardig feest heeft kunnen vieren. Eere, wien eere toekomt! Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Noord-Amerika, door middel van het stoomschip „Zaandam", van Amsterdam vertrekkende. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. uiterlyk heden nacht om 12 uren bezorgd zyn. De wyze van verzending behoort op het adres vermeld te worden. In ons voorlaatste nommer kwam eene opgaaf voor omtrent do begrooting der ge meente Zoeterwoude. Dit was eene drukfout. De daarin genoemde cyfers waren die van Zoetermeer. Het bestuur van het Nederlandsch Aard- rykskundig Genootschap is geslaagd in het vinden van een zee officier, die, in vervanging van den luitenant ter zee R. Posthumus Meyjes, de geographische en de hydrographische op neming van de Key-eilanden op zich zal nemen. De luitenant ter zee 2de klasse H. O. W. Planten, thans in Indië dienende, heeft zich namelyk daartoe bereid verklaard en zal, naar men hoopt, omstreeks den 15den dezer maand naar de Key eilanden vertrekken. Van den heer Wertheim, die daar reeds aan het werk is, zyn gunstige berich-ten ontvangen. De benoeming" van dengenê, aan wien de geographisch-topographische opneming van het eiland Flores zal worden opgedragen, zal eerstdaags plaats hebben. Thans komt ook de „Times" met het bericht dat prins Albrecht van Pruisen, regent van Brunswyk en zoon van wylen prinses Marianne der Nederlanden, voornemens is bin nenkort zyn oudsten zoon als student aan de hoogeschool te Leiden te doen inschryven. Daar deze jonge prins (Frederik Hendrik) den 15den Juli van dit jaar eerst li jaar is geworden, zal er over zyn studentenverblyf nog wel geen beslissing zyn genomen. In de Staatscourant van heden wordt de uitslag gemeld van de te 's-Gravenhage gehouden examens ter verkryging van akten van bekwaamheid tot het geven van middel baar onderwys in de Hoogduitsche taal. Voor akte A meldden zich aan 13 mannelyke can- didaten, van wie 7 niet opgekomen en 2 toegelaten zyn; en 8 vrouwelyke, van wie 1 niet is opgekomen en 4 zyn toegelaten. Voor akte B hadden zich aangemeld 14 man nelijke candidaten, van wie 1 niet is opge komen, 5 zich terugtrokken en 7 zyn toege laten en 2 vrouwelyke candidaten, die beiden zyn afgewezen. Te Utrecht was de uitslag voor de Engel- sche taal aldusAkte A. Mannelyke candida ten: aangegeven 9, niet opgekomen 1, toege laten 2; vrouwelyke: aangegeven 22, niet opgekomen 4, toegelaten 10. Akte B. Manne lyke candidaten: aangemeld 7, toegelaten 1. In de gisteren te Amsterdam gehouden jaarvergadering van het Ned. Bybelgenootschap bleek dat er in het afgeloopen boekjaar 57,078 bybels en kerkboeken zyn verspreid. Besloten werd tot het uitgeven van eene vertaling in het Sangirisch van een deel van het Nieuwe Testament en eveneens om by den tekst van het Oude Testament de geiykluidende plaat sen te vermelden. De hoeren Van Eeghen, Scholten, Barger en Kool werden tot hoofd bestuurders benoemd. Naar aanleiding van het 25-jarig feest der afschaffing van de slavorny in Ned. West- Indië, hebben een aantal inwoners van het eiland St.-Martin, gewezen eigenaren van slaven, zich tot den Koning gewend, met verzoek om de indiening eener aanvuUingswet op de emancipatie-wet van 8 Augustus 1862, om te bepalen dat de toenmaals ingehouden 100 voor iederen in 1863 vrygestelden slaaf als nog aan de gewezen eigenaren worde uitbe taald. Naar de „Arnh. Crt." uit vertrouwbare 'bron verneemt,-kan de einduitslag der examens voor den hoofdcursus tegen 15 a 16 Septem ber worden tegemoetgezien. De minister van waterstaat heeft giste ren met de hoofdingenieurs Michaëlis en Leyds de werkzaamheden aan het Centraal station te Amsterdam bezichtigd. Te Arnhem is overleden de heer A. Tutein Nolthenius, oud-kolonel ingenieur, ridder van den Nod. Leeuw en Officier der Eikekroon. De „Norddeutsche Allg. Zeitung" meldt dat de heer Adolf Frederik graaf Van Rech- teren Limpurg benoemd is tot eere ridder der Johanniter-orde. Door den heer H. Stoel, onderwyzer aan eene openbare school te Semarang, is aan do Ryk8-Kweek8chool voor Onderwyzers te Haarlem eene fraaie collectie insecten, uit Indië afkomstig, ten geschenke aangeboden. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de commissie, belast met het examineeren van hen, die voldoende bewyzen wenschen te leveren van genoegzame voorbereiding tot de beoefening der natuurkundige wetenschap pen, om te kunnen worden toegelaten tot het eerste natuurkundige examen, zitting zal houden op Maandag 1 October a. 8. en vol gende dagen te Amsterdam, on dat zy, die aan dat examen wenschen deel te nemen, zich vóór 15 Sept. e. k. schrifteiyk moeten aanmeldon by den voorzitter der commissie, dr. D. Van Lankeren Matthes, te Amsterdam. Het stoomschip „Oranje-Nassau" arriv. 31 Aug. van Amsterdam te Paramaribo en 5 Sépt.teDemerara; de „Prins Frederik Hendrik" vertrok 25 Augustus van Paramaribo naar Amsterdam; de „Burgemeester Den Tex", van Batavia naar Amsterdam, passeerde 6 Sept St.-Vincent; de „Gelderland", van Java naar Rotterdam, passeerde 6 Sept. Wight en wordt den 7den te Rotterdam verwacht; de „Leerdam", van Nieuw-York naar Rotterdam, passeerde 6 Sept. Lizard; de „Conrad", van Batavia naar Amsterdam, passeerde 6 Sept. Perimde „Sumatra", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 5 Sept. van Suez; de „Zee land", van Rotterdam naar Java, vertrok 6 Sept. van Marseille; de „Gouverneur-Generaal 's Jacob", van Batavia naar Amsterdam, via Genua, vertrok 6 dezer van Port-Said. Z. M. heeft J. A. Bolle, te Zonnemaire, benoemd tot burgemeester van die gemeente; benoemd dr. B. Van der Meulen, te Winschoten, met ingang van 15 Sept., tot schoolopziener in het arrondissement Winschotenaan den schipper op een -werkvaartuig W. Bruin, op zyn verzoek, metjngang van .1 Oct. a. s., ter zake van meer dan 65 jarigen ouderdom, eervol ontslag verleend, behoudens aanspraak op pensioen. Gemeigd N1 n w m. Door de politie te 's-Hage is een persoon aangehouden, die zich by zyn vroe- geren patroon te Leiden had schuldig gemaakt aan diefstal van tabak. Men schryft ons uit Etten, dd. 6 September De gezondheidstoestand der troepen is by zonder goed. Er zyn zeer weinig zieken, maai enkele gedrukten (ik bedoel doorgeloopen). Heden is het rustdag, voor de manschap pen zeer gewenscht, want sommige kwartie ren liggen I1/, en 2 uren van de kom der gemeente. De dislocatie is heden als volgt: het 1ste bataljon inf. te Oudenboschhet 2de te Hoe ven; het 3de op voorposten by en het 4de in Rukfen. Van de Fransche officieren, die volgens enkele couranten de manoeuvres zouden by- wonen, hebben wy nog niets bespeurd; wel bemerkten wy twee Zweedsche genie-officieren, die steeds in den staf van den generaal-majoor jhr. Klerck te zien zyn. Den soldaten schynen de kwartieren overal goed te bevallen; we hebben nog nergens iemand ontmoet, die te klagen had. By de 2de brigade zyn twee wielryders ingedeeld, de heeren Dudoc Van Heel en Wolff, van wier diensten veel party wordt getrokken. Des nachts te 12 uren hebben wy nog één hunner ontmoet, die berichten van het hoofdkwartier naar het oorlogs-kantonne- ment te brengen bad. Morgen, Vrydag, te 8 uren, moet de 2de brigade eene verdedigende stelling ten westen van Rukfen hebben ingenomen, om den vyand, die zich te Rozendaal bevindt, alle voorwaart- sche bewegingen te beletten. Een ongunstig bekend staand jongmensch uit de gemeente Zoeterwoude, dat wegens stroopery een vonnis ten zynen laste had, doch zich niet aangemeld had om zyne straf te ondergaan, vertoonde zich Woens dag-avond op de kermis aldaar en werd door een Ryksveldwachter en den gemeenteveld wachter W. aangehouden en naar Leiden gebracht. De gemeenteveldwachter kreeg by die arrestatie een klap van den arrestant in het aangezicht. Te Leidschendam hebben t w ee harddraveryen plaats gehad. Des voormiddags van paarden uit de gemeenten Stompwyk en Veur, en des namiddags van flarden „van zesser.klaar". Des voormiddags werd de prys ad f 40 behaald door J. Van Santen, de late 8) Eene plechtige stilte heerschte in de zaal. Aller oogen waren gericht op Van der Snaar's dirigeerstok, welke weldra zyne evolutiën be gon te maken. Met ingehouden adem zat men te luisteren zelfs de gemeente ontvanger snoot tydens de uitvoering geen enkelen keer den neus, iets, dat hy alleen maar deed onder een stuk, dat hem verveelde. Van der Snaar baadde zich in weelde. Zoo nu en dan liet hy bevallig-nonchalant het hoofd in den nek vallen en volgde werktuiglyk de muggen en vliegjes, welke tegen den witten' zolder aangonsden, telkenmale als zy eene gasvlam te nabykwamen. Hy zag ze, die engelen, die zyn ideaal hun hooglied toezongen, hy zag ze allen, en allen zagen hem en knikten hem vriendelyk toe als wilden ze hem moed inspreken voor hetgeen hy straks zou gaan doen. Een daverond applaus weerklonk na afloop in do zaal, en toen daarby nog kwam dat de burgemeester uit naam van eenige muziek liefhebbers den componist eon fraaien lauwer krans overhandigde, scheen er aan het hulde betoon geen einde te zullen komen. Zyne medeleden hieven fanfares aan, nadat de burgemeester had uitgesproken, en te mid den van dat alles stond Van der Snaar naast zyne verhevenheid, deemoedig de kin op de borst gedrukt, met de rechterhand geleund op zyn lessenaar. Hy kon zyne oogen en ooren niet gelooven, dat dat alles hem gold. Talryk waren dan ook de betuigingen van huldo, welke hy in de pauze ontving en met moeite kon hy zich daaraan slechts onttrek ken om even de dames Smits te gaan aan spreken. Mevrouw Smits had „La Blonde" verrukkelyk gevonden, terwyl Louise vóór zoowel als gedurende de uitvoering maar had zitten denken: „La Blonde???? Héee 1111" Zy deden beiden hun best om hem met roem te overladen toen hy by hen was ge zeten en mevrouw Smits meende hem een compliment te maken door te zeggen „Hé, mynheer Van der Snaar, u moet weten dat u my geheel afgekoeld hebtzooeven vond ik het snikheet, maar na uwe mooie muziek gehoord te hebben, vind ik het niets warm m3er. Niets meer!" herhaalde zij nog eens. „Ja mevrouw," antwoordde Van der Snaar, na deze loftuiting op zyne compositie als verkoelingsmidde! was het ontzettend heet. Mag ik miaschien het genoegen hebben met mejuffrouw uwe dochter eene wandeling in den tuin te maken, om eens een frisch luchtje te scheppen?" „O, mynheer Van der Snaar, te veeleer!" grinnikte mevrouw Smits. „Mejuffrouw vroeg Van der Snaar, Louise zyn arm aanbiedende. „Met zeer veel genoegen, mynheer Van der Snaar! En beiden richtten, trotsch op elkanders gezelschap, hunne schreden naar den tuin. Hy voerde haar langs versierde paden en weldra liep het gesprek weer over „La Blonde," toen Louise opeens zeide: „Het moet toch heeriyk zyn zóó te kunnen componeeren. My dunkt het moet u toch gelukkig maken zulk een talent te bezitten!" „Gelukkig juffrouw! Ja, maarniet volmaakt gelukkig." En hiermede zinspeelde hy op Louise. Deze bemerkte het, maar trachtte den schyn te vermyden door te zeggen „Niet volmaakt? Wat is er voor goddelykers, dan om zyne diepste en schoonste gevoelens met het grootste gemak neer te leggen in die heerlyke tonen van zooeven?" „Niet altyd gaat dit zoo gemakkelyk als gij u dit voorstelt!" ging Van der Snaar voort. „By al zyn arbeid moet de kunstenaar geïn spireerd zyn, en zonder dat i3 het talent ge doemd zich nooit te kunnen uiten. Hoe menig genie gaat niet verloren, juist om die reden. Kleine voorvallen in het leven van den mensch doen in hem somtyds het genie ontluiken en stellen hem in de gelegenheid zyne gaven tot nut van velen ten toon te sproiden. Ook ik, juffrouw, heb zulk een voorval in myn leven gehad en daar dank ik nog dagelyks den Hemel voor!" ging hy pathetisch voort. „Zonder dat voorval, zou ik dezelfde, niets waardige mensch zyn gebleven van voorheen ik ware het werktuig geweest zonder stoom, en had daar stil moeten staan, zonder uiting te kunnen geven aan de kracht, welke in my was. Maar myn genie werd ontwaakt. En, laat ik 't u niet langer verhelen gU waart het, die het deed, Louise. (Sta my toe dat ik u zoo noem, thans, nu ik u voorstel om uw leven aan het myne te binden!) Hebt ge het niet reeds lang bemerkt dat ik voor u meer overhad dan voor eenig ander? „En", vroeg hy verder, terwyl hy smeekend tot haar opzag, „was het toeval, dat zooeven onze blikken elkander ontmoetten? (Slot volgt

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 1