ling,.uit alle oorden des lands ontvangen. Ofschoon Hofdijk als vriend der natuur zijne laatste levensjaren to Arnhem doorbracht, bleef hij aan Amsterdam gehecht. Het vras spreker eene behoefte hier te verklaren, dat zijne trouwste vrienden te Amsterdam waren. (HU.) Het is den heeren Gebrs. Van Lier te Amsterdam gelukt met de impressario's van Mme Sarah Bernhardt, de heeren H. Abbey Maurice Grau, eene overeenkomst te sluiten, waarbij zij zich verbinden twee voorstellingen in het „Grand Théatre" te geven, waarvan de eerste zal plaats hebben in het begin van October. De regeling der goheele rondreis in ons land hebben de heeren Van Lier op zich genomen. De minister van marine heeft afwijzend beschikt op een adres, ingediend door de onderofficieren der zeemacht binnenslands, om verbetering hunner finantiëele positie, welke ongunstig zou z(jn in vergelijking met die van hunne ranggenooten bij het leger en bij het corps mariniers. Te Kampen is overleden mr. S. H. De la Sablonière, in don ouderdom van bijna 63 jaren, na een hevig lijden van verscheidene weken. Dat overlijden wekt aldaar algemeene deelneming. Na het verlaten der academie, vestigde hy er zich als advocaat, werd al spoedig lid van den raad, vervolgens wet houder en den 9den December 1866 burge meester. In die betrekking is hy werkzaam geweest tot 1 Juli 1885, toon hy optrad als lid van Gedeputeerde Staten. Jaren lang was hy voorzittor van de commissie voor liooger, middelbaar en lager onderwys; 33 jaar lang was hy voorzitter van 't Nutsdepartement en ook vele jaren van de loge „Le profond silence". Dat hy ook de kunst liefhad en gaarne 't zyne deed om haren bloei te bevorderen, bleek o. a. uit zyne deelneming aan de werkzaam heden der liedertafel „Euterpe" en der „Zang- vereeniging voor gemengd koor", van welke vereenigingen hy eere-voorzitter en bescherm heer was. Van menige andere vereeniging is hy lid en warm voorstander geweest. Zyne nagedachtenis zal ongetwyfeld by zeer velen in groote eere blyven. (Zw. Crt Door de Regeering is thans ook by de Nederlandsche spoorwegbesturen aangedron gen op de spoedige invoering van een beperkten Zondagsdienst op do spoorwegen. Te Katl'ijieh Kyn overleden twee oud- stryders van 1830: G. J. Van der V/erf en H. Stolte, elk op 76-jarigen leeftijd. Hot groot zilveren servies, dat de Kroon prinses op haren verjaardag van Hare Konink- ïyke ouders ontving, vertegenwoordigt eene waarde van ongeveer 100,000. Het stoomschip „Drente," van Rotterdam naar Batavia, vertrok 30 Aug. van Colombo de „Edam" vertrok 1 Sept. van Nieuw-York naar Amst.de „Prinses Marie" vertrok van Batavia naar Amsterdam 1 September; de „Rotterdam," van Rotterdam naar Nieuw-York, passeerde 2 Sept. Wight; do „Zeeland," van Rotterdam naar Java, passeerde 1 Sept. Ponta do Guia; de „Gelderland," van Batavia naar Rotterdam, is 1 Sept. Gibraltar gepasseerdde „Koningin Emma," van Batavia naar Amster dam, passeerde Dungeness 1 Sept; de „Prinses Wilhelmina" arriveerde 2 Sept. van Amster dam te Batavia; de „Prins van Oranje," van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 2 Sept. te Southamptonde Schiedam," van Nieuw-York naar Amsterdam, passoorde 3 Sept. Scilly. Z. M. heeft de aan den burgemeester en secretaris der gemeente Heemskerk, jhr. mr. H. Gevers Jr., verloende vergunning om tot 1 Augustus 1890 te Beverwyk te wonen, ingetrokken; goedgokeurd dat aan C. L. Van den Heuvel, burgemeester van Wanroy, op zyn verzoek, eervol ontslag is verleend als secretaris dier gemeente- aan mejuffrouw A. Makeating, geboren te Liverpool, mits zy overigens aan de daartoe by de wet gestelde eischen voldoe, vergunning verleend tot het geven van middelbaar onderwys hier te lande. Gemengd Nieuws. In zake het hoogor beroep van ds. Vlug, bezitter van de pastorie der Her vormde kerk to Leiderdorp, tegen lo. den Ne- derlandsch Hervormdon kerkeraad te Leider dorp, en 2o. ds. Pyzel, predikant by de Herv. gemeente aldaar, is heden door mr. F. Was, procureur van de geïntimeerden, geconcludeerd tot bovestiging van het vonnis der Haagsche rechtbank, waarhy beslist werd dat de appel lant zonder recht de pastorie bewoonde en waarby hom gelast werd de pastorie met al het zijno to ontruimen on ter vrije beschik king van ds. Pyzel te stellen. Do pleidooien in deze zaak zullen voor het Haagsche ge rechtshof gehouden worden op 14 November a. s. Zaterdag-ochtend bleef te 's-Hage een gehuwd wachtmeester der huzaren, van een tramwagen in de Bankastraat afstappende, met zyne sabel haken, waardoor hy met een geweldigen slag op de steenen terechtkwam. Zwaar aan het achterhoofd gekwetst en bewusteloos, werd hy in een nabyzyndon winkel gebracht en liefderyk verpleegd, totdat hy in staat was onder geleide zich naar zyne woning in de Sumatrastraat te begeven. Later verviel hy opnieuw in een toestand van bewusteloosheid, welke voor eene ernstige aandoening der hersenen doet vreeien. Zaterdag-avond, omstreeks tien uren, ontstond te Amsterdam plotseling door onbekende oorzaak een hevige brand in de houten directieketen van het in aanbouw zynde St.-Elisabethgesticht aan de Maunts- kade. Der brandweer, spoedig met groote macht aanwezig, gelukte het de vlammen in weinige minuten te bedwingen, met be hulp van 1 stoom-, 2 handspuiten en 1 brand- kraan. Eene keet met de daarin zich bevin dende voorwerpen, als: beddegoed, kleeren, gereedschappen enz., is totaal verbrand en 2 andere bekwamen schade. Uit Bennekom meldt men:Yrjj- dag-avond is naby den tol alhier door eene stoomtram van de Rynspoorweg-Maatschappy een man overreden, ruim 40 jaren oud, en in de nabyheid woonachtig. De ongelukkige bekwam zulke hevige verwondingen, dat hy byna onmiddeliyk een lyk was. Apeldoorn heeft op den Prin- sessedag iets zeldzaams beleefd. De „N. R. Ct." van Zondag 2 September deelt mede dat H. M. het terrein rondreed onder uitbundig gejuich, en de tallooze menigte verliet. Te Oosterend sloeg de bliksem in de boerenhuizinge van mej. de wed. IJ. H., zonder brand te veroorzaken. In een der vertrokken bleef evenwel geen enkel meubel stuk onbeschadigd, terwyl eene belangryke hoeveelheid kostbaar porselein en glaswerk werd stukgeslagenin een belendend vertrek sloegen drie personen tegen den grond en lagen eenigen tyd bewusteloos. Onder behoor van het naburige Hartwerd werd een water molen geheel door den bliksem vernield. Te Nyland werd de toren door het hemelvuur getroffen. Ook boven Schipluiden brak een geweldig onweer los, vergezeld van zwaren regen en hagel. By verscheidene landbouwers waren koeien van angst in het water geraakt De tuingewassen hebben door de hagelsteenen veel geleden en in de boomgaarden ligt de grond bezaaid met afgeslagen ooft. Uit de Hollandsche veendery streken ryzen weder klachten over den gang van zaken. Zoo schryft men van de grenzen van Zuid-Holland en Utrecht: Vergeiyktmen de cyfers van het in 1888 geveende met die van een jaar te voren, dan ontwaart men reeds daaruit dat de veendery niet bloeit. In 1887 toch werden geveend 319,116 M1., in 1888 196,678 M1., alzoo een nadeelig verschil van 123,000 M1. Is dit reeds te bejammeren, omdat in deze streken de veendery het hoofd middel van bestaan is, daar komt nog by dat de pryzon van de turf, hoewel iets beter dan verleden jaar, nog lang niet hoog genoeg zyn om den veenman eenigszins voor de min dere productie tegemoet te komen. Men meldt uit Nieuwediep 1 Sept.: Het lyk van den jl. Woensdagnacht verongelukten Urker visscher A. Meun is heden in de nabyheid van de zandbank Onrust door vletterlieden gevonden, en, evenals dat van den reeds vroeger opgehaalden schipper Brands, naar Urk vervoerd om te worden begraven. Aan het Noorderstrand van Vlie- land is aangespoeld het in verren staat van ontbinding verkeerond lyk van een man, naar gissing tusschen de 50 en 60 jaar oud, met grys haar en gekleed met een stuk van een wit overhemd, geruit katoenen onderhemd, geruite bovenbroek, witte gekeperde onder broek en gryze sokken, gemerkt C. P. Ter gelegenheid van de Augus- tus markt en daarnavolgende kermis te Ter- apel, waarop het doorgaans nogal rumoerig pleegt toe te gaan, had do burgemeester, de heer Kingma, bevel gegeven dat do herbergen dien avond (31 Augustus) te 10 uren zouden worden gesloten. Dit heeft gunstig gewerkt: men hoort slechts van één gekwetste. En dat zegt veel zegt de berichtgever wan neer men nagaat, dat verleden jaar by ge legenheid der Augustusmarkt, twaalf door messteken gewonden, met meer dan mot haarpün de naweeën der kermispret hadden te betreuren. Terwijl eenige kinderen te Seks- bierum aan het spelen waren, geraakte een knaapje van vier jaar in eene sloot. Op het geroep dor kleinen kwamen een paar mannen ter hulpe, doch het was te laat. Alle pogingen om den kleinen drenkeling in het leven terug te roepen, bleven vruchteloos. Te Achterom (Drente) is eene landbouwerswoning onder de zware koren vracht, die daarin was opgestapeld, bezweken. By die instorting heeft de eigenaar vry erge verwondingen bekomen, zoodat zyn toestand niet buiten gevaar is. Te Eksloo is dezer dagen een dienstmeisje door het overmatig gebruik van karnemelk op het land ongesteld geworden en nog denzelfden nacht overleden. Huis en inboedel van de wed. E., te Gerner by Dalfsen, zyn door de vlammen vernield. De bewoners waren naar Zwolle ter markt; de oudste zoon was alleen by huis. De vlammen namen zóó snel toe, dat aan redden niet te denken viel. Alles was verze kerd by de onderlinge brandwaarborgmaat- schappy te Woudsend. De houten schoorsteen schynt het eerst vlam te hebben gevat. De twee nog overgebleven gevel stukken van het verbrande klooster te Ven raai, welke zeer groot en zwaar waren en gevaariyk stonden voor het oude klooster en dit bedreigden, zyn thans ook naar binnen omgetrokken, zoodat nu alle gevaar daarvoor geweken is. Dit werk ging met zeer veel moeite, inspanning en gevaar gepaard. Te Leeuwarden werd ter eere van den Prinsesjesdag o. a. eene gondelvaart gehouden. By de afvaart der gondels is een rank bootje gekanteld en een der opvarenden, een 36 jarig werkman, verdronken. Volgens den Turjjnschen cor respondent van de „République franraise" is er tusschen Boulanger en prins Jéróme Bona parte eene overeenkomst getroffen, welke daarop neerkomt, dat de Jeromistische bladen zullen y veren voor eene herziening der consti tutie en de ontbinding der Fransche Kamer, voor de verkiezing van den president der Republiek rechtstreeks door het algemeen stemrecht, terwyl zy bovendien allerwegen de candidatuur van Boulanger voor de Kamer zullen ondersteunen. Het samengaan duurt totdat de president der Republiek gekozen zal worden, maar by die verkiezing krygon Boulanger en Jéróme elk hunne vryheid van handelen terug. De bedoelde correspondent heeft nagenoeg hetzelfde reeds voor twee maanden bericht; thans, schryft hy, ben ik door nieuwe in lichtingen in staat gesteld myn vorig schryven te bevestigen. Thiébaud (eene soort van zaak bezorger van Boulanger) heeft de onderhan delingen te Prangins geleid (ook andere bladen hebben gemeld dat deze herhaaldelyk te Pran gins by prins Jéróme is geweest), en de cor respondent tart Boulanger de bovenstaande verklaringen te logenstraffen. Hy voegt er by dat al het geld voor de Boulangistische pro paganda afkomstig is van de BoDapartis- tische party. De karabiniers zaten te Cala- tafeni (Italië) eenige roovers op de hielen. Deze laatsten, geen uitweg meer wetende, sprongen in een hollen weg en braken allen de beenen. Te Aljaska is eene goudmyn, welke maandelyks byna 200,000 aan erts oplevert, en volgens berekening is er metaal genoeg voor 400 jaren. Te Altona is Vry dag-morgen weder een zware brand uitgebroken in de grosse Elbestrasse, in den stoommolen van de firma J. P. Lange Söhne, welke geheel is uitgebrand. De schade is aanzienlyk. De nabyliggenae pakhuizen zyn behouden. De stoomschepen „Caïro," van Cardif naar Malta, en „Snaresbrook," van Sebastopel naarzyn Zaterdag by Tarifa met olkander in aanvaring geweest, waarby laatstgemelde vermoedelyk is gezonken. De „Cairo," is met zware schade te Gibraltar binnengekomen met een gedeelte der equipage van de „Snaresbrook." Generaal Guzman Blanco, die plan heeft te Perpignan de manoeuvres van het 15de legercorps by te wonen, is aldaar aangekomen. Hoewel de sigarenfabrikanten te "Washington alles hebben aangewend om tot eene minnelyke schikking te geraken, is het hun niet gelukt de werkstaking te beletten; 20,000 sigarenmakers zyn zonder werk. De to Nizza gear resteert scher, Von Hohenburg, woonde reeds daar. Hy werd reeds tweemalen als spil arresteerd, maar telkens kort daarna v vrye voeten gesteld. Men vond in zyne w| compromitteerende stukken. Eene onderwijzeres, die aa-l hoofd eener school te Birkenhead, in End stond, schynt de zonderlinge gewoentej ben om aan hare leerlingen voer iede-,1 fout een rottingslag op de hand toe te J Deze methode op een teer meisje tod hebbende, wier hand daarby gekneusd is zy aangeklaagd voor den rechter i oordeeld tot het betalen van den doü de kosten. De rechter gaf haar bo-J eene nadrukkelyke terechtwyzing, dl rottingslagen op de school in geen geJ geschikte straf achtte voor spelfouter) alleen voor leugen of dievery. Geveilde peroeelei Gehouden verkooping aan den Burgl op Zaterdag I Sept., ten overstaan v; notaris mr. J. A. F. CoeberghHet 1 L huis met afzonderlyke bovenwoning E koffiehuis, genaamd „Vondelhoven", me bovenwoning en twee perceelen tuin- of I terrein, alles aan elkander gelegen aaw Stationsweg en Rynsburgersingel, gel Nos. 13a, 135 en 13, gecombineerd ll A. F. Hopman voor 20,429; het huisl in de Meutjessteeg No. 17, kooper L. ll voor 840; het huis en erf in de Slil poort No. 1, kooper D. Van Nassau voor I het huis en erf met voor- en achterg I tuintje, even buiten de voormalige Ko<l aan den Heerenweg, onder de gemeen: terwoude, gem. F A 72, kooper P. Va: I voor ƒ2025. De meerdere perceelen niet verkocht. Ten overstaan van den notaris mr. C I Klaverwyden: Het huis en erf met afzl ïyke bovenwoning, benevens pakhuis eH huizen daarachter, alles in de gemeente <1 geest, naby het kanaal, gecombineerd houden op ƒ3010. BUITENLAND. Frankryk. By gelegenheid van zijn bezoek te was de heer Floquet genoodigd op eer te Hyères. Hy heeft aan die invitatie gegeven en aldaar een toost uitget waarin hy o. a. zeide„Eene mogendh: weet recht te hebben op aller achting, zy sterk genoeg is om zich te doen digon, is natuurlyk vredelievend. Ons dit nog, omdat het eene republiek is ware republikeinen in de eerste plaat! ven naar uitbreiding van eendracht, b: p schap, arbeid en handel. Evenmin Fransche republiek bevreesd zou zynl buitenlandsche vyanden, wanneer zy d| evenmin is zy bevreesd voor hare landsche vyanden, voor openlyke réacl voor pogingen tot overweldiging. Zjj u geene exceptioneels, geene terugwe: I maatregelen noodig. Zy zal hare richtii |-- ven volgen, altoos voorwaarts, ter link rechterzyde allen ter zyde latende, diil zouden willen overhalen tot herstel der tl chie of tot eene gewaagde dictatuur." De president der republiek aai: heden zyne reis naar Cherbourg, Havre, F; en Elboeuf en zal 15 dezer te Fontairt terug zyn. Hy wordt vergezeld door geHfl Brugère, kolonel Lichtenstein, den 4n ter zee Cordier, den majoor Chamoin »ln particulieren secretaris Arrivière. De ministers van financiën en kil beraadslagen over het tot stand brenp^B een geregelden pakketbootendienst, z Ti dat om de twee maanden schepen vac BW vertrekken, Bordeaux zullen aandoen e: lr' van gebruik zal kunnen gemaakt wordifcr alle We6t-Afrikaansche Fransche bezMPtj DaltaehluuL De jongste mededeeling van de „Wlle Revue", betreffende een brief van priilp1"- dinand van Bulgarye aan de gra 'an Vlaanderen, bevat, volgens berichten uit:Wni weder grove onjuisthedon. De manoeuvres van de vloo' Jp® Kielerbocht namen een aanvang metb"-|®a springen van de oude kanonneerbocJDe Draak". Dit wrak was rondom aan4>f?® petroleumvaten bevestigd, zoodat F biet diep kon zinken. Om de uitwerking* te gaan, welke de uitbarsting van de "e<*° in het schip zou hebben, waren twas-Tia' pen op de kanonneerboot geplaatst, v4'an

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 2