van Rotterdam naar Batavia, arriveerde 20 Aug. te Southampton. Z. M. heeft pensioen verleend aan mr. F. A. T. Weve, president der arrondissements rechtbank te 's Gravenhage, f 1617L.Koudys, rijksveldwachter 404; aan H. Geurts, met ingang van 1 Sept. 1888, op zyn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van Oetfelt; den luit.-kol. jhr. L. D. Meyer, plaatselijk commandant te Arnhem, op zijne aanvrage op pensioen gesteld en het bedrag van het pensioen bepaald op f 1800 's jaars bij den plaatselijken staf benoemdtot luit.- kol., plaatselijk commandant te Arnhem den majoor B. J. Couvée, van het 3de reg. huzaren t)t luit.-kol., de majoors C. L. A. Schrassert Bert en A. J. F. Rochel!, plaatselijke comman danten, onderscheidenlijk te 's-Hertogenboseh en te Utrecht; met ingang van 1 Septem ber a. s., bjj het personeel van den genees kundigen dienst der landmacht benoemd tot reserve-officier van gezondheid 2de klasse den burgergeneeskundige T. E. W. Feitkamp, arts to Amsterdam; bij het departement van waterstaat, handel en nijverheid bevorderd tot commies C. M. J. Plokkor, thans adjunct-com mies; tot adjunct-commies W. F. H. Wevers, thans eerste klerkmet ingang van 1 Octo ber a. s., M. Kramer eervol ontslagen als sluismeester by hot kanaal door Walcheren, te Vere, behoudens aanspraak op pensioen, en M. D. Braspot, thans sluismeester te Nisuwediep, benoemd tot sluismeester by het kanaal door Walcheren te Vere. Gemengd Nlenw m. W. F. Zuurdeeg, die don 26ste n dezer gedacht hoe hy vóór zestig jaren, op elfjarigen leeftyd, in dienst trad by de firma Van der Voorden en Speet, Hooglandsche Kerk- gracht alhier, ontving van zyne tegenwoordige patroons een stoffelyk blyk van waardeering. By een w i e 1 e r w e d s try d te Maas tricht zyn door den heer Th. Van Pallandt, ♦an Leiden, twee pryzen behaald, nl. een derden prys, zilv. med., in het concours voor veiligheidswielers op een afstand van 4000 m. (8 m. 16 sec.) en een tweeden prys, zilv. mod., in het concours voor dezelfde wieiers, met voorgift, afstand 2000 meter (4 m. 28'/5 s.) De „Amsterdamsche courant" van heden meldt het volgende: Zondag-morgen werd door ds. Van Schelven, doleerend predikant te Amsterdam, de nieuwe kerk der doleerende gemeente te Leiden, staande in de Ridderstraat en Noorderkerk genaamd, plechtig ingewyd. Men moet toch maar goed met Leiden be kend zyn om zoo iets te weten 1 De optocht op Prinsessedag te 's-Hage zal uiterlyk te 11 uren uitgaan. In den nacht van Vrydag op Zaterdag jl. weiden aan do kust van Sche- veningen belangryke proeven genomen (land waarts) met de horizontale ku3t-mistsignalen (geluiden in streekrichting), waarvan de resultaten tot op 6 en 7 kilometer goed hebben voldaan. Een allerpynlyksten indruk bracht de strafzaak teweeg, welke heden voor de Haagsche arrondissements-rechtbank behan deld werd. De hoofdpersoon was een kleuter van 10 jaren, die zyne moeder, eene fatsoenlyke weduwe uit Den Haag, verplicht had over te gaan tot het uitorste, namelyk hem aan te klagen by de politie wegens herhaalden dief stal ten haren nadeele. Niet om de waarde der voorwerpen was de arme vrouw er toe overgegaan, doch wegens den aanleg tot vol slagen verdorvenheid, welken haar kind be reids, ja 't klinkt ongelooflyk, in zyn derde levensjaar betoonde. Toen reeds kaapte hy weg al wat onder zyn bereik kwam en straf maakte op hem niet den minsten indruk. In latere jaren bleef hy gedurig zonder voorkennis van school weg, dobbelde met centen, welke hy ontvreemd had, en was in hot kort een slecht voorbeeld voor de zeven overige oppassende kinderen van de weduwe. Nu onlangs stal hy een ring, eene gouden broche en eenig huisraad, alles zyn moeder toebehoorende, verkocht of be leende die voorwerpen en versnoepte het geld. Als een bewys met hoeveel geslepenheid dit 10-jarige kind handelde, moge dienen, dat, toon de winkelier bezwaar maakte van den kloinen jongen een ring te koopen, de knaap eenige oogenblikken later terugkwam met een briefje, quasi van zyne moeder, waarin den winkelier verzocht werd het voorwerp te waardeeren en vervolgens te koopen, al was 't maar voor een gulden. De naamteekening was geheel gefingeerd. Substituut-officier van justitie, mr. baron De Vos Van Steenwyk, was van oordeel dat het kind zonder oordeel der onderscheids gehandeld had. Was de rechtbank dit met hom eens, dan kon zy in deze zaak, jammer voor den knaap, zyne opzending naar een Ryksopvoedingsgesticht niet gelasten, op grond van art. 39 Wetboek van Strafrecht. ZEA. hoopte dat de behandeling dezer zaak in open bare terechtzitting een voldoenden indruk op den knaap mocht gemaakt hebben om hem voor 't vervolg een beteren weg te doen be wandelen en vorderde ontslag van rechtsver volging. Uitspraak a. s. Vrijdag. Een droevig ongeval had gister- morgen in de Veenestraat te 's-Hage plaats. Van den steiger voor een huis, dat gerestaureerd wordt, vielen twee werklieden op straat; de één bleek zware inwendige kwetsuren te hebben bekomen; de andere had zich aan armen en borst ernstig bezeerd. De aannemer en zekere heer D. verleenden den slachtoffers de noodige hulp en lieten hen naar hunne woning vervoeren. Een der werklieden is niet buiten gevaar. (Vad.) Een bewoner van de Trompstraat te 's-Hage werd gisteren geheel onverwacht door eene vlaag van waanzinnigheid overvallen. Hy sloot de deur zyner huiskamer en dreigde zyne vrouw te vermoorden. Reeds had hy haar deeriy'r mishandeld, toen het op haar hulpgeschrei gelukte, de woning binnen te dringen. De ongelukkige man werd door de politie meegenomen. Met den aardappelenbouw is het in de streken van Benthuizen zeer treurig gesteld. De vroege aardappelen zyn byna allen door de bekende ziekte vernietigd, terwyl de late, welke door de onafgebrokene koude en nattigheid, den groei veel te vroeg hebben laten zitten, in quantiteit zeer gering en in qualiteit verre van goed te noemen zijn. Nadat men Zaterda g-m i d i a g tot 's avonds 8 uren steeds vruchteloos had ge zocht naar het byna 6-jarig dochtertje van N. Goudriaan, wonende aan den Ringdyk J J 68, naby Aalsmeer, werd besloten in de Ring vaart te gaan visschen. Al spoedig werd het kind voor de woning levenloos opgehaald. M a an d a g - a v o n d, omstreeks half zeven, is in den Blauwen Polder, naby Oud Ade, een groote vloei papieren luchtballon nedergekomen. Hy werd het eerst opgemerkt door P. Schryvors, mr. schilder te Oud-Ade, by wien hy in ongeschonden staat terug is te bekomen. Te Haarlem hebben twee kinderen de baldadigheid begaan, de gordynen, hangende voor een opengeschoven raam van het perceel in de Oranjeboomslaan, van de wed. Van Miezenbeek, terwyl deze afwezig was, met een lucifer in brand te steken, ten gevolge waarvan de gordynen en ander meubilair in een oogenblik in lichterlaaie stonden. Door de spoedige hulp van de buren is een grooter onheil voorkomen. Een arme daglooner te Tilburg ontving voor een paar dagen de verrassende mededeeling dat een zyner bloed venvan ten hem een legaat had vermaakt van f 2000, welke in Den Haag gedeponeerd waren. De gelukkige huisvader stoomde daarheen om de erfenis te aanvaarden, maar notaris Visser, die het geld moest uitkeeren, was verdwenen. R.N Het programma voor de her denking van Groningens ontzet in 1672, dat heden gevierd wordt, bestaat uita. een grooten reclame optocht 's morgens te 11 uren, waar aan meer dan 40 éorporatiën en personen deelnemen; 6. te 3 uren harddravery; c. te 8 uren optocht met verlichting. Het bericht dat de dader van de pogingen om treinen by Volp en de Steeg te doen ontsporen, gevat zou zyn, is onjuist. De man is nog niet opgespoord. Prinses Wilhelmina heeft uit haren eigen tuin op het Loo aan het Weeshuis der Herv. gemeente te Apeldoorn eene groote mand met verschillende prachtige bessen gezonden, ten behoeve van de aldaar verpleegd wordende kinderen. Eenige weken geleden werd een goudsmid te Hoorn opgelicht. Eene jeugdige dienstbode wist drie gouden oor- yzers op bedrieglyke wyze van hem machtig te worden. Thans is de daderos ontdekt en te Hensbroek gevat. Naar de „N. R. C." verneemt, heeft zy haar misdryf reeds bekend. Een droevig ongeluk heeft te Stryp plaats gehad. Een negenjarig meisje liep al spelende, met haar eenjarig zusje op den arm, door de woonkamer, toen zy uitgleed en met haar zusje in een pot met kokend water viel. Beiden werden met hevige brand wonden overdekt en het oudste kind is reeds aan de gevolgen overleden; het jongste is buiten gevaar. In het dorp Oorschot was gisteren feest. De landbouwer J. S. herdacht namelyk den dag, waarop hy vóór 100 jaren ter wereld kwam. De politie te Groningen maakte gisteren proces-verbaal op tegen zekeren H.R., wegens diefstal van twee karaffen met ster ken drank uit eene tappery. De man had van het gestolene zooveel gebruikt, dat hy tweemaal vier en twintig uren bewusteloos is geweest. Te H e 11evoets1uis is in een logement aangehouden de horloge- en klok kenmaker A. B., uit Den Haag, gesigna leerd in het „Politieblad", en verdacht van het verduisteren van een hem toe vertrouwd horloge. Aan den hoofdcommis saris van politie te 's-Hage is telegraphisch bericht van deze arrestatie gezonden. Te Heinenoord is een kind van rato 22 maanden, terwyl de moeder onge steld te bed lag en de vader, benevens andere familieleden, naar de kerk waren, door do opengelaten deur uit de woning gekropen en in het achter de woning gelegen water ge vallen, waaruit het na geruimen tyd zoekens doud werd opgehaald. Moord te Ierseke. - Gistermor gen is de justitie van Middelburg naar Ierseke vertrokken, ten einde aldaar een onderzoek in te stellen naar een daar plaats gehad heb benden moord. Hierover wordt uit die gemeente geschreven Zondag-namiddag, dus op klaarlichten dag, heeft op eene kleine hoeve, ruim een kwartier buiten het dorp, eene afgryselyke misdaad plaats gehad. Terwyl de andere bewoners naar de kerk waren, is de vrouw van den huize op eene afschuwelyke wyze vermoord door iemand, die het hoogstwaarschynlyk op het aanwezige geld gemunt hadalthans, uit eene kast wer den 70 gld. en eenige andere voorwerpen vermist. Het lyk werd door den zoon in den voeder bak van een jongen stior gevonden, waarom men eerst meende dat dit dier de vrouw ge dood had, doch al spoedig kwam men tot andere gedachten, niet alleen naar aanleiding van den aard der wonden, maar vooral omdat eene met bloed bedekte spade werd gevonden. Gelyk te begrypen is, verwekte dit voorval veel sensatie. Al spoedig viel er verdenking op een persoon, een familielid der vermoorde, die in zyn huis verhoord werd. Nader seint men aan de „Middelb. Crt.": Het hoofd der vrouw was gedeeltelyk ver- bryzeld met eene spadeen do neus plat ge trapt, terwyl in buik en armen met eene mest vork steken waren toegebracht. De heeren doctoren Bolle en Van Selms deden de lykschouwing. Do gearresteerde is een zwager der ver moorde en staat ongunstig bekend. Onder kerktyd was hy door enkelen in don omtrek der hoeve gezientwee vrouwen hebben hem er in en uit zien gaan. Later was hy kwistig met zyn geld en had nog 10 gld. Hy ontkende echter alles. By het lyk gebracht, was hy ontroerd, maar hy bleef by zyne ontkenning volharden. Te Leeuwarden werd Zondag- namiddag omstreeks twee uren brand ont dekt in het winkelhuis van de Vereeniging „Eigen hulp", in de Bagynenstraat. Het vuur scheen reeds eene poos te hebben gesmeuld zonder dat het bespeurd was, daar de win kel Zondagvoormiddag te tien uren werd ge sloten en de bewoners afwezig waren. De brand had reeds zoodanige uitbreiding beko men, dat, in weerwil er weldra onderschei dene brandspuiten, ook die uit de kazerne, in werking werden gesteld, byna het ge- heele huis met den inboedel en den aan- zienlykon voorraad kruidenierswaren, spiri- tualia, comestibles, sigaren enz., eene prooi der vlammen werd. Alles was verzekerd. De winkelhouder is ter beschikking der justitie gesteld, daar een houten kistje, waarin, volgons opgave, zich eene vry aanzienlyke geldswaarde zou bevinden, is gevonden; het bleek gesloten en van binnen geheel onge schonden te zyn; van papier en geld was echter niets te vinden. Men -bericht aan het „Hbl." nader uit Venloo omtrent den brand van Venraai: Het onheil ontstond te ruim 12 uren des namiddags. Het zeer groote gebouw met ongeveer 600 pensionnaires en 300 zusters, was prachtvol versierd, omdat men het 50 jarig bestaan daarvan zoowel feestelyk als stichtelyk wilde herdenken. De bisschop van Roermond zou daarvoor overkomen. Vele ouders van hier, die hunne kinderen aldaar hebben, zyn daarheen vertrokken, alsmede de brandweer, welke aan den burgemeester was aangevraagd. Venraai heeft echter geen water tot blussching genoeg. De brandweer van Venloo en Venraai trachtte het oude klooster en de kloosterkerk te be houden. Het brandde gisteravond laat nog fel. Van de byna 600 kinderen zyn er 130, en van de 300 zusters zyn er 80, benevens vele geestelyken en vreemdelingen, zonder dak. De gebouwen zyn verzekerd. Geene persooniyke ongelukken hebben er plaats gehad. Door een feilen brand, ontstaan door hooibroeiing, is te Zevenhuizen, naby de Friesche grens, de boerenbehuizinge van den heer W. Hummel eene prooi der vlammen geworden. Uit Elseneur wordt gemeld dat van het reeds meermalen vermelde Neder- landsche schip „Maria" thans de geheele lading is aan wal gebracht. Het schip is afgetuigd, gelicht, leeggepompt en aldaar binnengesleept. Masten, tuig, anker en ketting zyn eveneens aan wal gebracht. Eene vrouw, A. Goualin genaamd, te Grenoble woonachtig, heeft, in een aanval van plotselinge krankzinnigheid, getracht hare drie kinderen door middel van vergif om het leven te brengen. Zy bereidde daartoe een mengsel van melk en phosphorus. Om spoediger haar doel te bereiken, bracht zy haar jongste kind, een wicht van drie maanden, eene snede met een scheermes toe. Later berouw hebbendé over hare misdaad, beproefde zy zichzelve om het leven te brengen. De toestand van het arme kleinste kind is verschrikkelyk, die van de moeder en de andere kinderen zonder gevaar. Van vertrouwbare zyde wordt thans aan de „Köln. Ztg." gemeld dat de geheele geschiedenis van de dertien krokodillen, welke uit een vaartuig op de Elbe, voor Hamburg, moeten ontsnapt zyn, eener vrouw van een verslaggever aldaar, die voor haren zieken echtgenoot by havenbeambten enz. berichten omtrent de scheepvaart inwint, eenvoudig op de mouw is gespeld en dat de krokodillen, welke men meent te hebben „gezien," alleen hun ontstaan te danken hebben gehad aan de levendige verbeeldingskracht der beangste menschen. Toch zal dit muisje nog wel een staartje hebben; het gerecht zal zich met de zaak bemoeien, daar zelfs de politie door het bericht voor het lapje is gehouden. De wolfabriek van de heeren Jonathan Thorp and Sons, by Huddersfield, is door brand vernield. De schade bedraagt 40,000 pd. st. en is niet gedekt door assurantie. By het aanvegen van het spoor wegstation te Guildford, in Engeland, vond een werkman een pak, waarin een stuk van het been en een voet van een mensch bleek te zyn. Het was waarschynlyk uit den trein geworpen; het vleesch, dat er nog aanhing, bleek by onderzoek gekookt te zyn. De correspondent van de „Daily News", te Yokohama, schryft over de vree- selyke gevolgen van eene vulkaan-uitbarsting te Bordai-San, Japan, de volgende byzonder- heden Het gerommel onder den grond en de aard beving hebben thans opgehouden, maar de berg blaast nog steeds dikke wolken rook uit, zoodat men moet aannemen dat de onder- aardsche krachten nog niet zyn uitgeput. De plaits des onheils heeft groote veranderingen ondergaanbergen zyn verrozen, waar vroeger de grond vlak was en groote meren zyn ont staan, waar men voorheen slechts rystvelden zag. Men kan derhalve zelfs met de grootste moeite geen gids door deze streek bekomen, daar niemand thans met zekerheid zeggen kan, waar deze of gene weg heen leidt en hoe ver hy begaanbaar is. Dorpen, korten tyd geleden verscholen onder den weelderigen plantengroei der berghelling, liggen nu twintig voet diep in asch en lava. De gewonden worden verpleegd in het school gebouw te Inowashira, maar hun toestand is verschrikkelyk. Enkelen hebben schedelwon- den, de meerderheid heeft gebroken ledematen, terwijl anderen hevige brandwonden hebben bekomen. Vyf dorpen zyn geheel bedolven. De lyken, welke men vindt, zyn dikwerf afzichtelyk ver minkt; velen zyn slechts onkenbare vleesch- klompen, anderen zyn geheel gekookt. Vele lyken vond men tusschen de takken van ver koolde boomen verward. Door de hevigheid der uitbarsting in de lucht geslingerd, was

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 2