ras, gespannen voor tweewielige rijtuigen. De prijzen bedragen rosp. 250, 100, 75 en 50. Do hoer L. J. Goddefroy, de reisgenoot van wijlen den heer D. D. Veth in Zuid-West- Afrika, vertrekt weldra via Lissabon en de Congo-monding opnieuw naar de vroeger door hen bezochte stroken, nl. de provinciën Bon- guella en Mossamedes. Zooals vroeger werd medegedeeld, is zyn plan een gezelschap in landers en eene verzameling voorwerpen bjjeen te brengen en in 1889 te Parijs deze ten toon te stellen, niet op, maar in de onmiddellijke nabijheid van het terrein der expositie. De fondsen voor deze onderneming zijn hem ver strekt door eeriige hoeren te Parijs. Een zekero heer Van Djjk vergezelt hem als photograaf. Het plan bestaat de reis in oeno richting te doen, tegenovergesteld aan die, welke de heer Veth in 1884/85 volgdo; de photograaf stelt zich voor do fraaiste punten op te nomen en ook de omgeving van hot graf van Veth in beeld te brengen. De reizigers denken in April van het volgend .jaar in Europa terug te z(jn. Zooveel mogelijk zullen voorwerpen bijeengebracht worden, welke voor het oog aantrekkelijk zijn. Aan het departement van marine had gisteren de (ondershandsehe) aanbesteding plaats voor don bouw van een stoomschip ten diensto van de gouvernements-marine in Nederlandseh Indië, voor rekening van het departement van koloniën. Ingeschreven hadden: de maatschappij „de Maas" te Rotterdam voor 235,700; do Ned. stoomvaartmaatschappij (Fjjenoord) te Rotter dam voor 227,000; terwijl de derdo en laagste inschrijver was de Kon. maatschappij „do Scholde" te Vlissingen voor ƒ215,800. Ook do Nederlandscho Rogeering heeft besloten aan do sacharine uit een sanitair oogpunt hare aandacht te wijden. Aan de ge neeskundige raden is namelijk de vraag voor gelegd, of het gebruik der sacharine maat regelen in het belang der volksgezondheid noodig maakt. In Frankrijk, en laatstelijk ook in Engeland, is die vraag bevestigend beantwoord. In Frankrijk heeft de gezondheidsraad der Seine eenparig een rapport aangenomen, strek kende om het gebruik der sacharine in con sumptie-artikelen, als nadeelig voor do opon- bare gezondheid, te verbieden. (N. R. C.) Als datum van eerste optreden van Sarah Bernhardt te Amsterdam is thans vastgesteld 5 October. Daarna volgen nog twee voorstel lingen aldaar, drie te 's-Hage en 1 te Rotter dam, Utrecht en Arnhem. Op herhaald verzoek is aan den heer J. H. Van West Jr. eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van directeur van de Bloemendaal Overveen Haarlem Tramomni- busmaatschappij. Door den voorzitter der Maat schappij werden aan den hoer Van West eenige woorden van dank gebracht voor zijn gehou den beheer. De gewone audiëntiën der ministers van financiën, oorlog en waterstaat, handel en nijverheid op 6, en van don minister van marine op 7 dezer zullen niet plaats hebben. Het stoomschip „Batavia," van Java naar Rotterdam, vertrok 4 Sept. van Fort Said; de „Schiedam," van Nieuw York naar Amsterdam, passeerde 4 Sept. Dover; do „Prins van Oranje," van Amsterdam naar Batavia, vertrok 4 Sept. van Southampton. Z. M. heeft den Oost-Indischen ambto- naar J. J. Naeff, gewezen adsistent-resident van Amoentai, laatstelilk met verlof hier te lande, op zijn verzoek, een eervol ontslag verleend uit 's lands dienst, met toekenning van pensioen. Gemengd Nienwa. Men schrijft ons, dd. 4 Septem ber, aangaande de manoeuvres te Wouw: Den geheelon nacht door was er een vrij hevig vuurgevecht tusschen de beide voor posten. Te halftien kwam de brigade in stelling om den vjjand, die zich meester had gemaakt van Bergen-op Zoom, op te houden, en, zoo mogelijk, terug te drijven. Het 4de rogiment is echter niet in actie geweest, hoewel op den rechtervleugel de grenadiers en jagers het hard te verantwoor den hadden. Om halftwaalf waren de manoeuvres afge- loopen, betrok het 2de bataljon een bivouac bij Wouw, met voorposten naar den kant van Rozendaal, en maakte elders front tegen het regiment grenadiers en jagers, de 1ste brigade. Het weer is uitstekend. Jongstleden Dinsdag, 4 dozer, hield de Postduiven-Vereeniging „de Ooievaar" te 's Gravenhage hare aangekondigdo wed vlucht met oude en jonge duiven bij gelegen heid van do opening der Tentoonstelling van de Noord-Brabantsche Maatschappij van Land bouw, afdeeling Bokstel. Nadat(op verzoek van do commissio van bovengenoemde maatschap pij aan alle duiven eene depecho was gebonden, waarin aan den minister van oorlog werd kennis gegeven aan welk paard by de heng- stenkeuring de eerste pi ijs was toegekend, we den do duiven door de goede zorgen van een lid van de „Ooievaar" in tegenwoordig heid van eene menigte toeschouwers des na middags to 1 u. 17 min. mot mooi weder en zuidwesten wind in vrijheid gesteld. Afstand Bokstel 87 K. M. Des namiddags kwam de tijding dat de aan komst der duiven was opgeteekend als volgt. Van de heeren G. Verbeet Sr. te 3 u. 21 min. 52 sec. P. A. Mooenens 3 23 41 G. P. J. A. Verbeet Jr. 3 24 31 G. J. Wiltbagen 3 24 39 J. J. G. v. d. Berg 3 25 43 Voor deze wedvlucht waren uitgeloofd: 2 zilveren medailles door hot Hoofdbestuur van bovengemelde Landbouw-MaatschappiJ, bene vens 3 diploma's door de Vereeniging. De prijzen werden in volgorde behaald door de duiven van de heerenVerbeet Sr., Mooenens, Verbeet Jr., Wilthagen en v. d. Berg. Te Amsterdam zijn in bewaring gebracht vier vrouwen, verdacht van diefstal van eene portefeuille, inhoudende ongeveer 1800 a 1900 aan bankpapier en goudgeld ten nadeelo van een koopman uit de provincie, die door eene harer op eene kamer in de O. Z. Armsteeg was gelokt. Een onderzoek, in die woning ingestold, leidde tot de ont dekking van eene som van 1850 aan bank papier en goudgeld, hetwelk op verschillende plaatsen geborgen was. Te Deventer is gistermorgen in de Buitengracht door een hond het lijk eener sedert de vorige week vermiste dienstbode gevonden. Het werd er uit gehaald en naar de algemoene begraafplaats overgebracht. Te Zevenbergen is de werkmeid van den landbouwor Molengraaf aldaar in eene sloot geraakt; spoedig daarna werd haar ljjk opgehaald. Gisteren had te Bentheim het volgende ongeluk plaats. Bij het rangeeren van don trein, omstreeks 10 uren voormiddag, had de arbeider Steenweg het ongeluk onder een wagen te geraken en was onmiddellijk een lijk. Jarenlang was hy by de Maatschappy in dienst en was een oppassend wisselwachter. Maandag a. s., 10 September, zul len de leden der Internationale Jury voor het „Grand Concours International des Sciences et de l'Industrie a Bruxelles (1888)" aldaar worden geïnstalleerd en onmiddeliyk daarna met hunne werkzaamheden beginnen. Een der ge achtste hoogleeraren van de Finlandsche universiteit, prof. Julius Krohn, is, naar men uit Helsingfors schryft, den 28sten Aug. by eene zeilparty naby Uloa- borg verdronken. Te Albany (Nieuw-York) isin hot Washington park een bronzen standbeeld van Robert Burns onthuld, dat 25,000 doll, gekost heeft en aan de stad geschonken werd door wyien mej. Mary Macpherson, eene ryke, uit Schotland geboortige dame. De stad was met Schotsch doek en distels versierd. Te Jacksonville in Florida zp 23 nieuwe gevallen van gele koorts, waar onder twee met doodelyken afloop, voorgeko men. In 't geheel zyn 234 personen aangetast, 32 overleden en 142 in verpleging. Er is groote behoefte aan ziekenverpleegsters, geld en levensmiddelen. De stad is onder quarantaine en de burgers beraadslagen over de middelen ze te ontvluchten. De stad Hot Springs in Arkan sas is Donderdag 11. gedeelteiyk door eene wolkbreuk vernield, waarby 13 personen ver dronken en vyf lijken onder de puinhoopen werden weggehaald. De schade wordt bere kend op 100,000 dollars. Te Beaver Creek in Colorado verdronken zes koeiendryvers, die aan een rivieroever lagen te slapen. Te Cygnet in Ohio is een petro leum reservoir, dat 25,000 vaten inhield, ont ploft. 8 man worden gedood en een aantal anderen gewond. Naby Pesth heeft eene botsing tusschen twee passagierstreinen plaats gehad, waardoor eon aantal personen vry ernstig ge wond en twee conducteurs gedood werden. Ook is oen gedeelte der spooriyn opgebroken. Een verschrikkelijk ongeluk heeft te Jumet plaats gehad by den grooten pelgrimstocht van Notre-Damo des affligës, welke jaariyks door de geloovigen gehouden wordt. Do bisschop van Doornik, mgr. Durousseaux, zou op eene balustrade, waar eene groote menigte was verzameld, de mis bedienen. Duizenden bewogen zich door de straten. Vyf en twintig dorpen hadden deel genomen aan den optocht, welke uit meer dan 15,000 pelgrims bestond. Juist was deze voorby de estrade getrokken en zou de plech tigheid daarop beginnen, toen een luid kraken word gehoord en de stelling onder het gewicht der menschen bezweek. Er ontstond eene paniek onder de dicht opeengepakte menigte; vrouwen en kinderen geraakten onder den voet en overal hoorde men jammeren. Een jongen van 13 jaar werd geheel platgedrukt onder het houten gevaarte, eene vrouw brak beide beenen en twaalf andere personen bekwamen wonden. Het blijkt dat dit ongeval hoofdzakelyk moet worden toegeschreven aan de geringe politiemacht, welke tegenwoordig was. Er waren aan bedevaartgangers en nieuwsgierigen wel 40,000 menschen bijeen, terwyl er slechts 7 gendarmes aanwozig waren, welk getal ge heel onvoldoende was om de orde te bewaren en de paniek te voorkomen, welke by het instorten der estrade ontstond. Aan do kust van Zuid-Afrika hebben hevige stormen gewoed. Negen van de elf schepen in Algoabaai vergingen. Van zeven werd de bemanning gered. By eene botsing tusschen twee stoomschepen, dicht by Tarifa, in een dikken mist, zonk een der beiden en 11 mannen ver dronken. Uit het museum Saint-Louis to Carthago zyn 806 zeldzame oude munten, een aantal edelgesteenten en antieke medailles gestolen. To Rome hebben by gelegenheid van het trekken oener lotery, ernstige onge regeldheden op het Navonaplein plaats gehad. De militairen moesten tusschenbeide komen; er hadden vele arrestatiën plaats, terwyl ver scheidene personen gewond werden. Do beruchte Altmayer, een dief, die reeds langen tijd den nasporingen der Fransche justitie wist te ontgaan, is eindelyk te Hiivro gepakt. Altmayer behoort tot eene gegoede Parysche familie, had innemende ma nieren, kleedde zich als een gentleman en was om zyne avontuurlyke buitensporigheden en zyne handigheid in 't ontkomen aan het gerecht algemeen berucht. Reeds eenigen tyd vertoefde hy te Havro, toen een politie-agent hem op zekeren dag in een rytuig zag zitten. Hy herkende don dief en hield het rytuig tegen, terwyl een ander agent Altmayer in verzekerde bewaring nam. Twee heeren uit Baku, van oen aantal Koorden vergezeld, hobben den grooten Ararat (5280 meter hoog) bestegen, om weer kundige waarnemingen te doen. De thermo meter op den top wees nul graden aan. By de daling woei een sneeuwstorm. Twee jongelingen van goede familie, Jackson Moore en John Harvey, gin gen op de boordt n der rivier Arkansas ter jacht op eekhoorntjes, toen zy opeens eene groote ratelslang om een steen gekronkeld zagen liggenhel dier scheen te slapen. Moore zeido tot zyn kameraad dat hy de slang levend wilde vangen en verzocht hem geen gerucht te maken. Daarop naderde by stil de slang, greep haar juist achter den kop vast en toonde haar met uitgestrekte arm aan zyn kameraad. Het dier kronkelde zich echter om zijn arm en de jongeling, door schrik bevangen, wilde het ver van zich werpen. By deze beweging beet het dier hem in den hals, en zóó diep waren zijne tanden in bet vleesch gedrongen, dat het er bleef aanhangen. Moore slaakte kreten van schrik en was verplicht de slang met twee handen vast te grypen om haar te doen loslaten, zoodat stukken vleesch in haren muil achterbleven. Hy viel buiten kennis, terwyl de ander hulp ging halen. Hetnaast- byzynde huis was twee mylen verwyderd, en toen Harvey met verscheidene personen terug kwam, blies Moore den laatsten adem uit. Men heeft do ratelslang in de nabyheid dood teruggevondenzy was vier voet en negen duim lang. Een mooi bericht komt uitSofia: By het nazetten eener rooverbende zou men onder de gevangenen drie afgovaardigden van de Sobranje hebben ontdekt! Twee van hen zyn reeds opgehangende derde wordt nog nagezet. Dc Clemcente-ficgroof ing voor 18g Vervolg). Do verschillende hoofdstukken geven volgende totaal-cyfers aan: Uitgaven. I. Huishoudelyk Bestuur 62,9 II. Kosten voor werken en inrich tingen, totopenbarendienstbestemd- 74,4 III. Kosten voor eigendommen, welke de gemeente naar het bur- gerlyk recht bezit32, IV. Kosten van invordering der plaatselijke belastingen of mid delen „12,-! V. Kosten voor de openbare veiligheid en de brandweer 83,1 VI. Kosten der plaatselyke ge- zondheids-politie3,0 VII. Kosten voor het onderwijs en ter bevordering van kunsten en wetenschappen29-3,; VIII. Kosten voor hot armwe zen, mitsgaders snbsidiën en bij dragen aan onderscheidene daar mede in verband staande instel lingen 40,(11 IX. Renten en aflossingen van geldleeningen, mitsgadors allo ver dere opeischbare schulden der ge meente 121,1 X. Andere uitgaven, niet onder de vorige hoofdstukken begrepen 34,11 XI. Onvoorziene uitgaven 11,-li Inkomsten. I. Ontvangsten wegens vroegere diensten30,11 II. Opbrengsten van belastingen en heffingen448,1 III. Baten en opkomsten, sprui tende uit gemeente-eigendommen en bezittingen941' IV. Ontvangsten van verschil lenden aard en toevallige baten 80l V. Buitengewone ontvangsten „116,1 De begrooting bedraagt alzoo in ontvl sten en uitgaven 770,086. De opbrengst van het collegegeld va* Inrichting tot opleiding van Oost-IndiB ambtenaren wordt voorloopig ge'raamcB 1000, terwyl het juiste aantal leerliB eerst later kan worden opgegeven (de kil zyn weer geraamd op 11,950)de opbrtlt van schoolgeld van het Gymnasium op l'I (de kosten bedragen 24,999); de opbrtB van schoolgeld aan de beide Hoogere K gerscholen is geraamd op 14,000 (de ten bedragen ƒ44,297); opbrengst schocB lager onder-wys 29,600 (de kosten bed* ƒ121,135); opbrengst schoolgeld bewaarB len 900 (de kosten bedragen ^5,880|.B De opbrengst van het gemeentelyk ve:lg ningsrecht, is evenals voor het loopendc-B uitgetrokken tot 69n bedrag van ƒ112,OCB belasting op de honden op ƒ1800; het ijS op botervaten op 750, het bezichtigen® het Stedelyk Museum op 400, de veel van huizen en andere gebouwen Op ƒUf'■ tegen ƒ.3900 voor het loopende jaar; dek/ï huur of pacht van landen en lünderyt'lj 2029, de renten van kapitalen op 2 dl tegen 22,700 voor 1888; de pacht v^wl jacht en visschery weder op ƒ1440, he® geren in gemeente-wateren weer op ƒ111 de pacht of opbrengst van de haardasebt., nis-, bagger- en dergelyke |mestspec én* I op 3068, de bijdrage van het Ryk." kosten van het middelbaar onderwys op van hot lager onderwijs op ƒ39,908, vB Gymnasium op ƒ8575, van de Kweek® vooronderwyzers en onderwyzeressen op en van het Park op 500stelsel Lier® 250, pensioens-bydragen van gemeente-^ naren op 2300, het aandeel van de ge:® in de winst van de Leidsche Duinwater® scbappy op 9000de winst der gasfab:® 54,685 en der gemeente apotheek op# Ter voorziening in de behoefte aam geld zal 75,000 worden geleend ell het dempen van grachten ƒ11,000. DJl, sing op hypotheken en obligatiën zal IK bodragen. Als subsidie van het Ryk en de P'£*j3 inde verpleging van arme krankzin: uitgetrokken 4000, als teruggave vr1 schotten uit de gemeentekas 7000 8 ontvangsten voortvloeiende uit het 11 van de voorm. administratie der verft® Gast- en Leprooshuizen 3295. De 40 opcenten op de hoofdsom der* ting op de gebouwde eigendommen zijn0 begrooting gebracht tot eene som van - de 10 opcenten op ongebouwde eigendof1 64, de 50 opcenten op de hoofdsom personeel 67,651, de 4/5 gedeelten v8

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 2