N°. 8755. Zaterdag 1 ^epteiiil>ei*. A0. 1888. jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van rgpn- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Leiden, 31 Augustus. Feuilleton. DAGBLAD. j PBXI9 DKZEj Toef Leiie» P« 8 cA Tnmoo per poet. l*o*4erl#ke Mommen.. COTTHXNT: 1.10. l.M. PRUS DHR ADVHRTENTIMf: Tu 1resell 1.06. I*d«r» wgel r/0.lY%. Grooter* letton naar plaatormmU. Yoor hei la* •Mseeren bui ton de stad wordt 0.10 berekend. De achtste verjaardag van prinses Wilhel- iina, van wie we in het by dit nummer ihoorende tweede blad, met een harer lieve nny's naast zich, eene afbeelding aanbieden, hier niet gevierd kunnen worden als was ergonomen. Ten gevolge van de geweldige ;ortregens was het aantal uitgestoken vlaggen ring, kon de groote parade niet doorgaan bleef dus ook de matinée, welke daarop Zomerzorg zou volgen, achterwege. Alleen het cirillon deed in het middaguur ne vroolyke tonen hooren. Wat aan den invloed van het weer evenmin derhevig was, is de nelte étalage, in den ek- en kunsthandel van de firma Kooyker, op den Nieuwen Ryn, aangebracht. Met eene smaakvolle versiering van groen en bloemen tot achtergrond, zyn daar in eene der winkel kasten de vele portretten in verschillende standen en grootten der jeugdige jubilarisse netjes gerangschikt, waarbij die van het koninklyk echtpaar natuuriyk niet ontbreken, ivenmin als de op het Prinsesje betrekking iebbende dichtregelen en muziek-uitgaven. Iet geheel krygt nog des te meer beteekenis 3oor, op oranje, de woorden „Leve de Prinses 1" en wensch, waarmede ieder rechtgeaard Nederlander van harte instemt. In den namiddag begon de wind op te zetten, brak de zon enkele malen door en bleef het ïenigen tyd droog. Hedennamiddag had in de Stadszaal de jpenbare promotie en prysuitdeeling plaats Ier leerlingen van het Gymnasium. Behalve curatoren en leeraren, was een vrij talrijk publiek daarby tegenwoordig, w. o. ook vele dames. Alvorens tot de pleclitighoid werd overge gaan, hield de rector, dr. H. W. Van der Mey, eene onderhoudende toespraak, daartoe aan leiding vindende in de bekende ministeriëele beschikking tot bevordering van de vry willige oefening in den wapenhandel door de jongelui, waardoor, naar spreker onder algemeene hila riteit opmerkte, de verdediging des vaderlands in rechtstreeksch verband gebracht werd met het gymnasium. Ook de Spartanen legden zich in hunne jeugd, naast de beoefening van verschillende kunsten en wetenschappen, toe op de be oefening van gymnastiek, wapenhandel, dans enz.dit trad bjj hen zelfs meer dan andere zaken op den voorgrond. Hun voor naamste doel was het lichaam door allerlei ontberingen te harden, te zorgen dat nog vóór men don manneiyken leeftijd bereikt had, men in staat was in de linkerhand het schild te voeren ter verdediging en in de rechter- de speer om te vechten. De ontwikkeling onzer gymnasten is even eens veelzijdig. Veel moeten ze leerendoch de wetenschap blyve de hoofdzaak. Men moge zich wel tweemaal bedenken, voordat men b. v. de gymnastiek ook tot een hoofdvak wil gaan verheffen. Men kan alleen öf den geest óf het lichaam krachtig ontwikkelen, maar niet beidon te gelijk, tenzij ten koste van beiden. De Leidsche jongelui oefenen zich zeiven bovendien reods in allerlei takken van sport, tot genoegen, niet om in het strijdperk te treden met degenen, die er hoofdzaak van maken, maar daardoor het andere onwille keurig moeten vorwaarloozen. Dat is goed, even eervol als voor hen was de instemmende en ruime wijze, waarop zij beantwoordden het ministeriëele beroep op hen. Daardoor hebben zy getoond een fier karakter te bezitten en dat het vaderland op hen kan rekenen als het mocht noodig zijn. Doch zy blyven niet vergeten dat vlytige studie nu voor alles gaat en dat voor hen thans hoofddoel is te zorgen dat, als zy op eigen beenen moeten gaan staan, dat nieuwe tydperk hen gereed vindt in de linkerhand met het boek om te lezen en in de rechter- met do ■pen om te schryven 1 Deze rede, in boeienden vorm, werd met de meeste aandacht gevolgd en meermalen door luide toejuichingen onderbroken. Daarna werd door don rector medegedeeld dat de volgende leerlingen zyn bevorderd Van de eerste klasse tot de tweede: A. L. Zaalberg, G. H. Kaiser, H. Van Manen, J. D. Rutgers Van der Loeff, J. A. J. Greidanus, E. B. Couvóe, C. A. Schoemaker, A. C. Vreede, G. J. Wagener, P. J. Coebergh, \V. F. Tiemeyer, J. Cornelissen, A. Van de Sande Bakhuyzen, J. L. Van Cattenburch, A. Collée, S. Van Ronkel. Van de tweede klasse tot de derde: C. J. Warners, J. J. Kutsch Lojenga, A. Van Oordt, J. Groen, J. Pn. Bosman, J. H. Wagener, F. Muys Van de Moer, H. A. Coebergh, W. A. Vermaas, F. C. Van Geer, L. Chavannes, H. J. Holwerda, J. B. Zuurdeeg, H. C. Obreen, J. Ph. Verloren Van Themaat, O. Cahen, M. Steffelaar, F. C. Unger, A. Van de Werk. Van de derde klasse tot de vierde: J. C. Van Ronkel, A. Van Wyk, L. Plate, G. Aalbertsberg, G. G. Van der Hoeven, S. Ouwehand, A. Van Waveren, F. De Laat de Kanter, K. De Laat de Kanter, C. De Roon Swaan, H. B. Van Rhyn, B. J. Beuker, H. H. R. R. Roelofs Heyrmans, Th. H. Van de Velde, .T. A. Hagen, A. A. Ladago, T. Lok kerkerker, B. W. Rutgers Van der Loeff, J. E. Tulleken. Van de vierde klasse tot de vyfde: J. A. G. Kuneman, A. Kist, W. A. Kuenen, H. H. Cornelissen, S. E. Boorsma, J. A. Van Leenhof, L. Van Lissa, W. Wybrands, A. Graftdyk, A. W. J. Fockens, H. J. Wagener, L. H. Feenders, J. W. Bremer, J. H. Broese Van Groenou, J. A. L. Heenk. Van de vyfde klasse tot de zesde: F. H. Gerritsen, S. Van der Plas, H. A. Van Oordt, E. L. Th. Hoogenstraaten, J. Schoe maker, W. Van Geer, W. G. Huet, B. J. Van der Heyde, Ph. S. Van Ronkel, B. H. Vos, W. De Voogt, L. L. M. De Bruyn, A. H. Oort, M. Kievit, J. W. De Goeje, F. J. Broers. Na de daarop gevolgde prysuitdeeling werd de gratiarum actio gehouden voor de eerste klasse door A. L. Zaal berg, in het Nederlandsch voor de èweede klasse door C. J. War ners, in het Fransch; voor de derde klasse door J. C. Van Ronkel, in het Hoogduitsch; voor de vierde klasse door J. A. G. Kune man, in het Engelsch; voor de vyfde klasse door F. H. Gerrit sen, in het Latyn. De luitenants Wessels en jhr. Alewyn over de batteryen der veldartillerie te 's-Hage worden, wegens het incompleet aan officieren, godurende de manoeuvres gedetacheerd by de batteryen, alhier in garnizoen. Morgenochtend vertrekken de 1ste luite nants Obreen en Klinkenberg met het noodige personeel naar Wouw om de kwartieren voor den eerston dag in gereedheid te brengen. Gedurende de afwezigheid van den diri- goerend off. v. gezondheid 2kl. dr. De Meyer, die als chef ovor den geneeskundigen dienst by de a. s. manoeuvres optreedt, zal de offi cier van gezondheid eerste kl. Ripping over het militair hospitaal te Venloo diens dienst waar nemen. Er bestaat gelegenheid tot verzending dor correspondentie naar Noord-Amerika, door middel van het stoomschip „Rotterdam", van Rotterdam vertrekkende. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. uiterlyk heden avond om 12 uren bezorgd zyn. De wyze van verzending behoort op het aires vermeld te worden. De Luthersche gemeente Brielle Helle- voetsluis heeft tor beroeping van een predi kant het volgend drietal opgemaaktds. Duy- vendack te Harlingen, ds. Evelein te Leiden, en ds. Pont te Enkhuizen. A. s. Zondag morgen zal te Valkenburg optreden ds. Rynenberg, pred. te Tornaard. Men meldt aan de „N. R. C." uit Ouds hoorn aan den RynIn het naburige Kou dekerk heeft eeue echtpaar, dat zich by de doleerenden had aangesloten en een kind in hun gebouw had laten doopen, den ker- koraad der Ned.-Herv. gemeente zyn leed wezen daarover betuigd, het kind 19 Aug. jl. in de Herv. Kerk aldaar laten her- doopen en do gemeenschap met de Kerke- lyke Kas schrifteiyk verbroken. Dit is, naar wy meenen, het eerste geval van dien aard, dat zich heeft voorgedaan. Akte examens voor hoofdonderwyzer, te Amsterdam gehouden op 29 en 30 dezer. Geëxamineerd 16 candidaten. Geslaagd de hoeren A. Vreeken, te Hoofddorp, en P. Veen, te Schoorl. Voor het Prinsenfeost te Amsterdam hadden, ter verhooging der feestvreugde, de heer Cladder 5000 rozetten, 500 vlaggetjes en 5000 ex. van het gedicht van den heer Haverkamp, de heer Kotting 5000 portretten van het Prinsesje, de vier Amsterdamsche brouweryen het noodige bier en de heer Mumm de versiering van het terrein kosteloos voor de kinderen verschaft. Ofschoo het te twaalf uren nog geweldig regende, verloochende de Oranjezon ook giste ren haar verleden niet, zoodat, toen te halftwee het feest aanving, de lucht geheel opgeklaard was en een heldere zonneschyn het bonte tooneel op hot Museumterrein eens zoo aardig maakte. De tocht geschiedde in de volmaaktsto orde en het duurde ruim een kwartier eer voor- en achterhoede elkander op het terrein ont moetten. Een algemeen gejuich van do talryke genoodigden op de tribune en de duizenden daarbuiten ging op, toen, de goochelaar Bam berg, hier als trommelslager fungeorendo, aan de spits, do stoet met duizenden vlaggetjes hot terrein bereikte, dat ryk met vlaggen versierd was. Vroolyk klonken weldra de heldere kinder stemmetjes, al waren die 5000 ook niet bij machte om de voraf gezeten genoodigden op voldoende wyze te bereiken, zoodat men weldra buiten de orde en binnen de omheining ging om althans van hot huidige feest te kunnen genieton. HET MUZIEKGEZELSCHAP „POLYHYMNIA." i) „Oef, wat is het warm," zuchtte de heer Van der Snaar, terwyi hy met zenuwachtigen tred de lange, rechte dorpsstraat doorliep, welke hem thans met de hoerschende hitte nóg langer en eentoniger voorkwam dan anders. ,Oef, 't is niet om uit te houden 1 Ware het niet, dat ik, als president van het muziek gezelschap, verplicht ben alles voor de uit voering van hedenavond te regelen, dan bleef ik stil tehuis, om 't my zoo gemakkelyk mogelyk te maken I Hot was dan ook warm, zéér warm. De thermometer wees goed 80°, eene tempera tuur, waarby de hoofdonderwfizer goed had gevonden de lessen niet te staken, eene han deling, waarvan ge aanstonds de onomstoote- lyke bewyzen kunt hooren, wanneer ge schuins tegenover het Raadhuis oven stil staat en ■aar de onderwyzer met de bewonderens waardigste volharding aan eene gansche klasse het woord „Spa" hoort vóórspellen. En uwe gedachten ziet ge dan zeker do school kinderen met het onvergetelyke „Spa-a boekje" ï°or zich, allen hunne in rouw gedompelde vingertjes by de spa houden, welke ge u nog best kunt voorstellen, zooals zy daar stond in uwe jonge jaren, togen de rechterzyde ge leund van 't vierkantje, waarin zy besloten is. Maar laten we weder tot onzen Van der Snaar terugkeeren. Van der Snaar, vroeger in eene stad gewoond hebbende, had 't weldra in A. zóó vervelend gevonden, dat hy er toe besloten had, met nog een paar andere hoeren, een muziek gezelschap op te richten. Niet lang duurde het of de weinige musici, die er in A. waren, sloten zich by hen aan en zoodoende bezat de vereeniging, behalve haren naam „Polyhym nia", spoedig oon twintigtal loden, dat de meest uiteenloopendo talenten had. Het spreekt vanzelf dat aan den heer Van der Snaar als blyk van waardeering voor de vele moeite, welke hy zich getroost had voor de oprichting by acclamatie het directeurschap werd opgedragen, hetwelk de heer Van der Snaar natuuriyk volgaarne op zich nam, tevens de traditioneele belofto afleggende, „dat hy, voor zooveel zyne krachten het hem toelieten, zou werken in 't belang der vereeniging."' Hy was een uitstekend president voor een muziekgezelschap, tey minste wat het uiter lyk betrof. Een byna. te- weelderigen blonden haardos- bedekte en versierde 's mans 27 jarigen scho del. Over het geheele gelaat lag dat „ick en weet niet wat" verspreid, dat den dilettant musicus teekent. Een paar zwemmerig-blauwe oogon keken zóó vergenoegd de wereld in, alsof de man dacht en ook sterk plan had om op de maat van zyn fiedel zyne levensbaan te door- loopen. 's Mans gelaatskleur was altyd min of meer geelslechts éénmaal herinnerden de leden zich die getint te hebben gezien, name lijk toen hy juffrouw Smits by de voorlaatste uitvoering ten tooneele leidde om een paar liederen voor te dragen, wolke hy zelf ge componeerd had. Ja, toen had hy gebloosd, die goede Van dor Snaar, maar het was niet erg, want de meeste monschen in A. wisten toch wel, welke gevoelens hy voor genoemde juffrouw koesterde; dat gaat nu eenmaal zoo in een dorp. Men weet er alles van iedereen Mevrouw A. geeft de meiden wèl suiker in de thee, mevrouw B. niet; als mevrouw C. uitgaat, dan mag de vryer van de meid in de keuken komen; mevrouw D. heeft liever geen „vreemd volk" in huis als ze zelve niet thuis is enz. enz. Zooals we dan zeiden, 's mans gelaatskleur was geel en de laatste drie dagen van de week stemde zyn overhemd met die kleur overeen, om er des Zondags in de kerk een scherp contrast mede te vormen. Het vermoeiende van de Donderdag avond- repetitiën bleef natuuriyk niet zonder invloed op de naaste omgeving van Van der Snaar's langen hals. Ditmaal dat we hem op de straat zien loopen, verkeert hy in denzelfden toestand als Donderdags-avonds, en, geen wonder! want hedenavond zou de vierde uitvoering van 't gezelschap plaats hebbeneene uitvoering, welke schitterender beloofde te zyn dan ooit, daar Van der Snaar eene bekende van zich, eene allerbevalligste sopraan, uit do naburige stad, voor hedenavond had kunnen engageeren. Er was nog zeer veel te bedisselen; alle maal van die kleinigheden, waarvan een niet- president van een of ander muziekgezelschap geen flauw begrip hcèft, noch kan hebben! De tabouret, waarop mijnheer Lensing gewoon was zyne pauken op te stellen, was defect geraakt, daar genoemde heer by de vorige repetitie, aan 't einde van een stuk, in plaats van het kalfsvel, by ongeluk een poot van de tabouret had getroffen, eene daad, welke aan de laatste eon poot kostte. „Straks dus nog even naar den timmerman!" (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 1